Нардеп-гречкосій: чому Дмитро Соломчук роздає пенсіонеркам крупи і борошно

Над сюжетом працювали журналістка Ольга Підгородецька та відеограф Владислав Мартинчук

У жовтні цього року народний депутат України Дмитро Соломчук роздавав пенсіонерам гречку. Новину про це поширювали у соцмережах та у міських тролейбусах. Люди стояли у довгих чергах, щоб отримати один пакунок крупи. Ми вирішили дослідити, чи можна вважати «гречану роздачу» Соломчука підкупом виборців на майбутні вибори. Дивіться відеосюжет або читайте текстовий репортаж.

– Нехай буде гречка, аби не суперечка. А як буде суперечка, то й не буде гречки, – каже нардеп на відео, де анонсує роздачу гречки. 

"нардеп Дмитро Соломчук"
Нардеп Дмитро Соломчук і його помічниця Світлана Дзенік

– Я так думаю, що це готуються до виборів, – кометує  жінка, яка проходить повз довгу чергу біля пункту роздачі гречки.

Жовтень 2023-го. На вулиці Пересопницькій, 53 з самого ранку збирається натовп.

Тут розташована єдина приймальня народного депутата України від фракції «Слуга народу» Дмитра Соломчука.

Черга в приймальню нардепа за безкоштовною гречкою

Люди підходять і стають у чергу. Запитують, що роздають.

– Я вам сказала – гречку, – каже жінка, що стоїть у черзі по крупу.

Знайти охочих поспілкуватися нам складно. Люди відвертаються. Пенсіонерка Євгенія каже, що про роздачу дізналася у тролейбусі:

Пані Євгенія підтвердила, що гречку видають по пенсійному посвідченню

– Ну, що кажуть? Що дають гречку.

– А допомогу дають по пенсійному посвідченню? –  запитуємо жінку.

– По посвідченню, звичайно.

пенсійне посвідчення за гречку
Гречка в обмін на інформацію з пенсійного посвідчення

Гречана новина розлетілася мережею і зібрала чимало негативних коментарів.

– І знову гречка, – коментує Валентина Слободян-Соломко.

– Та допоможи людям тихенько, як Бог велить. А тут… Цікаво, в ООН сповістили, в інші міжнародні організації? Щоб увесь світ знав про благородну поміч, – написала під постом Соломчука Тамара Забута.

– Класика, – додав Толік  Хорожук.

–  А ось і підготовка до виборів. Нехай буде гречка, аби не суперечка, каже народний депутат Дмитро Соломчук, обдаровуючи крупою пенсіонерів та переселенців. А ми пригадуємо іншу цитату: якщо добре вродила гречка, значить – скоро вибори, – коментує Олена Денисюк.

відгуки в соцмережах
Відгуки у фейсбуку про акцію з роздачі гречки

Ми вирішили дослідити, чи можна вважати гречку нардепа Соломчука підкупом виборців до майбутніх виборів.

Намагаємось потрапити у приймальню. На вході стоїть жінка, яка пускає всередину по двоє.

– Ви не представились. Нікто нічєво нє сказал. Аткуда, што, –  каже жінка, яка зсередини відчиняє двері.

приймальня Соломчука
Жінка, яка пропускає в приймальню лише по двоє людей. Нашу знімальну групу не пропустила

–  Так ви з нами поговоріть. У нас є посвідчення. Ось дивіться – посвідчення моє, – відповідає журналістка. 

–  Свєта, – гукає жінка до когось у приймальні.

–  Це ж громадська приймальня? Я – громадянка України, я – жителька Рівного. Чому я не можу зайти? –  запитуємо.

Після десятихвилинного очікування знаходимо номер приймальні нардепа і телефонуємо.

–   Алло. Добрий день, –  журналістка.

–   Добрий, – відповідають у приймальні. 

–  Це громадська приймальня народного депутата України Дмитра Соломчука?

–  Так.

–  Вам телефонують журналісти, які щойно намагалися хоча б з кимось поспілкуватись, щоб ви розповіли про акцію, яка відбувається. До нас хтось може вийти?

–  Так, зараз вийдемо. Секундочку.

–  Дякую.      

До нас виходить помічниця народного депутата Світлана Дзенік та розповідає, що подібні акції проводять постійно.

Світлана Дзенік каже, що схожі акції приймальня нардепа Соломчука проводить постійно

Каже, що нещодавно людям роздавали кришки для консервації, а перед тим – насіння овочів.

–  Чому гречка? – перепитує помічниця Світлана Дзенік.

–  Так

–  Чому гречка? Не знаю. Гречка. Закупили гречку – роздаємо гречку. Потім, можливо, буде ще щось. Ну, гречка зараз впала у ціні. Можливо, це пов'язано з тим. Тому що гречка – це такий дефіцитний продукт. Він як дієтичний продукт. Зараз впала у ціні. Закупили гречку.

Запитуємо, скільки гречки у пакунку.

–  Ми закуповуємо у мішках, навіть не важимо, оскільки це досить складно кожний кілограм зважити. Ми просто взяли такі черпачки – орієнтовно від 900 грамів до кілограма, може, трошки більше – і просто насипали у пакет і роздавали, –  відповідає помічниця.

гречка
Ківш для насипання гречки
Пакети з гречкою із вказанням хто її роздає, а також пакетик чаю від Соломчука

– Не знаю, скільки часу буде тривати акція, того ви бачите дуже великий потік людей. До того, як ми не роздамо те, що ми нафасували. Це близько семи тисяч, – продовжує Світлана Дзенік.

З помічницею нардепа ми заходимо у приймальню. Бачимо, що перед роздачею гречки дані з пенсійних посвідчень людей вносять у комп’ютер.

–  Адреса вашого проживання, – запитує у пенсіонерки дівчина, яка вносить дані у комп’ютер.

За тиждень зустрічаємось із Дмитром Соломчуком. Запитуємо у нардепа, чому роздає гречку.

Дмитро Соломчук
Нардеп Дмитро Соломчук не зважає на те, що роздача гречки асоціюється з підкупом виборців

–  Я взагалі вважаю, що гречка – це такий національний для українців продукт, як і борщ, так. Через те, що, у принципі, гречку мало де у світі вирощують і мало де споживають, –  розповідає народний депутат. – У багатьох європейських країнах гречка продається в аптеках.

Скільки коштувала гречка, нардеп не відповів.

– На сьогодні це просто за власні кошти. Все, що відбувалося по насінню, по кришкам, ще по чомусь… Фух, важко порахувати. Я так не готовий одразу сказати, – каже депутат.

Нагадаємо, що Дмитро Соломчук від початку своєї підприємницької діяльності з 2005 року працює у сфері сільського господарства. У 2007 році він заснував підприємство «Фірма «АгроЦентр», яке й донині займається продажем запчастин до сільськогосподарської техніки.

Фірма «АгроЦентр». Фото з фейсбуку Дмитра Соломчука

На час президентських виборів 2019 року Дмитро Соломчук очолював штаб Володимира Зеленського на Рівненщині, а вже у серпні став народним депутатом України 9-го скликання від фракції «Слуга народу», отримав посаду заступника фракції.

Щоправда, у грудні того ж року його звільнили з цієї посади. Бо групу депутатів, до якої він входив, підозрюють у роботі на інтереси олігарха Ріната Ахметова.

Сам нардеп пояснював своє звільнення так, що йому «фізично не вистачає на все часу».

Запитуємо у нардепа, чи розуміє він символізм гречки у політиці як способу прихованого підкупу виборців.

– Я знав, що це буде. Ми це з колективом обговорювали. Дівчата казали. Каже: «От зараз там почнеться». Я кажу: «Мені все одно», – відповідає нардеп.

черга
Черга за безкоштовною гречкою від нардепа

Неофіційним символом підкупу виборців гречка стала 11 років тому, коли вперше з’явилася на парламентських перегонах у 2012 році. Як пишуть у проєкті «Вибори Вибори», на той час ціна на дієтичний продукт різко зросла і кандидати почали частувати виборців дороговартісним злаком.

У проєкті «Вибори Вибори» пишуть, що колишній міський голова Києва Леонід Черновецький на роздачі гречки побудував свою передвиборчу кампанію до Київської міської ради.

Леонід Черновецький гречка
Успішна передвиборча кампанія Леоніда Черновецького до Київради супроводжувалася роками роздачі гречки пенсіонерам

У 2018 році у Рівному гречку роздавав ексдепутат міської ради Святослав Євтушенко. Тоді він так прокоментував свої дії місцевому виданню «Радіо Трек»: 
«Там не одна гречка, там різні крупи. Я все купував за свої гроші, по місту розповсюджували листівки, тому і приходять люди».

Координатор спостереження за виборами у Рівненській області від «Громадської мережі "Опора"» Михайло Балик каже, що на дії нардепа законної заборони немає, та пояснює чому:

Михайло Балик
Михайло Балик з «Громадської мережі "Опора"» каже, що нардеп не порушує законодавства 

– Ну, просто гречка у нашому суспільстві асоціюється з цим, але фактично тут нічого немає. Ну, просто будь-хто, будь-який рівнянин, будь-який громадянин України може вийти собі на вулицю і почати роздавати гречку, макарони, молоко. Надати якусь певну благодійну допомогу. Навіть під час виборчого процесу якби якісь кандидати роздавали ту саму гречку, то не факт. Не всі випадки можна було б розглядати як спроби підкупу виборця.

– Тому що він просто, наприклад, роздавав цю гречку, і наприклад, це завдання не супроводжувалося якимись агітаційними закликами за те, щоб голосувати за нього або не голосувати за якогось іншого кандидата, то відповідно підкупу виборців тут не було.

– Але якби це все супроводжувалось з прямою агітацією голосувати або не голосувати, тоді – так. Ці дії можна було б розглядати, вони були б з ознаками злочину і, власне, з ознаками підкупу виборців.

Керівник рівненської «Опори» Андрій Токарський звертає увагу на те, що команда нардепа збирає персональні дані людей, які отримують гречку:

Керівник рівненської «Опори» Андрій Токарський

– Дані, які зібрані зараз, але в подальшому можуть бути використані для того, щоб, наприклад, когось привітати з днем народження. Комусь розіслати нагадування про якісь там свята і тому подібне. Відповідно, ми розуміємо, що відбувається якийсь теплий контакт особи і тієї людини, яка колись десь там надала дані. На виборах, я думаю, що ми часто бачили, коли під'їзди закидані бувають листівки з привітаннями і тому подібне.

– Навіть були випадки, коли вітання зі святом йшло адресоване. Коли були прізвище, ім'я, адреса вписані. Кандидат чи партія знали, хто тут проживає і для кого вони цю листівку пишуть.

– Якщо говорити загалом про владу, так. Людина, яка прагне влади, отримавши цю владу, намагається її утримати. Тому формування оцього суспільного, так би мовити, позитивного іміджу навколо себе чи своєї партії чи своєї організації теж в подальшому може бути використано як теплий перший контакт, який відбувся. Який в подальшому може бути  використаний під час виборчої кампанії, – каже Андрій Токарський.

Акція з гречкою закінчилася. Експерти кажуть, що нічого протизаконного у роздачі гречки не було, але в подальшому особисті дані людей, які надали їх за пакунок гречки, можуть використати без їхнього відома у передвиборчій кампанії.

А тим часом у приймальні нардепа Соломчука вже роздають борошно…

Роздача борошна в приймальні нардепа. Скрин з відео Дмитра Соломчука
Нардеп Дмитро Соломчук з помічниками роздають в черзі пенсіонерів чай і каву

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу»

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері та на нашу імейл розсилку. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте