«Перевіряючі» з «Четвертої влади»: як з пацієнтки не взяли «благодійний внесок» через журналістку

У пологовому будинку Рівненської міської ради з осторогою сприймають присутність в його будівлі журналістки «Четвертої влади» як пацієнтки й, імовірно, попереджають про це персонал
Джерело
Колаж «Четвертої влади» (Влада Мартинчука) із фото авторки

«У них сьогодні перевірка. Десь тут – “Четверта влада”», – так пояснила одна з пацієнток жіночої консультації на вулиці Медичній, 7 у Рівному, чому з неї не взяли псевдоблагодійний внесок за обстеження. Авторка цього тексту перетнулася з нею під кабінетом – теж прийшла на обстеження.

Розповідаємо деталі цього випадку від імені авторки й пояснюємо, чому онлайн-медіа «Четверта влада» стало для медичного закладу своєрідним контролюючим органом.

Я і пацієнтка без електронного направлення

Я проходжу планове обстеження у Центрі надання амбулаторної допомоги жіночому населенню комунального пологового будинку Рівненської міської ради. Простіше – у жіночій консультації біля Рівненської центральної міської лікарні. Маю електронні направлення й записана на різні види досліджень.

У зазначений день і час прийшла до рекомендованого у реєстратурі кабінету УЗД – №14 на другому поверсі амбулаторії. На диванчику перед кабінетом в очікуванні такої ж послуги сиділа жінка. Після кількох слів з’ясувалося, що вона прийшла без електронного направлення, але теж за рекомендацією лікаря. Тож ми домовилися, що я піду на обстеження перед нею.

У кабінеті лікарка запитала моє прізвище, перевірила на комп’ютері моє направлення, а потім відбулося саме обстеження. Лежачи на кушетці, я помітила, ніби лікарка й інша працівниця, яка вела запис, перед початком маніпуляції обмінялися поглядами й кивками. Ще відзначила про себе дивну завислу паузу: погляди були, а слів – жодного. 

Отримавши рекомендації та роздрукований результат, я вийшла з кабінету й домовилася з жінкою без направлення, що вона розповість мені, чи візьмуть з неї гроші за обстеження і скільки. 

Гроші не взяли через «перевірку» 

За певний час пацієнтка, що не мала електронного направлення, вийшла з кабінету, зачекала на дивані лікарку – й вони порізно спустилися на перший поверх до кабінету мамографії. Лікарка зайшла у цей кабінет – пацієнтка чекала під дверима.

За кілька хвилин лікарка вийшла й повела жінку до реєстратури, де щось їй пояснила, а потім пішла на другий поверх амбулаторного відділення.

Пацієнтка ж, уже маючи в руці папірець із номером електронного направлення, зайняла чергу, щоб записатися на обстеження в електронній системі закладу.

Журналістка підійшла до жінки розпитати, як же минуло її обстеження без направлення. Між ними відбувся приблизно такий діалог:

– Скільки грошей узяли? – запитала журналістка.

– Ніскільки, – усміхнулася жінка.

– Справді? А чому?

– У них сьогодні перевірка, – пояснила жінка і повела рукою, окреслюючи дугу. – Десь тут у них «Четверта влада».

– А що це за «Четверта влада»? – після паузи перепитала журналістка, теж усміхаючись.

Жінка відвела очі вбік, знизала плечима й відповіла з усмішкою: 

– Перевіряючі.

Чому, ймовірно, так відбулося

Зараз я працюю над темою про неправомірний збір грошей із пацієнток жіночої консультації міського пологового будинку. І керівниця закладу Світлана Муравська про це знає – ми навіть уже спілкувалися.

Головна лікарка комунального некомерційного підприємства «Пологовий будинок» Рівненської міської ради Світлана Муравська

Готівку з жінок беруть під виглядом благодійних внесків із фіксованою сумою за обстеження, які закладу вже оплачує Національна служба здоров’я України (НСЗУ). Світлана Муравська переконувала, що зібрані з пацієнток гроші насправді йдуть виключно на розвиток пологового будинку.

Я сплатила такий псевдоблагодійний внесок – як плату за одне з обстежень, на яке я пішла у супроводі лікаря у день прийому й чомусь без електронного направлення. 300 гривень я мала віддати готівкою прямо в кабінеті обстеження. Але готівки з собою не мала, тож працівниця кабінету спрямувала мене «в касу». Каса, до речі, ніяк не маркована і не має ніяких табличок чи вивішеного графіку роботи, хоча розташована у приміщенні консультації.

Папірець, який видали мені в кабінеті після обстеження. У ньому йдеться про те, що я нібито з власної волі надаю 300 гривень «на кабінет патології шийки матки» через Рівненську міську благодійну організацію «Допомога і підтримка»

«Вимагання грошей під прикриттям «благодійних« внесків є порушенням пункту 2 частини 1 статті 1 Закону «Про благодійну діяльність та благодійні організації».

Благодійні внески не можуть бути обов’язковими для сплати, а будь-які примусові збори коштів – неприпустиме явище в медзакладах», – йдеться у роз’ясненні НСЗУ, яке ми отримали для розслідування про псевдоблагодійні внески у Рівненській обласній стоматологічній поліклініці.

Усвідомлюючи неправомірність псевдоблагодійності, я таки віддала в касі 300 гривень. Бо хотіла дізнатися більше: хто і як в амбулаторії пологового приймає готівку, якими платіжними документами і яким формулюванням це супроводжують. І про це порушення готую розгорнутий матеріал з коментарями й роз'ясненнями усіх причетних, зокрема й керівниці закладу Світлани Муравської.

Таку квитанцію отримала журналістка, коли заплатила 300 гривень за обстеження 21 серпня 2024 року у нібито касі, що у приміщенні амбулаторного відділення. Гроші маркувалися як благодійний внесок. Зі слів касирки, інших варіантів оплати запропонувати вона не могла

Враховуючи, що Світлана Муравська знає про майбутню публікацію, можна припустити, що лікарі й медичні працівники амбулаторії теж про це знають. І їм може бути відоме не лише прізвище журналістки, але й імовірність відстеження незаконних поборів із жінок. 

Тож цілком можливо, що присутність журналістки у закладі, яку, схоже, впізнали, запобігла здирництву щонайменше з однієї пацієнтки. А сам факт такого впливу доводить: незаконним поборам в медичних закладах під виглядом благодійності можуть протидіяти найперше самі пацієнти.

Як це робити, ми розповіли у публікаціях:

«Що робити і куди звертатися, якщо у вас вимагають гроші за лікування»

«Примусова благодійність заборонена: роз’яснення НСЗУ щодо ситуації у Рівненській стоматполіклініці»

Також з-поміж іншого ми розповіли пояснення чинної керівниці НСЗУ Наталії Гусак, чому важливо скаржитися на порушення в лікарнях. 


Якщо вам сподобався матеріал, перерахуйте, будь ласка, скільки можете на волонтерську монобанку для збору на автомобіль у підрозділ ЗСУ, де служить рівненський громадський діяч Зураб Кантарія.

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу» 18-ма гривнями.

Підписуйтесь на канали «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуцітвітерітіктоці. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалів.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте