Псевдоблагодійність у Рівненській обласній стоматологічній поліклініці

Як захистити свої права

У Рівненській обласній стоматологічній поліклініці правомірну оплату за рентгенографію проводили як неправомірні (примусові) «благодійні внески» від пацієнтів. На фото директорка клініки Валентина Сухляк та завідувач ортопедичного відділення Юрій Слива
Джерело
Колаж «Четвертої влади» із власного фото, фото із сайтів облради та обласної стоматполіклініки

У Рівненській обласній стоматологічній поліклініці приховували оплату рентгенографії за «благодійними внесками». Одна пацієнтка відмовилася заплатити такий внесок і звернулася до «Четвертої влади». Це примусило керівництво поліклініки дещо змінити підхід до фінансової звітності й припинити дурити пацієнтів, принаймні у кількох випадках, які ми зафіксували.

«Четверта влада» через історію рівнянки Олександри та її хлопця Анатолія розповідає, як індивідуальний спротив незаконним поборам у медичних закладах може призвести до позитивних змін.

Рентген-знімок в обмін на «благодійний внесок»

20-річна рівнянка Олександра у жовтні 2023 року лікувала зуб у приватного стоматолога. І той виписав їй направлення на рентгенографію. Олександра прийшла на обстеження у Рівненську обласну стоматологічну поліклініку.

Після процедури працівниця кабінету виписала пацієнтці «направлення» на оплату 70 гривень «благодійного внеску». «Жертвувати» гроші треба було у реєстратурі. Знімок зуба пацієнтка мала отримати в обмін на чек про сплату.

Оголошення при вході в реєстратуру Рівненської обласної стоматологічної поліклініки
На полиці у реєстратурі 10 жовтня 2023 року лежав цілий стос роздрукованих заяв і зразок їхнього заповнення про те, що пацієнт просить прийняти від нього «благодійний (добровільний) внесок у вигляді безповоротної фінансової допомоги у сумі 70 гривень». Сума співпадає із названою у кабінеті рентгенографії

Правозахисник у сфері медичного права благодійної організації «100 відсотків життя Рівне» Євген Новицький, коментуючи таку псевдоблагодійність, звертає увагу:

– Відчуваєте парадокс? Написано «благодійний, добровільний», а вони кажуть, це оплата. Це у будь-якому разі грубе правопорушення, бо при оплаті за послугу вони зобов’язані видати рахунок-фактуру.

Правозахисник у сфері медичного права благодійної організації «100 відсотків життя Рівне» Євген Новицький. Фото з редакційного архіву 2021 року

Сімдесят гривень хотів заплатити Анатолій, який супроводжував Олександру. Молодий чоловік попросив у реєстратурі чек про оплату послуги, а не «благодійного внеску». Бо, фактично, це і мала бути плата за рентгенографію. Реєстраторка показала йому папірець про сплату «благодійного внеску» – як зразок того, який він отримає коли заплатить.

Чоловік не погодився платити «внесок»: лікарня має підписаний договір з Національною службою здоров’я України (НСЗУ) – про це інформує наклейка при вході у поліклініку. Відповідно, на думку чоловіка, ніякої оплати за рентген бути не повинно. Реєстраторка порадила за поясненнями звернутися до завідувача ортопедичного відділення Юрія Сливи.

Наклейка на вхідних дверях у Рівненську обласну стоматологічну поліклініку інформує пацієнтів, що заклад має підписаний із НСЗУ договір на надання медичних послуг за Програмою медичних гарантій. Договір дозволяє пацієнтам не оплачувати ці послуги з власної кишені – за них платить НСЗУ

«Як будете виходити – можете здерти наклейку НСЗУ»

– Я прийшов і запитав (у завідувача Юрія Сливи. – Авт.), чому мені кажуть заплатити благодійний внесок, якщо у вас договір з НСЗУ підписаний. Він каже: не підписаний, відмовилися з нами підписувати, зі стоматологіями не підписують. Оці три тези і сказав. Я запитую, чому тоді наклейка на дверях висить у вас? Він каже: «Можете здерти її, як будете виходити», – розповів Анатолій.

Завідувач ортопедичного відділення Рівненської обласної стоматологічної поліклініки Юрій Слива. Фото 2021 року з сайту обласної ради

На запитання Анатолія, чому тоді у поліклініці не дають чек за оплату послуги, а проводять її як «благодійний внесок», Юрій Слива, за словами чоловіка, відповів: так вирішила бухгалтерія.

На склі перед реєстраторкою також висить оголошення від адміністрації поліклініки про «недостатнє фінансування» медицини, яке, як виходить з оголошення, триває приблизно з дев’яностих років минулого століття. Саме браком «фінансування» адміністрація і пояснює пацієнтам, чому з них добровільно-примусово збирають так звані «благодійні внески»

– Держава не фінансує медичні заклади з 2018 року. Вони всі стали підприємствами і заробляють гроші. Вся медицина стала платною – безкоштовної більше немає. Кожну медичну послугу пацієнт оплачує. Оплачує або грошима своєї страхової організації, тобто НСЗУ, яка купує для нього цю послугу, або зі своє кишені, – пояснює правозахисник Євген Новицький.

«З вами битися ніхто ж не буде» 

Олександра не заплатила за рентгенографію «благодійний внесок». Ні при першому зверненні, ні при повторному. Удруге рентгенологиня впізнала її як пацієнтку, чий «молодий чоловік ходив учора скандалити».

Зі слів Анатолія, жінка нагадала пацієнтці, що рентген – це «платна послуга» і що «за неї треба платити». Пацієнтка заперечила: «Нам учора дозволили зробити безкоштовно».

«Ну, з вами битися ніхто ж не буде. Ви тут безкоштовно хочете зробити, а потім ідете в платну (клініку. – Авт.), де більше», – приблизно так відповіла працівниця, за словами Олександри.

Олександра каже, що жінка, ймовірно, мала на увазі, що пацієнтка тут хочете зекономити сімдесят гривень на рентгені, а потім піде у приватну клініку і заплатить за лікування значно дорожче.

Які послуги зобов'язані надавати в обласній стоматполіклініці

Завідувач ортопедичного відділення Юрій Слива сказав Анатолію неправду. Рівненська обласна стоматологічна поліклініка має договір із НСЗУ. Він діє із 1 січня по 31 грудня 2023 року.

За цим договором, поліклініка зобов’язується надавати «стоматологічну допомогу дорослим і дітям», хто за власним рішенням чи з направленням іншого лікаря (з первинної ланки чи стоматолога, що лікує) приходить у поліклініку, бо потрібна допомога стоматолога-терапевта, хірурга чи щелепно-лицьового хірурга.

У стоматологічні послуги, оплачувані через НСЗУ, зокрема, входять: 

  • ургентна допомога дітям і дорослим (тобто невідкладна, термінова допомога, необхідна для зняття гострого болю чи лікування станів, що загрожують життю);
  • планова допомога дітям, крім ортодонтичних процедур і протезування;
  • інструментальні дослідження в рамках ургентної стоматологічної допомоги, а також планової стоматологічної допомоги дітям (внутрішньоротова й позаротова рентгенографія);
  • знеболення на всіх етапах діагностики чи лікування (крім загального) під час ургентної допомоги дорослим і дітям та планової – дітям до вісімнадцяти років;
  • інформування пацієнтів про інші медичні послуги, які можна отримати безоплатно за рахунок програми медичних гарантій;
  • інформування пацієнтів про профілактику й лікування, узгодження плану лікування з пацієнтами «відповідно до їхніх можливостей та очікувань».

Якщо коротко, то у Рівненській обласній стоматполіклініці дорослим можна безоплатно полікувати зуби лише у випадках гострого болю чи небезпечних станів, дітям – як в екстрених випадках, так і планово, коли нічого ще не болить, але потреба вже є.

Рентгенографію мають зробити безоплатно лише за описаних умов. У всіх інших випадках за неї потрібно платити сімдесят гривень. На цьому наголосила директорка Рівненської обласної стоматологічної поліклініки Валентина Сухляк.

«Можливо, реєстраторка не записала» 

– У нас оплачується невідкладна стоматологічна допомога. Планове лікування не входить у перелік «безкоштовного», яке оплачує НСЗУ. Якщо є невідкладний стан, рентген тоді входить у ту суму, яку відшкодовує НСЗУ. Якщо це звернення планове і немає невідкладного стану, НСЗУ це не оплачує. Тому проходить оплата, – пояснила Валентина Сухляк сплату 70 гривень.

Директорка Рівненської обласної стоматологічної поліклініки Валентина Сухляк. Дружина колишнього депутата Рівненської обласної ради від ВО «Батьківщина» Владислава Сухляка, який нині очолює Здолбунівську міську громаду від партії «Європейська солідарність» і був три тижні в реєстрі корупціонерів. Фото із сайту поліклініки, який не оновлюється з жовтня 2021 року

Журналістка пригадала, як рік-два тому вона виривала зуб в обласній поліклініці і також сплачувала у реєстратурі не за послугу рентгенографії, а «благодійний внесок». Запитала у Валентини Сухляк, чи не вбачає вона у такому «благодійництві» шахрайство чи обман?

– Ця плата вноситься у нас офіційно у прейскуранті. Це не шахрайство, прейскурант затверджений. Відповідно, яке це може бути шахрайство? – каже Валентина Сухляк.

Повний прейскурант на медичні послуги обласної стоматполіклініки є в реєстратурі. Не на стендах, а саме у реєстраторки, яка дає його почитати, якщо попросити. На фото – одна з його сторінок, що стосується рентгенологічних послуг і томографії

Журналістка повторила: по факту це була плата за рентген, а на папері – «благодійний внесок». Чому так? Валентина Сухляк знову уникнула прямої відповіді:

– Я не знаю, яка ситуація була два роки назад. Можливо, тоді ще були якісь інші варіанти.

Що ж до квитанції «благодійного внеску», який мала сплатити, але відмовилася рівнянка Олександра, Валентина Сухляк припустила: «Можливо, реєстраторка не записала (як оплату рентгену. – Авт.) у тій квитанції».

«Можливо, він якось незрозуміло пояснив» 

Пізніше ми запитали у Валентини Сухляк, чому завідувач відділення Юрій Слива сказав пацієнтові, що поліклініка не має договору із НСЗУ.

– Це треба у нього запитати, що він мав на увазі. Я не можу за нього відповідати. Можливо, він мав на увазі, що НСЗУ не підписує «планову допомогу» дорослим, – припустила Валентина Сухляк.

Також додала, що був момент, коли НСЗУ з початку року повідомила стоматологічні заклади про можливе припинення фінансування за договором з квітня 2023 року, якщо у закладі підписаний лише один договір, тільки на стоматологічну допомогу. Обласна стоматполіклініка має ще другий – на роботу з «бюджетними» лікарями-інтернами.

– Можливо, він (Юрій Слива. – Авт.) у той момент про це все знав і якось незрозуміло пояснив тому пацієнту, – припускає Валентина Сухляк. – Можливо, нам і доведеться знімати ту наклейку, і що ми в наступному році фінансування з НСЗУ не отримаємо.

Зі слів Валентини Сухляк, у закладі досі не впевнені, чи буде тривати їхнє фінансування. За договором про стоматологічну допомогу, НСЗУ щомісяця перераховує поліклініці з державного бюджету 206 тисяч 180 гривень. На рік передбачено майже два з половиною мільйони.

Гроші за вересень, каже керівниця, заклад отримав. Договір не припинений. Олександра робила рентген у жовтні. Тож спроба пояснити слова підлеглого гіпотетичним припиненням фінансування непереконлива й плутана. Однак завідувач ортопедичного відділення Юрій Слива каже те саме.

Як завідувач пояснює свої слова

Із Юрієм Сливою ми поговорили після розмови з Валентиною Сухляк. Запитали, як розуміти його слова, що поліклініка не має договору зі службою здоров’я, хоча це неправда.

– Договір поліклініка має. Але на той момент була така інформація, що зі стоматологіями розривають усі ці пакети (тобто договори. – Авт.), ми там не підходимо по якихось їхнім цим... і далі співпраці не передбачається. Була така в мене інформація, – каже Юрій Слива.

Потім він сказав, що не зовсім так говорив, як переказує Анатолій.

– Я сказав, що є пакети, і в цих пакетах не є всі ці (послуги. – Авт.). І, наскільки я пам’ятаю, у тому пакеті рентген платний. Отак… А він же прийшов планово… А всі ті роз’яснення (щодо «благодійності». – Авт.) він отримував у бухгалтерії, – сказав завідувач.

«Можете і не платити», – головна бухгалтерка

Головна бухгалтерка закладу Оксана Лисаковська підтвердила розмову із Анатолієм.

– Я йому сказала, що, ясно, це – добровільний внесок і ми не можемо примусити людину… Якщо ви вже так принципово не хочете платити, можете і не платити. Але ж, але ж.., – недоговорює Оксана Лисаковська.

Нагадаємо, Олександра жоден псевдоблагодійний внесок не заплатила.

Ми запитали, чому плата за рентген оформляється як «благодійна допомога», а не як пряма оплата послуги, хоча її вартість у прейскуранті поліклініки є.

З пояснення головної бухгалтерки виходить, що закладу бракує коштів на закупівлю рентгенівських плівок. За договором із НСЗУ, для планових хворих безоплатний рентген не передбачений. Тому у закладі гроші на плівки вирішили збирати з пацієнтів як «благодійну допомогу» і закуповувати їх через благодійний фонд «Допомога і підтримка».

Про цей фонд «Четверта влада» писала ще у 2014 році у розслідуванні: «Безплатна стоматологія: як у Рівному витрачають десятки мільйонів на медичну псевдоблагодійність».

Правозахисник Євген Новицький каже: «Плівка зараз взагалі не потрібна, якщо у них сучасне обладнання. Все виводиться на екран – і все». Схоже, обладнання в поліклініці сучасне.

Сподобалося – можна й допомогти. Вимагають – треба скаржитися

Правозахисник Євген Новицький пояснює ще кілька аспектів, пов’язаних із благодійністю у медичних закладах. Подаємо їх тезами.

Про справжню благодійність. «Розмова з пацієнтом про благодійну допомогу може розпочатися після того, як пацієнту виданий на руки епікриз про ту допомогу, яку йому надали. На виході йому можуть сказати: «Якщо вам сподобалося, ви можете можливою для вас сумою надати нам благодійну допомогу». І людина може будь-яким способом цю допомогу внести: або через касу, або через термінал – і тільки в такому вигляді.

Як тільки питання благодійної допомоги, тим більше з бланками, спливають на будь-якому етапі лікування – це порушення закону, а саме Господарського кодексу України. Якщо людина отримує платну послугу, за яку НСЗУ не сплачує, вона теж не платить благодійний внесок – їй виставляють рахунок як базовий документ».

Що робити пацієнтам, коли вони стикаються із вимаганнями. «Треба подавати скаргу на ім’я керівника закладу: медичного директора чи головного лікаря. Копії скарги подавати на медичну комісію відповідної місцевої ради, на обласний чи міський департамент охорони здоров’я, на НСЗУ (і ще й зателефонувати їм на гарячу лінію, розповісти про ситуацію і що до них надійде така скарга).

Можна подати четверту копію скарги на ім’я керівника благодійної організації «Мережа 100 відсотків життя Рівне» Юрія Лазаревича з дописаним у її тексті: «Прошу керівника організації проконтролювати реагування на цю скаргу. Даю дозвіл представляти мої інтереси в межах цієї скарги». Після цього ми підключаємося – у нас розв’язані руки.

Навіть якщо це якесь хірургічне питання, то сплатити усе, зберегти всі папірці, сфотографувати – і після того вже подавати скаргу.

НСЗУ зараз дуже добре реагує на такі скарги і примушує заклади повертати гроші.

Якщо ж таке порушення у закладі повторюється, НСЗУ може припинити йому виплати за договором. І тоді вони узагалі лишаться без грошей, а влада їх по голові за це не погладить».

Не боятися і не мовчати. «Буває, пацієнт каже: «От я почну з ними сперечатися, а вони мені ще гірше зроблять. Або моїй мамі, або доньці. «Приріжуть» на хірургічному столі». Я відповідаю: «Ні. Вони «приріжуть» вас зараз, бо зрозуміють, що ви усе терпітимете і, що б не було, скаржитися не будете. Якщо ж ви почнете їм протистояти, будуть вас ненавидіти, але припустять, що ви їх по судах затягаєте, тому краще зробити, щоб у вас усе було добре».

Треба захищати свої права, бо їздять на тому, хто везе, – каже Євген Новицький.

«Четверта влада» докладно розповідала, що робити пацієнтам, коли у них незаконно вимагають гроші.

Чому медзаклади спекулюють на благодійності. «Аналогічна ситуація: я йду додому ввечері, проходжу темний провулок, і чотири чоловіки з ножами підходять до мене і кажуть: “Віддайте нам ваш гаманець!”. Чому вони це роблять? Бо вони – злочинці, правопорушники. Іншої відповіді немає. Це правопорушення з метою власного збагачення, за яке є відповідальність. І треба, щоб ця відповідальність працювала».

Відповідальність за побори

Речниця Рівненської обласної прокуратури Оксана Жужельська каже, що ситуації з вимаганням «благодійних внесків» бувають різні, і тому, на думку прокуратури, «немає однозначної відповіді на питання» про відповідальність. З її слів, наприклад, можна такі випадки трактувати як «прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою» (стаття 368 Кримінального кодексу України). Але це треба ще довести.

– Якщо пацієнт чи пацієнтка має принциповий намір, а не просто полякати; коли розуміє, що була вже якась мова чи натяки; коли відмовили без сплати благодійного внеску в медичній допомозі, то спочатку треба написати заяву правоохоронцям. І далі заявнику чи заявниці розкажуть, як діяти правильно, – пояснює Оксана Жужельська.

Оксана Жужельська каже, що можна звертатися як у прокуратуру, так і в поліцію: обидва органи правопорядку мають право вносити дані в Єдиний реєстр досудових розслідувань. Тобто реєструвати кримінальні провадження у таких випадках.

Як варіант, додає Оксана Жужельська, може бути скарга в управління охорони здоров’я.

Почали видавати квитанцію прибуткового касового ордеру

23 жовтня, працюючи над цим текстом, ми помітили певні зміни у реєстратурі поліклініки. З її полички зник зразок для оформлення «благодійної» заяви, стосик її бланків значно зменшився. Припускаємо, це сталося після першої розмови із Валентиною Сухляк.

Також журналістка стала свідкою розрахунку за рентген двох пацієнтів. Обидва платили готівкою по сімдесят гривень, обом видали на руки квитанцію до прибуткового касового ордеру.

Другий пацієнт дозволив сфотографувати свою квитанцію – там написано, що він заплатив «за стоматологічні послуги», без конкретизації, наприклад, «за рентген».

Ми запитали у директорки та головної бухгалтерки поліклініки, чому відбулася така зміна. Обидві уникнули прямого пояснення.

– Усі бланки на тому ж місці, де й були, – відповіла директорка Валентина Сухляк.

– Наскільки мені відомо, таких вказівок від директорки чи від мене не було, там мусить усе лежати, ми нічого не змінювали… Тому що, якщо ми надалі не знайдемо іншого виходу, навіщо нам міняти? – відповіла головна бухгалтерка Оксана Лисаковська.

– Але з'явилася квитанція касового ордера… Що більш логічно при сплаті за послугу, – уточнила журналістка.

– Я особисто цього не бачила. Треба дивитися і перевіряти, – сказала бухгалтерка.

«Вони зрозуміли, що дуже ризикують»

Ми запитали у правозахисника Євгена Новицького, що може означати така зміна в оплаті.

– Щонайменше, ті, хто отримує квитанцію, тепер можуть зв’язатися з НСЗУ, надіслати туди копію цієї квитанції і запитати, чи правомірно було взяти гроші за рентген. Квитанція до касового ордера – це як рахунок. У ній вказано суму, назва послуги. Але я б наполягав, щоб там було більш конкретизовано, за яку саме послугу зараз платить пацієнт: чи це вартість протезу, чи вартість роботи з протезування, чи вартість рентгену, – каже Євген Новицький.

Євген Новицький підтвердив припущення журналістки, що з боку керівництва поліклініки така зміна – це крок до правильного оформлення пацієнтських оплат.

– Я так розумію, що або через ваші втручання й запитання, або ще через чиїсь, вони зрозуміли, що дуже ризикують, і вирішили зробити більш грамотно, – каже Євген Новицький.

Ми надіслали до НСЗУ питання щодо ситуації з псевдоблагодійністю у Рівненській обласній стоматологічній поліклініці. Роз’яснення служби публікуємо у матеріалі: 

Примусова благодійність заборонена: роз’яснення НСЗУ щодо ситуації у Рівненській стоматполіклініці


Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу»

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері та на нашу імейл розсилку. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте