«Плюс-мінус 100 мільйонів боргів»: чому футбольний клуб «Верес» банкротує

Іван Надеїн очолює футбольний клуб «Верес» з 2019 року. Також з кінця 2018 року він є власником ТОВ «Рівнетеплоенерго» – основного виробника тепла у Рівненській громаді
Джерело
Колаж «Четвертої влади» (Дмитро Домащук) на основі фото з сайту dynamo.kiev.ua

Купити або продати акції народного клубу «Верес» наразі неможливо. 23 листопада Українська біржа виключила з біржового списку цінні папери клубу. А за три дні до цього на офіційному веб-порталі Судової влади України з’явилося повідомлення про відкриття провадження у справі про банкрутство ПАТ «Рівненський народний клуб «Верес».

Про ситуацію з «Вересом» ми розпитали у президента клубу Івана Надєїна.

Чому відкрили справу про банкрутство

Тренувальна база футбольного клубу верес
Попри новини про ймовірне банкрутство клубу, 23 листопада команда тренується на одному із полів тренувальної бази, землю під які взяла в оренду на підставному аукціоні

Причиною відкриття провадження у справі про банкрутство стала заява будівельної фірми «Базиспромбуд». Клуб заборгував їй за будівельні роботи.

ТОВ «БФ Базиспромбуд» є головним підрядником будівництва двох повнорозмірних футбольних полів на тренувальній базі клубу, що на вулиці Захисників Маріуполя, поруч із Пагорбом Слави.

Про те як «Верес» отримав ці поля читайте в матеріалі: «Фіалка» футбольного клубу «Верес»: як 8 гектарів землі у Рівному віддали в оренду на підставному аукціоні

Генеральний директор клубу «Верес» Антон Назарук на засіданні Господарського суду Рівненської області визнав заборгованість та повідомив, що у товариства відсутня можливість погасити борг, який утворився перед будівельною фірмою. Про це йдеться в ухвалі суду.

Чому припинили продавати цінні папери

22 листопада, за день до виключення акцій «Вереса» з торгів на біржі, здійснили сім угод щодо клубу на загальну суму 32 тисячі 33 гривні. Ціна акцій на закритті торгів була найнижчою за останні півтора року – 135 гривень.

На наше прохання департамент комунікацій Української біржі пояснив, чому цінні папери клубу виключили з продажу:

– Виключено на підставі абзацу 9 пункту 9 глави 4 «Положення про функціонування фондових бірж» – у зв’язку з відкриттям провадження у справі про банкрутство емітента. Згідно з цим положенням, біржа зобов’язана припинити торгівлю цінними паперами протягом трьох торговельних днів з дня виявлення такої підстави.

Іван Надєїн: банкрутства не буде

Ми запитали у президента клубу Івана Надєїна про плани щодо вирішення ситуації з банкрутством, а також як воно вплине на акціонерів клубу. На момент розмови інформації, що «Верес» виключили з Української біржі, у нас ще не було.

– Ніяк не вплине, – відповів одразу Надєїн щодо банкрутства. – Бо це буде не банкрутство, а санація – перехід боргу у капітал.

Іван Надєїн каже: футбол в Україні поки що збитковий. За його словами, постійне накопичення заборгованості відбувається через війну, відсутність глядачів та трансляцій:

– У нас – публічне акціонерне товариство, у нас – за міжнародними стандартами звітність, тому ми просто так показати незбитковість не можемо, як роблять інші клуби з ТОВ (які є товариствами з обмеженою відповідальністю. – Ред.). Тому для нас це нормальна процедура – переведення кредиторської заборгованості у капітал.

– Як процедура санації вплине на інших кредиторів, наприклад, ПП «Рівнетеплосервіс»? (фірма-виробник тепла, у 2023 році надала для клубу позик на 6,5 мільйонів гривень. – Ред.) – журналіст.

– Позики цього підприємства вже всі закриті, це були короткострокові позики, в кредиторах їх вже немає.

– Після новини про банкрутство клубу котирування акцій «Вереса» впали до найнижчого показника за півтора року.

– Ну, це нормальний процес. Насправді у нас до повномасштабного вторгнення ціна акцій виросла до 180 гривень, потім коливалася на рівні 150 гривень. Бачите, ми – єдині, хто взагалі торгує акціями, багато в чому є першопрохідцями.

Графік динаміки котирування акцій клубу Верес на Українській біржі ux.ua
Графік динаміки котирування акцій клубу Верес на Українській біржі за останні півтора роки. Дані з сайту ux.ua

– Чи будете і надалі співпрацювати з «Базиспромбудом»? Я так розумію, з жовтня так і не вдалося з ними домовитися про якусь відстрочку платежу, реструктуризацію боргу, що вони так принципово вирішили одразу йти до суду?

– З «Базиспромбудом» договір у нас ще з 2021 року, багато робіт… Тут ніяких претензій до «Базиспромбуду» бути не може, це однозначно.

– Тобто спроб домовитися не було?

Іван Надєїн не відповів прямо на це запитання:

– Розумієте, це треба зробити, у нас все одно не буде грошей на покриття таких заборгованостей, бо ми – збиткові. Ми хочемо якраз такими діями показати, що немає сенсу боятися таких процедур, це нормальна робоча процедура.

Санація – це оздоровлення. Сьогодні наші акціонери мають акції у товаристві, яке винне 100 мільйонів гривень. Ну, плюс-мінус, бо це наш збиток за три роки. І після процедури санації у них також залишається така ж кількість акцій, просто товариство не буде винне 100 мільйонів гривень. Ось в чому є плюс таких процедур.

 Тренувальна база футбольного клубу верес
Так виглядаються обидва поля взимку, на тому що тренуються гравці – штучне покриття

– Буде додаткова емісія? (випуск і розміщення цінних паперів. – Ред.)?

– Фактично буде додаткова емісія, звичайно. Акціонерам турбуватися точно не варто, вони у будь-якому випадку не у програші. Клуб буде розвиватися, інфраструктура буде розбудовуватися. Нам закидали, що ми побудуємо там (біля Пагорба Слави. – Ред.) торговий центр чи житловий комплекс. Бачите, там футбольні поля, там займаються діти, розвивається академія.

– Ви кажете, що номінальна вартість акцій не зміниться, але ж зміниться їхня відносна частка у володінні товариством.

– Ні, частка не зміниться. Якщо було сто акцій, у вас сто акцій і залишиться.

– Маю на увазі, що при додатковій емісії, якщо ці сто акцій становили 1% товариства, то після емісії це буде, умовно, 0.5%

– Яка різниця? Головне – кількість акцій та їхня вартість. Санація підвищить ліквідність та стійкість товариства.

Фан шоп Veres Place у Рівному на вулиці Борисенка
Офіційний магазин команди (фан шоп) який відкрили 8 жовтня 2022 року на вулиці Борисенка 2, що навпроти Злата Плази, вже пустує

– Біля «Злати Плази» закрили фан-шоп «Вереса»? Відкриєте в іншому місці?

– Відкриємо на Захисників Маріуполя, де тренувальна база. Біля «Злати Плази» – велика орендна плата, зараз це недоречні витрати.

Стадіон для «Вереса»

У 2018-му році управління капітального будівництва Рівненського міськвиконкому замовило реконструкцію стадіону «Авангард». Насамперед для того, щоб приватний футбольний клуб «Верес» зміг грати домашні матчі у прем’єр-лізі. У 2017-му році проєкт реконструкції оцінювали у понад 100 мільйонів гривень.

Тендер щодо реконструкції «Авангарду» відбувся у 2019-му році. У закупівлі брала участь низка фірм. Договір на ремонт стадіону на майже 200 мільйонів гривень тоді отримала фірма «Фіалка».

У 2021-му році реконструкцію стадіону «Авангард» включили до президентської програми «Велике будівництво» та дали 100 мільйонів гривень.

Станом на 2023 рік, вартість будівництва стадіону сягнула у понад 500 мільйонів гривень. З яких понад 190 мільйонів – платників податків у міський бюджет Рівного.

Ще один «збитковий» бізнес

ТОВ «Рівнетеплоенерго» – основний виробник тепла у Рівненській громаді. Йому перепадає найбільша частка компенсації з коштів платників податків. Працює з 2009 року. «Рівнетеплоенерго» орендує комунальні мережі, котельні й теплові пункти. З кінця 2018 року підприємством володіє киянин Іван Надєїн.

Детальніше про це в матеріалі: Чому тепловикам у Рівному виплатили з бюджету міста зайві 36 мільйонів. І про можливість цього не повторювати

Він вважає «Рівнетеплоенерго» і загалом усю галузь комунальної теплоенергетики збитковими. Каже, це навіть держава визнала і встановила механізм повернення різниці в тарифах.

Іван Надєїн
Іван Надєїн маючи, за його словами, збитковий (майже монопольний) бізнес на опаленні, володіє футбольним клубом, якому підігрує влада. Фото з його сторінки у фейсбук

Більше матеріалів за тегом: «Верес»


Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу»

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте