Прокуратура наполягає – хабарник. Суди встановлюють – шахрай

Справа ексзаступника голови Рівненської ОДА Тараса Пустовіта триває 9-й рік

За скаргою прокурора Олександра Макотринського (ліворуч) справу ексзаступника голови ОДА Тараса Пустовіта тепер розглядає Касаційний кримінальний суд
Джерело
Колаж «Четвертої влади», Влада Мартинчука

Ексзаступника голови Рівненської ОДА Тараса Пустовіта, який отримав гроші від перевізниці з Острога, двічі суди визнавали шахраєм, а не хабарником.

А у червні 2023-го Волинський апеляційний суд звільнив Пустовіта від відповідальності та закрив провадження, через пропуск строків притягнення до кримінальної відповідальності.

За скаргою прокурора справу тепер розглядає Касаційний кримінальний суд. Розповідаємо деталі.

Шлях від хабаря до шахрайства

У січні 2015 року Тараса Пустовіта, тоді заступника голови Рівненської ОДА Сергія Рибачка, затримали працівники СБУ. У бардачку його автівки знайшли конверт із «міченими» вісьмома тисячами доларів.

Їх Пустовіту передала острозька перевізниця Валентина Андрейченко за обіцянку надати їй потрібний для перевезення маршрут.

Правоохоронці обвинуватили Пустовіта в отриманні хабаря. Але так поспішали передати справу до суду, що допустили ряд процесуальних порушень. Через це Дубенський міськрайонний суд визнав чимало доказів недопустимими. Наприклад, результати прослуховування.

Ось епізод цього прослуховування:

– Ну, скільки дать за себе? Ну, скажіть? – жіночий голос.

– Скільки даси, стільки буде, – чоловічий голос.

– Це несерйозно.

– Так дай, щоб тобі було добре.

– Одинадцять. Дві двісті і п’ять. Тисяча. Дві тисячі ще.

–  Хватить.

– Нате перещитайте.

– Не нада. Положи в бокову або сюда. Я не буду щитать.

– Дякую за взаєморозуміння.

Також в суді виявилося, що пошкоджений один із важливих доказів: диск, на якому був запис передачі коштів.

29 грудня 2018 року суддя Олександра Жуковська виправдала Пустовіта в отриманні неправомірної вигоди («по епізоду із отриманням трьох тисяч доларів»), але визнала ексзаступника голови ОДА винним у шахрайстві.

Пустовіта суддя засудила до двох років позбавлення волі, проте звільнила від відбування покарання з випробуванням, встановила іспитовий строк у два роки. А також зобов’язала відвідувати психолога у центрі пробації.

Другий вирок: знову шахрай і без покарання

Прокуратура тоді оскаржила цей вирок, щоб притягнути експосадовця за хабар. Апеляція повернула справу на перерозгляд знову до Дубенського міськрайонного суду.

З липня 2019 року по грудень 2022 року справу знову розглядав суд першої інстанції.

Суддя Руслан Ралець, як і його колега, виправдав Тараса Пустовіта в отриманні неправомірної вигоди («по епізоду із отриманням трьох тисяч доларів»). Та визнав винним у замаху на вчинення шахрайства у значному розмірі (за передані перевізницею мічені вісім тисяч доларів).

І призначив те саме покарання, що і суддя Жуковська, але одразу звільнив Пустовіта від відбування покарання. Бо минув п'ятирічний термін притягнення до кримінальної відповідальності за цей злочин.

З моменту оголошення підозри і до вироку суду 29 грудня 2022 року минуло 7 років та 11 місяців.

Апеляція: звільнили від відповідальності та закрили провадження

І адвокат обвинуваченого Володимир Цуняк, і прокурор Олександр Макотринський оскаржили вирок від 29 грудня 2022 року.

Прокуратура наполягала, що було саме отримання неправомірної вигоди у великому розмірі, а не шахрайство.

Сторона захисту наполягала, що суд повинен був звільнити від відповідальності, а не від покарання та закрити провадження.

16 червня 2023 року Волинський апеляційний суд погодився зі стороною захисту та скасував вирок від 29 грудня 2022 року.

Також погодився з тим, що було шахрайство, а не одержання неправомірної вигоди, поєднаної з вимаганням.

Натомість звільнив ексчиновника від кримінальної відповідальності за шахрайство та закрив провадження у справі у зв'язку із закінченням строків давності.

Суд апеляційної інстанції вказав, що Дубенський міськорайонний суд повинен був з'ясувати думку обвинуваченого щодо закриття провадження у зв'язку із закінченням строків давності і у разі його згоди звільнити від кримінальної відповідальності та закрити провадження, а при незгоді – звільнити останнього від призначеного за цією статтею покарання. Для такого звільнення від відповідальності не потрібне визнання обвинуваченим вини.

Апеляцію сторони обвинувачення суд залишив без задоволення.

Тарас Пустовіт під час того як суддя зачитував вирок у 2022-му році

Прокуратура просить новий розгляд в апеляції

25 вересня 2023 року Касаційний кримінальний суд відкрив провадження за скаргою прокурора Олександра Макотринського та витребував кримінальне провадження щодо Тараса Пустовіта з Дубенського міськрайонного суду.

Сторона обвинувачення просить скасувати ухвалу апеляційного суду та призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції.

Прокурор Олександр Макотринський подав касаційну скаргу, щоб скасували вирок суду, та призначили новий розгляд в апеляції. Фото з архіву 2022 року

На наше звернення за коментарем у прокуратурі Рівненської області відповіли, що подали касаційну скаргу, адже вважають, що Волинський апеляційний суд неправильно застосував закон про кримінальну відповідальність, а також необґрунтовано погодився з кваліфікацією дій Тараса Пустовіта.

Наполягатимуть, що було саме одержання неправомірної вигоди у великому розмірі, а не шахрайство.

Звільнений від відповідальності за шахрайство Тарас Пустовіт розповів «Четвертій владі», що не знає про подану касацію сторони обвинувачення. Сам скаргу на ухвалу апеляції не подавав, бо не хоче, щоб справа йшла по «третьому колу». Не визнає, що вчинив шахрайські дії, але з рішенням апеляції погодився.

Принагідно ми запитали, чи планує він повертатися на державну службу та чи вважає, що судову систему України треба реформувати.

Тарас Пустовіт відповів, що на державну службу не повернеться, а щодо реформи судової системи сказав коротко: треба запитувати у адвокатів чи суддів, він це не вирішує.

Попри те, що Тарас Пустовіт підсудний зі звинуваченням у тяжкому корупційному злочині – його вибрали депутатом Острозької міської ради від партії «Батьківщина». Він очолює партійну фракцію у раді.

Всі матеріали про цю справу за тегом Тарас Пустовіт.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте