Рівненська журналістка отримала відзнаку за розслідування про побори в онкодиспансері
Сьогодні журналістка «Четвертої влади» Катерина Романік отримала відзнаку в номінації «Найкраще розслідування про медичну реформу» у всеукраїнському конкурсі журналістських матеріалів «Медична та освітня реформи: міфи, правда, виклики».
Історія, яку розповіла журналістка, не так про саму медичну реформу, як про потребу нагальних змін у галузі лікування онкохвороб.
Мультимедійне розслідування «Онкобізнес по-рівненськи. Про мільйони, які збирають з хворих повз «касу» онкодиспансера» показує ставлення лікарів і медперсоналу до хворих, які не мають достатньо коштів. А для лікування онкохвороб потрібні дясятки тисяч.
Докази, які зібрала журналістка – це не лише свідчення постраждалих, а й журналістський експеримент. За допомогою прихованої зйомки вдалося показати скільки коштує «безкоштовне» лікування.
Цей експеримент вдалося провести завдяки хворій бабусі оператора «Четвертої влади» Валерія Мартинюка Півонії Табакар. Жінка поскаржилася онуку на те, що з неї вимагають кошти, і Валерій розповів про це в редакції.
Журналістка відшукала 1 300 гривень, які вимагали у Півонії Табакар за опромінювання на лінійному прискорювачі. Ці кошти дав волинянин Микола Печенюк, який розповідав про побори в медзакладі, бо його друг теж лікувався в онкодиспансері.
Однак коли жінка з цими грошима прийшла знову в медзаклад, сума зросла до 1900 гривень.
Матеріал закінчується словами речника Міністерства охорони здоров’я Олександра Ябчанки, який розповідає коли і яких змін чекати онкохворим в результаті медичної реформи. Зокрема звучить обіцянка, що у 2019-му році МОЗ планує збільшити покриття програми доступних ліків для лікування дорослої онкології.
Наслідком журналістського розслідування стало відкриття кримінального провадження за порушення права на безоплатну медицину.
Катерина Романік вже другий рік вивчає ситуацію зі зловживаннями в онкодиспансері та порушенням прав онкохворих пацієнтів.
За це на неї і на редакцію «Четвертої влади» лунає безпідставна критика в соцмережах від прихильників головного лікаря онкодиспансеру Григорія Максим'яка.
Дійшло до того, що сайт informator.news, який належить до сфери впливу Радикальної партії Олега Ляшка, і відомий «джинсою», опублікував статтю з недостовірними даними про «Четверту владу», в звязку із серією публікацій про зловживання в онкодиспансері.
Informator.news стверджував, що «Четверта влада» працює на партію «Батьківщина». А лідер цієї партії в Рівненській облраді Микола Кучерук «не поскупився і виділив на таку інформаційну кампанію «грант» в сумі 100 тисяч гривень».
В звязку з поширенням брехні «Четверта влада» підготувала позов з вимогою спростування недостовірної інформації. Але з'ясувалося, що сайт зареєстрований в Аризоні (США), а з контактних даних лише електронна пошта. Інформація про власника домену закрита.
Наразі юристи Інституту розвитку регіональної преси допомагають підготувати інший тип позову, завдяки якому «Четверта влада» в суді доведе, що Informator.news поширив брехню.
А Катерина Романік продовжує працювати над розслідуваннями про ситуацію в сфері охорони здоров'я.
Невдовзі на «Четвертій владі» вийдуть ще два матеріали, які стосуються Рівненського онкодиспансеру. Медзаклад, в рамках медичної реформи, перейменувався. Тепер це Комунальне підприємство «Рівненський обласний протипухлинний центр» Рівненської обласної ради.
P.S. Розслідування про ситуацію в онкодиспансері стало можливим завдяки проекту «Сприяння локальним центрам журналістських розслідувань» за підтримки «Інтерньюз-Нетворк». Редактор сценарію відеопрограми – Федір Сидорук.
P.P.S. За лаштунками): Заявку на цей конкурс відправила заступниця головного редактора Антоніна Торбіч десь за годину до дедлайну, їдучи в маршрутці з Києва і переглядаючи інформацію в таємній групі «Журналісти Рівного».
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти