«Сходинка до узурпації влади»: як нардепи з Рівненщини голосували за втрату незалежності антикорупційних органів НАБУ та САП

Нардепи від Рівненщини, які підтримали законопроєкт, що ліквідує незалежність антикорупційних органів НАБУ та САП – від партій «Слуги народу», «Батьківщини», «За майбутнє»
Джерело
Фото «Четвертої влади» Владислава Мартинчука на основі фото з феусбук-сторінок нардепів, та із офіційних сайтів НАБУ та САП

Народні депутати у вівторок 22 липня прийняли законопроєкт №12414, який критикують журналісти-розслідувачі, антикорупційні експерти та громадські діячі, через те, що він підриває антикорупційну реформу. Національне антикорупційне бюро України та Спеціалізована антикорупційна прокуратура після вступу у дію закону втратять незалежність. Лідери думок порівнюють таке рішення з авторитарними діями режиму Віктора Януковича.

Ми поцікавилися як голосували нардепи від Рівненщини та як аргументували свій голос.

Руйнування незалежності НАБУ та САП

Закон про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо особливостей досудового розслідування кримінальних правопорушень, пов’язаних із зникненням осіб безвісти за особливих обставин в умовах воєнного стану підтримали в другому читанні 263 народних депутати.

Національне Антикорупційне Бюро України та Спеціалізована Антикорупційна Прокуратура опублікували офіційну заяву в якій зазначили, що при прийняті цього законопроєкту «антикорупційна інфраструктура України, вибудувана з 2015 року, буде зруйнована».

Вони зазначають, що проєкт передбачає:

  • Генеральний прокурор отримує доступ до всіх справ НАБУ або може надати такий доступ будь-якому іншому прокурору;
  • має право давати обов’язкові письмові вказівки детективам НАБУ і, в разі їх невиконання, змінювати підслідність, передаючи справу іншим органам;
  • може закрити розслідування на вимогу сторони захисту;
  • сам вирішує спори про підслідність;
  • самостійно підписує підозри у злочині топпосадовцям;
  • керівник САП втрачає право входити до групи прокурорів – це вирішує тільки Генпрокурор.

Громадська організація «Центр продиції корупції» (далі ЦПК) опублікувала власний аналіз цього законопроєкту. У висновку написали:

«Зазначені зміни є системною спробою ліквідувати незалежність НАБУ і САП, поставити розслідування топкорупції під політичний контроль та створити непрозору вертикаль управління антикорупційними справами в ручному режимі».

Виконавча директорка ЦПК Дар’я Каленюк в інтерв'ю Radio NV розповідає, що раніше за тим, щоб законодавство щодо НАБУ та САП не змінювали слідкували Міжнародний валютний фонд, Америка, посли G7, Європейський Союз:

– Вони всі зараз, як води в рот набрали, мовчать. Це голосне мовчання спонукає Банкову далі йти, розпоясатися і не керуватися ні попередніми зобов’язаннями, ні законом – нічим, а просто свавільно демонтувати цю антикорупційну інфраструктуру.

– Це все аукнеться нам дуже погано в напрямку європейської інтеграції, – продовжує Каленюк, – Відбувається розворот на всі 180 градусів. Окрім того, що взагалі нищиться інституція, яка для нас критично важлива для системи стримувань і противаг, щоб можна було вчасно попереджати топкорупцію і карати за топкорупцію найодіозніших і найвпливовіших посадовців.

Виконавча директорка ЦПК Дар'я Каленюк стверджує, що нас чекає середньострокова перспектива, що ми «відкочуємося назад в євроінтеграційних планах десь на 5-10 років». Фото «Української Правди»

Очільниця відділу розслідувань «The Kyiv Independent» Євгенія Моторевська у своєму дописі у фейсбуці звернула увагу на кілька моментів:

► «Можливо, хтось забув (а хтось просто не пам’ятає ті часи через вік), але ще 12-15 років тому ми жили в країні, де розслідування проти представників влади – депутатів, міністрів, топправоохоронців – були чимось із жанру фантастики. Ніхто не заморочувався зі складними схемами: просто крали мільйонами доларів – і залишалися абсолютно недоторканими».

► «Люди при владі кічилися статусом і в будь-якій ситуації демонстрували «корочки» та дзвонили «другові». У 2012 році, коли «смотрящий Януковича» Юрій Іванющенко потрапив у ДТП, після одного дзвінка згори патрульні змінили протоколи і відмовились оформлювати справу офіційно».

► «Потім сталася Революція Гідності. Активне українське суспільство вимагало справедливості, рівності перед законом і реальної боротьби з корупцією. І за ці 10 років ми справді пройшли великий шлях. Переважно не завдяки владі (ані попередній, ані нинішній), а всупереч. Але завдяки роботі журналістів-розслідувачів, громадських активістів, і створенню антикорупційної інфраструктури – НАБУ, САП – вдалося зрушити систему.

► «Сьогодні я легко можу назвати десяток осіб із оточення президента або голови його Офісу, чиї дії розслідували або розслідують НАБУ/САП: Чернишов, Кириленко, Тищенко, Татаров – і це лише частина списку».

► «Чи знизили ми рівень корупції до рівня західних сусідів? Ні. Бо для цього недостатньо лише бажання громадян і наявності антикорупційних органів.
Але НАБУ і САП справді зупинили достатньо схем і стали запобіжником для появи нових. Топпосадовці й кулуарні “рішали” розуміли: до тебе можуть прийти навіть якщо ти – друг президента. Тепер очевидно так не буде».

► «І той факт, що сьогодні за знищення НАБУ/САП голосували представники різних політичних сил – лише підтверджує їхню ефективність. Бо всі ці сили в різний час були фігурантами розслідувань. Сумно. Обурливо. І, якщо чесно, страшно за наше майбутнє».

Журналістка-розслідувачка Євгенія Моторевська по простому пояснила, що означає прийняття цього закону. Фото з її фейсбук-сторінки

Як голосували рівненські народні депутати

263 нардепи проголосували «за» цей законопроєкт, проти – 13, не проголосували – 35 депутатів.

Сім депутатів Верховної ради від Рівненської області підтримали законопроєкт:

  • депутат від фракції Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» Сергій Євтушок;
  • член депутатської групи «Відновлення України», який потрапив у парламент за квотою партії «Слуга народу», Роман Іванісов;
Ті, хто голосував «за» (зліва направо): Роман Іванісов, Олександр Аліксійчук, Олександр Ковальчук, Сергій Литвиненко, Сергій Євтушок, Віктор М’ялик, Олександр Салійчук. Фото з фейсбуку нардепів

Депутат від фракції «Слуга народу» Дмитро Соломчук не голосував за законопроєкт.

Депутатка від «Європейської солідарності» Яна Зінкевич проголосувала проти. В коментарі для читачів «Четвертої влади» пояснила свій голос так:

– Вважаю зазіхання на антикорупційні органи неприпустимими. Це знищення країни і зворотній шлях від мети європейської інтеграції.

Депутатка з фракції «Голос» Соломія Бобровська була відсутня на голосуванні. В коментарі сказала, що не голосувала за законопроєкт, бо:

– Вважаю, що це фактично така одна з останніх сходинок до узурпації влади. Це просто свинство у військовий законопроект пхати правки по НАБУ і САП. І хакнути систему, яку будували десять років, буквально за півдня – це, звісно, навіть Янукович і Кучма собі не могли уявити.

Рівненські надепки Яна Зінкевич (ліворуч) та Соломія Бобровська не підтримують законопроєкт №12414. Фотографії з фейсбук-сторінок депутаток

Нардеп від «Батьківщини» Сергій Євтушок, який проголосував «за», каже лише про підсилення боротьби з корупцією:

– В законопроекті йшлося про те, що у таких окремих випадках, коли не здатні антикорупційні органи САП і НАБУ спрацювати з логічним завершенням, ці справи надходять на контроль до Генеральної прокуратури під під контроль Генерального прокурора.

Сергій Євтушок стверджує, що Генеральний прокурор буде контролювати лиш ці справи, «які не знаходять логічного завершення по різним причинам. Чи то через нездатність, чи через відсутність фаховості».

А також натякнув, що НАБУ, САП і Вищий антикорупційний суд взагалі не передбачені конституцією України.

Ми зверталися і до інших нардепів з Рівненщини, щоб почути їхні аргументи щодо голосування, але на час публікації матеріалу депутати, які голосували «за», а також Дмитро Соломчук не відповіли.

Дивіться також: «Корупція має взлетіти до небес»: експерти про новий закон, який легалізує земельні схеми


Четверта влада» та БФ «Скарбниця Надії» збирають гроші на FPV-дрони для бійців 71 окремої єгерської бригади Десантно-штурмових військ ЗСУ, які збиратиме ініціатива «Рівненський дрон».

Якщо вам сподобався матеріал, перерахуйте, будь ласка, 50 гривень на волонтерську монобанку чи на картку благодійного фонду, прив'язану до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184

Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA663052990000026006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693

Якщо підтримали Сили оборони і хочете, щоб онлайн-медіа «Четверта влада» продовжувало працювати на Рівненщині – ставайте щомісячними підписниками хоча б на 20-30 гривень:

А також підписуйтесь на канали «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуцітвітерітіктоці. Вдячні за ваші коментарі в соцмережах та поширення матеріалів.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте