Чергова спроба обмежити доступ до інформації про майно посадовців: як реагують нардепи з Рівненщини

До порядку денного засідання Верховної Ради включили законопроєкт №11533. Цим документом збираються закрити від громадян можливість брати повну інформацію з реєстру речових прав та земельного кадастру. Однак після розголосу громадськості про такий намір, законопроект не розглядали. Та це не означає, що не розглянуть в подальшому.
Прийняття такого закону вплинуло би, в першу чергу, на роботу журналістів, активістів, які пишуть про статки та незаконне збагачення посадовців, народних депутатів та членів їх сімей.
Журналісти «Четвертої влади» намагалися отримати коментарі у кожного народного депутата з Рівненщини про те, чи збираються вони підтримати законопроєкт своїх колег. Як відреагували депутати на наше запитання – розповідаємо в матеріалі.
Що це за проєкт закону
29 серпня 2024 року троє народних депутатів від партії «Слуга народу» внесли у Верховну Раду законопроєкт №11533. Це Ігор Фріс, Сергій Демченко та Володимир Ватрас.
Проєкт передбачає внесення змін до Цивільного кодексу України та деяких інших законів України щодо особливостей надання відомостей публічних електронних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, та деяких інших публічних електронних реєстрів.
У пояснювальній записці до законопроєкту йдеться, що його розроблено з метою «підвищення безпеки діяльності оборонних підприємств».
Однак, за словами юриста Інституту масової інформації Володимира Зеленчука, під соусом «підвищення безпеки діяльності оборонних підприємств» пропонують закрити доступ громадськості до відомостей з відповідних реєстрів щодо місця розташування всього нерухомого майна та кадастрових номерів та даних про власників усіх земельних ділянок.
– Водночас керівникам правоохоронних органів надається право за запитом отримувати відомості в тримачів реєстрів про осіб, які отримували інформацію з цих реєстрів. Тобто в цьому разі керівник правоохоронного органу може навіть за відсутності кримінального провадження отримати інформацію, наприклад, про журналіста, який цікавився його статками, – зазначив Володимир Зеленчук.
Юрист навів висновок Комітету Верховної Ради з питань правової політики, у якому вказано, що навіть Спеціалізована антикорупційна прокуратура звертає увагу на те, що змінами проєкту пропонується обмежити доступ до відомостей про місце розташування об’єктів нерухомого майна, всіх зареєстрованих прав на нерухоме майно та їхніх обтяжень.
А не об’єктів, якими користуються або які належать на праві власності підприємствам, пов’язаним зі сферою національної безпеки та оборони, як визначено в ідеї законопроєкту.
– Щодо законопроєкту комітет указує досить багато зауважень, поданих державними органами, а тому без звуження його дії лише до інформації, що безпосередньо пов'язана зі сферою оборони, його ухвалення нашкодить не лише сфері громадського контролю, але й звичайним користувачам реєстрів, які не зможуть отримати дані у формі витягу про місце розташування власного нерухомого майна або кадастрові відомості, – зазначив юрист ІМІ Володимир Зеленчук.
Позиція нардепів від Рівненщини
Зранку 27 березня наші журналісти намагалися сконтактувати з народними депутатами з Рівненщини, аби почути їх позицію та намір підтримати або не підтримати скандальний законопроєкт.
Народний депутат від партії «Слуга народу» Олександр Аліксійчук відповів в одному з месенджерів, що не має наміру підтримувати цей законопроєкт.
Колега по партії Аліксійчука Олександр Ковальчук замість того, щоб висловити свою позицію та сказати, чи буде голосувати за або проти законопроєкту №11533, вступив у полеміку з журналісткою Анною Хіночик. А вкінці заборонив публікувати його відповідь та натякнув, що в подальшому не буде коментувати нашому виданню:
– Чи підтримаєте ви законопроект №11533 сьогодні? – запитала журналістка.
– А як Ви вважаєте потрібно діяти і чому? – відповів запитанням на запитання нардеп Ковальчук.
– Ви народний депутат, який вирішує, голосувати, чи ні за той чи інший закон. Тому запитання до вас, чи підтримаєте ви законопроєкт №11533?
– Так, у мене є таке право. Разом з тим, я хочу чути аргументи сторін. Отож тому запитав Вашу думку. А результат голосування побачить вся країна. Поіменно. Це прозорий процес, – ухиляється від відповіді народний депутат.
Після цього ми надіслали Ковальчуку аргументацію юриста ІМІ Володимира Зеленчука, яку нардеп поставив під сумнів. Зрештою, написав так:
– Вибачте, але я ніколи і нікому не коментую своїх планів щодо голосувань. Я не бачу в цьому сенсу, окрім випадків коли агітую інших підтримати мою ініціативу. Тоді, звісно, я публічно висловлюю позицію наперед. Прошу ставитись до моєї позиції з розумінням і повагою.
Щодо експертизи. За лише цей тиждень у мене відбулось більше двох десятків зустрічей з експертами і громадськістю та читання сотень сторінок різних аналітичних текстів. Кожне рішення – це відповідальність. І якщо би так було цікаво рівнозначно по відношенню до інших позитивних законопроектів і рішень, а не лише до тих які резонансні, я би з радістю коментував такі рішення. А так, давайте дочекаємось результатів на табло. Дякую.
Коли ми сказали, що висвітлимо його позицію, депутат змінив тон спілкування та натякнув, що вподальшому не буде надавати коментарі:
– На це ви не маєте моєї згоди. І не просили. Ми спілкуємось офрек в довірливій та відкритій формі. Я так це бачив.
– Я журналістка. Виконую свої обов’язки і звертаюсь до вас виключно, як журналістка онлайн-медіа «Четверта влада».
– У мене з різними журналістами багато спілкування. І як правило, мене питають дозволу на опублікування нашого спілкування наперед. Це ваше рішення, звісно. Але для продовження подальшого спілкування, потрібно враховувати позицію сторін, – завершив коментар народний депутат.

Позицію депутата від фракції «За майбутнє» Віктора М’ялика вдалося дізнатися через помічника Романа Янківського:
– Проти або утримається, адже присутня певна незначна невизначеність у окремих формулюваннях не всі обмеження розкриття інформації стосуються оборонних підприємств, що виглядає надмірним.
Депутатка Яна Зінкевич повідомила, що не готова відповісти, коли вивчить питання зі своїми помічниками, тоді і озвучить свою позицію та наміри по голосуванню.
Номери телефонів, які відомі редакції «Четвертої влади» інших нардепів були або недійсними, або не обслуговуються. Олександру Салійчуку ми залишили запитання у месенджері через фейсбук та за номером телефону його помічниці Ірини Нестор у телеграмі.
Відомий нам номер телефону депутата від «Слуга народу» Сергія Литвиненка не облуговується, а написати йому у фейсбук-месенджер не вдалось. За відомим нам номером помічника Литвиненка Дениса Чернова ми залишили запитання у ватсапі. Однак відповіді на запитання не отримали.
Ще один нардеп від «Слуги народу» Дмитро Соломчук пообіцяв нашій журналістці відписати пізніше, однак на повторний дзвінок він уже не відповідав.
До Романа Іванісова, якого виключили з фракції «Слуга народу», дотелефонуватися не вдалось, бо номер телефону не обслуговується. Ми написали йому у фейсбук-месенджер та в телеграмі його помічниці Оксані Коссє. Помічниця відповіла, що найближчі два тижні законопроект не прийматимуть, бо не буде сесії. Повідомила, що Роман Валерійович не збирається його підтримувати у тому вигляді, який він є на сьогоднішній день.
Соломія Бобровська від партії «Голос» відповіла, що буде голосувати проти, адже це прикриття воєнним станом інформації, яка може містити корупційну складову. Тому вона проти і її позиція однозначна.
Народний депутат від політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» Сергій Євтушок на запитання про ставлення до законопроєкту №11533 та наміру підтримати під час голосування, якщо його редакцію не обмежать лише об’єктами оборонно-промислового комплексу, коротко відповів, що не коментує законопроєктів.
«Четверта влада» та БФ «Скарбниця Надії» збирають гроші на FPV-дрони для бійців 71 окремої єгерської бригади Десантно-штурмових військ ЗСУ, які збиратиме ініціатива «Рівненський дрон».
Якщо вам сподобався матеріал, перерахуйте, будь ласка, 50 гривень на волонтерську монобанку чи на картку благодійного фонду, прив'язану до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184
Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA663052990000026006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693
Якщо підтримали Сили оборони і хочете підтримати рівненських журналістів-розслідувачів будь-якою сумою:
Підписуйтесь на канали «Четвертої влади» у телеграмі, ютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці, твітері, тіктоці, вотсапі. Вдячні за ваші коментарі в соцмережах та поширення матеріалів.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти