В Україні знову хочуть легалізувати роботу бурштинокопачів-старателів

Згадуємо попередні спроби узаконення

Сьогодні у Рівному патрульні зупинили автівку за порушення правил дорожнього руху. Один з пасажирів, втікаючи, викинув з автівки мішок з бурштином
Джерело
Фото з фейсбук-сторінки Інни Білецької

Президент України Володимир Зеленський доручив уряду до 1-го жовтня 2019-го року підготувати та внести до парламенту законопроект про легалізацію видобутку бурштину. Ухвалити його мають до 1-го грудня.

Про це пише на своїй фейсбук-сторінці народний депутат з Рівного Олександр Ковальчук.

Олександр Ковальчук розповідає, що сьогодні, разом з іншими рівненськими нардепами від «Слуги народу» Дмитром Соломчуком, Сергієм Литвиненком та Олександром Аліксійчуком він взяв участь у робочій групі Комітету з питань екологічної політики та природокористування.

Нардеп пише що у новому законі планують врахувати три моменти:

  • дотримані інтереси держави, а це рекультивація земель, надходження у бюджет коштів за рахунок податків, створення робочих місць;
  • бізнес має отримати прозорі правила гри та мати змогу інвестувати в цю галузь і отримувати прибутки;
  • а місцеві жителі бурштинових регіонів – можливість видобувати бурштин легально.

А як раніше пробували легалізувати старательську діяльність

Це далеко не перша спроба легалізації старательського бурштиноводобутку.

«Четверта влада» давно стежить за цією тематикою. У 2014-му представники правоохоронних органів розповідали про три групи зацікавлених у бурштиновидобутку:

  • Місцеві мешканці, які хочуть добре заробляти і якщо віддавати «криші» чи державі, то по мінімуму.
  • Друга група – це Рівне. Ті, хто хочуть вирішувати все на рівні обласного центру, видавати дозволи і отримувати частку прибутку.
  • І третя група – найсильніша – це Київ – причетні до владних потоків, які не хочуть віддавати кошти на місця, а тому створюють будь-які перешкоди для того, щоб нічого не змінювалось.

Законопроект «Про бурштин», який підготував ще у 2006-му році народний депутат Микола Шершун, був заветований і президентом Ющенком і президентом Януковичем. Той законопроект дозволяв, зокрема й непромисловий видобуток каміння сільським старателям.

Екс-народний депутат 4 і 6 скликань Микола Шершун пояснював у 2014-му році чому його законопроект двічі заветували і як йому погрожували:


Цей законопроект писався «під Держлісгоспи», із середовища яких вийшов Микола Шершун. Адже переважна більшість бурштину знаходиться під лісами. А дозвіл на землевідведення мали надавати лісівники на власний розсуд.

Рівненський нардеп Микола Кучерук у 2014-му році зареєстрував законопроект змін до Закону «Про надра».

Якби були внесені ці зміни – бурштинокопачі мали би можливість орендувати земельні ділянки через новостворені районні комунальні підприємства. І саме районна рада вирішувала б кому давати дозвіл на користування землею.

Цей законопроект навіть не пройшов комісії, як його відкликали.

У 2015-му році було два законопроекти щодо легалізації бурштиноводобутку, які створювалися за участі рівненських нардепів. Спочатку депутати відмовилися підтримати законопроект про старательську діяльність, який узаконив би цей вид діяльності.

У першому читанні за проект закону №2013 (серед авторів – тодішні нардепи з Рівненщини Сергій Євтушок та Василь Яніцький) віддали свої голоси лише 153 народні обранці.

Більшу підтримку здобув проект закону «Про видобування та реалізацію бурштину» №1351-1, співавтором якого був рівненський нардеп Василь Яніцький.

Не зважаючи на те, що народні обранці прийняли його за основу, (За: 234. Проти: 2. Утрималися: 5. Не голосували: 59. Всього: 300. – ред.), він зазнав критики з боку експертів та окремих політичних сил.

Також «Четверта влада» досліджувала як на Поліссі реалізовують програму довидобутку бурштину з ушкоджених земель.

На момент дослідження минув рік з часу прийняття постанови про рекультивацію. Жодну ділянку на той час так і не рекультивували. Утім на пілотному проекті уже встигли заробити та водночас втрапити у гучний корупційний скандал.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте