Як рухається судовий розгляд трьох справ про хабарництво в Рівненському гуманітарному університеті
У цій публікації ми розповідаємо про двох колишніх завідувачів кафедр та декана Рівненського державного гуманітарного університету, які в різний час, за версією слідства, отримали від студентів хабарі – Богдана Кир’янчука, Лілію Савчин та Дмитра Сингаївського.
Поки ці справи розглядають у суді, двоє з трьох освітян, хоч і втратили колишні високі посади, але і далі працюють в університеті. Розповідаємо, на яких етапах зараз розгляд та як ситуацію пояснюють у самому виші.
Невдале шапіто
Богдан Кир'янчук раніше завідував кафедрою літератури Рівненського державного гуманітарного університету (РДГУ). 28-го липня 2017 року його затримали, коли він, як стверджує обвинувачення, отримував хабар. За версією слідства, Кир'янчук, який тоді ж був і членом вступної комісії, вимагав у двох вступників по тисячі доларів за їх зарахування на державну форму навчання на факультет української філології.
Отримав гроші завкафедри у піцерії «Шапіто». Правоохоронці фільмували процес і після дачі хабара Кир’янчука відразу затримали.
Із представленого у суді відео видно, як двоє чоловіків, що сидять поза камерами, перераховують гроші, кладуть їх у пакет та передають професору під столом.
31-го липня 2017-го Богдана Кир'янчука відсторонили від посади, взяли під домашній арешт і вилучили отримані гроші та мобільний телефон.
Чоловіка обвинувачують за частиною першою статті 368 Кримінального кодексу – «одержання службовою особою неправомірної вигоди, та прохання надати таку вигоду для себе чи третьої особи». Він може отримати штраф від 17 тисяч до 25 тисяч 500 гривень, арешт від трьох до шести місяців або позбавлення волі від двох до чотирьох років із «позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років».
Після Кир’янчукового затримання, в РДГУ з ним не продовжили контракт.
На одному із судів обвинувачений розповідав про загадкового чоловіка Юрія, який нібито був посередником в передачі хабара і провокував професора. Але у обвинувальному акті про Юрія згадок немає. За словами прокурора Андрія Войтюка, особу на ім’я Юрій під час досудового слідства не встановили, тому не внесли до обвинувального акту.
Справа загальмувала на стадії вивчення доказів. Суд не міг послухати, кому дзвонив і від кого приймав дзвінки Кир’янчук на свій мобільний, бо телефон у суді не вмикався.
Остання ухвала по справі, яка є у судовому реєстрі, датована травнем 2019-го. У ній суд ухвалив примусово привести обвинуваченого на засідання. За 2020-й рік нових рішень у реєстрі немає.
За інформацією речниці Рівненської обласної прокуратури Оксани Жужельської, у справі Богдана Кир'янчука вже дослідили матеріали. Наразі вирішують питання завершення судового слідства та перехід до дебатів.
Адвокат обвинуваченого Анатолій Перетятко розповів, що записи з телефону його підзахисного так і не змогли послухати. Попри це, справа підходить до завершення. Він сподівається, що вирок буде цього року, і каже, що досягатиме виправдувального вироку.
Окрім цього, за словами адвоката, прокурор нібито планує змінити обвинувачення. Як саме, Анатолій Перетятко не знає. Каже, що ще його не отримав. Прокурор Андрій Войтюк переказав через Оксану Жужельську, що поки що прокуратура до суду зі зміненим обвинуваченням не зверталась.
Адвокат Богдана Кир'янчука вважає, що чоловік Юрій, про якого згадував підзахисний, – правоохоронець.
– Якщо працівник правоохоронного органу контролює момент [передачі хабара] – це називається провокація. Докази, здобуті таким чином, – неналежні і недопустимі, – каже Анатолій Перетятко.
Останнє засідання у справі Богдана Кир'янчука повинно було відбутися 22 січня. Але його не було, за словами адвоката.
У справі декана – новий прокурор
Дмитро Сингаївський – декан фізико-технологічного факультету Рівненського державного гуманітарного університету та голова однієї з відбіркових комісій вишу. У серпні 2017-го року його спіймали на хабарі в 1400 доларів, які той нібито отримав у машині.
За версією прокурора, за ці гроші Сингаївський мав посприяти двом абітурієнтам зі вступом на психолого-природничий факультет РДГУ. Декану повідомили про підозру в скоєнні злочину, передбаченого частиною 1 статті 368 Кримінального кодексу України – «прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою».
У січні 2018-го року справа потрапила до судді Рівненського міського суду Віктора Кухарця. За словами прокурора, Дмитро Сингаївський оскаржував обвинувальний акт, бо в ньому нібито було помилки. Але Апеляційний суд вирішив інше. Тому справа повернулась до міського суду і потрапила до судді Оксани Крижової.
На засіданні у грудні 2018-го адвокатка декана Тетяна Коробова вважала, що немає складу злочину, який міг здійснити її підзахисний. Клопотала про отримання від прокурора переліку доказів, які необхідно вивчити. Окрім цього, просила не досліджувати деякі докази, наприклад, прослуховування розмов Сингаївського.
Судячи із останньої доступної ухвали по справі, обвинувачений просив про відвід судді Оксани Крижової, але йому відмовили. За 2020-й рік у реєстрі рішень немає. Відсутні також ухвали, якими би Дмитра Сингаївського відсторонювали від посади чи обирали йому запобіжний захід.
Речниця обласної прокуратури Оксана Жужельська повідомила, що у справі декана новий прокурор Олег Костюк. Колишній – Василь Данілей – тепер не працює в Рівному.
Новий прокурор вивчає матеріали справи з грудня 2020-го. Він ще не брав участі у засіданнях. Каже, що вивчить матеріали до наступного суду.
Дмитро Сингаївський відмовився спілкуватися з нами про свою справу. Його адвокатка Тетяна Коробова вважає, що «не може» розповідати про те, чи працює її підзахисний і тепер в університеті і чи визнає свою провину. Порадила звертатись із такими запитаннями до прокурора.
Судове засідання, яке планували на 21 січня, перенесли на 24 березня, судячи з інформації на порталі «Судова влада»).
Друга заслужена
Кафедра хореографії РДГУ прославилась чи не на всю Україну через те, що ексзавідувач цієї кафедри Володимир Годовський домагався студенток і викладачок. Розслідування про це готувала «Четверта влада» у 2017 році.
Згодом чоловік звільнився. Місце Годовського зайняла його заступниця Лілія Савчин і стала виконуючою обов'язки. У березні 2020-го президент Зеленський присвоїв Савчин звання заслуженої діячки мистецтв України. А в червні її взяли на отриманні хабаря 600 доларів та 1400 гривень за студентські іспити.
Їй оголосили підозру за частиною третьою статті 368 Кримінального кодексу – «отримання неправомірної вигоди службовою особою поєднаної з вимаганням». Їй загрожує позбавлення волі на строк від п’яти до десяти років «із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна».
Дивіться також: Брати хабарі на Рівненщині доволі безпечно: за чотири роки ніхто із пійманих і ніхто із засуджених не сів
Але хоча підозра була оголошена за жорсткішою санкцією статті, обвинувальний акт до суду надійшов за частиною першою статті 368 Кримінального кодексу («Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання службовою особою неправомірної вигоди»). За цією частиною статті можна відбутися штрафом.
Прокурор Андрій Войтюк через речницю передав, що частину статті змінили, бо нібито не доведено, що викладачка вимагала хабар.
У матеріалах справи вказано, що отримати хабар жінка нібито планувала із лютого 2020-го. Першу частину – 100 доларів – староста принесла до її кабінету 24 червня. Другу частину – 600 доларів і 1400 гривень – 30 червня. Тоді Лілію Савчин і затримали. Згодом посадили під домашній арешт та відсторонили від посади до 29 серпня, а 31 серпня у неї закінчився контракт.
Після закінчення дії ухвал, Андрій Войтюк знову нібито хотів відсторонити від роботи і продовжити домашній арешт Лілії Савчин, але ще до початку засідань подав заяву про залишення клопотань без розгляду.
– Ми подали клопотання про відсторонення, не маючи доказів її звільнення, – передала нам слова Андрія Войтюка Оксана Жужельська. – Про арешт, каже, що такого не пригадує, щоб ми просили не розглядати клопотання щодо арешту.
У вересні прокурор знову клопотав про відсторонення жінки від посади. Але це клопотання відхилив суд.
Перший суд по справі відбувся 23-го листопада 2020 року. На ньому адвокат обвинуваченої Володимир Цуняк просив зробити перерву у судовому розгляді, адже між стороною захисту і стороною обвинувачення на цей момент узгоджувались умови угоди про визнання винуватості.
Прокурор тоді сказав «Четвертій владі», що сам дізнався про це у залі суду. Тоді ж він повідомив, що університет із Савчин не продовжував угоду співпраці.
При підготовці цього матеріалу Андрій Войтюк через речницю повідомив, що жінку звільнили. Але за нашою інформацією, це неправда. Лілія Савчин продовжує працювати з вересня, але не на посаді завкафедри хореографії. Прокуратура про це дізналась від журналістки.
Адвокат обвинуваченої Володимир Цуняк відмовився коментувати справу Лілії Савчин до вироку суду.
Нагадаємо, Лілія Савчин була єдиною, хто заступився за «професора домагань» Володимира Годовського у 2017-му. Тоді, крім професорових домагань, «Четверта влада» показала і те, що Годовський влаштував на кафедру свою дружину Світлану Грицюк. Її на роботі не бачили ні студенти, ні викладачі, ні вахтери. Бачила лише Лілія Савчин. Тоді вона розповідала журналістам, що Світлана Грицюк грає на баяні, в тому числі акомпонує на парах у Савчин. Коли поліція зацікавилась справою, Грицюк просто звільнилась.
«Нульова толерантність» РДГУ до корупції
Ми намагалися дізнатися у ректораті університету, чи працюють Лілія Савчин та Дмитро Сингаївський наразі в РДГУ і як керівництво ставиться до хабарництва у виші.
У приймальні сказали, що ректор не буде коментувати, бо його нібито немає на місці. На запитання, чи можемо ми зателефонувати пізніше, нам порадили звернутися до відділу зв'язків із громадськістю.
Начальник відділу зв’язків із громадськістю РДГУ Микола Пікула повідомив, що РДГУ має «нульову толерантність» до будь-яких проявів корупції у виші і що в університеті є «антикорупційна програма».
Микола Пікула пояснив, що Лілія Савчин та Дмитро Сингаївський працюють в університеті на «законних підставах», бо вважаються невинними до рішення суду.
Лілія Савчин, за словами речника, наразі доцентка кафедри історії України і не є завідувачкою кафедри хореографії. Дмитро Сингаївський працює доцентом кафедри професійної освіти, трудового навчання та технологій.
Ми також намагалися з’ясувати у Рівненському міському суді, на коли призначене наступне засідання у справі Кир’янчука та чому в цій справі та у справі Сингаївського в реєстрі за 2020-й немає ухвал.
Речниця Рівненського міського суду Вікторія Якимова пояснила, що для отримання цієї інформації потрібен письмовий запит (хоча за законом «Про доступ до публічної інформації», запит можна подавати в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача – ред.).
Медіаюристка організації «Платформа прав людини» Людмила Опришко пояснює, що, за законом, запит повинен стосуватись управлінської роботи суду, а не змісту засідань.
– Тобто можна питати про призначення справи до розгляду, дату, час судового засідання, але на запитання про те, що відбувалося на засіданнях, закон про доступ до публічної інформації не поширюється.
На думку юристки, інформацію про дату та час справи, її рух в суді можуть надати як одразу, так і протягом п'яти днів.
– Може, речниця сама не готує відповіді. Кожен запит має обліковуватись, записуватись, реєструватись. Вочевидь, просто інша людина здійснює облік цих запитів.
Тож письмовий запит до Рівненського міського суду «Четверта влада» надіслала.
Ми також звернулися до Національного університету водного господарства та природокористування, аби дізнатися, чи в 2015-2020-х роках тамтешні викладачам пропонували хабарі і чи вони їх вимагали та отримували. Коли «Четверта влада» отримає відповідь, підготує матеріал і про цей університет. Ще в одному державному університеті Рівненщини – «Острозькій академії», за нашою інформацією на хабарях нікого не ловили.
Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти