Як у Рівному приховують рекламу від читачів сайтів: що про це кажуть редактори і редакторки

Ми спитали керівників інтернет-сайтів як вони ставляться до пропозиції маркувати рекламу зверху тексту, щоб краще було видно читачам. Зліва направо в нижньому ряду: Людмила Дуніна («Рівне-1»), Оксана Кравець («ЧаРівне»), Зоряна Верницька («ITV»), Марина Назарчук («РівнеМедіа»), Таїсія Олекшій («ВСЕ»); у верхньому ряду: Богдан Слонець («Рівне вечірнє»), Інна Тунєва («0362»), Ольга Лірник («ОГО»), Микола Кульчинський («Радіо Трек»)
Джерело
Колаж «Четвертої влади», усі фото з фейсбук-сторінок керівників медіа

Ініціатива «Медіачек», яка діє у межах спільного проєкту громадських організацій «Детектор медіа» та «Інститут масової інформації», закликає інтернет-видання розміщувати рекламне маркування перед початком матеріалів. Це чесно стосовно читачів.

Про це можна зробити висновок на основі аналізу ініціативи про одне з рівненських видань, що маркувало передвиборчу агітацію з порушенням журналістської етики.

«Четверта влада» запитала у редакторів рівненських інтернет-сайтів чи готові вони дослухатися до цієї рекомендації.

Де потрібно розміщувати маркування про те, що це реклама

Підставою для аналізу цієї ситуації стала одна зі скарг, надіслана ініціативі, стосовно публікації на сайті інтернет-видання ITV media group.

Матеріал опубліковано 25-го вересня 2020 року без вказання авторства. Після матеріалу приблизно тим же шрифтом, що й основний текст, зазначено: «передвиборна агітація».

В матеріалі розповідають про те, як представники політичної партії «Рівне разом» звернулися в поліцію щодо дій нардепа Олександра Ковальчука під час реєстрації партії для участі у виборах.

Попри звинувачення, що нардеп вчинив порушення, його пояснення в матеріалі відсутні, як і інформація про спробу надати йому можливість це пояснити.

До речі, публікацію майже такого ж змісту опублікували в місцевому виданні сайту «Радіо Трек». Однак тут взагалі немає жодної позначки що це агітація, тож стаття має ознаки прихованої реклами («джинси»).

Схожу публікацію на цю ж тему, з ознаками «джинси», розмістили і в місцевому виданні my.rv.ua з Видавничого дому «ОГО».

Про «джинсу» і її загрози «Четверта влада» писала неодноразово. Для кращого розуміння теми можна почитати ось ці публікації:

Як політики у Рівному на місцевих виборах обманювали виборців за допомогою телеканалів

«Двоє доїдають тіло третього»: до чого тут прихована реклама і що з нею робити

Продажні статті: скільки кандидату коштує прихована реклама на рівненських сайтах

В цій же публікації оприлюднимо висновок щодо того як правильно маркувати рекламні тексти, щоб не вводити в оману читачів.

Виборче законодавство не містить окремого регулювання щодо розміщених в інтернеті агітаційних матеріалів. Воно також не містить значної деталізації щодо способу розміщення відповідного маркування, звертає увагу Медіачек. Тому порушення законодавства в цьому матеріалі ініціатива «Медіачек» не виявила.

Але водночас «Медіачек» звертає увагу на те, що «Кодекс журналістської етики» містить вимогу щодо чіткого відокремлення інформаційних матеріалів від рекламних. Це стосується й передвиборчої агітації.

В матеріалі інтернет-видання «ITV media group» (про який ми писали на початку) маркування, яке вказує на те, що це агітація, а не новини, розмістили після тексту матеріалу.

Якщо в друкованих виданнях читач має змогу одразу оглянути всю сторінку, тому місце розміщення маркування на ній не є таким критичним, то в матеріалах інтернет-видань інша ситуація: читач мусить прогортати весь матеріал униз до кінця, щоби побачити маркування й дізнатися його агітаційний характер.

«Цілком можливо, що багато читачів не стали б читати цей матеріал, одразу дізнавшись про його агітаційну природу. Аналогічна ситуація з відео/аудіоматеріалами агітаційного характеру, в яких повідомлення зі словами «політична реклама» або «передвиборча агітація» має розміщуватися на початку», – роблять припущення в «Медіачек».

Зважаючи на розміщення агітаційного маркування лише після тексту самого матеріалу Ініціатива не вважає таке маркування чітким, достатнім і належним для інтернет-видання.

«Редакція інтернет-видання «ITV media group» у матеріалі «Політична партія "Рівне разом" подала заяви до поліції, щоб захистити свої права» порушила пункт 7 Кодексу етики українського журналіста, але сам цей матеріал не є журналістським; він також не є прихованою рекламою, але містить неналежне маркування передвиборчої агітації», – підсумовують в Ініціативі «Медіачек».

Ініціатива також закликає інтернет-видання розміщувати агітаційне маркування перед початком матеріалів. Винятком можуть бути зовсім малі за обсягом матеріали (одне речення або невеликий абзац тексту, картинка в половину висоти екрана).

За словами юриста «Інституту масової інформації» Романа Головенка, який є учасником ініціативи «Медіачек», така рекомендація стосується усієї реклами, не лише політичної.

Що кажуть редактори рівненських медіа

«Четверта влада» проаналізувала як інші сайти маркують рекламу. З'ясували, що на початку тексту ставить маркування, зокрема, сайт «Рівне-1». Ось як, наприклад, у цій публікації.

«Четверта влада» звернулася до редакторів та редакторок низки місцевих інтернет-сайтів з пропозицією ознайомитися з рекомендацією ініціативи «Медіачек». Також запитали чи будуть в редакціях дотримуватися цієї рекомендації.

Зверталися, зокрема, до тих медіа, де помічали що маркування про рекламний характер публікацій стоїть в кінці тексту.

– Наша редакція готова до таких змін, – каже редакторка сайту «ЧаРівне» Оксана Кравець. – Але ми також у цьому питанні будемо цікавитись думкою наших рекламодавців.

– Ми візьмемо до уваги цю інформацію і розглянемо це питання, – каже редакторка сайту «РівнеМедіа» Марина Назарчук.

У видавничому домі «ОГО» на цей висновок не збираються зважати.

– На наших сайтах «ОГО» та «Рівняни» під час останніх виборчих перегонів відбувалося маркування наприкінці тексту і я не вважаю, що в цьому була якась проблема, – каже редакторка видавничого дому «ОГО» Ольга Лірник. – Це не порушення законодавства. То ж не вважаємо, що подібне маркування якимось чином суперечить стандартам і заважає відокремленню інформаційних матеріалів від рекламних. Якщо будуть внесені зміни в законодавство, то ми будемо дотримуватися усіх нових вимог.

Уточнююче питання (спілкувалися в месенджері) чи не бентежить те, що таке маркування є порушення журналістської етики залишилося без відповіді.

В «Рівне вечірнє» відповіли так:

– Якщо йдеться про політичну агітацію під час виборів, то сайт «Рівне Вечірнє» готовий маркувати її зверху, – каже редактор сайту Богдан Слонець. 

Уточнююче питання чому лише під час виборів, адже ця порада стосується будь-якої реклами, залишилося поки без відповіді.

Керівник сайту «Радіо Трек» Микола Кульчинський не відповів на наше питання, хоч питання у месенджері позначене як прочитане. Не відповіла і нова директорка «ITV media group» Зоряна Верницька.

На сайті «ВСЕ», як ми помітили, під час виборів ставили агітаційну «джинсу» (ось приклад). Тобто взагалі без маркування. Редакторка сайту Таїсія Олекшій каже таке:

– Попередження про рекламу наверху, як на мене, було б сучасним і чесним рішенням. На час виборів сайт не вела.

Редакторка відмовилася розповісти хто відповідав за сайт у час виборів. Бо, на її думку, це не етично. І звернула увагу що частина реклами на сайті маркована правильно: на початку тексту (як, наприклад, ось тут).

На сайті «0362» – багато комерційної «джинси». Тобто взагалі відсутнє маркування реклами у подібних випадках. Редакторка сайту Інна Тунєва пообіцяла відповісти пізніше щодо питання про те як редакція ставиться до рекомендації маркувати рекламу на початку тексту.

Сайт рівненського «Суспільного телебачення» реклами не публікує. Тому про маркування ми їх не питали. Наш сайт «Четверта влада» усю рекламу маркує на початку тексту (політичної не ставимо взагалі, лише комерційну).

«Маскування реклами під редакційний контент завдає шкоди аудиторії», – експерт

Тож кілька рівненських медіа дотримуються Кодексу журналістської етики в частині вимог до маркування реклами, кілька – готові переглянути свої умови маркування. Деякі видання не планують виправляти порушення етики.

– Маскування реклами під редакційний контент завдає шкоди аудиторії – дезорієнтує її, спотворює картину світу, впливає на її ставлення до людей, подій і явищ у непрозорий, нечесний спосіб, – нещодавно коментував медіаексперт Отар Довженко стосовно «джинси».

Як бачимо з висновку експертів ініціативи «Медіачек», подібне неналежне маркування (в кінці тексту, а не на початку), як і «джинса», заважає чіткому відокремленню інформаційних матеріалів від рекламних. Тому редакціям слід переглянути свої вимоги до маркування, щоб не порушувати професійної етики і не брехати своїй аудиторії.


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте