Здолбунівське шкільне «мокріння»
В Здолбунівському ліцеї №6, у коридорах верхнього поверху та деяких класах мокрі стіни, стелі і повно цвілі. В таких умовах там навчаються школярі. Коли ми захотіли це побачити на власні очі, здолбунівські посадовці розповіли, що цвіль вже прибрали, а в школу під час воєнного стану не пускають ні журналістів, ні батьків.
Цю протиправну заборону ми подолали з допомогою поліції і побачили що там відбувається, та з'ясували чому так трапилося. Дивіться цю історію в десятихвилинному сюжеті, або в цій публікації.
Проблема з 2018 року
– Воно – не протікання, воно – мокріння, – каже начальник управління з гуманітарних питань Здолбунівської міської ради Ігор Антонюк, в той час коли старий дах Здолбунівського ліцею №6 протікає, а на стінах та стелі утворюється грибок і цвіль, якою дихають школярі.
Це світлини так званого «мокріння» стін та стелі на четвертому поверсі Здолбунівського ліцею №6.
«Мокрінням» Ігор Антонюк називає мокрі стіни та стелю, цвіль та грибок на них. «Мокріння» – це наслідок старого даху школи, який протікає.
– Школа в аварійному стані і тече дах. Це тягнеться з 2018 року. Ми неодноразово вже звертались, виносили на загал, але жодних реакцій не було. Всі обіцяють, обіцяють, а нічого не роблять,– розповідає здолбунівчанка Надія Рожок.
Надія Рожок – багатодітна мама двох ліцеїстів, голова представництва громадської організації «Поряд з вами», яка п’ять років поспіль намагається вирішити проблему дірявого даху звертаючись до дирекції школи та місцевої влади.
– Відписки були різні, що тіпа немає коштів, виділять, будуть стараться, будуть шукать, школа постійно дає запити, що школа в аварійному стані, потрібно робити дах. Ну, як минула влада так і теперішня чомусь мовчить. Ну, зараз війна всі розуміють, але хотілося б цю проблему хоч частково вирішити, – каже Надія.
Посадовець Ігор Антонюк розповідає, що про проблему знають, щоправда вважають її «мокрінням» і за майже два роки вже нової міської влади – не вирішили.
– Воно не протікання, воно мокріння. Там, де десь, ну, де між собою бляха може в замку десь роз'їжджяна. Де десь це, – каже Ігор Антонюк.
Щоправда, слова посадовця, напевно, грунтуються на його припущеннях, адже ніхто дах зверху не обстежував.
– Знизу да, а зверху треба зверху глянути самі замки, це все. Бо ж там шифер і під ним лежить бляха. Як буде трошки легша погода, так що можна під'їхати, бо тут треба більшу вишку. Будем планувати, що все таки його перевірим, подивимся. Ну, простим дідовським способом постараємся. А дальше будемо по грантах, щоб дійсно десь попробувати це..., – каже посадовець.
Начальник гуманітарного управління називає різні причини «мокріння» – недопрацювання його попередників, нестача коштів, нинішній перебій з опаленням та воєнний стан.
Недбалого ставлення влади до безпеки і здоров'я сотень школярів серед причин не називає.
– На даний час по капітальних видатках ми цього зробити не можемо. Ми навіть не можемо заказати, щоб зробити проект. Не було самої цвілі і не було її, бо постійно піддержувалась температура від котельні і постійно підтримувалося тепло в школі. А от цього року ви бачте самі, шо є відключення світла, тоді коли були відключення світла в нас – не працювала котельня.
– Це питання вже вирішене, вже випробувано, шо як немає світла – котельня запущена. Де була цвіль, можу тільки сказати, шо там де попрацювали вже, попрацювали і над нею. На даний час, слава Богу, немає. Підсохнуть. Оце тепло весь час тепло, підсохнуть стіни, підсохне все і, я думаю, шо там буде постійне тепло, ми забудемся за ту проблему.
Ми запропонували Ігору Антонюку завітати разом з нами у навчальний заклад, щоб побачити «де цвілі Слава Богу немає». І де «там попрацювали», бо перед тим місцеві мешканки розповіли нам, що – «в школі вже три дні драють той грибок, як взнали, що ви приїдете».
Але посадовець відмовився, сказав, що, школа – це критична інфраструктура, а нині воєнний стан і нікого, навіть батьків, у школу не пускають.
У школу з поліцією
Оскільки заборона «не пускати в школу» – протизаконна, ми пішли до ліцею самі. А там дійсно не пускають.
У внутрішньому дворику нам відкрила двері працівниця закладу і пояснила:
– Ні, ви знаєте, ви почули нашого начальника: нам не можна пускати вас, на жаль. Тільки з ним, будь ласка. Я виконую обов'язки декілька днів. Я взагалі на цій посаді нещодавно. Я заступник директора по навчальній роботі. Моє – щоб навчання в школі відбувалось, олімпіади проходили. По господарській частині я взагалі, ну, як ви розумієте. Це в нас є завгосп, – каже жінка.
На час зйомки директор ліцею Петро Мельничук нібито лежав у лікарні, виконувала його обов'язки заступниця з навчальної роботи Тетяна Гмирак. Ми попередили дирекцію, що розцінюємо відмову потрапити у заклад, як кримінальний злочин – перешкоджання журналістській діяльності і викликали поліцію.
Після того, як приїхали поліцейські, на центральному вході нам відкриває двері прибиральниця.
– Добрий день,– вітається жінка.
– Добрий день.
– Поліції можна зайти.
– А ви хто? – запитуємо.
– Я прибиральниця, – каже жінка, яка тримає в одній руці дерев'яний держак, а іншою зачиняє перед нами двері.
За кілька хвилин поліцейські провели з адміністрацією роз'яснювальну бесіду і нас уже «радо вітали в ліцеї».
– Це наш завгосп, вона більш компетентна по тому, що вона дійсно цим займається, – каже Тетяна Гмирак.
Завідуюча господарчою частиною ліцею №6 Олена Мирончук показує наслідки протікання даху.
– Мороз вдарив, в трубах водосточних замерзла вода. Тут дощ пішов вже. Вона там ще не встигла розмерзнутись, вже воно мимо десь тече по стінах. Тут сухо, все добре, немає ніякого протікання, нічого. А то одна сторона і коридор. Отут було протікання. Бачте, отут стіна мокра, затікло, воно не сохне, світла немає, котельня не робить, в школі холодно і воно це все разом дає такий результат.
– А такого того року не було? – запитуємо.
– Ні не було. Було трохи затікання. Але такого не було, – розповідає завгосп.
– Після цього шуму, що я підняла, дітей перевели, старшу ланку, на дистанційне навчання, – каже Надія Рожок.
– Тобто тиждень тому ще в тих класах діти навчались? – запитуємо.
– Так, навчались і був грибок суцільний. Було чорно в класі, але вже після того, як я прийшла до школи і сказала завгоспу, то тоді вони взяли і повитирали, почали пшикать. Але пшикай не пшикай там мокро.
Це порушення державних санітарних норм
Ми запитали у начальника управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області Василя Тонконоженка чи в таких умовах нормально навчатись школям.
– Це ненормально, звичайно. Тому що діти повинні навчатися у відповідних умовах, які б відповідали вимогам санітарного законодавства і не спричиняли можливість захворювання тих дітей.
Тому будь-які порушення санітарного законодавства повинні бути ліквідовані і слід привести будь-яке приміщення і навчальний процес у відповідність санітарному законодавству, яке чітко регламентує, які умови повинні бути для навчання дітей, – каже Василь Тонконоженко.
Посадовець пояснює, що Держпродспоживслужба не може провести в школі перевірку, бо нині діє заборона на проведення планових та позапланових перевірок у зв’язку з воєнним станом в країні, але вихід все ж є.
– До нас треба написати заяву батькам школярів, які навчаються в тій школі про, на їхню думку, незадовільні умови навчання дітей. Ми звернемося в Міністерство охорони здоров'я, тому що позапланова перевірка може бути тільки з дозволу вищестоящої інстанції.
Якщо нам дадуть дозвіл на позапланову перевірку, ми проведем позапланову перевірку. За результатами тої перевірки будемо приймати відповідні адміністративні рішення, – пояснює посадовець.
Якщо батьки напишуть заяву і Міністерство охорони здоров'я дозволить перевірку, то здолбунівську владу зобов'яжуть виправити ситуацію.
– Ми повинні написати припис за результатами перевірки. Припис – це розпорядчий документ, який зобов'язує власника вчиняти ті чи інші дії, які б направили на покращення санітарного стану того об'єкта, – каже Василь Тонконоженко.
Мати двох ліцеїстів Надія Рожко сподівається, що проблему все ж вирішать.
– Я бачу вирішення проблеми хоча би, щоб частково закладений був бюджет на наступний рік і щоб весною почалося хоч щось робити, тому що треба щось робити вже. Бо і плитка падає, і дах тече, тому тут вже потрібно робити і не чекати поки закінчиться війна, бо воно впаде все.
А мені серце болить, тому що тут навчаються мої діти. Вона для мене рідна так само як для інших батьків, які також піднімають це питання на загал, – каже Надія Рожко.
Начальник управління з гуманітарних питань Здолбунівської міської ради Ігор Антонюк у розмові з нами сказав, що міськрада планує закласти кошти в бюджет 2023 року на вирішення проблеми з дахом.
Але як навчатимуться школярі кілька місяців взимку із протікаючим дахом, із вологістю і цвіллю на стінах та стелі – невідомо.
Як написав, у середу 21 грудня (в ліцеї ми були 15 грудня, – ред), в особисті повідомлення у месенджер головному редактору «Четвертої влади» міський голова Здолбунова Владислав Сухляк, «прийдіть подивіться, цвілі вже немає».
Нагадаємо, про те, що цвілі немає і проблема вже вирішена, ще 15 грудня казав начальник управління з гуманітарних питань Здолбунівської міської ради Ігор Антонюк. І як ми побачили, видав бажане за дійсне.
Ми розуміємо, що причину протікання наразі не усунули. Сказали, що збільшили опалення і витерли цвіль.
– Дощ знову. Там знову чорне по всюди. Витирають через день, – каже мама ліцеїстів 22 грудня.
Дивіться також: Працівниця ДАІ очолювала дитсадок: влада Здолбунова продовжує приховувати інформацію про «секретарку мера»
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.
Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти