Злочин, кара і викриття по-рівненськи: історія хабаря одного чиновника
Ця невелика історія – один з епізодів який ілюструє як в Україні карають посадовців за корупційні злочини. За даними соцопитувань, корупція – найбільша проблема країни, що заважає розвитку, але взяти 5-10 тисяч доларів хабаря – менш карано, ніж вкрасти велосипед із сараю.
На початках своєї кар'єри Ігор Грубий обіймав керівні посади на приватних підприємствах. А потім став чиновником.
З 2002-го до 2006-го року працював начальником управління промисловості, енергетики, транспорту та зв’язку, начальником Головного управління промисловості та розвитку інфраструктури Рівненській облдержадміністрації.
А з вересня 2006-го по лютий 2008-го року був першим заступником голови Костопільської райдержадміністрації.
У Рівненській райдержадміністрації Ігор Грубий почав працювати у 2015-му році. Тоді він очолював управління соціального захисту населення. А з квітня 2016-го року Ігор Грубий призначений на посаду першого заступника голови Рівненської РДА.
На період відсутності голови Рівненської РДА Ігор Грубий виконує його обов'язки. Окрім того він також організовує роботу кількох відділів. Зокрема, й відділу містобудування, архітектури та будівництва районної адміністрації.
Сфера будівництва в Україні давно славиться високими корупційними ризиками. Оступився на ній і Ігор Грубий.
На початку 2018-го року до першого заступника звернувся Віктор Дмитрович Кушніренко.
Аналітична система Youcontrol показує, що Віктор Кушніренко керує ТОВ «Еко Буд Інвест», яке займається будівництвом.
В околицях Рівного існує практика перетворення сільськогосподарських полів на житлові масиви. Для того, щоб перетворити поле на низку земельних ділянок для будівництва – потрібно змінити її цільове призначення.
Значно простіше землю сільгосппризначення перетворити спочатку в землю для садівництва. А потім землю для садівництва в землю для будівництва і обслуговування будинків і господарських споруд.
Хоча вже на землях для садівництва можна будувати садові будинки, які нічим не відрізняються від звичайних. В них лише не можна зареєструватися, але під таким будинком землю легше перевести в призначення для будівництва.
Як наслідок, поле перетворюється, наприклад, у ось такий житловий сектор з акуратними багатокутниками земельних ділянок:
13-го липня 2018-го року голова Рівненської РДА видає розпорядження № 272.
В ньому, зокрема, йдеться: «Розробити детальний план території масиву «Туєвий» в складі поселення «Видумка» для індивідуального садівництва на території Шпанівської сільської ради».
«Контроль за виконанням розпорядження покласти на першого заступника голови райдержадміністрації Грубого І.В.».
Це розпорядження з'явилося після розгляду заяви Віктора Кушніренка.
А 15-го листопада 2018-го року зявляється ще одне розпорядження голови РДА № 484. Про затвердження детального плану території масиву «Туєвий» в складі поселення «Видумка» для індивідуального садівництва на території Шпанівської сільської ради.
«Контроль за виконанням розпорядження покласти на першого заступника голови райдержадміністрації відповідно до розподілу функціональних повноважень».
Чому ж не на того самого Ігоря Грубого? Бо ще до цього розпорядження, 23-го жовтня 2018-го року, Ігоря Грубого затримали на отриманні 5 тисяч доларів хабаря від Віктора Кушніренка.
За першопочатковою версією слідства, Ігор Грубий вимагав з Віктора Кушніра 10 тисяч доларів за безпроблемне затвердження проекту. Слідчі навіть описали цю історію як два по п'ять.
10-го жовтня 2018-го о 13.00 у своєму кабінеті на третьому поверсі Ігор Грубий отримав від Віктора Кушніра 5 тисяч доларів (140 тисяч 407 гривень).
23 жовтня 2018-го близько 12.30 у тому ж кабінеті Віктор Кушнір передав ще 5 тисяч доларів, з якими посадовця і взяли.
Процесуальне керівництво у справі здійснювала Військова прокуратура Західного регіону.
Ви запитаєте чому військова прокуратура займається не злочинами військових, не викриттям розкрадання оборонного комплексу та інших злочинів у військових структурах. А натомість часто бере участь у обвинуваченні цивільних чиновників у корупції.
Їй це дозволяє робити, зокрема, наказ Генпрокурора Віталія Яреми у 2014-му році. В ньому є один пункт у частині 4 (серед 12 інших пунктів):
«При здійсненні нагляду за додержанням і застосуванням законів діяльність військових прокурорів передусім спрямовувати на: запобігання і протидію корупції та організованій злочинності».
Можливо, малось на увазі у військових формуваннях, але військова прокуратура активно включилася у співпрацю з Управллінням захисту економіки Нацполіції.
Гучне оголошення про підозру у вчиненні злочину першому заступнику голови РДА від прокуратури спочатку звучало так:
«Неправомірна вигода у великому розмірі або вчинена службовою особою, що займає відповідальне становище, або вчинена повторно чи поєднана з вимаганням (частина 3 статті 368 Кримінального кодексу України).
Йому загрожувало позбавлення волі на строк від п’яти до десяти років з конфіскацією майна.
Екс-заступнику обрали міру запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою на 60 діб. Через кілька днів його також відсторонили від роботи на два місяці. А Ігор Грубий заплатив понад 280 тисяч гривень застави і вийшов із СІЗО.
Зробити це було, вочевидь, не складно, адже, згідно з декларацією його дружина, викладачка університету, мала у 2017-му понад мільйон гривень готівки і в банку.
Попри звинувачення в тяжкому злочині ця вся історія закінчилась угодою з прокурором про визнання вини від 18-го грудня 2018-го року.
Щоправда, визнав Ігор Грубий вину у отриманні 10 тисяч доларів, а не у вимаганні. Тому закінчилося це для нього не 5-ма роками позбавлення волі з конфіскацією майна, а простіше.
Суддя Рівненського міського суду Володимир Доля 10-го січня 2019 року виніс вирок, затвердивши угоду обвинуваченого з прокурором військової прокуратури Західного регіону України Максимом Пандяком.
Ігор Грубий визнав вину у злочині: «Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди для себе чи третьої особи за вплив на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави, або пропозиція чи обіцянка здійснити вплив за надання такої вигоди» (частина 2 статті 369-2)
Цей злочин карається штрафом від 12 тисяч 750 гривень до 25 тисяч 500 або позбавленням волі на строк від двох до п'яти років.
Ігор Грубий отримав покарання у вигляді штрафу – 25 тисяч 500 гривень.
Окрім того, він не має права обіймати посади, у правоохоронних органах та на підприємствах, установах, організаціях державної форми власності, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій строком на 1 рік та 6 місяців.
Для порівняння, 31-го січня 2019-го року Здолбунівський районний суд засудив до 3-х років позбавлення волі жінку, яка вкрала велосипед (вартістю 2 тисячі 500 гривень) із сараю. І хоч жінка також уклала угоду з прокурором і отримала 1 рік іспитового терміну, замість реального ув'язнення, але порівняймо масштаби злочинів.
Це попри те, що українці вважали (у серпні 2018-го року), що корупція – це проблема номер один, яка заважає розвитку країни, більше ніж війна на Донбасі.
Ми спробували почути версію того що трапилося у Ігоря Грубого через його адвоката Андрія Колесника.
Але адвокат небагатослівний.
– Він хоче спокійно жити, допустив помилку в житті – всі ми робимо помилки, і він за цю помилку розплатився. Тому по цьому не варто ні його турбувати, ні когось іншого, – вважає Андрій Колесник. – Людині не варто зараз набридати своїми питаннями, я не думаю, що йому це буде приємно.
Але значно більше залишилося питань до військового прокурора.
Ми намагалися протягом двох днів поспілкуватися з прокурором по телефону, але прес-секретарка Юлія Галущак,очевидно, виконувала якісь інструкції, які не сприяють відкритості військової прокуратури перед суспільством.
Прес-секретарка посилалась на закон, очевидно, на норми Кримінально-процесуального кодексу, який передбачає, що інформацію по справі може надавати слідчий або процесуальний прокурор. Нас власне цікавила розмова саме з цим прокурором, який уклав угоду.
Але, за логікою працівниці прес-служби, прокурор Максим Пандяк мав сам собі надати письмовий дозвіл на надання інформації. Виглядає дещо абсурдно.
Але це якщо у прокурорів немає мети щось приховати. Особливо незручні і поставлені усно, поступово, реагуючи на відповіді самого прокурора. Так простіше викрити неправду, ніж надати наперед список з усіма питаннями, а потім досилати інші.
А цікавить нас, зокрема, таке:
Якщо у прокуратури були докази що чиновник вимагав хабаря (тяжкий злочин), то чому угоду підписали про злочин невеликої тяжкості? Можливо таких доказів не було? Чи, можливо, прокуратурі вигідно чим швидше позбутися справи не затягуючи її на роки як буває у випадку таких справ?
Чи раптом військова прокуратура не зробила так як їхні колеги з Київського гарнізону, продаючи справи як це викрили журналісти Бігус.Інфо? Поховати розслідування справи на мільйони у київської військової прокуратури коштувало 20 тисяч доларів.
Чому хабародавцю – Віктору Кушніру, повернули лише 6 тисяч 200 доларів, вилучених у кабінеті чиновника, а не всі 10 тисяч доларів, які він нібито давав?
Оскільки у вироку йдеться про те, що вимагання не було – виходить, що Віктор Кушнір сам дав хабаря, що теж є злочином. Тоді чому його не притягнули до відповідальності? І який смисл було йому писати заяву в поліцію, якщо він сам і дав хабаря без вимагання?
Чи пропозицію хабаря від пана Кушніра зафіксувала СБУ і переконала бути свідком проти чиновника, як це було у справі Тараса Пустовіта?
Заступника голови Рівненської райдержадміністрації Ігоря Грубого звільнили із посади 18-го лютого після того як адміністрація отримала вирок суду, який вступив у законну силу. Замість нього поки що ніхто не працюватиме заступником.
А вдома у чиновника під час обшуку знайшли печатки від чотирьох структур. ТОВ ВКФ «Україна-Вест», ПП «Народно-правова компанія», Рівненська обласна громадська зоозахистна федерація «ФАС – Федерація Аматорів Собаківництва», ТОВ-фірма «Таміг-Інтернешнл».
Бенефіціар ТОВ ВКФ «Україна-Вест» та ТОВ-фірма «Таміч-Інтернешнл» – Таміла Груба, дружина екс-чиновника, яка викладає в університеті. Окрім того, Таміла Груба зареєстрована фізичною-особою підприємцем, яка надає в оренду й експлуатацію нерухоме майно.
ТОВ ВКФ «Україна-Вест» займається роздрібною торгівлею в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами, напоями та тютюновими виробами.
ТОВ-фірма «Таміг-Інтернешнл» (в якому 48-річна Груба Таміла Леонідівна має менше 3% як і 72-річна Степанюк Лідія Володимирівна, а власник понад 95% – 71-річний Степанюк Леонід Стратонович) займається оптовою торгівлею кавою, чаєм, какао та прянощами.
Лідія Степанюк і Леонід Степанюк зареєстровані за однією адресою в Києві. Судячи з віку і по-батькові – це, ймовірно, тесть і теща Ігоря Грубого.
ПП «Народно-правова компанія» у стані припинення. Її засновниками були в рівних частках Волчецький Мефодій Іванович, Ковтонюк Юрій Ілліч, Степанюк Леонід Стратонович. Фірма займалася нотаріальною та іншою юридичною діяльністю.
А засновниками Федерації Аматорів Собаківництва є Ігор Грубий, разом з Марією Яцик та Людмилою Луцюк, яка і офіційно керує організацією.
Попри вказану у декларації за 2018-й рік готівку – 250 тисяч гривень, 4 тисячі євро і 15 тисяч доларів (ще 67 тисяч 500 доларів подружжя Грубих комусь позичило), під час обшуку у помешканні Ігоря Грубого знайшли 1 тисячу 120 польських злотих, 105 євро, 36 доларів США.
І в кабінеті чиновника ще вилучили 10 тисяч 561 гривню – ці кошти йому повернули, як і заставу у 280 тисяч.
Невідомо де саме проводився обшук і де саме зберігається готівка, адже зареєстрований чиновник в Сарнах, але проживає у Рівному. А в Рівному у Таміли Грубої є квартира (88 кв.м.) у центрі міста на вулиці Короленка та недобудований будинок (285 кв.м.), а ще є адреси фірм дружини.
У декларації після звільнення – за 1-ше січня-18-те лютого 2019-го року Ігор Грубий вказав все те саме майно і готівку, що і за 2018-й. Але, ймовірно, переїхав жити в Сарни – в квартиру з правом користування, де зареєстрований з 2013-го року.
Запрошуємо Ігоря Грубого, а також військового прокурора та усіх, хто в курсі деталей цієї справи розповісти нашим читачам більше подробиць.
Матеріал підготовлено в рамках проекту «Четвертої влади», підтриманого National Endowment for Democracy
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти