Дожити до наступної зарплати: за які гроші рятують людські життя рівненські медбригади

Над історією працювали журналістка Анна Хіночик, редакторка Марта Дмитришин, оператор-монтажер Влад Мартинчук

Це сюжет про зарплати тих, хто рятує життя, про зарплати, яких вистачає на обіди. Про чергування, після яких багато хто йде не відпочивати, а на пошуки другої, або і третьої  роботи. Сюжет про віру в зміни, попри все. І про оплату додаткового професійного навчання з мінімалки. Щоб бути кращими. І про те, про що не розказують у популярних нині серіалах про «швидку».

В першій частині ми познайомили вас з лікарем швидкої Андрієм Стахнюком і розповіли, що на роботу в Рівне від добирається з Олександрії, лише на дорогу витрачаючи півтисячі на місяць.

Лікарі та фельдшери швидкої працюють добу через три. У водіїв – не доба, а 12-ти годинна зміна. Працюють так: два дні та одну ніч підряд, потім – день вихідний.

– 2440. Це получається ставка моя, – розповідає водій комунального закладу «Обласний центр екстреної швидкої допомоги та медицини катастроф» Ігор Щербаков.

Водій «швидкої» Ігор Щербаков каже, доводиться працювати за «мінімалку»

– І плюс до того там виплачують нічні і виплачують якийсь там сантранспорт. Вобщєм, я не знаю, як це все розшифрувати. Але в загальному 4200-4300. Цей місяць у мене вийшло 3700... ну вобщєм 3800. Це те шо на руки. Такої зарплати, як 5-6 тисяч наприклад я тут ще не отримував. У мене дітей нема, в мене я і дружина, і мама. Ну, але в любому випадку при таких зарплатах це доволі тяжко, це взагалі неможливо.

Зарплата на обіди

Щоб утримувати сім'ї, працівники медбригад шукають додаткові підробітки.

– Є водії, знаю точно, які працюють столярами, є водії, які підпрацьовують таксистами, ну ще інші роботи є, – каже водій «швидкої» Володимир Кашталян.

Водій Володимир Кашталян поза роботою на «швидкій» працює ще на трьох роботах

– Я, наприклад, працюю ще у благодійному фонді додатково.

Фельдшерка Вікторія Євчук розповідає, більше заробітну плату проїдає, заощаджувати не вдається.

Фельдшерка Вікторія Євчук час від часу замислюється над тим, щоб поїхати працювати за кордон

– Зарплата настільки маленька, що за таку роботу відповідальну, роботу у важких умовах, фізичних, моральних отримуєш плюс-мінус чотири тисячі – це дуже мало. Враховуючи ціни, прожиття – 4 тисячі. Це просто убиває тебе.

Диспетчер напрямку «швидкої» Сергій Блищик заробляє близько шести тисяч гривень у місяць.

Диспетчер Сергій Блищик каже, щоб отримувати таку зарплату, як у нього – 6 тисяч гривень , – потрібно працювати на станції не менше семи років

Трохи більше половини цієї суми, каже – це ставка. Решта – премії і надбавки. Та щоб їх заслужити, потрібно було працювати на станції «швидкої» не один рік.

– Не менше семи років. Плюс категорія – це не менше десяти років для того, щоб вже мати таку зарплату.

У лікаря Андрія Стахнюка ставка – трохи більше 4-х тисяч гривень.

– Те, що нас трошечки виручає – це те, що у нас є «колесні», нічні надбавки – це ще десь 60 відсотків.

Лікар Андрій Стахнюк – батько трьох дітей. Щоб прогодувати сім'ю, працює на півтори ставки та тримає господарство

– Щоб виживати, мені доводиться працювати на півтори ставки. І то, я вдома тримаю господарство. Так, у мене є і поросята, і кури, і літом були качки.

Більше працюєш – не означає, що більше отримуєш. Водій Ігор Щербаков скаржиться – йому незрозуміло, за яким принципом нараховують заробітну плату.   

– Якщо брати більше чергувань, більше ставки, то буде там якась доплата, але чогось у нас виходить все навпаки: тобто працюєш більше – отримуєш менше. Тобто – це не тільки в мене, так у всіх водіїв.

В управлінні охорони здоров'я Рівненської облдержадміністрації вважають – формула дуже проста.

– Вони отримують мінімальну заробітну плату. 2800 – це є посадовий оклад водія. Все решта доплачується до мінімальної заробітної плати, до 4200 гривень, 4100 гривень. І з цього вираховуються податки, – каже заступник начальника Рівненського обласного управління охорони здоров’я Олег Вівсянник.

Заступник начальника обласного управління охорони здоров'я Олег Вівсянник запевняє, зарплати медикам «швидких» підніматимуть із квітня 2020 року. Про заробітні плати водіїв, які часто звільняються саме через низькі заробітки, у реформі поки що нічого не сказано

Щоб отримати цю заробітну плату, водію потрібно крутити кермо 160 годин. А це – 13 робочих днів на місяць, кожен з яких триватиме по 12 годин. Одна година денного чергування коштує 17 гривень 63 копійки. Вночі кожна відпрацьована година – 24 з половиною гривні.

Що стосується лікарів та молодшого медперсоналу, каже Вівсянник, то з 1-го квітня 2020-го року їхні заробітні плати стануть вищими.

– Ми переходимо на фінансування Національної служби охорони здоров’я. І від того, яка буде виконана робота, кожна послуга буде оплачена. Окремо і від цього будуть нараховуватися і заробітні плати.

Посадовець вважає, що збільшення зарплат підніме мотивацію медиків до роботи.

– Як ви бачите, вже зроблено на первинній ланці, де зарплату отримують до 25-ти, 30-ти тисяч лікарі. І є обумовлена така норма, що не менше половини отримує молодший медичний персонал.

– Ми зараз не бачимо ще фінансових прорахунків Національної служби охорони здоров’я, але в майбутньому ми будемо бачити – ще буде більша різниця. Не тільки від того, що вийшов і відпрацював зміну, але й від того скільки, напевно, зробив викликів, які будуть тарифікуватися, також які виклики за складністю.

До цього ж Національна служба здоров’я має порахувати, які медзаклади – фінансово спроможні. Від того залежатиме, які заклади об’єднають чи укрупнять, і те, чи будуть скорочувати медперсонал і в якій кількості.

– Якщо заклад фінансово не спроможний і не зможе заробити гроші через Національну службу охорони здоров’я, такі заклади будуть передаватися на повне фінансування або дофінансування місцевим бюджетом. Якщо такий бюджет спроможний і хоче утримувати такий заклад, – каже Олег Вівсянник.

Грошей мало, але ви навчайтесь

Та доба у медбригади, з якою ми чергували, була відносно спокійною. 10 виїздів, каже лікар Андрій Стахнюк – це небагато. Проте напоготові потрібно бути завжди. Тому важливі не лише заробітні плати, справні автомобілі чи медична форма, а й постійне навчання.

– І ми завжди повинні бути готовими до несподіванок. Ми повинні мати у голові декілька виходів із ситуації. Тобто в нас може не спрацювати план «А», але повинні бути відпрацьовані навички для плану «Б». І все це повинно бути постійно відтреновано.

Володимир Кашталян не просто водій. За освітою він – фельдшер. Тож часто доводиться допомагати лікарям та колегам-фельдшерам. Рук не завжди вистачає – про це говорить і лікар Андрій Стахнюк.

– У нас два фельдшери в бригаді і я, лікар. Ми можемо проводити реанімацію, ще водій нам допомагає. Стараємося запросити на допомогу хто поблизу, навколишніх, щоб нам було легше, потримати крапельницю, чи ще що не-будь, транспортувати в машину. Це треба набирати ампулу, треба робити закритий масаж серця, це, можливо, треба буде і дихати допомагати.

Поки в Україні – так, у колег із сусідніх країн не лише робота відлагоджена, як годинниковий механізм, але й заробітна плата залежить від того, наскільки вони ефективні у роботі.

– Я от бачив, як наші колеги із Польщі, Литви, Латвії. От вони як роботи. Перепрошую за таке порівняння, але в них все відпрацьоване. А відпрацьовувати і відточувати навички потрібно постійно.

– На викликах після таких тренувань я орієнтуюся простіше. Мені легше орієнтуватися і правильно робити тактику лікування, кого викликати, воно в голові у мене схемою такою. Для цього потрібні навчання. Постійні навчання. І знову ж таки – в навчальних центрах. А людина, яка це проходить, отримувала б від цього зарплату.

– Підходимо до наступної проблеми – це фінансування наших зарплат. Щоб люди навчалися, це стимулювало і вони ефективно працювали. Якщо ти ефективно працюєш, якщо ти ефективно навчаєшся, ти отримуєш хорошу зарплату. І потрібно, щоб наші колеги теж прагнули до цього, – розповідає Андрій Стахнюк.

Система навчань зміниться з наступного року і підвищення кваліфікації для лікарів стане безперервним, кажуть в обласному управлінні охорони здоров’я.

– Кожен рік лікар повинен пройти підвищення кваліфікації, набрати певну суму балів. Для лікарів – мінімум 50 балів на рік. Підвищення середніх медичних працівників залишається на тому ж рівні – це раз на 5 років переатестаційні курси. Від цього і будуть залежати також нарахування на заробітну плату, – каже заступник начальника Рівненського обласного управління охорони здоров’я Олег Вівсянник.

Список тренінгів, семінарів та конференцій для медиків буде доступний в електронному вигляді, де вони самі обиратимуть, куди доцільніше їхати. Також обіцяють, відбудеться «монетизація» поїздок.

Гроші даватимуть не на заклад, як було раніше, а «на руки» медпрацівникам, щоб самі вирішували, де будуть підвищувати кваліфікацію, каже Олег Гикавчук

– Гроші буде Національна служба здоров’я вже буквально з квітня місяця чи з червня місяця гроші виділяти кожному лікарю безпосередньо на його особистий рахунок. Це, приблизно, десь, я не пам'ятаю, дві тисячі чи три тисячі гривень на рік, – розповідає заступник головного лікаря обласного центру екстреної швидкої допомоги та медицини катастроф Олег Гикавчук.  

Водій Ігор Щербаков нещодавно з власної ініціативи і за власний рахунок пройшов навчання першій допомозі. Каже – зайвим то ніколи не буде.

– Для моєї роботи я не виконую роботи фельдшера, але в загальному для себе знати, вміти – це велике діло. Ну, в загальному навчання обійшлося в 1 тисячу 400 гривень. Це були мої власні кошти.Так, як наші не направляють на таке навчання.

Тренуватись, каже лікар Андрій Стахнюк, краще не на живих людях, а на манекенах. А за допомогою комп'ютерного оснащення можна зрозуміти, які помилки були допущені і що потрібно виправити.

– Манекен може реагувати впритул до того, яку речовину ми ввели, наприклад, морфій. Буває необхідно знеболити пацієнта. Якщо ти швидко його ввів, манекен може дати зупинку дихання. Тобто він наближує до реальності і на манекені можемо моделювати невідкладну ситуацію. Це все підключено до моніторів, і це все контролюється. Тобто контролюється ефективність нашої роботи. 

У Міністерстві охорони здоров’я лікарям пообіцяли купити навчальні манекени. Щоб купити один потрібно 2 мільйони 850 тисяч гривень. Більшу частину від суми – 2 мільйони надасть Міністерство за умови, що решту виділять із обласного бюджету.

– В обласному бюджеті ці кошти сьогодні відсутні, – каже заступник голови Рівненської ОДА Сергій Подолін.

В облдержадміністрації не знайшли грошей, щоб купити медикам навчальний манекен. Тоді як держава була готова внести свою частку – 70% від загальної суми

Заробітні плати, яких вистачає на гідне життя. Час на навчання, а не на пошук підробітків. Якісний і зручний спецодяг, щоб почуватись у безпеці і не мерзнути. Укомплектовані необхідним обладнанням автівки. І взагалі автівки, які не виходять з ладу на ходу, а якщо так і стається, їх є чим замінити і є за що швидко відремонтувати. Все це пазли, які відсутні в загальній картині обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.

З квітня 2020 року ситуація зміниться – обіцяють обласні чиновники.

ТАКОЖ ДИВІТЬСЯ: До другого етапу медреформи готові 68% медзакладів Рівненщини

У медиків на «швидкій» заробітні плати повинні зрости у 4 рази. Правда, не оминути і скорочень та укрупнень.

Про заробітну плату для водіїв автомобілів «швидкої» реформа поки що мовчить. А манекени, які є нормою закордоном і на які не знайшли 850 тисяч гривень в обласному бюджеті, щоб додати до двох мільйонів від держави, залишаються недосяжною розкішшю. Тут би було в чому і на чому дістатись до хворого.


Якщо наша діяльність вам подобається, і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще. Зробити це можна ЗА ЦИМ ПОСИЛАННЯМ.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі або на сторінку у фейсбуку.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте