«Хто м’явся, той усе просвистів»: як на Рівненщині депутатськими зусиллями створили вдвічі біднішу громаду

Депутат Здолбунівської районної ради Юрій Шадий (посередині), колишній голова Здолбунівської райдержадміністрації Сергій Кондрачук (праворуч) та народний депутат Верховної Ради Олександр Аліксійчук (ліворуч) – головні рушії створення Здовбицької територіальної громади у Здолбунівському районі
Джерело
Колаж «Четвертої влади» на основі фото з особистих сторінок у фейсбуці та з сільського сайту

Історія недобровільного створення Здовбицької територіальної громади у Здолбунівському районі Рівненської області – приклад того, як кілька більш впливових та активних людей можуть домогтися бажаного в обхід менш впливових та активних.

Як, не зумівши за кілька років переконати три сільради, зробити так, як хоче четверта, спираючись на постанови вищої влади і депутатську гордість. Всупереч економічній доцільності.

Після нашої публікації про недобровільне створення цієї громади, ми отримали бурхливу реакцію від здовбичан, які обурилися, а чому не запитали, що думають вони з цього приводу. А також наполягали, що це економічно вигідне об'єднання. Тож ми продовжили вивчати цю тему.

Що розповів про створення Здовбицької громади один з її лобістів, депутат районної ради Юрій Шадий, і що думає про недобровільність об’єднання експерт, а також який дохід в майбутньої нової громади, читайте у публікації.

Замість укрупнення – дроблення

Укрупнення як принцип оптимізації – це частина нинішньої державної політики. Його втілюють в територіально-адміністративній, медичній та освітній реформах. Наприклад, через укрупнення створювалися госпітальні округи, опорні школи та райони.

Завдяки укрупненню стає менше чиновників, тому зекономлені на їх утриманні гроші можна спрямувати на розвиток відповідної сфери. 

«Четверта влада» розповідала про недобровільне створення Здовбицької громади у Здолбунівському районі. Три із чотирьох сільських рад – Миротинська, Уїздецька та Урвенська – увійшли до неї примусово – за останніми змінами до перспективного плану і лише заради її створення. Вони хотіли до складу Здолбунівської громади. Тоді район мав би дві укрупнені громади: Здолбунівську та Мізоцьку. А в результаті вийшло три: на додачу до перших двох ще Здовбицька.

Цього домігся народний депутат Олександр Аліксійчук («Слуга народу»). Мешканці громади припускають, що він зробив це через власні бізнес-інтереси, про які ми детально писали у першій частині цього матеріалу: піщаний кар’єр в селі Уїздці, який із серпня 2019 року розробляє фірма, пов’язана із близьким бізнес-партнером Олександра Аліксійчука забудовником Юрієм Чабораєм. Сам Аліксійчук – теж забудовник і до перемоги на парламентських виборах у 2019 році володів торговельною маркою Inter beton bud. Тепер нею володіє дружина нардепа.

Однак депутат Здолбунівської районної ради Юрій Шадий («Самопоміч») каже, що інтереси Аліксійчука тут ні до чого, головне – інтереси здовбичан і їх просували троє районних депутатів, місцевих мешканців. Саме вони звернулися до Аліксійчука.

Забігаючи трохи наперед скажемо, що нардеп Аліксійчук, та інші лобісти Здовбицької ОТГ, насправді посприяли економічному розвитку Здолбунівської громади, яка позбулася відповідальності за чотири бідні дотаційні сільські громади.

– Я і мої колеги Руслан Красовський і Вадим Кравчук були найбільшими лобістами Здовбицької громади і всю відповідальність беремо на себе і готові відповідати на будь-які запитання, – повідомив Юрій Шадий на відео того ж дня, коли вийшла перша публікація «Четвертої влади».

Руслан Красовський і Вадим Кравчук теж пройшли до Здолбунівської районної ради від «Самопомічі».

Внаслідок поділу району на три, а не дві громади, на 26 депутатів буде більше (Здовбицька громада обиратиме 26 депутатів, – ред.).

Юрій Шадий назвав нашу попередню публікацію неправдивою, тому ми звернулися до нього за поясненнями, що не так у розказаній нами історії та чи має він розрахунки економічної спроможності Здовбицької громади – у відкритому доступі ми їх не знайшли. За методикою, при створенні громади спираються, зокрема, і на ці показники.

На базові потреби вистачатиме

Юрій Шадий каже, що Здовбицька громада має бути створена через історичні та економічні причини:

– Тут живе близько 6 тисяч людей (Здовбицька ОТГ має понад 10 тисяч мешканців, – ред.), є самоврядні і громадські традиції. У Здовбиці була найбільша кількість вояків УПА відносно населення по всій Україні. Здовбиця довго була волосним центром, – розказує на відео Юрій Шадий.

Депутат не розуміє, чому здовбичани повинні їздити у Здолбунів, якщо вони не тільки хочуть, але й можуть «самі господарювати». За його словами, дотаційну громаду «ніхто і ніде б не затвердив».

Але далі депутат говорить саме про дотації з бюджету.

– По освітній субвенції у нас має бути у залишку 2,5 мільйони. А на утримання громади є не так уже й багато статей. На базові потреби грошей вистачатиме і залишатиметься невеликий бюджет розвитку 10-20 мільйонів, – пояснює районний депутат.

За інформацією Здолбунівської райдержадміністрації, частка місцевих доходів і зборів Здовбицької ОТГ 47,7 %, а всього надходжень 8 мільйонів 393 тисячі 96 гривень. Тобто 824 гривні в рік на одного мешканця.

Можна подивитися, скільки громаді потрібно заробляти, щоб бути бездотаційною, на прикладі ОТГ Рівненщини у першій половині 2019-го року: У яких об'єднаних громад Рівненщини найбільше грошей

Окремі показники виконання місцевих бюджетів 32 ОТГ Рівненської області за перше півріччя 2019-го року:

Бюджет громади, на думку Юрія Шадого, поповнюватиметься податками з фізичних осіб (найперше бюджетних установ) та місцевих підприємців. Каже, щоб доходів було більше, треба переконувати підприємців реєструватися у Здовбиці, працювати легально і легалізовувати своїх працівників.

Тому троє здовбичан-районних депутатів, за словами Юрія Шадого, «звернулися до народного депутата окремо від голови Здовбицької сільради».

А скільки гривень на одного мешканця заробляють Здолбунівська ОТГ, якщо включити в її склад Здовбицьку ОТГ?

В такому разі Здолбунівська ОТГ мала б 41 тисячу 998 мешканців. А доходи загального фонду бюджету (без дотацій) становили б 67 мільйонів 328 тисяч 982 гривні. Тобто дохід 1603 гривні в рік на одного мешканця. Це все інформація із підрахунків Здолбунівської РДА, які ми отримали на запит.

Тобто дохід на людину майже вдвічі більший, ніж коли Здовбицька ОТГ буде окремо.

Але якщо чотири об'єднані сільради, що входять в Здовбицьку ОТГ, наразі економічно програють, то Здолбунівська ОТГ від такого роз'єднання виграє.

Здолбунівська ОТГ в нинішньому вигляді має 31 тисячу 818 жителів. А дохід загального фонду бюджету (без дотацій) 58 мільйонів 936 тисячі 886 гривень. Тобто 1852 гривні в рік на одного мешканця.

Окрім того, щільність мешканців у Здолбунівській ОТГ втриччі вища. На практично однакову площу громад (Здовбицька – 149,3 кв.км. Здолбунівська – 152,1 кв.км). А компактність проживання дозволяє здешевити комунальні і транспортні послуги. Хоча насправді щільним є лише сам Здолбунів, а не села, які до нього приєднали.

Співвідношення вартості утримання інфрастурктури на одне домогосподарство при компактній забудові є вдвічі дешевшим. Більше про це можна дізнатися в блозі урбаніста і містопланувальника Андрія Шевчука.

Депутатська гордість

Ще однією рушійною силою у створенні Здовбицької громади була депутатська гордість.

Юрій Шадий двічі згадував про те, що тодішній голова Здолбунівської райдержадміністрації Сергій Кондрачук (БПП «Солідарність») підштовхував Олександра Аліксійчука, аби той лобіював створення Здовбицької громади. За партійною належністю вони опоненти. Однак Кондрачук агітував уїздецьких сільських депутатів за приєднання до Здовбиці.

– Для чого було проводити опитування, якщо його результат, будучи депутатом від влади, не здатний захистити? – написав Сергій Кондрачук, коли в обласній адміністрації схилялися до затвердження двох громад у районі.

Юрій Шадий каже, що «організував голосування здовбичан» за три громади. Тож народному депутату «не було куди дітися».

Мова йде про нерепрезентативне опитування (яке не відображає точку зору мешканців чотирьох сільських громад) – фейсбук-голосувалку.

Коли ж Олександр Аліксійчук домігся бажаного відокремлення, голова райдержадміністрації опублікував вдячне повідомлення.

– Я пообіцяв: якщо Здовбицьку громаду включать у перелік ОТГ Рівненщини, то публічно напишу, що Олександр Аліксійчук здатен відстоювати позицію своїх виборців… Мені точно відомо, що те, що сьогодні ми маємо... три громади на Здолбунівщині – насамперед заслуга саме народного депутата від нашого округу, – написав Сергій Кондрачук.

При цьому Юрій Шадий сказав журналістці, що «немає змови» і що йому «Аліксійчук дзвонив і казав, що думає: то Кондрачук замовив «Четвертій владі» той матеріал».

Незгодних уже не слухатимуть

Юрій Шадий не бачить «вже ніякого сенсу» подавати позицію незгодних сільських голів: мовляв, вони «чотири роки сиділи і втрачали можливості для своїх громад». На його думку, голови Миротинської, Уїздецької та Урвенської сільрад не хотіли об’єднуватися зі Здовбицею, бо боялись втратити посади.

Журналістка зауважила, що, приєднавшись до Здолбунова, вони однаково би згодом втратили свої посади. На що Юрій Шадий відповів:

– Теперішнє об’єднання – вже не добровільне… Хто сидів чотири роки м’явся, той усе просвистів. Так, як ці, – каже депутат.

Як рахували спроможність громад

Юрій Шадий порадив звернутися за розрахунками спроможності до Здолбунівської районної адміністрації. Водночас пообіцяв «скинути» журналістці «розрахунки, отримані з фінуправління» і те, що «готували з головою сільради готували». Не скинув.

Розрахунки «Четверта влада» отримала з Рівненської обласної та Здолбунівської районної держадміністрацій на запит. Коофіцієнти спроможності в них збігаються. Не збігаються лише деякі цифри. В Здолбунівській РДА вказують на 47,7% місцевих податків і зборів в Здовбицькій ОТГ, а Рівненська ОДА пише про 44,5%.

Також Рівненська ОДА подає інформацію не лише про загальний фонд бюджету, а весь розрахунковий обсяг доходів громад разом із субвенціями і дотаціями.

Таким чином виходить, що Здолбунівській ОТГ економічно вигідніше бути без Здовбицької, а ось Здовбицька втрачає:

  Розрахунковий обсяг доходів спроможної територіальної громади (всі бюджети ,субвенції, дотації), грн населення Середній дохід на одного мешканця, грн
Об'єднана      
Здолбунівська (Здолбунівська плюс Здовбицька) 202 347 200 41 998 4 818
Роз'єднана      
Здовбицька 31 665 500 10 180 3 110
Здолбунівська 183 385 900 31 818 5 763

Але коли йдеться про спроможність, то рахують не лише доходи.

За методикою, спроможність громади попередньо розраховували за такими критеріями:

  • кількість людей, які постійно проживають на території громади;
  • кількість учнів загальноосвітніх шкіл на території громади;
  • площа громади;
  • індекс податкової спроможності бюджету громади (співвідношення податків на одного мешканця до середнього показника податку по Україні);
  • частка місцевих податків та зборів у доходах бюджету громади.

За інформацією Департаменту економічного розвитку і торгівлі Рівненської ОДА, «розраховані коефіцієнти Здолбунівської та Здовбицької територіальних громад, які увійшли до перспективного плану, становлять 3,9 і відповідають високому рівню спроможності.

Розрахований рівень спроможності Здолбунівської громади у складі 10 громад (разом із Здовбицькою, Миротинською, Урвенською та Уїздецькою сільрадами – авт.) становить 3,8, що відповідає середньому рівню спроможності громади)».

Цей розрахунок також підтверджує, що Здовбицька ОТГ обтяжує Здолбунівську у разі їх об'єднання. Тож для Здолбунівської громади вигідніше бути без Здовбицької, а от Здовбицькій...

– Здовбицька громада не якась там неспроможна, а середнячком буде триматися, – вважає Юрій Шадий.

Нагадаємо: і консультант Офісу реформ Асоціації міст України у Рівненській області Василь Курилас, і народний депутат Олександр Аліксійчук говорили про фінансовий мотив створення Здовбицької громади: 10 мільйонів гривень дотації від держави.

– Якщо ми беремо окремо Здолбунівську громаду – вона самоокупна. Якщо приєднуємо до неї Здовбицьку, то вона стає мінусовою, – пояснював Олександр Аліксійчук.

З вищенаведених розрахунків бачимо, що депутат дещо перебільшив – Здолбунівська, обтяжена Здовбицькою, стає дещо слабшою, а не мінусовою. Різниця в коефіцієнтах становить лише одну десяту. Тож тепер стає більш зрозумілим інтереси якої громади насправді відстоювали нардеп Олександр Аліксійчук та ексголова Здолбунівської РДА Сергій Кондрачук.

За додатковою оцінкою розрахунків «Четверта влада» звернулася до експерта з питань децентралізації.

Мовчанка Центру розвитку місцевого самоврядування

Вислухавши коротку історію створення Здовбицької громади, директор Інституту розвитку територій Юрій Ганущак найперше каже:

– Прийнято політичне рішення. У 90% випадків рішення приймають за методикою, в 10% воно чисто політичне рішення.

У 2018 році Юрій Ганущак казав, що «усі, хто мали амбіції, були сміливі, пішли у перші три роки. Всі інші – це уже інтереси, феодальні інтереси». Фото зі сторінки у фейсбуці голови Львівської ОДА Максима Козицького

Експерт має на увазі другий етап адміністративно-територіальної реформи, який стартував у 2020 році затвердженням нового адміністративно-територіального устрою і має завершитися змінами до Конституції у 2021 році.

За його словами, перспективний план – це документ, яким наперед визначається найоптимальніша, з точки зору уряду, конфігурація сіл у межах громад та громад у межах районів.

Водночас, каже Юрій Ганущак, готується закон з умовною назвою «Про засади територіального устрою». Він визначатиме, за яких умов «можна роз’єднувати території чи з’єднувати, якщо допустили помилку».

– Наразі вся територія поділена. Рішенням, постановою. Все вже «освячено». Тому зараз реально може йтися тільки про зміни в адміністративно-територіальному устрої, – додає експерт.

Щодо оцінки спроможності Здовбицької громади Юрій Ганущак порадив звернутися до директора рівненського «Центру розвитку місцевого самоврядування» Руслана Сивого.

– Вам потрібний неупереджений експерт? Ось він і є. Дуже добре знає, що робилося в Рівненській області. По конкретних кейсах тільки до нього. Не шукайте в Києві правди. Вся правда проростає у Рівному, – завершує розмову Юрій Ганущак.

До Руслана Сивого журналістка зверталася тричі: до і після спілкування із Юрієм Ганущаком.

Директор рівненського «Центру розвитку місцевого самоврядування» Руслан Сивий працює у сфері децентралізації та адміністративної реформи з 2015 року. До того очолював Дубенську райдержадміністрацію, але був звільнений через люстрацію. Фото з його сторінки у фейсбуку

Спочатку він погодився відповісти на запитання щодо Здовбиці. Їх було два:

1. Де можна побачити соціально-економічне обгрунтування спроможності Здовбицької громади і Здолбунівської громади в нинішньому вигляді і разом із Здовбицькою?

2. Який варіант більш вигідний соціально-економічно: дві громади чи три?

Посадовець відписав у вайбері за тиждень: «Не володію достатньою кількістю інформації, щоб надати Вам відповідь» і порадив звернутися в державні адміністрації.

Ще пізніше Руслан Сивий прочитав чергове повідомлення, нічого не відповів і наступних повідомлень не відкривав.

Тоді ми звернулися за допомогою до радниці з питань місцевих фінансів Рівненського підрозділу Центру розвитку місцевого самоврядування Ірини Кондратюк.

– Я не маю права давати ніякі коментарі. Телефонуйте до нашого керівника, Руслана Петровича Сивого. Якщо він дозволить.., – відповіла посадовиця.

P.S. Після опублікування матеріалу ексголова Здолбунівської РДА Сергій Кондрачук звернув увагу на публікацію офіційного сайту decentralization.gov.ua. В ній є підтвердження, що і Юрій Ганущак і Руслан Сивий в грудні 2017-го року переконували, що для Здолбунівського району оптимальним форматом є утворення трьох ОТГ з центрами у Здолбунові, Мізочі та Здовбиці.


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте