Забудовник з орбіти «Набережного кварталу», який обманув вкладників, хоче ще гектар землі у Рівному

У Рівному шукають спосіб, щоб скандальний забудовник з орбіти «Набережного кварталу» продовжив будувати на взятій у міста за безцінь землі. В цьому йому допомагає начальник міського управління капітального будівництва Сергій Кушнір (ліворуч), а також прикриваються ім'ям засновника «Групи СМАРТ» Олександра Гусарука (на фото праворуч).
Джерело
Колаж на основі фото «Четвертої влади» (Влада Мартинчука), сайту «ОГО» та відео UA:Рівне

Рівне стоїть перед вибором. Відновити конкурсний підхід до надання землі під будівництво багатоповерхівок і отримати таким чином користь для всієї громади, або ж знову віддати за безцінь землю одному з найскандальніших забудовників, який вже обдурював своїх вкладників.

Ставки – високі. Високі настільки, що до неї залучили держреєстратора, який, ймовірно, сфальсифікував документи на користь фірми з орбіти «Набережного кварталу».

Розповідаємо про все по черзі.

Земля за безцінь без аукціону і борг за суборенду

«Четверта влада» вже писала про те, що у Рівному давно діє схема, за якою приватні фірми отримують землю фактично поза конкуренцією, скориставшись підтримкою чиновників та прогалинами в законодавстві. А допомагає в цьому Управління капітального будівництва Рівненського міськвиконкому (УКБ).

Саме з допомогою УКБ структура, пов'язана з «Набережним кварталом», отримала від міської ради в оренду за безцінь півтора гектари землі. І це в той час коли рівняни боролися із сателітами «Набережного кварталу»: зокрема, з одним із його незаконних будівництв – «Ріверсайдом», фіктивною декларацією про завершення будівельних робіт комплексу «Набережний квартал», а ще раніше – незаконною забудовою на Пагорбі Слави.

Назва цієї структури – ТОВ «Сігірія». У вересні 2020-го року її директором став Вячеслав Кочубей.

Читайте подробиці: Як забудовник-правопорушник отримав у Рівному «ШОКОЛАДний» шмат землі: розслідування

На цій землі фірма з орбіти «Набережного кварталу» почала зводити житловий комплекс «Шоколад». Чим завершилося це будівництво – відомо. Сотні рівнян гроші заплатили, а квартир не отримали. Обдурені вкладники неодноразово вимагали в міської ради вирішити цю проблему.

Сотні вкладників заплатили забудовнику DBN (колишній «Набережний квартал»), щоб отримати житло в комплексах «Шоколад», «Ріверсайд», «Флагман» та «Ерсте Хаус», і не отримали обіцяного. Окрім забудовника, вкладники звинувачували міську владу, що та йому потурала, і неодноразово мітингували з вимогою їх захистити. Фото з архіву

Зрештою міська рада погодилася на ультиматум партнера забудовника («Групи СМАРТ») і погодилася допомогти тому в іншому його будівництві. За це він має добудувати обіцяне вкладникам.

Читайте подробиці: Хмельницький забудовник ошукав рівнян. Його партнери ставлять ультиматум Рівнераді

Ділянка під комплексом «Шоколад» – не єдина ділянка, яку отримало в суборенду ТОВ «Сігірія». У 2015-му році Управління капітального будівництва віддало цій фірмі ще 0,95 гектари неподалік попередньої ділянки. Теж для будівництва багатоповерхівок.

ТОВ «Сігірія» не поспішало будувати на сусідній ділянці (на 0,95 гектарах, які отримала в суборенду у 2015-му). Ба більше, фірма не платила за суборенду ділянки. Прокуратура нарахувала, станом на лютий 2020-го року, борг на суму майже 398 тисяч гривень (майже 247 тисяч – основна заборгованість, майже 151 тисяча гривень – пеня).

Фірма не сплатила місту ще 151 тисячу

У лютому 2020-го року прокуратура звернулася в суд, щоб розірвати цю угоду про суборенду та повернути борг. Поки тривав суд (а точніше, відкладалося підготовче засідання), термін оренди, передбачений у договорі – закінчився.

Тож прокуратура подала клопотання залишити без розгляду вимогу розірвати угоду суборенди. А в січні 2021-го року представник ТОВ «Сігірія» надав суду докази шо фірма погасила 247 тисяч основного боргу. Пеню платити відмовилися.

Зрештою, 15 січня 2021 року суд відхилив решту претензій прокуратури (фактично невиконаною лишилася сплата 151-ї тисячі гривень пені), бо визнав прокуратуру неналежним позивачем. Мовляв, захищати порушення прав громади повинне було управління капітального будівництва. А воно цього не зробило.

УКБ заборгувало рівнянам понад 4 мільйони

Тож історію можна було би вважати завершеною. Ділянка повертається управлінню капітального будівництва. Ба більше, як можна зробити висновок з витягу із реєстру прав на нерухоме майно, ділянка повертається не просто в УКБ, а в розпорядження міста. Адже термін дії договору про оренду між міською радою та УКБ сплив 15-го вересня 2020-го року.

Але відмовлятися від землі управління капітального будівництва не хоче. Очевидно, як і можливістю подальшого розпоряджання знову ж таки без прозорого аукціону, який був би на користь громади.

Тож уже 11-го лютого 2021-го на сесію Рівнеради винесли питання продовження договору оренди між міською радою та її управлінням капітального будівництва.

В пояснювальній записці йдеться, що заборгованість управління перед містом щодо орендної плати, на 1 серпня 2020 року, становить 4 мільйони 90 тисяч гривень.

Тож управління капітального будівництва так господарювало, що заборгувало містянам понад 4 мільйони гривень за оренду. І хоче продовжити тут господарювати.

Запитуємо в начальника управління капітального будівництва Рівнеради Сергія Кушніра про плани на цю ділянку. Він каже що в УКБ є інвестиційний договір стосовно цього будівництва.

Начальник управління капітального будівництва Рівнеради Сергій Кушнір вважає що забудовник «Шоколаду» має продовжувати будувати на землі рівнян. Фото з архіву

– Там були знесені гаражі, кущі. Інвестор у 18-му році привів ту ділянку в порядок. Вони мали намір з 18-го року забудовувати, але мешканці сусідніх будинків були проти, почалася судова тяганина. І, по суті, вона завершилася тільки в жовтні минулого року. Відповідно, вони й не мали якоїсь можливості там будувати. Як на мене, то місто має будуватись і розбудовуватись. Якщо квартири купуються, значить, в них є потреба.

– І ви вважаєте за можливе продовжувати співпарцю з ТОВ «Сігірія», яка й «Шоколад» будувала, і після того сотні вкладників мітингували що забудовник їх обдурив? – журналістка.

– Минулого року і по «Сігірії», і по «Флагману» виступив по добудові засновник «Групи СМАРТ» Олександр Гусарук. Він же зараз відновив будівництво «Шоколаду», «Флагману» («Четверта влада» писала про це тут, – авт.). І він же, виходить, так само причетний в подальшому і до цієї організації. То я думаю що він добудує.

– То ви вважаєте що Олександр Гусарук братиме відповідальність тут?

– Ну він же взяв відповідальність за «Сігірію» по добудові тих об'єктів.

– А вам не здається, що краще було би цією ділянкою, оскільки угоди позакінчувалися, для більшої користі усіх містян більш прозоро використати, наприклад, виставити на аукціон?

– Вони за ці роки дуже велику оренду сплатили, потратили кошти, значний період не могли будувати, але в будь-якому випадку це сесійне питання, і рішення прийматимуть депутати.

– Вони не сплатили 150-ти тисяч гривень пені, яку з них вимагала прокуратура через суд.

– На сьогодні орендну плату вони сплатили в повному обсязі, те що УКБ виставляло.

– А чому УКБ має борг перед Рівнерадою 4 з лишком мільйони гривень?

– УКБ має в оренді ділянки. І їм інвестори відшкодовують витрати, понесені за оренду. Борг, в основному, накопичився по проблемних ділянках «Шоколад», «Флагман». [Олександр] Гусарук обіцяв поступово погасити всі борги.

Козир у рукаві забудовника

Продовження співпраці Рівнеради з фірмою з орбіти «Набережного кварталу» – більш, ніж можливе. Попри шкоду, яку «Набережний квартал» завдав місту.

Публікації за темою:

Територія небезпеки: як влада дозволяє забудовникам обдурювати покупців квартир

Стало відомо, хто незаконно будує на Пагорбі Слави у Рівному

«Набережний квартал» виправдовується перед рівнянами через фіктивну декларацію та обіцяє доробити будинок (ВІДЕО)

Як таке може бути?

Розказуємо. У ТОВ «Сігірія» є козир для перемовин. 15-го листопада 2020-го року у районному Дубенському центрі надання адміністративних послуг фірма зареєструвала право власності на нерухоме майно. На цій ділянці. Виявляється, вона тут збудувала вже 5% від свого майбутнього будинку. І отримала незавершений об'єкт будівництва.

Погляньмо ближче на це «незавершене будівництво».

Вулиця Соборна, біля Луцького кільця. Рожевим ми відмітили орієнтовну площу ділянки, на якій буцімто є 5 відсотків незавершеного будівництва

Не видно будівництва? Тоді погляньте ще ближче.

Ця ж ділянка трохи ближче. Ви бачите на рожевому фоні об'єкт незавершеного будівництва?

Погляньмо ще ближче з іншого ракурсу.

Схоже, ось ці кілька бетонних блоків – це і є «незавершене будівництво» багатоповерхівки ТОВ «Сігірія»

Та це ж відомий трюк. Якщо на ділянці є майно, то є шанс отримати її знову без конкурсу. Ось нещодавній приклад:

Не свята земля: як у Рівному «церковний гектар» по схемі віддали забудовнику

Щоправда, дивно називати оці розкидані блоки незавершеним будівництвом.

Але облишмо поки вираховувати якого ж розміру має бути будівля, якщо кілька розкиданих на ділянці блоків – то 5 відсотків від запланованого.

Фальсифікація від держреєстратора

Запитуємо в екперта  із питань земельного законодавства Георгія Могильного, чи зобов'язана буде міська рада йти фірмі на уступки на основі цього документу про буцімто 5 відсотків готовності будинку.

Експерт, проаналізувавши питання, звертає увагу на таке.  У відомостях з реєстру прав на нерухоме майно пише, що підставою для його складання стала декларація про початок будівельних робіт РВ030153270727.

А в базі ДАБІ знаходимо за цим номером лише декларацію про початок підготовчих робіт.

Тобто виходить, що в реєстрі прав на нерухоме майно посилаються на неіснуючий документ, реєструючи право власності.

Чим дозвіл на будівельні роботи відрізняється від підготовчих?

Експерт з питань земельного законодавства Георгій Могильний вважає, що державний реєстратор вчинив фальсифікаціюї, бо вніс у реєстр інформацію про неіснуючий документ. Фото: Наші гроші

– Декларація на підготовчі роботи дає право виключно на підготовчі роботи: паркан поставити, дерева зрубати, котлован вирити, – пояснює Георгій Могильний. – А щоб щось побудувати, потрібні документи на будівельні роботи.

А раптом один номер декларації присвоїли різним документам? І десь таки є декларація про початок будівельних робіт?

Експерт впевнений, що однакові номери для різних документів існувати не можуть. Бо номер – це код. Наприклад, до минулого літа номери мали наступну структуру (на прикладі нашого випадку):

  • РВ – код регіону.
  • Дві наступні цифри – вид документу: 3 – декларація про підготовчі роботи.
  • Третя цифра – категорія складності (клас відповідальності). Нульовий може бути лише там, де будівельних робіт немає, бо категорії від 1 до 5, а потім зробили класи від СС1 до СС3.
  • 4 та 5 цифри – це дві останні цифри року. У нашому випадку «15» – це 2015 рік.
  • Наступні три цифри – це номер дня з початку року. У вас 327 – це 23 листопада.
  • А останні 4 цифри – це номер рішення, прийнятого всіма структурами ДАБІ чи місцевого самоврядування в порядку децентралізації в той день з всіма типами документів.

Що ж у такому випадку може зробити Рівненська міська рада?

– Рада має звернутися в антирейдерську комісію Мін'юсту, щоб ті скасували незаконну реєстрацію права власності, – каже Георгій Могильний.

Щоправда, оскаржити такі дії можна лише протягом 60-ти днів з часу прийняття рішення або з часу, коли про це рішення стало відомо.

Якою може бути відповідальність реєстраторів, якщо підтвердиться інформація про те, що вони внесли в реєстр недостовірні дані?

Журналістка сайту «Наші гроші», експертка з питань порушень реєстраторів Аліна Стрижак розповідає що реєстраторів, які фальсифікують документи, складно притягнути до відповідальності. Фото ІРРП

– Зараз категорійність покарання чітко не визначена і варіюється від тимчасового блокування реєстратора строком на 1 чи 3 місяці, до анулювання реєстратору доступу до реєстрів, – каже журналістка сайту «Наші гроші», експертка з питань порушень реєстраторів Аліна Стрижак.

– Але, як правило, їм то байдуже – вони ідуть в суд, просять, поки триває розгляд, забезпечити можливість їм працювати, і працюють далі.

«Четверта влада» звернулася до реєстратора Дубенського районного ЦНАПу Олексія Ружнілова з проханням  пояснити як так сталося що дані в реєстрі, які він вносив, не відповідають інформації з декларації.

Посадовець пообіцяв розібратися. Однак минула доба з часу спілкування з ним, а відповіді він так і не надав.

Що кажуть забудовники

Ми спробували також поспілкуватися з керівником ТОВ «Сігірія» Вячеславом Кочубеєм та його партнером, засновником «Групи СМАРТ» Олександром Гусаруком. Хотіли запитати чому в документах про право власності – ознаки фальсифікації.

З Олександром Гусаруком спілкуємося в месенджері. Забудовник підтверджує, що має плани співпрацювати з ТОВ «Сігірія» по забудові ділянки на Соборній 450.

Воно й не дивно, бо подібна співпраця Олександра Гусарука з фірмами із орбіти «Набережного кварталу» вже набуває ознак системності: спільна робота на «Шоколаді», на комплексі по вулиці Ботанічній, а також над будинком на 28 квартир на вулиці Дачній – ЖК «Вілла Віола».

Засновник «Групи СМАРТ» Олександр Гусарук хоче будувати на ділянці, яка раніше була в оренді ТОВ «Сігірія». Фото з архіву міської ради

– Так, є логіка бути цій ділянці в наших планах, оскільки там поруч будується наша «Синергія». Все буде залежати від того, чи досягнемо домовленості із користувачем цієї ділянки.

– А хто займався реєстрацією права власності на блоки, які лежать на цій ділянці? – журналістка.

– Достеменно мені невідомо, ймовірно, що «Сігірія».

– Тобто осінню ви не узгоджували свої дії по ділянці із «Сігірією»? Право власності в листопаді зареєстрували.

– Ні.

– То як ви можете планувати там будувати?

– Планувати я зможу тоді, коли у користувача ділянки будуть чинні правовстановлюючі документи.

– То поки що ніяких перемовин з Кочубеєм чи іншим представником «Сігірії» ви не вели стосовно цієї ділянки?

– Я вже відповів коли можуть відбутися перемовини.

Вячеслав Кочубей спілкуватися на цю тему не захотів. Сказав що нам за кілька хвилин перетелефонує його юрист. Одна минуло кілька годин, а відповіді ми не дочекалися.

«Четверта влада» також звернулася до міського голови Рівного Олександра Третяка. Через його речницю передали прохання поспілкуватися щодо того чи вважає він за доцільне і далі передавати землю для УКБ, чи може таки шукатиме способу організувати більш прозоре використання землі – через аукціон.

На момент публікації жодної відповіді ми не отримали.

Нагадаємо, завтра – в четвер 11 лютого – Рівнерада вирішуватиме чи поновлювати договір оренди майже гектару землі для УКБ, яке має намір віддати в суборенду цю землю фірмі з орбіти «Набережного кварталу» (тут проєкт рішення).

Чи скористаються посадовці можливістю і шукатимуть способу розпорядитися майном громади на її користь, а чи підуть протореним шляхом позаконкурсних домовленостей – побачимо вже завтра.

Продовження: Рівнерада повернула гектар землі під будівництво висоток у своє управління


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте