Закон чи відмовки: у Рівному посадовці не поспішають вирішувати, чи доплачувати з бюджету приватним дитсадкам

У міській раді не захотіли приймати рішення щодо петиції, якою пропонували співфінансувати з бюджету перебування дітей у приватному дитсадку
Джерело
Фото зі сторінки BabyLand_rivne

Приблизно двом тисячам дітей не вистачає місць у дитсадках Рівного. Наприкінці жовтня 2019-го у Рівному зареєстрували петицію з пропозицією щоб міська влада частково оплачувала навчання дітей у приватних дитячих садках.

Петиція набрала 300 голосів, і її мав розглянути міський голова. Втім відповідь авторка петиції вважає відпискою. 

Петиція про часткове фінансування приватних садочків за кошт міського бюджету

Батьки охочіше би віддавали дітей у приватні садки, при нестачі місць у комунальних чи бажанні «іншого рівня освіти», якби міська влада частково за це платила, вважає директорка приватного дитсадка «BabyLand» Ірина Петрик-Щокова, яка й зареєструвала відповідну петицію.

За підрахунками рівненських чиновників, з 1 січня 2020 року вартість перебування дитини у рівненському садочку становить одну тисячу 623 гривні на місяць. 

На думку авторки петиції, якби подібну суму компенсували з бюджету за перебування дітей в приватних садках, це зробило би таку послугу доступнішою для ширшого кола батьків.

Також, вважає Ірина, подібна системна підтримка спонукала би підприємців засновувати нові приватні садочки, а міській владі дозволила би виконати свою функцію – забезпечити всіх дошкільнят освітою.

І для цього не потрібно було би витрачати десятки мільйонів гривень для побудови нових комунальних садків.

Приватний дитячий садочок «BabyLand», що в районі житлового комплексу «На Щасливому», розрахований на 150 дітей, а приймає, за словами його директорки, 85

Рівняни обговорювали ідею співфінансування приватних садочків критично, а заступниця міського голови з гуманітарних питань Галина Кульчинська казала, що в пріоритеті зараз – відновлення комунальних садків.

Втім необхідні для розгляду 300 голосів петиція набрала, тож щодо неї, як і щодо будь-якої іншої петиції,  міський голова повинен прийняти рішення.

«Після набрання необхідної кількості підписів на підтримку електронної петиції, ... [міський голова] направляє її на розгляд до виконавчого органу Рівнеради або до постійної комісії Рівнеради, предметом відання якої є порушене автором петиції питання», – йдеться у положенні про порядок подання та розгляду електронних петицій.

«Розглянемо петицію після змін в законодавстві»

Відповідь на петицію підписала заступниця міського голови з гуманітарних питань Галина Кульчинська. З тексту зрозуміло, що петицію у виконавчому комітеті Рівнеради не розглядали.

Чиновниця пише, що її розглянуть, коли механізм фінансування приватних закладів з міського бюджету узгодять на всеукраїнському рівні. А саме, коли народні депутати проголосують за законопроєкт «Про внесення змін до Закону України “Про дошкільну освіту”», який і мав би врегулювати питання дотацій. 

Заступниця міського голови Галина Кульчинська відповіла на петицію що розглядатимуть її тільки після внесення змін у законодавство. Фото з фейсбук-сторінки Галини Кульчинської

Йдеться про законопроєкт № 2624, який зареєстрували на сайті Верховної Ради  18 грудня 2019 року.

У ньому дійсно написано, що «рівний доступ до здобуття дошкільної освіти забезпечується», зокрема, і шляхом «запровадження трансфертів (дотацій, субвенцій) та компенсацій з державного та/або місцевих бюджетів» для усіх ліцензованих закладів дошкільної освіти на дітей старшого дошкільного віку (5-7 років). 

Експерт Офісу підтримки реформ при Міністерстві розвитку громад і територій України Сергій Пінчук звертає увагущо якби петицію оформили інакше, у разі набрання 300 голосів на підтримку, її зобов'язані були би розглянути на сесії Рівнеради. 

Сергій Пінчук: «Ми маємо справу з чиновниками, у них є свої правила, процедури, і переграти їх на цьому полі нелегко». Фото Реанімаційного пакету реформ

Для цього петиція про співфінансування має бути оформлена як готовий Проєкт рішення із розробленою програмою співфінансування. В петиції варто вимагати «ухвалити таке рішення» на сесії міськради.

Прикладом подібної петиції можна вважати петицію №262 з вимогою змінити підхід до озеленення міста.

Міська влада і зараз може вкладати кошти у приватні дитсадки

Директорка приватного дитсадка «BabyLand» Ірина Петрик-Щокова вважає відповідь міськради на її петицію відпискою: мовляв, міста, де програма співфінансування освіти дітей у приватних садках працює, знайшли для цього правові рішення. 

Ірина Петрик-Щокова каже, що захищає інтереси батьків, які обирають приватні дитячі садочки. Фото надала Ірина Петрик-Щокова

Директорка планує звертатися за консультаціями до юристів, які розробляли подібні програми для інших міст, і шукатиме порозуміння з міською владою. 

В чинному Законі «Про дошкільну освіту» написано, що «джерелами фінансування закладу дошкільної освіти незалежно від форми власності можуть бути кошти... державного та місцевих бюджетів».

Виходить, що міська влада і зараз може вкладати кошти у приватні дитсадки. Чи так це, журналістка спитала у Галини Кульчинської. Чіткої відповіді не отримала.

Однак почувши питання, посадовиця сказала, що ініціативу директорки «BabyLand» таки розглянуть – на нараді зі спеціалістами управління освіти.

– Після різдвяних свят, числа 8-10, я збираю спеціальну нараду, щоб розглянути цю петицію і зрозуміти, як нам рухатися без цього закону. Очевидно, що досвід інших міст таки треба вивчати. Якими будуть наші подальші дії, побачимо після цієї наради, – говорить заступниця міського голови.

Але якби законопроєкт про зміни до чинного закону про дошкілля уже прийняли, додає Галина Кульчинська, він би збільшив можливості міської влади.

Нагадуємо, в Україні є досвід коли з бюджету оплачують приватникам ті послуги, які традиційно раніше надавалися комунальним закладами.

Під час реформи поліклінік, зокрема, почали втілювати проєкт «гроші за пацієнтом». Тепер за 8 базових аналізів і тестів кошти можуть отримувати як комунальні медзаклади, так і приватні. Головне, що для пацієнтів ці послуги оплачує держава.


Якщо наша діяльність вам подобається, і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще. Зробити це можна ЗА ЦИМ ПОСИЛАННЯМ.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі або на сторінку у фейсбуку.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте