Любов і гроші: кримінальна драма Романа Куриса – грабіж, крадіжка, знищення документів

На цьому фото Роман Курис вже вважається таким, що відбув покарання
Джерело
Скриншот з відео Рівне 1 та фото датоване 2012-м роком на сторінці Романа Куриса у соцмережі «Однокласники»

2007 рік. 20-річний дубенчанин Роман – син підприємців. Працює на фірмі батьків. Фірма випікає хліб з 1996 року і виробляє будівельні матеріали. А ще в батька була частка м'ясопереробного підприємства, яке згодом повністю стане власністю сім'ї, пізніше придбають завод будматеріалів. Здавалося б Роман мав бути не бідним хлопцем, але... ймовірно гроші програв на ігрових автоматах і водився із сумнівною компанією... 

Дивіться також: Дві політичні команди купили у Рівному телеканали і використовують їх для виборів

Перша організована справа

25 січня 2007 року Роман, разом з двома товаришами поїхав купувати пшеницю для фірми батьків (МПП «Теренок») у село Семидуби.

Сейф з грошима кооперативу «Семидубський» знаходився у одній з кімнат ветеринарної аптеки, на подвір'ї голови правління кооперативу. Роман побачив як бухгалтерка відкрила цей сейф, щоб виплатити комусь гроші. І вміст сейфу його вразив.

Після цього бухгалтерка бачитиме сейф не більше кількох днів.

Будинок у Семидубах на вулиці Центральній, 12, за цією адресою у 2007-му році знаходилась ветеринарна аптека. Скриншот з відео «Рівне 1»

Роман знайшов спільника, який залучив ще трьох розбишак. І в ніч на 28 січня молоді чоловіки під'їхали на авто до ветаптеки. Роман, як організатор, ще з двома лишився в автівці, а двоє «пішли на справу».

Розбили вікно ветаптеки, прокралися в приміщення і викрали сейф, завантажили його в автівку і завезли в гараж.

37 тисяч гривень (на той час це 7 тисяч 400 доларів) розділили між собою, документи і печатку кооперативу спалили, а сейф викинули в річку Іква.

Так Роман вчинив свій перший встановлений злочин, як організатор крадіжки.

Пограбувати бабусю з внуком

На цьому жага наживи Романа Куриса не залишила.

Пані Ганна із Семидубів розповідає, що Роман залицявся до її дочки Марусі. Маруся на 10 років старша і має сина, працювала на заробітках в Польщі і присилала гроші, а пані Ганна разом з чоловіком доглядала внука. За словами жінки, її донька була проти залицяння Куриса.

– Та хіба вона не бачила який він свистун? Грає по тих автоматах. Вона його гонила всьо время. Каже: і шо я буду – нянькою в нього?

Пані Ганна постраждала від грабежу групи злочинців організованої Романом Курисом

16 березня 2007 року Роман Курис зустрівся з двома знайомими, один з них той, що допоміг організувати крадіжку сейфу. Домовилися йти на іншу справу. Залучили ще двох виконавців.

Роман, який бував у Марусі вдома, розповів спільникам схему розміщення кімнат у будинку. І вони домовилися хто і що робить. А також сказав, що якщо баба не віддасть грошей, то треба притиснути її онука.

Ввечері цього ж дня Роман Курис зі спільниками приїхали Семидуби та зупинилися в кінці села. Поки вирішували хто піде в будинок, а хто «стоятиме на шухері», на подвір'ї загавкали собаки. Спільники злякалися та повернулися в авто. Домовилися зустрітися наступного дня.

17-го березня спільники зустрілися в Дубно. Роман Курис приготував дві спортивні шапочки, які передав спільникам. Усі разом приїхали до обраного будинку в Семидубах.

Роман Курис залишився в автівці, а четверо гопників пішли на справу. Двоє лишилися біля будинку, а двоє зайшли всередину у спортивних штанах, шапках-масках і в рукавичках.

В будинку в одній кімнаті вже лягла спати пані Ганна з внуком. Її чоловік спав у іншій кімнаті. Вона ділиться спогадами.

– Приходить. На мене коліньми, тако як я збоку лежала, придушив, мої руки обидві до губ і давити! Нічого не каже і давити!

– Я кричу, мені пластина зверху (показує на зуби – авт.) лізе в горло. Боже, задушить! Якось вимовляю – кажіть, що ви хочете? – Гроші, кажи де гроші!

Один грабіжник тримав жінку, а інший її онука.

– Тримай внука! Бо вона за внука віддасть все! – пригадує потерпіла пані Ганна.

Жінка віддала їм півтори тисячі гривень.

– Думаю, в мене там є гроші. Там трошки разом сховані пару доларів. То я думаю, як буду брати гроші, то долари трохи далі підсуну. Я встала, беру ті гроші. Вони фонариком світять. Дала їм гроші. А долари трошки підсунула. – То мало! – каже. Я кажу, що більше не маю, скільки є – стільки дала. – Ну добре, – став так файно зі мною говорить, – добре шо й стільки дали.

Грабіжники також забрали два мобільні телефони «Сіменс А-65» вартістю 600 гривень., та «Нокіа 7270» за 1600 гривень.

Жінка каже, що в злочинців були мотузки, щоб її зв'язати, але до того не дійшло.

Грабіжники повернулися в авто і поїхали в Дубно. Один зі спільників взяв 400 гривень, інший – 250 грн. Решту забрав Роман Курис. Мобільні телефони Роман сказав, щоб викинули.

Пізніше міліція встановить, що збиток від цього грабежу –  3 тисячі 700 гривень (орієнтовно 740 доларів).

Дивіться також: Четверо хлопців били і ґвалтували в автівці голови райдержадміністрації 25-річну матір: історія з минулого нардепа від «Слуги народу»

Чотири злочини – нуль років за гратами

Романа Куриса та двох його спільників зловили і засудили. Що ще з двома спільниками – невідомо. Курис визнав вину частково.

Роман Курис. Фото датоване 2012-м роком в соціальній мережі «Однокласники»

За його словами він лише підвіз кількох людей до села Семидуби, а пізніше забрав їх звідти. Каже, що хлопці йому говорили, що мають забрати гроші, які їм винні. Сейфа він, звісно, не помітив.

Від грабежу він теж відмовляється і каже, що його там не було.

Але спільники злочинів розповіли про справжню роль у них Романа Куриса.

Покази спільників, потерпілих, протоколи очних ставок між Романом Курисом і його спільниками та інші зібрані у справі докази переконали Дубенський міськрайонний суд визнати трьох молодиків винними у низці злочинів.

Організатором злочинів суд визнав Романа Куриса і призначив йому покарання:

  • по частині 2, 3, 4 статті 27 частині 3 статті 185 КК України (таємне викрадення чужого майна (крадіжка) вчинена за попередньою змовою групою осіб, поєднана з проникненням у приміщення, як організатор, підбурювач та виконавець) – 3 роки позбавлення волі;
  • по частині 2, 3, 4 статті 27 частині 2 статті 357 КК України (викрадення офіційних документів, печаток, а так само їх умисне знищення, пошкодження чи приховування) – 1 рік позбавлення волі;
  • по частині 2, 3, 4 статті 27 частини 3 статті 357 КК України (незаконне заволодіння будь-яким способом паспортом або іншим важливим особистим документом, як організатор, підбурювач та виконавець) – 2 місяці арешту;
  • по частині 2, 3, 4 статті 27 частини 3 статті 186 КК України (відкрите викрадення чужого майна (грабіж), поєднаному із насильством, яке не є небезпечним для життя чи здоров'я потерпілого, вчинене за попередньою змовою групою осіб, поєднаного з проникненням у житло, як організатор, підбурювач та пособник) – 4 роки позбавлення волі.

Вирок постановлений 16 червня 2010 року і тоді ж набув чинності.

Якби це сталося в США чи в Західній Європі, то сукупність цих злочинів забезпечила організатору 10-15 років за гратами. Наприклад в Каліфорнії вирок за грабіж першого ступеню (група осіб, яка проникла в помешкання) – від 6 до 9 років, а в Німеччині за групову крадіжку з проникненням – до 10 років.

До того ж в США відповідальність за всі злочини додається.

В Україні ж діє норма Кримінального кодексу, згідно з якою якщо злочинів кілька, то найбільш суворе покарання поглинає менш суворе. Тому остаточне покарання для Романа Куриса – чотири роки позбавлення волі.

Але ще в Україні гуманний (до злочинців) суд. Як вигукував герой радянської кінокомедії: «Да здравствуєт наш суд! Самий гуманний суд в мірє».

Стаття 75 Кримінального кодексу України дозволяє суду звільнити засудженого від відбування покарання і призначити йому випробування, якщо він засуджений не більше як на 5 років і суд вважає, що злочинець виправиться без того, щоб відсидіти за гратами.

Романа Куриса звільнили від відбування покарання з іспитовим строком на один рік і зобов'язанням не виїжджати цей рік за межі України без дозволу кримінально-виконавчої інспекції.

Іспитовий річний строк означає, що якщо протягом цього року злочинець не скоїть іншого злочину, то вважається, що він виправився і відбув своє покарання. Якщо ж скоїть злочин – має сісти на повний строк.

Тож Курис Роман Сергійович, 1986 року народження, звільнений від відбування покарання після закінчення іспитового строку 5-го вересня 2011 року.

У Дубенському суді підтвердили, що вирок щодо крадіжки та грабежу в Семидубах стосується саме того Романа Куриса, якого більшість рівнян знають як забудовника «На Щасливому» та спонсора партії «Рівне Разом»

Багато хто може припустити, що батьки-підприємці могли посприяти такому гуманному вироку. Але, звісно, підтвердження цьому у нас немає.

Ми попросили досвідченого адвоката з 30 річною практикою в кримінальному праві Олександра Бражнікова прокоментувати наскільки типовим є такий вирок суду коли група скоює кілька злочинів, серед яких і тяжкий, та відбувається випробовуванням у один рік.

– Якщо позиція обвинувачення (прокурор і потерпілі) є лояльною стосовно міри покарання, то суд без страху проявляє надмірний гуманізм, не боячись оскарження вироку в апеляційному порядку.

– Такий підхід є спадком радянського суду, завданням якого було перевиховання особи, яка оступилася, і залишення її для цього у суспільстві, адже тюрма ще нікого не виправила. При відсутності рецидиву, тяжких наслідків та претензій потерпілих – «на перший раз прощається». Така практика достатньо поширена і у сучасному судочинстві, – каже адвокат.

Чи виправився Роман Курис

Роман Курис не вибачився у потерпілих. За словами пані Ганни – просила вибачення його мати.

– Мати Курисова прийшла, а я якраз доїла корову, дочка мене кличе, я виходжу з хліва, а вона отут біля хліва стає на колінах і просить вибачення, стала плакати і принесла гроші і за телефони і тії, що забрали, а батько не зайшов. Батько тільки її підвіз, але був в машині.

Сусіди розповідають, що мати Романа Куриса після цього випадку «пішки боса йшла до Почаєва».

«Четверта влада» звернулася до Романа Куриса щоб поспілкуватися про події 13-річної давності. Зокрема, пропонували поговорити про те, як він ставиться до тих подій.

Роман Курис підтримує і агітує за партію, яку очолює його кум і бізнеспартнер. Фото з фейсбук-сторінки Романа Куриса

Нинішній бізнесмен, забудовник Житлового комплексу «На Щасливому», власник телеканалу ITV і спонсор новоствореної партії «Рівне разом», кум і бізнеспартнер кандидата в мери Рівного Віктора Шакирзяна Роман Курис відповів у месенджері (знаки пунктуації збережені):

«На всі питання дам відповідь після 26-го жовтня (після виборів, – ред). І я буду радий за живе спілкування! І об’єктивне спілкування!  Тому до зустрічі) приємного вечора!»

Пізніше додав:

«Підтверджую, що завтра буде поданий позов на «Рівне 1». І всі коментарі я надам після рішення суду!».

На сайті, на який має вплив Роман Курис читаємо в його інтерв'ю, яке має ознаки «джинси», таке:

«Я сам родом з міста Дубна. Там я навчався спочатку у школі №6, а потім у гімназії №2. Після школи поступив в НУВГП, де вчився на економіста, а вже цього року я отримаю вищу освіту за спеціальністю «юрист» в Острозькій Академії.

Так склалось, що після закінчення школи у мене був дуже важкий період у житті, тому я подався жити в монастир – пів року я прожив у Почаївській Лаврі».

І хоча, за словами бізнесмена, він «каявся» в лаврі УПЦ МП, але нагороду, разом з кумом Віктором Шакирзяном, в один день перед виборами, отримував вже від ПЦУ. Фото з фейсбуку Романа Куриса і з прихованої реклами на «Рівне 1» Віктора Шакирзяна

«Четверта влада» готова поспілкуватися з Романом Курисом щоб почути його пояснення цих подій, а також подій, викладених у наших розслідуваннях щодо привласнення державної землі через сірі корупційні схеми (значно хитромудріші ніж крадіжка і грабіж):

Земельні махінатори Рівненщини: як бізнес, завдяки чиновникам, привласнює десятки гектарів

«Я поняв, Аллочка»: розмова з Романом Курисом, яка не увійшла до тексту розслідування про дерибан землі


Якщо наша діяльність вам подобається, і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте