Звільнити посаду для свого представника: методи команди «ЄС» у Рівному
«Четверта влада» вивчила подробиці конфлікту команди «Європейської солідарності» у Рівному з керівницею Управління забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради (ЦНАПу).
Ми дослідили, якими методами влада позбулася посадовиці і за що саме.
Після читання десятків сторінок документів і спілкування з фігурантами – є питання щодо законності дій міських чиновників, чиїми руками влаштували розправу.
Ми зустрілися з Наталією Хомич в її кабінеті керівниці Управління забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради в четвер 7 жовтня. Вона в статусі відстороненої від посади. Тим не менш захоплено розповідає про свою роботу, про свою команду, про те, як рівненський Центр надання адмінпослуг (ЦНАП) став передовим в Україні.
Помітно, що для неї це не просто робота, а те, що приносить задоволення і надихає. Вона згадує успіхи команди ЦНАПу, різні відзнаки і нагороди від центральних органів влади, розповідає, як здружився жіночий колектив установи, як допомагають одне одному і навіть разом плачуть над проблемами.
Вже наступного дня, ще до обіду 8 жовтня, вона втратить цю посаду.
Квота «Європейської солідарності»
Майже два роки тому Наталія Хомич очолила Управління забезпечення надання адміністративних послуг. Її попередниця Юлія Шигорева казала тоді «Четвертій владі», що вичерпала себе в цьому проєкті.
Наталія Хомич – дружина кандидата в народні депутати у списку партії «Слуга народу» №179 Ігоря Хомича. А також кума народного депутата від партії «Слуга народу» Дмитра Соломчука. Тому ходили чутки, що цю посаду їй «порішали».
Але вона не з'явилася нізвідки. Наталія Хомич з 2016-го працювала в ЦНАПі спочатку начальницею відділу ведення реєстру територіальної громади, а потім начальницею відділу паспортних послуг. Каже, що постійно навчалася і зростала в команді працівників ЦНАПу. Тому підвищення було логічним.
Говорить, що вдячна [міському голові Рівного] Володимиру Євгеновичу [Хомку], що довірив їй стати керівницею управління. А Віталію Ігоровичу [Герману] та Юлії Сергіївні [Шигоревій], своїм попередникам, що навчали її.
Говорячи про всіх цих посадовців і про нинішнього мера також, Наталія Хомич називає їх не інакше як на ім'я та по-батькові.
Спілкувалися ми понад півтори години. Ми просили надати докази про те, що проти неї діють протиправно. Намагалися зрозуміти причину, чому їй організували історію зі штучним звільненням, а також методи, якими діє міський голова Рівного, точніше люди, які прийняли рішення її звільнити в будь-який спосіб.
Відповідала Наталія Хомич щиро, але здавалося, що на ходу бореться з небажанням виступати проти керівництва. Частину документів, які ймовірно сфальсифіковані в офісі Олександра Третяка, ми змогли побачити, але не сфотографувати. Хоча ця фальсифікація описана в рішенні суду, про неї нижче.
З чого все почалося.
– Десь наприкінці квітня чи початку травня мене викликав міський голова і сказав: Наталю, а як ви дивитеся, щоб перейти на посаду заступника? Питаю: чому, хіба я не справляюся? Ну бо посада начальника дісталася по квоті партії «Європейська солідарність».
За словами Наталії Хомич, вона поцікавилися, чи збереже новий керівник цю команду, що працює зараз, і мер відповів непевно.
Також, за словами посадовиці, міський голова сказав, що це вказівка з Києва і на її місце розглядають три кандидатури – депутатку Рівнеради від «Європейської солідарності» Наталію Майорову, чоловіка з фірми «Реноме» і ще одного незнайомого їй чоловіка, прізвище якого вона не запам'ятала.
Зрештою, 12 жовтня міський голова призначив очільницею ЦНАПу Наталію Майорову.
Під час наступної зустрічі, десь в кафе, міський голова запропонував Наталії Хомич очолити нове заплановане управління цифрової трансформації.
– Я вивчала, що це має бути за управління і які його функції та повноваження, і прийшла до висновку, що в міської ради не вистачить коштів, щоб якісно підтримувати роботу такого управління, адже для його роботи треба команда айтішників, – каже Наталія Хомич.
Жінка відмовилася, і тоді міський голова, за її словами, сказав, що ти ж розумієш, що «вони все одно знайдуть за що звільнити».
– Я сказала, що нехай шукають, в моїй роботі немає таких порушень, за які можна звільнити.
Наталія Хомич прийняла рішення боротися. А проти неї почали діяти методами, які, як буде видно нижче, не можна назвати доброчесними.
Один із способів звільнити будь-якого посадовця – організувати йому дві догани протягом року. Після другої догани можна звільнити. Цим і зайнялася команда міського голови.
Перша службова перевірка
Спочатку міському голові поскаржилися керівники комунальних підприємств (ШЕУ, Рівнеелектроавтотранс, Трест зеленого господарства), що державні реєстратори ЦНАПу не вчиняють реєстраційних дій щодо установчих змін на цих підприємствах.
Не вчиняють, бо згідно із частиною 7 статті 6 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», державний реєстратор не має права вчиняти реєстраційні дії щодо суб'єкта реєстрації, з яким він перебуває в трудових відносинах. Це підтвердило Міністерство юстиції України.
Простіше кажучи, і вище згадані комунальні підприємства, і ЦНАП (Управління забезпечення надання адміністративних послуг в якому працюють держреєстратори) мають одного засновника – Рівненську міську раду. А тому в своїх реєстраторів реєструватися не можуть. Реєстраційні дії без проблем можна отримати, наприклад, в районних реєстраторів у приміщенні Рівненської райради.
Отже, відмова реєстраторів ЦНАПу законна. Це у вересні підтвердить і рішення Рівненського окружного адміністративного суду, в якому міська рада судилася з державною реєстраторкою Лілією Демчук.
В цьому ж рішенні суду вказано, що існує два розпорядження міського голови під однією датою і номером (від 07.07.2021 № 252-ОС), але з різним змістом. Тобто одне з них сфальсифіковане. Написали спочатку одне, потім його знищили і написали інше з тими ж реквізитами.
Але навіть якби відмова реєстраторів була незаконною – керівниця ЦНАПу за це не відповідає.
Хто такий державний реєстратор і наскільки він незалежний від інших у прийнятті своїх рішень ми попросили розповісти адвоката Євгена Воробйова з ГО «Платформа прав людини».
Він надав розлогу консультацію. Якщо коротко, то керівник ЦНАПу не має права втручатися в процес діяльності державного реєстратора. А лише координує діяльність адміністраторів, які є посередниками між громадянами та державним реєстратором.
Але це не завадило міському голові Рівного створити комісію, яка нібито провела службове розслідування.
За результатами цього розслідування, 15 липня 2021 року руками
- заступника міського голови Ігоря Кречкевича,
- керуючої справами Рівненського міськвиконкому Марії Корнійчук,
- головного спеціаліста юридичного відділу апарату ради і міськвиконкому Андрія Мовчуна,
- начальниці організаційно-контрольного відділу апарату ради і міськвиконкому Світлани Воробей,
- начальника організаційного відділу апарату ради і міськвиконкому Юрія Павлова,
- головного спеціаліста юридичного відділу апарату ради і міськвиконкому Олексія Капланова
для Наталії Хомич організували першу догану.
Тобто покарали фактично за те, що вона вчинила по закону і не втручалася в діяльність державних реєстраторів, які теж діяли по закону.
Наразі цю догану Наталія Хомич оскаржує в суді.
Ще до закінчення першої службової перевірки керівниця Рівненського ЦНАПу отримала подяку від Міністерства цифрової трансформації за якісну організацію роботи державних реєстраторів у Рівному, які перші в Україні почали здійснювати електронну реєстрацію підприємців на порталі «Дія».
Цю новину виставили на сайті Рівнеради. Але ще до вечора прибрали.
Друга службова перевірка
Але щоб звільнити, треба ще одна догана.
25 і 26 серпня міському голові написали скарги четверо громадян. «Щодо незабезпечення належної організації надання адміністративних послуг».
Юрій Анатолійович Стиба написав, що 19 серпня звернувся в ЦНАП, щоб зереєструватися фізичною особою-підприємцем. «Моєму обуренню немає меж. Просидівши в черзі кілька годин, так і не зміг зареєструватися», – пише чоловік.
На підтвердження, що він точно був у ЦНАПі, чоловік прикладає копію свого чеку №608, який він отримав, щоб стати в чергу. Але от халепа, коли в ЦНАПі перевірили у програмі, яку використовують державні реєстратори, то клієнт з таким чеком насправді отримав послугу в іншому відділі, а не в тому, на діяльність якого він скаржився.
Переходько Наталія Адамівна написала, що вона прийшла в ЦНАП, отримала квиток електронної черги і «після тривалого незапланованого очікування» не отримала консультації зі зміни місця проживання, а тим часом працівниці ніби то пропускали людей без черги.
Проблема скарги в тому, що Наталія Адамівна не вказала, коли саме відбулася така халепа, а тому перевірити і відреагувати на це неможливо. Але можливо інше – зайти у базу на основі відкритого Єдиного державного реєстру і побачити, що Переходько Наталія Адамівна була головою Товариства з обмеженою відповідальністю «Ідей-буд». Його власником був забудовник Роман Курис – один із сірих політичних гравців нинішньої владної коаліції у Рівному.
Питаємо в Наталії Хомич, які у них стосунки з Романом Курисом.
Каже, що він ще до всієї цієї історії зі звільненням якось «викликав» її. І запитав, чи вона не проти відкрити відділення ЦНАПу у його торговому центрі, так як це зробили в «Златі плазі». Вона сказала, що чудово. Та Роман Курис хотів, щоб ЦНАП платив орендну плату.
– Ми не прибуткова установа, тому всі приміщення орендуємо за одну гривню, а тому не можемо платити орендну плату, – каже Наталія Хомич.
Також зауважила, що таке рішення може прийняти тільки міська рада, але вона сама буде виступати проти цього, бо «ми неприбуткова установа».
На що, за її словами, Роман Курис сказав, що міська рада підтримає таке рішення, бо в тому районі треба відділення ЦНАПу.
Розійшлися вони так і не знайшовши спільної мови.
Ще одна причина, чому забудовникам добре мати «своїх» реєстраторів – щоб зареєструвати цілий під'їзд квартир в звичайному порядку, потрібно витратити дуже багато часу – максимум кілька квартир в день.
Ми запитали в Романа Куриса, чи правда, що він хотів, щоб ЦНАП орендував в його торговому центрі приміщення. Хотіли також запитати про його зв'язок з історією про звільнення, але він ухилився:
«ТРЦ на Щасливому має площу близько 10 000 кв.м. і місця хватить там всім, навіть вашій агенції, яка може орендувати там площу. Це бізнес і, звісно, все, що буде там займати площу, буде оплачувати орендну плату. Крім соціальних проектів! І велика просьба робочий день до 18.00 Після не писати і не дзвонить!».
На подальші запитання відповіді не було.
Ще одну скаргу 26 серпня написав Вінічук Дмитро Леонідович. Пише, що хотів знятися з місця реєстрації, оскільки продає квартиру. Але коли зранку взяв чек в електронну чергу, то до обіду так і не потрапив на прийом.
З цією скаргою теж є проблеми. Чоловік не вказав, в який саме день це відбулося. Більше того, він вказав свою адресу на вулиці Степана Бандери. Але в ЦНАПі перевірили, що він не зареєстрований в Рівненській громаді, а отже, не міг звертатися в Рівненський ЦНАП, щоб знятися з реєстрації.
У фінансовому звіті партії «Національний корпус» Вінічук Дмитро Леонідович із селища Гоща пожертвував у 2020 році 2 тисячі гривень цій партії.
Також він був спостерігачем на виборах Президента 2019 року від Громадської організації «Національні дружини», пов'язаної з «Національним корпусом».
Уродженець Гощі Вінічук Дмитро Леонідович у 2017 році був засуджений до штрафу за незаконне придбання і зберігання наркотичних засобів без мети збуту. Щиро розкаявся.
Юрчук Ігор Іванович з вулиці Чорновола 91-О, що на Щасливому, надрукував у скарзі, що хотів зареєструватися підприємцем, отримав чек в електронній черзі, але перед ним вже було кілька людей, яких «державні реєстратори приймали без електронних чеків».
Ігор Юрчук займається рекламними послугами, зокрема зовнішньою рекламою. Пов'язаний з МПП «Кенгуру».
Чи справді було так, як він написав, перевірити неможливо, бо скаржник не вказав дату звернення.
В результаті службової перевірки комісія в складі
- заступника міського голови Ігоря Кречкевича,
- керуючої справами Рівненського міськвиконкому Марії Корнійчук,
- головного спеціаліста юридичного відділу апарату ради і міськвиконкому Андрія Мовчуна,
- начальниці відділу з питань служби в органах місцевого самоврядування та кадрової роботи виконкому Тетяни Костюк,
- начальника організаційного відділу апарату ради і міськвиконкому Юрія Павлова
рекомендувала винести другу догану і звільнити.
Міський голова Олександр Третяк так і зробив у той же день. З цього розпорядження також видно, що в Наталії Хомич було 67 днів невикористаної відпустки.
Наталія Хомич каже, що результати цього службового розслідування теж оскаржуватиме:
– Хочу сказати, що я задоволена тим, що мене звільнили не через те, що я десь не правильно зробила чи я щось не так організувала, адже можна дати запит в Міністерство цифрової трансформації, яке опікується ЦНАПом. Там можуть дати характеристику, можна запитати у моєї команди, як ми працюємо, чи правильно я організовую роботу, також у клієнтів. Звільняти людину через те, що не дає вказівку державним реєстраторам, щоб вони не порушували закон? Я вважаю, що це безпідставні звинувачення.
12 жовтня вийшло розпорядження про призначення на цю посаду депутатки Рівнеради від «Європейської солідарності» Наталії Майорової.
До чого тут «Зе команда»
Ми поцікавилися в Наталії Хомич, чи пов'язує вона цю історію з тим, що вона і її чоловік мають стосунок до «Зе команди». Ігор Хомич був кандидатом в народні депутати від «Слуги народу», а Наталія Хомич кандидаткою на виборах до Рівненської обласної ради. Їхній кум Дмитро Соломчук – нардеп від «Слуги народу».
– Ігор вже давно не має стосунку до «Слуги народу», він з ними порвав, – каже Наталія Хомич. – Я брала участь у виборах до обласної ради, але я не пройшла і я не в партії та не маю стосунку до її діяльності.
– З Дмитром Соломчуком в нас ніяких стосунків і спілкування немає, розійшлись наші сім’ї різними дорогами.
Але в травні, каже Наталія Хомич, зустріла Дмитра Соломчука поруч з будинком, вони сусіди. А оскільки нардеп тісно спілкується з Романом Курисом, а до неї дійшли чутки, що саме Курис щось має проти неї, то попросила дізнатися.
– Дмитро відповів, що він тільки приїхав з Києва, нічого не чув, але якраз збирається до Куриса, розпитає все і мені перетелефонує, але я так і не дочекалась його дзвінка.
Як міський голова і інші ухилилися від відповідей
Ми хотіли детально поспілкуватися з міським головою Рівного Олександром Третяком щодо інформації, яку з'ясували.
Але за кілька днів нам цього не вдалося. Міський голова мав важливіші справи.
Помічниця міського голови Оксана Власюк повідомила, що 11 жовтня міський голова все прокоментував журналістам щодо звільнення Наталії Хомич.
Насправді це був один коментар на одне питання журналіста-телевізійника в час, коли Олександр Третяк вийшов до протестувальників, яких ввів в оману один із забудовників.
Відповідь Олександра Третяка журналісту:
– У відкритому доступі були службові розслідування. Ви можете ознайомитись з ними, ви мали абсолютно вільний доступ до тих засідань, які проводились в рамках службових розслідувань. Було виявлено певні речі, які не сумісні з діяльністю нашого ЦНАПу, тобто не одне звернення, не одна скарга була. Зокрема в світлі останнього звернення наших комунальних підприємств, які не могли зробити юридичних дій, банально, просто через наш ЦНАП. Що і стало причиною.
До речі про відкритість, про те як керуюча справами Рівненського міськвиконкому Марія Корнійчук виставила журналістів за двері на останньому засіданні комісії дивіться в окремому матеріалі: «В її діях є ознаки злочину», – адвокат про керуючу справами Рівненського міськвиконкому Марію Корнійчук
Ми знову звернулися до помічниці Олександра Третяка, аби почути відповіді на низку питань, проте нам запропонували звернутися до його заступника Ігоря Кречкевича, який брав участь у цій всій історії.
У телефонній розмові посадовець повідомив, що дасть нам відповідь письмово «у будь-якому месенджері».
Ми запитали:
– Першу догану Наталія Хомич отримала за відмову протиправно впливати на держреєстраторів, що підтвердив і Мінюст. Чи готові нести політичну відповідальність, якщо вона через суд скасує догани?
– Коли буде рішення суду, – тоді будуть зрозумілі подальші дії.
– Щодо другої службової перевірки. Скарги, які надійшли на ЦНАП 25 і 26 серпня. В цих скаргах є ознаки фальсифікацій. За однією адресою, яку вказує скаржник, він не зареєстрований. Інший скаржник скаржиться, що його не зареєстрували підприємцем, хоча номер талончика, який він приклав до скарги, свідчить, що він звертався у інший відділ. Як ви це можете пояснити?
– Якщо є підстави вважати, що скарги не відповідають дійсності, – потрібно звертатись до суду.
Продовження: Історія триває: очільниця рівненського ЦНАПу поновилася на посаді через суд, але міська рада подала апеляцію
Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти