«Обрала зухвалу тактику»: як рівненській лікарці, після смерті малолітнього пацієнта, вдалося уникнути криміналу

Лікарка Любов Краков'ян уникнула кримінальної відповідальності за обвинуваченням у службовій недбалості
Джерело
Колаж на основі фото «Четвертої влади» та фото із фейсбук-сторінки Антоніни Омельчук

Третього червня Рівненський міський суд закрив кримінальну справу рівненської лікарки Любові Краков’ян. Її звинувачували у лікарській недбалості, через яку померла дитина.

Причина такого рішення суду – минули терміни притягнення до кримінальної відповідальності. Насправді ж вони минули ще два роки тому, але справу продовжували розглядати, бо Краков’ян і її адвокати хотіли отримати виправдувальний вирок. Що змінилося у їхній позиції – читайте у матеріалі.

У 2017-му, коли помер 12-річний Ілля Омельчук, Любов Краков’ян завідувала онкогематологічним відділенням у Рівненській обласній дитячій лікарні.

Батьки хлопчика кажуть, що Краков’ян вважала, що їхній син симулює, і змушувала його ходити, коли йому було зле. Під час слідства у діях Краков’ян виявили й інші можливі порушення.

Відтак лікарку звинувачували за частиною 2 статті 140 Кримінального кодексу України – невиконання чи неналежне виконання медичним працівником професійних обов'язків внаслідок недбалого чи несумлінного до них ставлення, якщо це спричинило тяжкі наслідки неповнолітньому.

За цей злочин передбачено покарання у вигляді обмеження волі на строк до п’яти років або позбавлення волі на строк до трьох років. З позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльність на строк до трьох років.

Справу затягнули настільки, що строки притягнення до кримінальної відповідальності минули 7 квітня 2022 року. Проте справу продовжували розглядати у суді майже два роки.

У червні 2022-го один із адвокатів Любові Краков’ян Денис Записний відповів журналістці «Четвертої влади», що він та його колеги «мають позицію розглянути справу до кінця літа й отримати виправдувальний вирок».

Тоді ж Записний відписав журналістці, що бажає батькам померлого «пити ліки від брехні, покаятись, продати квартиру, повернути гроші благодійникам або передати на лікування інших онкохворих дітей».

Скриншот переписки із адвокатом Любові Краков'ян Денисом Записним в телеграмі 14 червня 2022 року

Минуло трохи менше двох років, і під час засідання 29 травня 2024-го адвокати клопотали, щоб кримінальну справу закрили через строки притягнення до віжповідальності.

3-го червня суддя Рівненського міського суду Наталія Діонісьєва це клопотання задовольнила. Але не оголосила своє рішення під час засідання, яке було призначено на цей день. Секретариня судового засідання винесла ухвалу батькам померлого хлопчика у коридор суду. Ні Любов Краков’ян, ні її адвокати на засідання не з’явилися.

Лікарка Любов Краков’ян коментувати своє рішення змінити позицію «Четвертій владі» не захотіла:

– З усіма запитаннями, які вас цікавлять, звертайтеся до моїх адвокатів.

Журналістка «Четвертої влади» зателефонувала адвокату Денису Записному, щоб дізнатися, у зв'язку із чим він і його клієнтка Краков’ян відмовилися від подальшого доведення її невинуватості та чи означає це, що позиція сторони захисту проаналізувала, що отримати виправдувальний вирок малоймовірно або ж неможливо.

Любов Краков'ян та один з її адвокатів Денис Записний. Архів 2021 року

Проте Денис Записний на дзвінок не відповів і не прочитав повідомлення, надіслані у телеграм, ватсап та вайбер.

Ще один адвокат обвинуваченої Андрій Доманський слухавку не взяв, повідомлення у вайбері прочитав, але не відповів.

Батьки продовжать судитися

«Я не можу говорити», – ледве стримуючи сльози каже мама померлого хлопчика Антоніна Омельчук, отримавши ухвалу суду.

Антоніна Омельчук (праворуч) і її адвокатка 3-го червня показують журналістам ухвалу Рівненського міського суду про те, що кримінальну справу лікарки Любові Краков'ян закривають

– Ось уже сім років після смерті моєї дитини. Справа нарешті дійшла до свого фінішу. І ось цю справу закрили… Сім років життя пішло на те, щоб в результаті справу закрили. Але це маленька перемога, тому що виправдувального вироку у лікарки немає. Ми будемо боротися далі, зробимо все, що від нас залежить.

Ми просто не маємо права зупинятися. Дітки не мають так помирати, як померла наша дитина. Я чітко розумію, якою хворобою хворіла моя дитина і що все могло закінчитися сумно, але не на тому етапі і не за таких умов, як помер мій син. Діти мають право на життя. І навіть якщо шанс є один, то лікарі повинні до останнього боротися. Слова «вмер, то й вмер – що зробиш» не мають права бути.

Адвокатка потерпілих Омельчуків Мирослава Кисельова каже, що ця ухвала не встановлює, винна чи невинна Краков’ян, а закриває провадження назавжди. Бо звільнення від кримінальної відповідальності після того, як минуть терміни притягнення, – це беззаперечне право обвинуваченої Краков’ян, яким вона скористалася.

– Тобто вважаємо, що першочергово сторона захисту обрала тактику затягування розгляду справи. Це їм успішно вдалося. Рішення ухвалює виключно суд. Але я, як представниця потерпілих, вважаю, що виправдувального вироку не могло бути. Тому що в матеріалах кримінального провадження є декілька висновків судово-медичних експертиз, які чітко вказали на те, що були лікарські помилки.

Ми вважаємо, що це – належний письмовий доказ беззаперечної вини. Є результати судових експертиз, які однозначно стверджують про певні факти порушень, – каже Кисельова.

Адвокатка додає, що для батьків важливо, щоб лікарка вибачилася. За її словами, починаючи із 2017 року, вибачень батьки не почули.

– Навпаки обвинувачена обрала зухвалу тактику, допускала певні речі, які, на мою думку, взагалі є неприпустимі не лише як для обвинуваченої, а й як для лікаря.

Адвокатка Мирослава Кисельова каже, що батьки померлої дитини судитимуться за моральну шкоду

У рамках цієї справи потерпілі Омельчуки також подали цивільний позов на Рівненську обласну дитячу лікарню, щоб стягнути моральну шкоду. 

– Попередньо був заявлений позов на один мільйон гривень. У рамках кримінального провадження не мали права збільшити позовні вимоги чи зменшити, бо є певна процедура. Тепер, з плином часу і з врахуванням тих років додаткових моральних страждань батьків, які понесли найтяжчу втрату – втрату дитини, ми можемо цю суму збільшити, – каже адвокатка Кисельова.

Як сім років розглядали справу

12-річний Ілля Омельчук помер у квітні 2017-го. А наприкінці листопада 2018-го року обвинувальний акт щодо лікарки Любові Краков’ян скерували у Рівненський міський суд.

У 2019-му Любов Краков’ян озвучила свою позицію журналістам, сказавши, що не вважає, що допустила службову недбалість. Додала, що «дуже добросовісно і якісно виконує свої функціональні обов’язки».

Тодішній адвокат Краков’ян Олександр Бражніков казав, що в обвинувальному акті не вказано, що Любов Краков’ян не виконала якісь обов’язки лікаря.

Спочатку суддя Віктор Кухарець не приходив на засідання. Через кілька місяців після цього він звільнився, замість нього призначили іншу суддю – Наталію Діонісьєву.

Згодом адвокати неодноразово клопотали про відвід судді. Прокурор ходив у відпустку, і слухання відкладали.

У березні 2020-го судове засідання перенесли на пів року через карантин.

У жовтні 2020-го слухання також не відбулося, бо прокурор захворів на коронавірус.

Любов Краков’ян неодноразово не приходила на засідання, і суддя ухвалювала рішення, щоб на наступні слухання її доправляла поліція.

Також лікарка змінювала одних адвокатів на інших. І кожен новий адвокат брав час на те, щоб ознайомитися зі справою.

Потім у Любові Краков’ян було одночасно кілька адвокатів з Києва, які все одно неодноразово не з’являлися на слухання, хоча запевняли суддю, що зможуть заміняти один одного.

Любов Краков'ян та один з її адвокатів Андрій Доманський. Архів 2021 року

Розгляд справи затягувався і тому, що майже рік суд не міг допитати свідків. Зокрема через те, що адвокати у день допиту клопотали про відвід прокурорки.

Під час допитів суддя Діонісьєва робила зауваження адвокатам лікарки за неповагу до суду, а Краков’ян – за підказування свідкам.

Адвокати обвинуваченої Любові Краков’ян, допитуючи свідків, намагалися зробити акцент на психічному стані Іллі Омельчука.

Мовляв, хтось міг йому дати не прописані лікаркою опіати – наркотичні речовини, які використовуються, зокрема, як знеболювальне. На думку адвокатів, це могло вплинути на поведінку дитини. Проте і батьки, і працівники відділення, де лікувався хлопчик, казали, що виконували лише те, що призначала лікарка Краков’ян.

За сім років у суді вдалося допитали батьків померлої дитини, розглянули результати експертиз та висновок експерта, допитати працівників онкогематологічного відділення, які чергували у день смерті Іллі Омельчука.

До слова, експертизи встановили, що у лікарки Краков’ян був місяць, щоб не допустити смерті дитини, адже на її стан вказувала низка симптомів, які підтвердили обстеження.

Краков’ян і її адвокати поставили під сумнів висновок експерта.

За час, що тривала судова тяганина, Любов Краков’ян перестала бути завідувачкою відділення онкогематології. З 1 грудня 2020 року відділення реорганізували в онкоцентр Рівненської обласної дитячої лікарні, куди призначили нову завідувачку. Любов Краков'ян працює у цьому центрі лікаркою.


Долучайтеся до збору на FPV-дрони для рівненських дроноводів із 38-ї бригади морської піхоти.

Волонтерська монобанка:

https://send.monobank.ua/jar/6hpeyQsBSk

Картка благодійного фонду, прив'язана до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184

Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA663052990000026006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу»

Підписуйтесь на канали «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуцітвітерітіктоці. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалів.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте