Поліцію змусили відкрити кримінальне провадження через те, що посадовці Рівнеради перешкоджали журналістам

Поліція розслідує справу про перешкоджання журналістській діяльності через приховування публічної інформації про квартири прокурорам. На фото начальниця відділу обліку та розподілу житла Наталія Марщівська, міський голова Рівного Олександр Третяк і будинок з десятьма прокурорськими квартирами
Джерело
колаж «Четвертої влади» на основі власних фото та фото зі сторінки ЖК «Сімейний»

Поліція відкрила кримінальне провадження за перешкоджання журналістській діяльності головному редактору «Четвертої влади». Усе через те, що у Рівнераді відмовилися надати інформацію за його запитом про те, кому за останні два роки у місті виділили службове житло. Відмовили, прикриваючись воєнним станом.

Хоч у поліції двічі відмовилися вносити заяву до Єдиного реєстру досудових розслідувань, Рівненський районний суд змусив їх це зробити.

«Четверта влада» системно вивчає як посадовці розпоряджаються ресурсами громади. Зокрема, і те, як роздають у Рівному службове житло. Адже є непоодинокі випадки привласнення службового житла через його приватизацію.

19 серпня головний редактор «Четвертої влади» Володимир Торбіч надіслав у Рівнераду запит. Хотів отримати:

  • копії рішень Рівненського міськвиконкому про надання службового житла у Рівненській територіальній громаді в 2021 та 2022 роках з прізвищами іменами та по батькові отримувачів та адресами (окрім номерів квартир) нерухомості;
  • копії дозволів Рівненського міськвиконкому на приватизацію службового житла у 2021, 2022 роках у Рівненській територіальній громаді;
  • копії клопотань до Рівненського міського виконавчого комітету про надання службових житлових приміщень у 2021, 2022 роках.

Однак 25 серпня за підписом міського голови Олександра Третяка отримав відмову. Її мотивували воєнним станом: мовляв, у цей час може бути «обмежено право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію».

У міській раді вирішили, що якщо рівняни дізнаються, хто з посадовців отримав дозвіл скористатися ресурсами громади у вигляді квартири, то це «може становити шкоду, яка полягає у ймовірній небезпеці, загрозі життю та здоров’я працівників органів державної влади».

Адвокат, представник громадської організації «Платформа прав людини» Євген Воробйов також вважає таку відповідь незаконною. Каже, що «саме по собі посилання на воєнний стан не є фактом вседозволеного обмеження у доступі до інформації журналіста».

– Відповідно до частини 5 статті 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації», не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпоряджання державним, комунальним майном, зокрема й до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно, – коментує адвокат.

Також додає, що «обмеженню доступу підлягає інформація, а не документ». Тому якби копії містили інформацію з обмеженим доступом (місце проживання, ідентифікаційний номер, дату народження), її могли заштрихувати, а для ознайомлення надати інформацію, доступ до якої необмежений.

Головний редактор «Четвертої влади» Володимир Торбіч двічі звертався із заявою про злочин в поліцію Рівненського району про перешкоджання його журналістській діяльності.

Однак там не вносили його заяву до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Хоча мали зробити це протягом 24 годин, як отримали звернення.

Тому 17 листопада Володимир Торбіч, за підтримки Громадської організації «Платформа прав людини», подав до суду – і виграв. Рівненський районний суду зобов'язав начальника Рівненського районного відділення поліції № 1 «внести до ЄРДР відомості про кримінальне правопорушення».

Речниця Нацполіції Рівненщини Марія Юстицька підтвердила «Четвертій владі», що провадження таки відкрили. Зробили це за частиною 1 статті 171 Кримінально кодексу України. Вона передбачає штраф у 850 гривень (не смійтеся, – авт), 6 місяців арешту або обмеження волі до 3-х років.

Нагадуємо, наразі нам вдалося таки з'ясувати, що 10 працівників обласної прокуратури у 2022-му році отримали службове житло. Їхні імена приховують у Рівнераді та прокуратурі. З власних джерел ми отримали інформацію про те, хто це може бути. Перевіряємо цю інформацію.

Наразі в суді розглядають також протокол про адміністративне правопорушення, який представник офісу Уповноваженого склав на начальницю відділу обліку та розподілу житла Рівнеради Наталію Марщівську. Вона відмовила надати аналогічну інформацію про квартири прокурорів редакторці «Четвертої влади» Антоніні Торбіч. Найближче засідання заплановане на 09.00 20-го січня 2023-го року.

Дивіться також: Мер Рівного Третяк – правопорушник – Офіс Уповноваженого Верховної Ради з прав людини

Продовження теми: Прокурори, які «не можуть жити на вулиці»: хто отримав службові квартири у Рівному


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте