При міському голові Рівного може з’явитися «смотрящий» від СБУ
Це кандидатура за квотою фракції «Рівне разом»
9-го грудня на сесії Рівненської міської ради можуть призначити нового заступника міського голови з питань житлово-комунального господарства. На посаду, за квотою партії «Рівне разом», пропонують колишнього працівника Управління Служби безпеки України в Рівненській області Артема Ганущака. Він має замінити Володимира Дяка, який 18 жовтня звільнився з цієї посади, а до того працював у прокуратурі.
Ми знайшли дещо дивний зв'язок кандидата за квотою «Рівне разом» із лідером партії, секретарем Рівнеради Віктором Шакирзяном. Але про все по черзі.
Працювати в СБУ Артем Ганущак почав із посади оперуповноваженого у 2012 році. Завершив свою службу в липні 2021 року. У своїй біографії вказав, що його остання посада – заступник начальника відділу 4-го управління Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Служби безпеки України.
Детальніше про кар'єру в СБУ дивіться у досьє: Ганущак Артем Анатолійович
Відряджені із СБУ
Проте у структурах Служби безпеки, ймовірно, Ганущак і досі працює. Таке припущення висловила заступниця виконавчого директора Центру протидії корупції Олена Щербан.
– В СБУ є така практика, коли вони своїх співробітників відряджають. Це називається відрядженням до інших органів державної влади на роботу. Це таке відрядження працівника, щоб він там виконував завдання із протидії безпековим загрозам, але по факту – це така корупційна історія, коли СБУ, умовно, всяких «смотрящих» відправляє на різні установи і підприємства, – пояснила у коментарі «Четвертій владі» Щербан.
У пункті 1 частини 2 статті 25 закону України «Про запобігання корупції» вказано, що посадовці за сумісництвом не можуть займатися іншою оплачуваною чи підприємницькою роботою. Виняток – лише викладацька, наукова та творча робота.
Також дозволено займатися медичною практикою, інструкторською та суддівською практиками у спорті.
Тобто за цим законом, Ганущак не може бути і заступником мера, і працювати в Службі безпеки.
Проте Олена Щербан каже, що працівники СБУ у цьому питанні використовують іншу норму закону – пункт 11 частини 1 статті 25 Закону України «Про Службу безпеки України».
– Вони (в СБУ – ред.) вважають, якщо в Законі «Про Службу безпеки України» є норма, що дозволяє направляти їхніх співробітників на такі посади, то на них ці обмеження не поширюються. Але ми вважаємо, що це не так, – стверджує Олена.
Також Олена Щербан говорить, що підтвердженням того, що кандидат не розпрощався зі своєю попередньою роботою, може свідчити неподача декларації.
– В системі СБУ прийняли рішення, що декларації всього кадрового складу СБУ є державною таємницею. Зміни сталися лише в 2019 році, коли хоча б голова, заступники подали в систему [декларації], бо законодавство прямо вказало, що ті керівники мусять їх подавати. Але якщо особа є кандидатом на посаду – вона повинна подати декларацію, навіть якщо це відряджений співробітник СБУ, – додає Олена Щербан.
Ми перевірили цю інформацію. У переддень до ймовірного призначення Артема Ганущака на посаду заступника міського голови його декларація у реєстрі – поки відсутня. Проте він її може подати і завтра.
Також Олена Щербан навела ще декілька схожих прикладів, коли посадовцями ставали «агенти СБУ».
Наприклад, у 2016 років головою Запорізької ОДА призначили співробітника Служби безпеки України Костянтина Бриля. Він не подав декларацію за 2015 рік. Через це ГО «Центр протидії корупції» звернулася до суду. Після – Бриль декларацію таки опублікував.
Не подав декларації перед призначенням і Олександр Куць, який у 2018 році очолив Донецьку ОДА. Раніше він був головою СБУ в Донецькій та Луганських областях. На думку юристів Центру протидії корупції, це свідчення того, що він залишався в лавах Служби безпеки і користувався цим, щоб не подавати декларацію.
А у серпні цього року на хабарі затримали колишнього члена Комісії з регулювання азартних ігор і лотерей Євгена Гетьмана. Він отримав 90 тисяч доларів за видачу дозволів на розміщення двох залів ігрових автоматів. За даними «Цензор.нет», паралельно з цим він був офіцером СБУ.
Дивний зв'язок із «Рівне разом»
Ми намагалися зв’язатися із Артемом Ганущаком по телефону, проте слухавки він не взяв. Тому запитали у вайбері, в телеграмі та в смс-повідомленні про можливість поставити йому запитання. На момент виходу матеріалу відповіді ми не отримали.
Ми хотіли, зокрема, запитати Артема Ганущака:
– Чи працює і чи працюватиме він надалі у підрозділах СБУ?
– Чи не бачить він у цьому конфлікту інтересів та порушення закону?
– Чи є він компетентним у питаннях ЖКГ, за які відповідатиме на новій посаді?
– Чи подасть декларацію кандидата на посаду?
А також ще кілька запитань стосовно антикорупційної справи, в якій за нашою інформацією брав участь Артем Ганущак – справи за підозрою в корупції голови Територіального управління Державної судової адміністрації в Рівненській області Віктора Вдовиченка.
Про те, як антикорупційна справа голови обласної Державної судової адміністрації стосується секретаря Рівнеради і лідера партії «Рівне разом» Віктора Шакирзяна ми писали у розслідуванні: Рівне разом з Курисом, криміналом і «мутними» зв'язками: що нам не розказали про Шакирзяна
У січні 2019-го у Рівному сталося гучне викриття – правоохоронці з обшуками увірвалися в будинок начальника Територіального управління судової адміністрації Рівненської області Віктора Вдовиченка.
У будинку Вдовиченка, офісі та інших приміщеннях провели обшуки, в ході яких вилучили чималі кошти.
Також обшуки провели у компаній і підприємців, які проводили роботи в судах і які начебто були у змові з керівництвом рівненської обласної судової адміністрації.
Всього у справі фігурує чотири компанії і двоє підприємців. Серед них – дві компанії Віктора Шакирзяна, а також його батько Володимир Шакирзян.
Цитуємо фрагмент судової ухвали:
«Слідчим управлінням проводиться досудове розслідування кримінального провадження з матеріалів якого вбачається, що начальник територіального управління Державної судової адміністрації України в Рівненській області (ТУ ДСА) ОСОБА_5 (Віктор Вдовиченко, – ред.) за попередньою змовою з іншою службовою особою ТУ ДСА, а також службовими особами ТОВ «Рівнетрансбуд», ТОВ «Рівнеакватерм», ФОП «Захарчук Тамара Валентинівна», ТОВ «Теплосфера Плюс», ТОВ «Захід–Трансбуд», ФОП «Шакирзян Віктор Володимирович» (ймовірно це описка, адже з судами співпрацював ФОП Шакирзян Володимир Рахимзянович, а не його син, – ред.)
з якими ОСОБА_5, як начальником ТУ ДСА, укладені в 2017-2019 роках цивільно-правові угоди на виконання для ТУ ДСА робіт, послуг та постачання товарів для місцевих судів Рівненської області, отримує для себе та іншої службової особи ТУ ДСА неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів, будівельних матеріалів, виконання будівельних (монтажних, інших) робіт та послуг на об'єктах нерухомості, які перебувають у приватній власності ОСОБА_5 та членів його сім'ї, чим вчиняють дії з метою привласнення, розтрати майна, придбаного за бюджетні кошти.
Виходить, що кандидат в заступники міського голови Рівного за квотою фракції «Рівне разом» брав участь у розслідуванні антикорупційної справи про розтрату бюджетних коштів у якій фігурували фірми і батько лідера партії «Рівне разом» Віктора Шакирзяна.
Сподіваємось почути, що з цього приводу думає сам секретар Рівнеради.
«Служба Будівництва України» в Рівному
Нагадаємо, до яких земельних схем було причетне рівненське обласне управління Служби безпеки України або його працівники.
Ще у 2015 році ми писали, до яких хитрощів вдавалося обласне управління, щоб отримати землю в центрі міста без аукціону. Депутатів не повідомили, що СБУ звернулася за дозволом розробити проєкт землеустрою. Це стосувалося ділянки у понад 46 соток землі на вулиці 16 Липня.
В міських управліннях по-тихому робили проєктну документацію і не повідомляли про це депутатів. Тому протягом місяця від них не було ніякої реакції з цього питання. Це дозволило Службі безпеки звернутися за затвердженням проєкту землеустрою без попереднього дозволу на його розробку.
За ще однією схемою, через СБУ приватні будівельні фірми можуть будувати багатоквартирні житлові будинки і не сплачувати за оренду землі.
УСБУ просить землю, щоб згодом дати своїм працівникам житло. Будинок будує приватна фірма і дає декілька квартир СБУшникам.
Так відбувається щодо 3,5 гектарів землі в районі вулиць Гагаріна та Гайдамацької. На неї для обласного управління СБУ депутати дозволили розробити проєкт землеустрою. У рішенні прописали умову, що дають дозвіл, якщо правоохоронцям там виділять не менше 60 квартир. Проте експерт з земельного законодавства Георгій Могильний пояснив, що контролювати це питання міська влада не зможе, бо після передачі СБУ земля стає державною власністю.
У лютому 2020 року ми писали про слід Служби безпеки і в іншій історії з дерибану землі. Завдяки посадовцям Держгеокадастру АТОвці отримували землю сільськогосподарського призначення. Потім її перепродавали для «Фермерського господарства Полісся». Ми прослідкували у цій схемі зв’язок із забудовником Романом Курисом та колишнім заступником начальника УСБУ в Рівненській області Олегом Назаруком.
За схожою схемою АТОвці отримали і ділянки біля санаторію «Червона калина» в Жобрині. Вони також в один день зверталися із заявами до Держгеокадастру і також швидко цю землю продавали. Згодом вона стала власністю конкретних фірм, які мають зв’язок із співробітниками СБУ та забудовниками Романом Курисом і Юрієм Фалком.
Також СБУ отримала за сірою схемою землю під котеджне містечко на вулиці Поповича 65-а.
А до того у центрі Рівного фірми депутатів-регіоналів збудували багатоповерхівку на землі СБУ.
Головне фото «Рівне вечірнє»
Дивіться продовження: «Дєвушка, я працював в органах»: чому новопризначений заступник мера Рівного відмовився відповідати на питання
Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти