Винен, але не покараний: вирок за стрілянину ексдепутату Рівнеради Василю Немешу

На фото ліворуч ексдепутат Рівнеради Василь Немеш. Він чинив опір поліцейському В'ячеславу Демидюку (праворуч), який із колегами у 2016 році прийшов обшукувати квартиру за рішенням суду. Немеш тоді дістав пістолет і стріляв, перешкоджаючи обшуку, а поліцейський хотів цьому завадити та отримав травму коліна. Справу розглядали у суді шість років
Джерело
Колаж «Четвертої влади» на основі власних фото та поліції Рівненщини

В липні 2016 року тодішній депутат Рівнеради та забудовник Василь Немеш почав стрілянину, намагаючись завадити поліції провести обшук в одній із рівненських квартир. Поліція хотіла там знайти документи щодо фірми, яка займається нелегальним будівництвом. А Немеш стверджував, що у квартирі працює адвокатська фірма і що обшукувати її треба за іншими правилами.

Через шість років після того випадку суд визнав Немеша винним в опорі та насильстві щодо поліцейського, але покарання чоловік не понесе – минув термін притягнення його до відповідальності.

Ми почитали вирок та запитали у всіх причетних до справи, чому її так довго розглядали і чи згодні сторони з таким рішенням суду.

23 червня 2022-го суддя Рівненського міського суду Оксана Крижова визнала Немеша винним у опорі правоохоронцю та насильстві щодо нього. Суд постановив, що ексдепутат має відсидіти п’ять років. Та оскільки терміни давності справи минули, він не потрапить за ґрати.

Окрім кримінального у справі розглядали і цивільний позов потерпілого поліцейського, який травмував коліно під час сутички із Немешем. Поліцейський хотів 500 тисяч гривень компенсації за отриману травму. Але суддя цей позов не задовольнила.

Стаять! Буду стрєлять!

Як ми писали раніше, 8 липня 2016-го року поліцейські Управління захисту економіки в Рівненській області приїхали обшукати квартиру №72 на вулиці Академіка Степана Дем'янчука, 1А. Вони виконували ухвалу слідчого судді Березнівського районного суду – мали шукати у квартирі документи, пов'язані з фірмою, яка незаконно будує у Березнівському районі і проти якої відкрито кримінальне провадження.

До квартири, яку мали обшукати, приїхав депутат Рівненської міської ради від Радикальної партії Ляшка Василь Немеш, щоб завадити виконанню ухвали, вважаючи її незаконною.

Як тоді пояснював чоловік, його про це попросила нинішня очільниця обласного Держгеокадастру Оксана Овдійчук, яка на той час була власницею адвокатської фірми «Справедливість». Нібито квартира, яку хотіли обшукати поліцейські, належала цьому об'єднанню. Проте на дверях не було таблички, що ця квартира використовується адвокатським об’єднанням, і документів про це поліцейським ніхто не показав.

На відео нижче, Немеш називає фірму «Солідарність».

Обшук у адвокатів – складніша процедура, ніж обшук у житлі пересічного громадянина. Про нього завчасно треба попередити Раду адвокатів, а представник цієї ради має бути присутній під час обшуку. На їх приїзд і вказував Немеш, коли перешкоджав правоохоронцям.

Аби завадити обшуку, депутат став спиною перед вхідними дверима квартири та повідомив, що нікого не пустить.

Поліцейський В'ячеслав Демидюк хотів відвести Немеша в сторону, однак той відштовхнув правоохоронця, дістав з-за пояса пістолет, який був прикритий випущеною сорочкою. Перезарядив зброю, направив її на поліцейського та почав кричати: «Стаять! Буду стрєлять!».

Поліцейський вхопив Немеша за руку, в якій той тримав пістолет, та направив її в підлогу. Депутат же вистрілив із пістолета 4 рази врізнобіч.

Поліцейський поклав Немеша на підлогу та забрав пістолет із рук. Під час протистояння правоохоронець отримав травму коліна. Це все описано у вироку ексдепутату.

Тривалий розгляд і апеляція

Ми запитали прокурора Рівненської окружної прокуратури Олега Костюка та адвоката потерпілого поліцейського, чому справу розглядали так довго. Адвокат Немеша не відповів на запитання.

Прокурор Олег Костюк був стороною обвинувачення від початку розгляду, він направляв справу до суду. Про причини такого тривалого розгляду каже: 

– Треба рахувати скільки було засідань, скільки відкладень і їх причини. Я можу стверджувати, що я ніразу не зірвав засідання і не просив про перенесення. Знаю, що кілька разів переносили, бо свідки не приїжджали, вони живуть в іншому районі.

Прокурор розповів, що підтримав апеляційну скаргу потерпілого щодо компенсації. Про справу Немеша додає:

– Суд визнав його винуватим, тому це нас влаштовує. А те, що звільнили від покарання, не залежить від прокуратури чи суду.

Олег Костюк також каже, що Василь Немеш подав апеляцію – хоче, аби його визнали невинним.

На думку адвоката потерпілого поліцейського Івана Грозіка, справу затягували спеціально, аби минули строки притягнення до відповідальності:

– Неодноразово відкладали розгляд із причин, які, я вважаю, що не були підставами для цього: неявка свідків, стан здоров'я обвинуваченого: то хворів, то не з'являвся незрозуміло чому.

– Звільняючи Немеша від покарання, суд був зобов'язаний вирішити питання щодо цивільного позову. Оскільки суд цього не зробив, це причина для оскарження, – пояснює Іван Грозік причину апеляції.

За словами прокурора, Рівненський апеляційний суд прийняв скарги. Але поки не призначив засідань.

«Це замовлення», – Немеш

Деякі запитання щодо справи ми поставили й Василю Немешу. Його мобільний був поза зоною, але вдалося поспілкуватись у месенджері.

На думку ексдепутата, матеріал про його справу «не буде актуальним».

– Як я вам скажу правду, ви і так не напишете її. Бо правда сьогодні нікому не потрібна, – додав Немеш.

Свою справу він вважає замовною. Каже, що це зробила поліція на замовлення Андрія Федорчука, щоб завадити роботі адвокатського об'єднання.

Андрій Федорчук – це рівненський підприємець, якого київські поліцейські називали кримінальним авторитетом, але він не був засуджений. Його звинувачують у вимаганні грошей у власника рівненського ресторану «Гавана» та підпалі цього ж ресторану. У Василя Немеша з Андрієм Федорчуком багаторічний конфлікт стосовно нерухомості в центрі Рівного на вулиці 16 липня.

Детальніше ми розповідали про Федорчука і також згадували про цей конфлікт у матеріалі: Попередження для депутата Рівнеради: хто міг замовити підпал магазину керівника фракції «Голос».

Ексдепутат вважає, що його справу довго розглядали, бо «не було ніяких доказів проти нього».

– Я діяв за законом, – каже Немеш. – Федорчук вирішив платити прокуратурам і тягнути час, щоб психологічно мене зламати.

На наше запитання, чому він стріляв, Немеш відповів:

– Тому що поліцейські почали виламувати двері і не хотіли робити обшук по закону разом із спілкою адвокатів області. В них була одна ціль – забрати всі бумаги, не розбираючись.

Ми уточнили, чи є документи, які б підтвердили, що квартира була власністю адвокатського об'єднання. На що Немеш сказав: 

– Не було б документів, я би вже давно сидів (проте в судовому рішенні вказано про їх відсутність – авт.).

Ексдепутат вважає себе невинним, але припускає, що програє апеляцію.

– Вся надія на Верховний суд. Там Федорчук не зможе заплатити (раніше Андрій Федорчук розповідав «Четвертій владі», що роками судиться з Василем Немешем, і вважає, що Василь Немеш зробив з нього «кримінального авторитета», і «всячески, де можна приписать, він приписує куди-небудь Федорчука» – ред).

Ми запитали у Василя Немеша, чи розумів він відповідальність, яку може понести, коли діставав пістолет та стріляв. На це чоловік не відповів і попрощався із журналісткою.

Нагадаємо, Василь Немеш був депутатом Рівненської міської ради у 2015-2019 роках від Радикальної партії Олега Ляшка. Юрисконсульт на колективному підприємстві «Озон». За даними аналітичної платформи Youcontrol, він директор будівельної фірми «Західресурси», якою володіє його дружина.

За даними аналітиків «Чесно», Немеш – був депутатом-прогульником.

Він фігурував у розслідуваннях та матеріалах «Четвертої влади» про шахрайські схеми із землею у Рівному, на якій згодом будував свої житлові комплекси.

Через розслідування «Житлово-будівельна афера: як дерибанять у рівнян землю на 3 мільйони доларів» депутат судився із редактором «Четвертої влади», але згодом забрав позов.

У розслідуванні йдеться про спробу обслуговуючого кооперативу «ЖБК “Рівбуд”» незаконно зайняти 3,5 гектари комунальної землі. Депутат, на момент підготовки матеріалу, був одним із засновників кооперативу. В суді ж Немеш надав протокол засідання компанії, де вказано, що він вийшов із кооперативу.

Більше матеріалів про Василя Немеша, пов'язаних із ним людей та скандали, можна знайти за тегом «Василь Немеш».


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте