Попередження для депутата Рівнеради: хто міг замовити підпал магазину керівника фракції «Голос»
В ніч із 16 на 17 грудня депутату й голові фракції «Голос» у Рівнераді, підприємцю Роману Денисюку підпалили магазин з електротоварами на вулиці Степана Бандери. Депутат вважає, що підпал пов’язаний із його депутатською діяльністю.
В цьому матеріалі ми аналізуємо одну з імовірних версій підпалу – захист «Голосом» скверу біля супермаркету «Сільпо».
Але поки ми готували матеріал, 30 грудня Роман Денисюк став єдиним депутатом з «Голосу», хто змінив своє попереднє голосування стосовно безконкурентної приватизації «Будинку побуту», за сірою схемою на користь бізнесово-політичної групи, пов'язаної із рівненським забудовником та полковником СБУ. Тож ми не виключаємо версії, що на депутата натисли звідти. Хоча сам депутат так не вважає.
Як підпалили магазин депутата
– О 9-й ранку приїхав на роботу і побачив скупчення людей біля входу. Далі побачив, що був підпал. Вибили скло, вилили рідину і кинули смолоскип, який зробили з гілок кущів, що ростуть поряд, – розповідає нам Роман Денисюк.
– Того ж дня був на допиті, очікую перших результатів. Поки збирають всі матеріали з прилеглих вулиць, з яких потенційно рухалися злочинці. Поки триває слідство, не можу стверджувати, що стало причиною підпалу. Але за весь час робити ніколи не ставалося зі мною таких ситуацій, – розповідає Роман Денисюк.
– Чи думали ви про те, що підпал пов’язаний з вашими нещодавніми політичними рішеннями та діями у місті? – журналіска.
– Звичайно, думав. Є пару рішень, які могли стати причиною. Про них знає все місто. В нас були рішення по Басовому куті (йдеться про цю історію, коли у парку біля Басового кута хотіли будувати готель – ред.), по кіосках біля «Сільпо» на Київській, і були менші питання.
Тому тут варто чекати результат роботи правоохоронних органів. Якщо будуть подібні кроки і щодо інших членів фракції, коло підозрюваних значно зменшиться.
– Ви вже порахували свої збитки?
– Знатиму протягом тижня, щодня йдуть витрати на відновлення магазину. Але найбільша частина – це пошкоджений товар, який майже весь втратив товарний вигляд.
Як діють підпалювачі у Рівному
Для розуміння й ілюстрації, як саме діяли злочинці, пропонуємо вам переглянути два відео з підпалу магазину і ресторану в Рівному у 2018-му році.
Ці підпали у ЗМІ пов'язують з діяльністю рівнянина Андрія Федорчука на прізвисько Федор. Заступник голови Нацполіції України В’ячеслав Аброськін у 2019-му назвав його лідером злочинного угруповання, яке діє на території Рівненської області з 2011 року.
Хто такий Федор
У лютому 2019-му року Департамент стратегічних розслідувань Нацполіції гучно затримує Федора у Рівному.
Його публічно звинувачують у вимаганні більше 100 тисяч доларів у громадянина Італії, власника ресторану «Гавана» на проспекті Миру у Рівному (саме цей ресторан підпалили), керуванні бандою, яка вчиняє підпали та насильство, бере участь у вимаганні майна.
Однак суд відпустив затриманого з-під варти.
Хоча на той час заступник голови Нацполіції України В’ячеслав Аброськін писав у фейсбуку: «...ми все рівно будемо робити все, щоб злочинці сиділи за ґратами. Не сьогодні так завтра, але й цей покидьок буде за ґратами».
Федор не за ґратами, а Амброськін вже не на посаді.
Коментуючи для Суспільного у 2019-му, Андрій Федорчук заперечив свою причетність до злочинів, які йому приписували.
– Я простий підприємець, займаюсь бізнесом, до криміналітету відношення не маю. Те, що понаписували, то половину і близько не було, а половину поперекручували.
Свої конфлікти з іншими підприємцями у квітні 2019-го, у відеосюжеті, який має ознаки «джинси» (прихованої реклами) він пояснював змаганням лише в юридичній площині, або й взагалі відсутністю частини конфліктів, які йому приписували.
Тим не менше, кримінальне провадження з обвинуваченими Андрієм Федорчуком та Володимиром Процюком 9-го грудня 2021-го року мав почати розглядати Рівненський міський суд.
Офіс генпрокурора їх обвинувачує у:
- Вимаганні, що завдало майнової шкоди в особливо великих розмірах, або вчинене організованою групою, або поєднане із заподіянням тяжкого тілесного ушкодження (ч.4 ст.189 Кримінального кодексу);
- Умисному знищенні майна шляхом підпалу, скоєному в складі організованої групи (ч.3 ст.28 ч.2 ст.194);
Потерпілий – власник ресторану «Гавана» Джіорджіо Морана і його фірма RISTO 2001 LIMITED.
До чого тут Федор
Кілька джерел нам підтвердили, що у ситуації із захопленням скверу поблизу «Сільпо» має інтерес той самий Андрій Богданович Федорчук.
Підприємець з основним видом діяльності «надання інших інформаційних послуг». Власник нарізного мисливського карабіна АКМС-МФ № ВІ-035351, калібр 7.62 мм, за який його оштрафували в 2017-му на 85 гривень через зберігання в офісі, а не вдома у сейфі.
У 2010-2012 роках, за інформацією аналітичної платформи Youcontrol, він керував спортивним боксерським клубом «Спарта».
Андрій Федорчук також є керівником і власником ТОВ «Корецький щебеневий завод». До 2015-го року серед співвласників цієї фірми був і Олександр Сачевчич – підприємець, який збудував кіоски у сквері біля «Сільпо».
Також Олександр Сачевчич керує ТОВ «Зарічнеагропереробка», власники якого в рівних частинах цивільна дружина Федора Анна Дворак та брат Віталій Федорчук.
– Знаю Андрія Федорчука, а що в нас за стосунки? В мене стосунки з моєю дружиною, а з Андрієм немає. Я його знаю, да. То шо спілкуємося, то да. При чому він до цього? – каже нам Олександр Сачевчич.
У тому ж відеосюжеті «Рівне 1», який має ознаки «джинси», рівненська власниця одного із ресторанів у Рівному, з якою у Андрія Федорчука, за інформацією різних ЗМІ, був конфлікт, каже, що ніякого конфлікту не було. Вона просто звернулася за юридичною консультацією, бо їй потрібно було вирішити якісь питання і ці питання «були вирішені».
«Претензій як таких не було. Було все добре... В мене не було відчуття, що я звернулася до якихось кримінальних авторитетів», – каже жінка по відеозв'язку самому Андрію Федорчуку, який набрав її на смартфоні.
Те, що Андрій Федорчук «вирішує питання» не лише в правовий спосіб, можна побачити, зокрема, у його конфлікті з колишнім депутатом Рівнеради Василем Немешем.
В матеріалі Суспільного видно, що для зайняття спірної будівлі по вулиці 16 липня в Рівному він використав як фізичну силу молодиків у спортивному одязі. Коли журналістка в одного з них питає, чому він її не пускає разом з державними виконавцями, той закриває обличчя від камери і бубонить щось малозрозуміле.
Василя Немеша тоді побив на вулиці невідомий. Потерпілий звинуватив у замовленні побиття Андрія Федорчука. Звісно, довести це не зміг.
А 9 грудня цього року двоє невідомих нападників побили адвоката Василя Немеша Віталія Грабовського. Він пов'язує це з Федорчуком і кіосками біля Сільпо. Хоча доказів цього наразі немає.
У використанні спортивних молодиків звинувачує Федорчука також і італійський власник колишнього ресторану «Гавана» у Рівному Джіорджіо Морана, який тепер є потерпілим у кримінальному провадженні.
Схожі методи
Проти депутатів із фракції «Голос», які виступили проти зайняття кіосками скверу біля Сільпо, вже кілька разів організовували фейкові пікети з використанням тітушок – молодих чоловіків, які, вочевидь, працюють на замовлення та ховають свої обличчя й імітують протести.
Цілком імовірно, що оскільки фейкові пікети не допомогли, їхні замовники та організатори перейшли від методів аферистів, до відверто злочинних.
У Рівному мало кого покарали за численні підпали автівок чи приміщень, тому такий злочин вважається доволі безпечним. А якщо подивитися, які гроші стоять на кону, то можна вирішити, що ризик того вартий.
За які гроші протистояння
Ми зателефонували за оголошенням про оренду кіосків біля «Сільпо».
– Добрий вечір
– Добрий вечір.
– Скажіть будь ласка, чи там біля Сільпо здаєте ви площі в оренду?
– Так.
– Скільки у вас виходить? Це 18 кв.м один кіоск?
– Так.
– А в яку ціну?
– Середина 21 600 гривень, над дорогою 32 400 гривень.
– Крайні, так?
– Так.
– А які там комунікації у вас всередині є?
– Світло, вода, каналізація.
– А десь туалети є?
– Є один загальний. Можна собі зробити окремо.
– А що там по прохідності? Є люди?
– Людей там багато є...
Тож підрахуємо. 10 кіосків з орендою по 21 600 гривень в місяць. Плюс 4 кіоски по 32 400 гривень. За комунальні послуги орендарі платять окремо, а за оренду землі власники кіосків не платять нічого. Якщо здати всі кіоски – 345 тисяч 600 гривень в місяць. Більше 4-х мільйонів в рік
«Він так солить мені і де тільки можна мене пихає», – Андрій Федорчук
Ми звернулися до Андрія Федорчука, щоб почути від нього його версію причетності чи непричетності до конфлікту навколо кіосків біля Сільпо.
А також розпитати, чи відомо йому про участь у цій справі забудовника Романа Куриса, телеканал якого випускає «джинсові» сюжети, щоб дискредитувати депутатів, які виступили проти захоплення скверу.
– У місцевих ЗМІ згадують вас у контексті тимчасових споруд Сачевчича біля «Сільпо». Який ви маєте стосунок до цих кіосків та які у вас стосунки із Сачевчичем?
– Сачевчич мій колишній однокурсник.
– Кілька джерел нам розповіли, що ви берете активну участь у протистоянні міської влади за тимчасові споруди. Зокрема є припущення, що тітушки на фейкових пікетах ваші.
– Я взагалі не розумію, про що ви говорите за тимчасові споруди. За автовокзал я знаю. Я відношення не маю ні до кіосків, ні до ніякого протистояння тих тітушок.
– Також кажуть, що підпал у Романа Денисюка теж може бути ваших рук справа.
– Це мене «піарить» Василь Немеш, з яким ми судимось 8 років. Він з мене зробив кримінального авторитета і так далі. Та всячески, де можна приписать, він приписує куди-небудь. Коли мене брали на домашній арешт, знову ж дякуючи йому, то що на мене тільки не вішали. Навіть якісь вбивства, що там в Каштана жінка повісилася і це на мене вішають.
Він так солить мені і де тільки можна мене пихає. Навіть стрілянина, яка була десь там в Борисполі. Немеш зробив спеціальний сайт, якийсь лівий, де обливає брудом.
– Ви стверджуєте, що це Василь Немеш? (Ми не спілкувалися з Василем Немешем. «Четверта влада» робила розслідування про аферу цього забудовника і він судився з редакцією та, зрештою, відмовився від позову – ред).
– Це 100% він. В нас ідуть суди вже 8 років і він обливає брудом сім’ю, мене, моїх близьких і т.д.
– Нещодавно побили адвоката Віталія Грабовського, який захищав Василя Немеша і каже, що мав намір захищати землю під кіосками біля Сільпо. Цю подію також вам приписують.
– Я його в очі не бачив. Бити мені його точно не треба.
– А в яких ви стосунках з Романом Курисом? Знаєте такого чоловіка?
– Ну... знаю, бачив його декілька раз. Ні в яких стосунках з ним.
– Не спілкуєтесь і немає у вас нічого спільного?
– Ні. Я його бачив три рази за все життя.
23 грудня Роман Денисюк зареєстрував проєкт рішення про звернення депутатів Рівненської міської ради до голови Рівненської обласної державної адміністрації, керівника Рівненської обласної прокуратури та начальника ГУНП в Рівненській області щодо взяття під особистий контроль ходу досудового розслідування у кримінальному провадженні №12021181010002558.
– Цим рішенням хочу підстрахуватися, щоб знайшли замовників і виконавців та слідство відбувалося максимально прозоро.
Читайте також: Рівнерада скасувала наказ, яким посадовець дозволив будувати «готель» у парку поруч Басового Кута
Суд відновив дозвіл на кіоски біля «Сільпо» у Рівному: чому так сталося і що далі
Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти