Яке покарання за хабар отримав професор Рівненської медакадемії і чи буде він далі працювати

Джерело
Фото Національної поліції

Цьогоріч 14 липня професора та викладача Рівненської медичної академії Михайла Дем’янчука спіймали з хабарем. За гроші він обіцяв жінці, що її дочка вступить на державну форму навчання.

7 вересня суд визнав винним Дем'янчука, бо той пішов на угоду з прокурором. 

Розповідаємо про обставини справи із вироку суду та про те, яке покарання узгодили сторони. Окрім цього, ділимось відповіддю академії на запитання, чи буде у них далі працювати засуджений хабарник.

12 липня викладач Михайло Дем’янчук зустрівся із матір'ю абітурієнтки поблизу залізничного вокзалу у Рівному. На зустрічі професор поставив матері умову: її дитина вчитиметься на державній формі навчання, якщо йому заплатять 1 тисячу доларів.

Через два дні об 11-й ранку на Привокзальному майдані мати майбутньої студентки та професор зустрілися знову. Там жінка вручила викладачеві частину суми – 13 тисяч гривень.

По обіді того ж дня на тому ж місці професор отримав ще 20 тисяч обумовленого хабаря.

Яким чином тисяча доларів перетворилася в 33 тисячі гривень, якщо за липневим курсом долар коштував 27,2 гривні – невідомо. Бо 33 тисячі, це швидше курс 1 тисячі євро.

Фото Національної поліції із затримання Михайла Дем'янчука 

Михайло Дем'янчук – професор кафедри медико-профілактичних дисциплін та лабораторної діагностики комунального закладу вищої освіти «Рівненська медична академія» Рівненської обласної ради.

Описана вище версія подій викладена у вироку його справи.

За два дні після затримання, 16 липня, чоловіку обирали запобіжний захід. У залі суду він визнав, що брав хабар, та покаявся. Тоді його посадили під домашній нічний арешт із липня до вересня.

На суді, де обирали запобіжний захід, адвокат підозрюваного Володимир Цуняк запитав: «Чи визнаєте провину? Чи каєтеся? Чи буде співпрацювати зі слідством?». На всі питання викладач відповів «так»

Слідство підозрювало викладача у прийнятті неправомірної вигоди поєднаному з вимаганням (частина 3 статті 368 Кримінального кодексу).

Покарання за цією статтею – позбавлення волі від п’яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю до трьох років, з конфіскацією майна.

Спеціалістка пресслужби поліції Світлана Карачун тоді розповіла «Суспільному», що викладач систематично вимагав хабарі з абітурієнтів за сприяння у вступі на державну форму навчання.

У своєму коментарі Світлана Карачун також сказала, що правоохоронці встановлюють інших причетних до злочину людей.

Але, судячи з вироку, їх не встановили. Окрім цього, не довели і систематичного вимагання. Бо покарання, яке узгодили сторони, стосується м'якшої частини статті 368-ї – першої: прохання надати неправомірну вигоду для себе за вчинення дій з використанням службового становища.

За цією частиною статті можна отримати штраф, арешт до півроку або позбавлення волі до чотирьох років, з позбавленням права займати посади до трьох років.

7 вересня суд затвердив угоду Дем'янчука із прокурором про винуватість. Уклали її іще раніше – 5 серпня.

За угодою, професор отримав найслабше покарання: 17 тисяч гривень штрафу та позбавлення на рік права обіймати посади, пов’язані з організаційно-розпорядчими функціями (наприклад, очолювати кафедру).

Таким чином, Михайло Дем'янчук став другим викладачем, хто цьогоріч отримав обвинувальний вирок у хабарництві. До нього, у квітні, на угоду пішла викладачка Рівненського державного гуманітарного університету Лілія Савчин. Їй також призначили штраф та відсторонення. Та попри це вона продовжує працювати в університеті.

Ми запитали у Рівненській медакадемії, чи буде продовжувати працювати там засуджений Дем'янчук. За контактним номером, що на сайті закладу, сказали, що ректор не спілкується із журналістами телефоном. Секретарка приймальні Христина Артемонова, яка відповідала нам на дзвінок, розповіла, що Дем'янчук у відпустці, лікується від астми.

Також, за словами жінки, медакадемія поки не отримала вирок суду. Коли його отримають, будуть вирішувати, чи зможе викладати Дем'янчук. Чому жінка вирішила, що суд має направити в медакадемію вирок – невідомо. Цей вирок є у відкритому доступі в судовому реєстрі.

Ми також надіслали запит у медакадемію, щоб дізнатися, чи є у виші внутрішні документи про запобігання і протидію корупції.

За законом, обвинувальний вирок за хабарництво не означає, що людина не може викладати у виші, але й не звільняти її – свідчення, що керівництво толерує корупцію. Зокрема, раніше заступниця виконавчого директора Центру протидії корупції Олена Щербан казала у коментарі «Четвертій владі»: 

– Нелогічно не мати бажання звільнити працівника, який бере хабарі. Умовно кажучи – це покривання. Тобто це показує, що це нормальна практика в університеті.

Головна експертка з питань освіти і науки Реанімаційного пакету реформ Наталія Шульга називає випадки із хабарниками в університеті «ганьбою освітньої системи».

Якщо засуджена за хабар людина продовжує працювати, вона несе корупційні цінності студентству, вважає експертка.


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте