Журналістка «Четвертої влади» виграла суд у Державної виконавчої служби у справі прокурорських квартир

Рішення на користь «Четвертої влади» суд ухвалив 23 серпня 2024 року, у День державного прапора України. На фото – журналістки видання Оксана Гавриш (ліворуч), Ольга Підгородецька й відеограф Владислав Мартинчук перед будівлею Рівненського окружного адміністративного суду
Джерело
Фото «Четвертої влади»

Рівненський окружний адміністративний суд визнав протиправною постанову Державної виконавчої служби, якою закрили виконавче провадження щодо Рівненської обласної прокуратури.

Прокуратура, нагадаємо, мала надати «Четвертій владі» інформацію про договір з фірмою з групи будівельних компаній «Стоград». Виконавці до 2-го вересня мали подати апеляцію або ж одразу виконати рішення суду й поновити провадження. Вони подали апеляцію.

Розповідаємо, у чому полягає протиправність, що мають зробити виконавці і нагадуємо, що це за договір із публічною інформацією, доступ до якої відстоює «Четверта влада».

Виконавче провадження закрили необґрунтовано

23 серпня 2024 року Рівненський окружний адміністративний суд визнав протиправною і скасував постанову Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції про закриття виконавчого провадження, боржником у якому є Рівненська обласна прокуратура.

Скаржилася до суду журналістка «Четвертої влади» Оксана Гавриш. Виконавчий лист – об'єкт провадження – стосується інвестиційного договору №1 від 17 грудня 2021 року на будівництво житлового будинку нібито зі службовими квартирами для працівників прокуратури.

Відстоює право на доступ до публічної інформації у цій історії журналістка «Четвертої влади» Оксана Гавриш. Фото Влада Мартинчука

Займалася виконавчим провадженням заступниця начальника відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Тетяна Заєць.

Суддя Світлана Дуляницька, яка розглядала позовну заяву, пише у рішенні: «...Зі змісту оскаржуваної постанови не вбачається, що державний виконавець… перевірив, чи дійсно відбулося фактичне виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом та чи обмеження у доступі до інформації шляхом ретушування деяких умов договору... є обґрунтованими. З відзиву на позовну заяву цього також не встановлено».

Позов проти Державної виконавчої влади розглядала суддя Рівненського окружного суду Світлана Дуляницька. Фото Влада Мартинчука з засідання 21 серпня 2024 року

На думку суду, постанова про закінчення провадження «не містить мотивів, з яких виконавець ухвалив відповідне рішення.., не відповідає вимогам щодо обґрунтованості, а тому наявні підстави для визнання її протиправною та скасування».

Отже, столична виконавча служба мусить поновити провадження щодо прокуратури. Якщо, звісно, Восьмий апеляційний адміністративний суд, куди вже надійшла апеляційна скарга, не вирішить інакше.

Нагадуємо контекст 

«Четверта влада» судиться із прокуратурою за доступ до публічної інформації, що міститься в інвестиційному договорі про спільне будівництво. Договір прокуратура уклала з ТОВ «Вербуд-Рівне».

14 листопада 2023 року Рівненський окружний адміністративний суд зобов’язав прокуратуру надати журналістці договір – «з урахуванням висновків суду» та «з урахуванням визначених законом обмежень».

Проте виконуючи це судове рішення після невдалих спроб його оскаржити, посадовці прокуратури продовжують ховати в договорі деяку інформацію, а виконавцям повідомили, що рішення вже виконали – «у повному обсязі».

Мова ось про цю історію: Прокурори, які «не можуть жити на вулиці»: хто отримав службові квартири у Рівному

Як прокуратура пояснює свої дії

Інтереси Рівненської обласної прокуратури як третьої сторони у справі проти виконавчої служби представляв заступник начальника відділу представництва інтересів держави у бюджетній сфері, з питань державної і комунальної власності Ігор Немкович.

Представник Рівненської обласної прокуратури Ігор Немкович пояснює судді, чому прокуратура вважає позов журналістки безпідставним. Фото Влада Мартинчука з засідання 21 серпня 2024 року

Ігор Немкович так пояснив, чому прокуратура продовжує ховати інформацію в договорі, а позов журналістки вважає безпідставним:

  • «суд у своєму рішенні не зобов’язував прокуратуру надати договір у повному обсязі без виключення будь-якої інформації», але «зобов’язав надати публічну інформацію з урахуванням визначених обмежень»;
  • «контрагент за даним договором, ТОВ «Вербуд-Рівне», визначив певну інформацію… як комерційну таємницю, попередив нас як контрагента про те, що він забороняє розповсюджувати цю таємницю, що розповсюдження може принести певні збитки, і попередив про відповідальність за розголошення конфіденційної інформації».

Тому, каже Ігор Немкович, прокуратура вважає, що виконала рішення суду таки в повному обсязі.

Згоди не потрібно, зауважує адвокат

Натомість адвокат і представник громадської організації «Платформа прав людини» Євген Воробйов звертає увагу на таку цитату зі згаданого рішення суду:

«Зазначена у договорі про організацію спільного будівництва житла, яке здійснюється за рахунок земель комунальної власності, інформація в частині умов отримання державним органом чи його працівниками певного майна не є конфіденційною,

відтак не може бути обмежена в доступі умовами жодного договору та підлягає наданню на запит, оскільки доступ до такої інформації вже санкціонований законом і не потребує згоди сторін, які підписали умови такого договору».

Адвокат і представник громадської організації «Платформа прав людини» Євген Воробйов супроводжує цю справу про доступ до публічної інформації, відколи «Четверта влада» зіштовхнулася з її приховуванням з боку прокуратури й забудовника, тобто з грудня 2022 року. Фото IWPR Ukraine

Чиї інтереси захищає прокуратура

ТОВ «Вербуд-Рівне» належить до групи рівненських будівельних компаній «Стоград». Кінцевим найвпливовішим власником «Стограду» був і залишається депутат Рівненської міської ради від партії «Слуга народу» Олександр Іванов.

Олександр Іванов – депутат Рівненської міської ради з 2020 року від партії «Слуга народу». Член постійної комісії з питань архітектури, будівництва та землевпорядкування. Директор ТОВ «Стоград-Капітал». Фото 2022 року з архіву «Четвертої влади» (Влада Мартинчука)

Конкурс на будівництво, який провела прокуратура і в якому перемогло товариство, має ознаки змови між його учасниками. Тож Антимонопольний комітет України з грудня 2023 року розглядає справу за ознаками ймовірних порушень закону «Про економічну конкуренцію».

Водночас службові квартири для прокурорів, які спочатку мали бути в майбутньому будинку, забудовник віддав прокуратурі в іншій багатоповерхівці – на вулиці Квашенка, 2 у Рівному, збудованій тим же «Вербуд-Рівне».

Підрядником, якого «Вербуд-Рівне» найняв для будівництва, була інша фірма з групи «Стоград» – ТОВ «Іква-проект».

У період, коли будували будинок на Квашенка, «Іква-проект» не доплатив податку на додану вартість на загальну суму понад 7 мільйонів гривень. Директор товариства Сергій Федик повністю сплатив борг за чотири дні до оголошення йому підозри в ухиленні. Більше про це читайте в публікації «Фірму зі «Стограду», яка будувала прокурорські квартири, викрили на несплаті податків».


Якщо вам сподобався матеріал, перерахуйте, будь ласка, 20 гривень на волонтерську монобанку чи на картку благодійного фонду, прив'язану до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184

«Четверта влада» та БФ «Скарбниця Надії» збирають гроші для ініціативи «Рівненський дрон», яка складає FPV-дрони для бійців на передовій. Долучайтеся, будь ласка.

Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA663052990000026006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу» теж 20-ма гривнями.

Підписуйтесь на канали «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуцітвітерітіктоці. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалів.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте