Антимонопольний комітет розслідує ймовірну змову на конкурсі з квартирами для Рівненської обласної прокуратури

Якщо Антимонопольний комітет підтвердить порушення законодавства під час проведення конкурсу на будівництво, змовників (на колажі директори фірм-учасників: Олег Брицюк та Ірина Ярош) можуть оштрафувати і заборонити три роки брати участь у конкурсах
Джерело
Колаж «Четвертої влади» з фото із фейсбук-сторінки та сайту «Дзеркало тижня»

Антимонопольний комітет України з квітня 2023 року збирає і досліджує докази, а з грудня – почав розглядати справу щодо ймовірної змови двох фірм, які змагалися за будівництво житлового комплексу у Рівному. Комплексу, де квартири мали отримати обласні прокурори. Йдеться про ТОВ «Логістиксоюз технологія» і ТОВ «Вербуд-Рівне». 

Справу в Антимонопольному відкрили за скаргою депутата Рівненської міської ради Святослава Клічука. Ґрунтується вона на матеріалах розслідування «Четвертої влади» – «“Стоград” обласної прокуратури: як на фейковому конкурсі обміняли землю рівнян на квартири для прокурорів».

Що виявив Антимонопольний

Із відповіді, яку Антимонопольний комітет надіслав Святославу Клічуку у кінці лютого 2024 року, виходить, що конкурс, який через газету «Сім днів» оголосила Рівненська обласна прокуратура у жовтні 2021 року, ймовірно, має спотворені результати через дії його учасників.

Участь у ньому взяли тільки дві будівельні фірми: «Логістиксоюз технологія» і «Вербуд-Рівне». Обидві входять до однієї материнської групи компаній – «Стоград». Їхня участь у конкурсі має ознаки ймовірних порушень двох положень закону «Про захист економічної конкуренції»:

  • антиконкурентні узгоджені дії (пункт 1 статті 50);
  • спотворення результатів торгів, аукціонів, конкурсів, тендерів (пункт 4 частини 2 статті 6).

Ми зателефонували у відділення Антимонопольного комітету у Львові, яке веде справу. Там повідомили, що збір та аналіз доказів досі триває і ніяких проміжних висновків озвучити не можуть.

– Поки ведеться розгляд справи, ми не можемо давати ніяку інформацію. Коли він завершиться, інформація про висновки буде опублікована на офіційному сайті Антимонопольного комітету України, – сказала спеціалістка юридичного відділу, яку покликали до телефону для відповіді. Своє ім’я вона відмовилася називати.

Детальніше про ймовірну змову

– Під час участі у конкурсі учасники повинні виступати як конкуренти. Будь-яка узгоджена поведінка учасників не допускається, – пояснює керівниця громадської ініціативи «За чесний тендер», юристка Мирослава Примак.

Керівниця громадської ініціативи «За чесний тендер», аналітикиня й експертка з питань публічних закупівель, юристка Мирослава Примак. Фото Дмитра Домащука

Зі слів Мирослави Примак, на конкурсі від обласної прокуратури простежується зв’язок між учасниками ТОВ «Логістиксоюз технологія» і ТОВ «Вербуд-Рівне».

  • «Вербуд-Рівне» заснував чинний депутат Рівненської міської ради Олександр Іванов. Фірма зареєстрована за однією адресою з ТОВ «Стоград-капітал», яким керує та володіє Олександр Іванов;
Чинний депутат Рівненської міської ради від партії «Слуга народу» Олександр Іванов. Фото Дмитра Домащука
  • теперішня власниця та директорка ТОВ «Вербуд-Рівне» Ірина Ярош керує або керувала, була засновницею низки інших фірм, які заснував Іванов та його бізнес-партнери;
Теперішня власниця й директорка ТОВ «Вербуд-Рівне» Ірина Ярош. Фото 2022 року з її фейсбук-сторінки
  • засновник та кінцевий бенефіціарний власник ТОВ «Логістиксоюз технологія» – Микола Сміховський. Чоловік володіє фірмами, які зареєстровані за однією адресою з фірмами, що належать Олександру Іванову;
  • директор ТОВ «Логістиксоюз технологія» Олег Брицюк – співзасновник ГО «Стоград», помічник депутата Олександра Іванова.
Директор «Логістиксоюз технологія» і помічник депутата Іванова Олег Брицюк. Фото з фейсбук-сторінки партії «Слуга народу»

– Зазначені обставини могли створити умови для обміну інформацією між ТОВ «Логістиксоюз технологія» і ТОВ «Вербуд-Рівне» під час підготовки й участі у конкурсі. Їхні очевидні зв’язки з Олександром Івановим можуть свідчити про можливий його вирішальний вплив на домовленості між обома фірмами як щодо участі в конкурсі, так і щодо забезпечення перемоги одному з учасників.

Отже, є ознаки того, що вказані товариства порушують законодавство про захист економічної конкуренції, – вважає Мирослава Примак.

Це – схема зв'язків між учасниками конкурсу (відкрийте у новому вікні для збільшення)

Ірина Ярош відмовилася говорити про розгляд справи в Антимонопольному комітеті.

– Мені зараз дуже незручно говорити і я не можу це зараз робити. Іншим разом, – відповіла на дзвінок директорка ТОВ «Вербуд-Рівне» і вибила дзвінок.

Після розслідування «Четвертої влади», у якому ми описали зв’язки між фірмами групи будівельних компаній «Стоград», Ірина Ярош закрила свою фейсбук-сторінку від публічного доступу, змінивши на аватарці своє фото на фото чорного котика

Директор ТОВ «Логістиксоюз технологія» Олег Брицюк не відповів на дзвінок.

Про яке будівництво йдеться

На вулиці Корольова, що на Ювілейному, є комунальна земельна ділянка площею 1 гектар 10 соток. Нині вона вільна від забудови й обнесена будівельним парканом. Будівельні роботи на ній ще не почали. На скрині нижче межі ділянки позначені червоною лінією.

ТОВ «Вербуд-Рівне» має будувати на цій землі житловий комплекс. У ньому, зокрема, нібито мало бути житло для працівників прокуратури, членів їхніх сімей та для учасників АТО/ООС з числа правоохоронців: сімнадцять службових і три соціальні квартири відповідно. 

Саме на потребі в житлі для працівників прокуратури акцентував тодішній заступник обласного прокурора Павло Романчук. І депутати Рівненської міської ради, послухаваши його виступ, на засіданні 22 липня 2021 року віддали прокуратурі землю. Хоча у 2020-му нібито планували там об’єкти соціальної інфраструктури. Зокрема, дитячий садок.

Колишній заступник прокурора Рівненської області Павло Романчук. Скрин із «Рівне-1»

Після завершення конкурсу Рівненська обласна прокуратура й «Вербуд-Рівне» домовилися, що забудовник надасть квартири у вже зданому в експлуатацію житловому комплексі «Сімейний» на вулиці Бориса Квашенка, 2. Чому там? Бо цей будинок теж збудував «Вербуд-Рівне».

Кому віддали ті квартири, ми розповіли в розслідуванні «Прокурори, які “не можуть жити на вулиці”: хто отримав службові квартири у Рівному».

З цього виходить, що усі квартири в запланованому житловому комплексі на Корольова будуть власністю забудовника. Тобто міська влада фактично обміняла більше гектара землі, що належить рівнянам, на 668 квадратних метрів службового й соціального житла для працівників органів правопорядку.

Водночас станом на 6 травня 2024 року у загальній черзі на житло при Рівненському міськвиконкомі – 6 тисяч 73 людини.

«Стоград» – давній партнер прокуратури

Історія співпраці Рівненської обласної прокуратури й групи будівельних компаній «Стоград» не обмежується будівництвом на Корольова. Один із найвідоміших їхніх спільних проєктів – багатоповерхівка на вулиці Саймона Сміта, 10 (колишній Льва Толстого).

Будинок на вулиці Саймона Сміта, 10 у Рівному розташований у центрі міста, фактично позаду будівлі Рівненського обласного краєзнавчого музею

Земля під будівництво цієї багатоповерхівки була виділена міською радою за сірою схемою, яку ми описали в розслідуванні «Добудувати за будь-яку ціну. Схема від екс-секретаря Рівнеради Юрія Торгуна»

Це одна зі сірих схем, за якою забудовники безоплатно, в обхід аукціонів та поза конкуренцією отримують від міської влади землю під будівництво, представники силових структур – нібито службове житло, а місто не отримує нічого або мізерну кількість соціального житла.


Долучайтеся до збору на FPV дрони для рівненських дроноводів з 38-ї бригади морської піхоти.

Волонтерська монобанка:

https://send.monobank.ua/jar/6hpeyQsBSk

Картка благодійного фонду, прив'язана до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184

Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA66 305299 00000 26006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу»

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуцітвітерітіктоці. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте