Звідки гроші: родина «головного медика» Рівненщини відкладає більше готівки, ніж офіційно заробляє

Директор Департаменту цивільного захисту та охорони здоров’я населення Рівненської ОДА Олег Вівсянник каже, що він та дружина Інна мають інші офіційні доходи, щоб відкладати щороку готівкою більше, ніж заробляють
Джерело
Фейсбук-сторінка Олега Вівсянника

Поки органи правопорядку розслідують масштабну схему ухилення від мобілізації за участі працівників МСЕКів Рівненщини, ми вирішили промоніторити майновий стан керівника Департаменту цивільного захисту та охорони здоров’я населення Олега Вівсянника. Саме цей структурний підрозділ Рівненської обласної державної адміністрації повинен організувати роботу медико-соціальних експертних комісій.

За даними у деклараціях директора департаменту, подружжя Вівсянників має по два мільйони гривень заощаджень та ще по стільки ж у валютному еквіваленті. Водночас їхні офіційні річні доходи менші, ніж вони щороку відкладають готівкою.

Яке прислів’я допомогло Вівсяннику купити квартиру поряд з парком Шевченка, як зміг з дружиною на порівняно невисокі офіційні доходи за останні майже три роки оформити на родину дві квартири у новобудовах та як пояснює щорічні готівкові збереження – читайте у розслідуванні «Четвертої влади».

Про зв’язок департаменту та МСЕКів

Медико-соціальна експертна комісія (МСЕК) – спеціальний заклад в системі охорони здоров’я, що проводить медико-соціальну експертизу людям, які звертаються для встановлення групи інвалідності, відсотку втрати працездатності та інших потреб.

На Рівненщині 15 таких експертних комісій.

Обласна МСЕК організаційно-методично керує та контролює діяльність районних, міжрайонних та міських комісій, перевіряє правомірність рішень, які вони прийняли і в разі визнання безпідставними – змінює їх.

А ще повторно оглядає осіб, що звертаються для встановлення інвалідності і оскаржили рішення районних, міжрайонних, міських комісій, перевіряє якість розроблення індивідуальних програм реабілітації, контролює повноту та якість їх виконання.

Організовує роботу органів медико-соціальної експертизи в області Департамент цивільного захисту та охорони здоров’я населення Рівненської ОДА (далі – департамент). А директор департаменту, зокрема, безпосередньо керує і координує роботу Комунального закладу «Рівненський обласний центр медико-соціальної експертизи».

Керує департаментом Олег Вівсянник, а у разі його відсутності обов'язки виконує заступник директора Віталій Демидов.

Двоє інших заступників Вівсянника – Олена Гандзюк (заступниця директора з розвитку медичної допомоги) та Костянтин Мазяр (заступник директора з цивільного захисту).

Директор департаменту Олег Вівсянник. Фото з фейсбук-сторінки департаменту цивільного захисту населення та охорони здоров'я Рівненської ОДА

Більше двадцяти років на державній службі

Вівсянник Олег Михайлович працює в обласній державній адміністрації ще з 2002 року. Спочатку починав як лікар-інспектор, головний спеціаліст відділу організаційної і лікувально-профілактичної роботи управління охорони здоров’я.

У 2017-2018 роках був заступником начальника згаданого відділу, а потім до 2020 року – заступником керівника управління охорони здоров’я. Керував управлінням на той час Юрій Осіпчук.

Після того, як Віталій Коваль звільнив Юрія Осіпчука з посади, Олег Вівсянник став начальником управління – з квітня 2020 року.

Після реформування, управління охорони здоров’я, з травня 2021 року, стало називатися департаментом цивільного захисту та охорони здоров’я населення. Олег Вівсянник з начальника став директором.

У 2020 році посадовець безуспішно балотувався до обласної ради від партії «Слуга народу».

Після того, як Олег Вівсянник очолив управління охорони здоров’я Рівненської ОДА, на місцевих виборах він балотувався до обласної ради від «Слуги народу». Фото з фейсбук-сторінки Олега Вівсянника

Родом Олег Вівсянник із селища Демидівка Рівненської області, одружений з лікаркою-кардіологинею Рівненської обласної лікарні Інною Вівсянник.

Подружжя має двох дітей: Анастасію та Іллю. Донька у 2022 році закінчила 15-ту школу у Рівному. Зараз, за даними з її сторінки у фейсбуці, навчається в Українському католицькому університеті.

Рідний брат Олега Вівсянника, Віктор Вівсянник, працює в Управлінні містобудування та архітектури Рівного.

«Четверта влада» досліджувала біографію Віктора Вісянника та через суд змусила посадовця показати дані про його освіту та досвід роботи.

Олег Вівсянник разом з Віктором Востоковим та Сергієм Івановим з 2006 року запатентували право на корисну модель: пристрій для фітотерапії.

Як пояснив нам пан Вівсянник, це патент на фітобочку.

Майно: на кожного по дві квартири

За даними останньої декларації, Олег Вівсянник має у власності дві квартири у Рівному: одна з 2013 року, площею 47 метрів квадратних, яку він оцінив у 247 тисяч 760 гривень, а інша трохи більша – 49 метрів квадратних, яку він придбав, взявши у забудовника позику у 2018 році, за 330 тисяч гривень.

Перша квартира – на вулиці Героїв поліції (колишня Пушкіна, в центрі. – Ред.), інша – на Соборній, поряд з парком Шевченка.

Квартира, яку Вівсянник придбав у борг, розташована у житловому комплексі «Lux House». За середньорічним курсом за 2018 рік, вона йому обійшлася у трохи більше 12 тисяч доларів США.

В цьому будинку Олег Вівсянник придбав у кредит однокімнатну квартиру у 2018 році. Фото із сайту vn.com.ua

За даними сайту Lun.ua, цей будинок завершили в четвертому кварталі 2015 року.

За словами спеціаліста, що займається оцінюванням нерухомості в Рівному, забудовник продавав квартири приблизно по одній тисячі 200 доларів США за метр квадратний, але не менше, аніж по тисячі доларів за квадрат.

На сайті рейтингу новобудов ми знайшли, що ціна за квадрат в ЖК «Lux House» починалась від 23 тисяч 800 гривень (або за курсом того року від 875 доларів США. – Авт.).

Тому за майже 50 метрів квадратних тоді, як мінімум, могли просити близько одного 1 мільйона 190 тисяч гривень.

Ми запитали Олега Вівсянника, як вдалося укласти таку вигідну угоду на придбання квартири у дорогому житловому комплексі ще й з позикою на 10 років.

– Це ж по документах так куплено, я ж собі не придумав, – відповідає Олег Вівсянник.

– Вам зробили якусь особливу знижку? – журналістка.

– Вона вже 10 років тому – чи скільки – куплена. Така ціна, напевно, була тоді.

– Не 10 років тому, у 2018 році ви купили.

– Ну, не десять, а шість виходить. Так продавалося. Це офіційна ціна. У мене є договір, я купив у забудовника.

Ми зателефонували на номер телефону, який вказаний в аналітичній системі «YouControl» як контактний товариства «Люкс Хаус Груп». На дзвінок відповів один із співвласників товариства Вардан Татосян, та пригадати ціни на квартири у 2018 році він не зміг.

Сказав, що бухгалтера теж немає, а тому навряд чи йому вдасться знайти якісь документи, щоб подивитись ціни.

На наше запитання, чи може це бути тисяча двісті доларів за метр квадратний, він сказав, що ні, набагато менше. Мовляв, навіть зараз нема таких цін.

Адвокат і представник громадської організації «Платформа прав людини» Євген Воробйов пояснює, що основна ідея заниження вартості квартири може бути пов’язана із зниженням оподаткування доходу продавця.

А якщо однією зі сторін угоди є посадовець, то це може бути дуже корисним, якщо у суб’єкта владних повноважень недостатньо офіційних доходів на придбання нерухомості за повною ціною.

Як зазначено у декларації головного медика області, у дружини та доньки у спільній власності  з 2009 року теж є квартира у Рівному, площею майже 60 метрів квадратних. Вартість на дату набуття права – 11 гривень. Ця квартира по сусідству з квартирою Олега Вівсянника на вулиці Героїв поліції. 

Крім того, на початку лютого 2022 року Інна Вівсянник оформила на себе ще одну квартиру у Рівному, площею 46 з половиною квадратів. Вартість цього житла оцінили у 139 з половиною тисяч гривень.

За даними реєстру речових прав, майнові права на незавершене будівництво у будинку на вулиці Гайдамацькій Інна Вівсянник придбала ще у 2015 році у ТОВ «Рівненський молодіжний жилий комплекс».

На сайті продажу квартир за однокімнатну квартиру у новобудові, де придбала житло Інна Вівсянник, забудовник просить від півтора мільйона гривень.

Ми запитали про ці квартири дружини в Олега Вівсянника.

– На Героїв поліції – трикімнатна квартира. Дружині вона перейшла від батьків. А другу квартиру ми купили разом з дружиною. Це сусіди продали нам. Вона стояла порожня, розвалена, розбита, і нам її продали. Ми дуже довго за неї виплачували, – пояснює Вівсянник.

– А квартира дружини, що на вулиці Гайдамацькій? – уточнюємо.

– Так, ми теж з дружиною купили. Почали виплачувати ще, коли почав будуватися МЖК.

– Ви їх здаєте в оренду? 

– Просто є. Робимо ремонти.

– Плануєте здавати в оренду?

– Якщо буде така потреба, то так.

– Чи здавали їх в оренду? 

– В оренду не здаємо. Часом знайомим даємо переночувати.

– Поясніть, будь ласка, з яких джерел придбали квартири ви і дружина?

– Я позичав гроші. Моя дружина була підприємицею, займалася перевезеннями, у тому числі міжнародними. Як вийшла з декретної відпустки на роботу, то закінчила, бо немає часу на це.

За даними аналітичної системи «YouControl», Інна Вівсянник дійсно була зареєстрована ФОПом з 2003-го по 2019 рік. Основним видом діяльності вказано «Інша допоміжна діяльність у сфері фінансового посередництва».

Крім того, є діяльності про ремонт і технічне обслуговування машин та устатковання спеціального призначення, діяльність автомобільного регулярного, нерегулярного пасажирського та вантажного транспорту, технічне обслуговування та ремонт автівок і медична практика.

Але за даними декларацій Олега Вівсянника з 2016 року, щонайменше три роки до закриття ФОПа його дружина Інна працювала у Рівненській обласній лікарні, за сумісництвом у Рівненському обласному діагностичному центрі і Рівненській медичній академії.

Доходів від підприємницької діяльності дружини Вівсянник не декларував.

Ми хотіли уточнили у директора департаменту про бізнес дружини, але часу поспілкуватись повторно він не знайшов – «через перевірки».

Інна Вівсянник зараз працює в обласній лікарні кардіологинею, була 16 років зареєстрована підприємицею, але її доходів від діяльності з 2016 року по 2019-й Олег Вівсянник у своїй декларації не показував. Фото з фейсбук-сторінки Інни Вівсяник

І вчиться, і працює, і пише наукові праці…

На доньку Вівсянників Анастасію зареєстрована квартира «На Щасливому». Площа житла – майже 50 квадратів. За документами, придбала квартиру донька сама у 2023 році. Вартість – 630 тисяч гривень або приблизно 17 тисяч доларів США.

Доходів доньки Вівсянник не декларував, але у декларацію включив як члена сім’ї.

Оскільки донька – 2005 року народження, нині навчається в університеті, ми запитали у чиновника, як вона змогла сама придбати квартиру.

– Цього не пам’ятаю, зараз не маю декларації перед собою. Дочка вже повнолітня, вона вже має право заробляти, – відповів Вівсянник. 

– Де працює ваша дочка? – журналістка.

– Ну, це треба її запитати. Я ж не можу за неї. Вона повнолітня. І я до 18 років коментував все за неї. Я з нею переговорю і вам скажу.

– Але ви знаєте, де вона працює? Ви не хочете без її дозволу говорити?

– Так. Моя дочка навчається у серйозному виші, має серйозну освіту, вона навчається також по юриспруденції. Тому я запитаю її, або навіть вона сама вам зателефонує. Але це буде або наступний тиждень. Або, можливо, на ці вихідні ми б зустрілися з нею у Львові, то я переговорю і зателефоную.

– Тобто вона і навчається, і працює?

– І навчається, і працює, і займається різними науковими працями, грантами.

Олег Вівсянник після вихідних так і не знайшов часу відповісти на запитання, за які кошти тоді ще 18-річна донька придбала житло «На Щасливому». 

Донька директора Департаменту цивільного захисту та охорони здоров’я населення Рівненської ОДА Анастасія Вівсянник придбала сама у липні 2023 року, квартиру «На Щасливому». Якраз після 18-річчя. Фото зі сторінки Анастасії в інстаграмі

Будинок знайомого

Незважаючи на таку кількість квартир у власності, Олег Вівсянник у декларації вказує, що його дружина Інна з 2021 року користується будинком у Малому Олексині Шпанівської громади.

Будинок належить чоловіку на ім’я Іван Лаба. Площа будинку – 240 квадратів, вартість – 241 тисяча 200 гривень.

– Чи проживаєте ви у цьому будинку? – запитала журналістка.

– Час від часу. Нам дозволено це. У нас є квартира, де ми живемо. Але коли розпочалося повномасштабне вторгнення, коли розпочалася війна, то ми переважну більшість часу проводимо там. До війни ми там не жили.

– Ви платите за проживання?

– Просто так. Це не оренда. Ну, як, ми платимо за газ, електрику, які використовуємо.

– Власник будинку – Лаба Іван Михайлович. Напевно, щоб дати комусь в користування безоплатно свій будинок, це має бути якась близька людина, друг. Скажіть, будь ласка, хто цей Лаба Іван Михайлович?

– Так. Це близька людина для моєї сім’ї.

– Це родич, друг чи хтось інший?

– Товариш.

– Це ваш товариш?

– Так.

За даними реєстру речових прав, Іван Лаба зареєстрував на себе будинок у червні 2021 року, якраз з цього року він надав його в користування дружині Вівсянника. Це двоповерховий будинок, з банею-гаражем, підвалом.

Вигляд будинку товариша Олега Вівсянника в Малому Олексині, яким користується родина головного медика Рівненщини. Скриншот з гугл-карти

Садок вишневий… без хати

За даними декларацій, Вівсянник з 2009 року орендує майже 10 соток землі у Боремельської громади Дубенського району.

Для чого 15 років орендувати майже 10 соток землі у селі Набережному, яка вартість оренди та що на цій земельній ділянці, ми запитали в Олега Вівсянника:

– Нічого немає. Я її орендую, там хороше місце. Колись був аукціон. На аукціоні була проведена оренда. Поки що там нічого не будується – пустир. Старий садок вишневий росте.

– Збираєтеся щось будувати там? – журналістка.

– Хто його знає. Якщо буде колись час, буде можливість, то чому б ні.

– Але ж це орендована ділянка, це ж не власність ваша приватна.

– Це не моя ділянка. Але якщо там буде стояти будівля якась, якщо будуть поряд якісь будівлі, буде інфраструктура, то тоді, можливо, там буде можливість і актуально поставити якийсь будиночок або вагончик, щоб близько до води.

– Скажіть, будь ласка, яка орендна плата за цю ділянку?

– Щороку змінюється. Я зараз не готовий сказати. Починалося це з 6 тисяч гривень на місяць. Зараз, по-моєму, трошки більше. Там кожен рік сума на кілька гривень підростає.

В селі Набережне, що на Демидівщині, Олег Вівсянник 15 років орендує майже 10 соток землі, на якій, за його словами, лише старий садок. Скриншот з гугл-карти

Доходи чиновника: працював на «п’ятьох роботах»

За даними останньої декларації, Олег Михайлович отримував у 2023 році дохід від Департаменту цивільного захисту та охорони здоров’я населення Рівненської ОДА, обласної лікарні та трьох навчальних закладів: НУВГП, Острозької академії та Луганського медичного університету, який з початком повномасштабного вторгнення був релокований до Рівного.

Загальна сума доходу за 2023 рік склала близько 640 тисяч гривень. Його нарахована середня заробітна плата в адміністрації становила приблизно 34 тисячі 800 гривень на місяць, як лікаря-хірурга в лікарні – 12 тисяч гривень. У навчальних закладах він отримував невисокі гонорари.

Дружина Інна працювала лише в обласній лікарні із середньою нарахованою зарплатою в 22 тисячі 700 гривень на місяць. Крім того, отримувала щомісяця соцдопомогу, річний розмір якої склав 27 тисяч 300 гривень.

До слова, Олег Вівсянник нам повідомив, що цю допомогу в цьому році буде отримувати він. Це виплати на сина.

Гривневий мільйонер, що позичає на квартиру

У декларації за 2023 рік вказано, що обоє Вівсянників мають приблизно по чотири мільйони готівкових коштів в різній валюті.

Так, Олег Вівсянник декларує по 2 мільйони гривень собі та окремо дружині. Також собі вписав 38 тисяч доларів США та 23 тисячі євро, а дружині – по 25 тисяч доларів та 25 тисяч євро.

За 2023 рік, як ми порахували, Вівсянники змогли заощадити по пів мільйона гривень та по 6-10 тисяч іноземної валюти. Це менше за їхні офіційні доходи.

У 2022 році Олег Вівсянник декларував собі готівкою півтора мільйона гривень, 35 тисяч доларів США та 20 тисяч євро.

Водночас його офіційний нарахований дохід за 2023 рік склав близько 640 тисяч гривень.

Якщо вирахувати з доходу нараховані та сплачені податки, витрати на харчування, доїзд до місць роботи, утримання дітей, оплату комунальних послуг двох квартир, то відкласти готівкою близько 700 тисяч гривень з офіційних доходів Вівсянник не міг.

У попередні роки така ж тенденція: Олег та Інна Вівсянники заробляли офіційно менше, ніж накопичували заощаджень. За 2022 рік Олег Вівсянник заощадив 400 тисяч гривень та по п’ять тисяч доларів США і євро відповідно.

При цьому його задекларований дохід сягав, до вирахування податків, 576 тисяч гривень. На стільки ж само Вівсянник задекларував збільшення готівки за 2022 рік своїй дружині Інні при зароблених нею 240 тисячах гривень.

Заощадження в деклараціях директора департаменту почали зростати з 2017 року. В рік початку електронного декларування Олег Вівсянник вказав готівку лише собі: 100 тисяч гривень та 10 тисяч доларів.

Як вдається заощаджувати щороку стільки готівки, ми запитати в головного медика області особисто і почули таке:

– Насамперед, це заробітна плата, яку ми отримували. Ну, і далі – це інші не заборонені доходи, які не перевищують те, що потрібно додатково декларувати.

– А що це за «інші додаткові доходи»? – журналістка.

– Ну, зараз я не можу сказати про себе і про дружину, мені треба уточнити і скажу. Я декларації не маю перед собою. Там має бути вказано.

– Там не вказано, бо я б вас тоді не запитувала.

– Я візьму декларацію, бо не готовий зараз вам відповісти.

– Згідно із деклараціями, у вас немає таких доходів, щоб так збільшити ваші заощадження.

– Я сказав: у тому числі заробітна плата. Основний дохід тут – заробітна плата.

– Але ж «інші доходи» ви теж мали би декларувати.

– Якщо перевищують те, що треба декларувати. Я переконаний у тому, що вони не перевищують. Бо все в мене чітко пройдено, і пройдений аналіз в юридичному напрямку.

– Тобто ви впевнені, що у вас вистачило доходів зробити такі заощадження, з урахуванням того, що ви витрачали якісь кошти на життя, комунальні послуги, доїзд до роботи, харчування. Напевно ж, різні витрати були?

– Так, звісно.

Ми звернулись до юриста Центру протидії корупції Олексія Бойка, щоб він нам прокоментував, чи є такі доходи, які посадовці можуть не декларувати.

– Ні, всі доходи за звітний період – навіть від однієї гривні – треба вказувати в декларації, – відповів нам юрист Олексій Бойко.

До слова, з 2018 року Олег Вівсянник не поспішає гасити позику на квартиру, яку взяв у забудовника «Люкс Хаус Груп».

На кінець 2017 року у посадовця, за декларацією, було 150 тисяч гривень, 12 тисяч доларів та дві тисячі євро готівкою. Дружині Вівсянник тоді задекларував готівкових 200 тисяч гривень та по дві тисячі в доларах США та євро.

У декларації за 2018 рік заощадження подружжя зросли: в Олега Вівсянника стало вже 200 тисяч гривень, 14 тисяч доларів США та 4 тисячі євро, а у дружини – 300 тисяч гривень, 4 тисячі доларів та 4 тисячі євро.

– У вас на момент купівлі квартири у ЖК «Люкс Хаус» було достатньо заощаджень, щоб не брати позику. І зараз є достатньо коштів, щоб віддати позику, але ви цього не зробили. Чому? – запитали ми у Вівсянника.

– Я колись прочитав таке прислів’я, що позичати можна рівно стільки, скільки можеш віддати.

– Як це стосується того, що ви ще не віддали вашу позику?

–  Не поспішаю. У мене не вимагають. Вона оформлена на 10 років. Тому я виплачую так.

На чому їздять мільйонери

За даними декларації Олега Вівсянника, лише дружина має авто. У власності «Renault Kangoo» 2006 року випуску більше 10 років.

Олег Вівсянник нам відповів, що користується службовими автівками департаменту, але цього року в мами взяв позашляховик покійного батька:

– Особистої службової автівки у мене нема. У департаменті є п’ять службових автомобілів, і ми ними їздимо під час роботи. У нас є відповідальний черговий. Зокрема, і я чергую на випадок виникнення надзвичайних ситуацій чи невідкладного реагування. Раз на місяць я або мої заступники, або ті, хто відповідає за реагування на невідкладні ситуації, беруть службовий автомобіль до себе додому для того, щоб вночі можна було виїхати. Але це раз на місяць. 

– А як ви кожного дня добираєтеся на роботу?

– У мене є автомобіль, яким я їжджу. Він приватний. І я ним добираюся.

– Тобто це ваш особистий автомобіль?

– Так. Якщо я їду у відрядження вранці або ввечері, то за мною заїжджає водій додому. Якщо дуже рано.

– Що це за автомобіль?

– Це може бути «Skoda Superb 9013 АО» службова, може бути «Renault Duster», може бути «Land Cruiser». Службові «Land Cruiser» і «Duster» можуть ночувати у нас вдома, в кожного з нас. У мене, у двох моїх заступників, начальника відділу, який реагує на надзвичайні ситуації, – раз на місяць.

– А який ваш особистий автомобіль?

– Я кермую зараз автомобілем, який зареєстрований на мою маму, – «SsangYong Rexton».

– Скажіть, будь ласка, коли ваша мама його купила і за які кошти?

– Він дуже давно, це ще мого батька автомобіль. Помер батько, він перейшов до мами. Я цього року забрав його. Це буде відображено у цьогорічній декларації. Це не мій, я ним кермую.

– Ви з цього року почали керувати цим автомобілем?

– Ну… З цього року він буде відображений в декларації. До цього я їздив на іншому. І він теж мого батька, я на роботу ним їздив – «Renault Kangoo».

Дивіться також: Порушень у протипухлинному центрі не було і немає, вважають медичні чиновники Рівненської ОДА та облради


Якщо вам сподобався матеріал, перерахуйте, будь ласка, 50 гривень на волонтерську монобанку чи на картку благодійного фонду, прив'язану до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184

«Четверта влада» та БФ «Скарбниця Надії» збирають гроші для ініціативи «Рівненський дрон», яка складає FPV-дрони для рівненських бійців на передовій. Долучайтеся, будь ласка.

Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA663052990000026006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу» 20-ма гривнями.

Підписуйтесь на канали «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуцітвітерітіктоцівотсапі. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалів.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте