Порушень у протипухлинному центрі не було і немає, вважають медичні чиновники Рівненської ОДА та облради

Результати перевірки в онкодиспансері

Після розслідування «Четвертої влади» у РІвненському протипухлинному центрі почалися позитивні зрушення, зокрема, з'явилася можливість записатися до лікаря по телефону та через інтернет. Однак комісія, яка провела там перевірку, вважає, що проблем не було і немає
Джерело
Суспільне Рівне

У липні «Четверта влада» опублікувала розслідування «Рівненський протипухлинний центр: брехня і побори на мільйони».

Журналісти показали, як у лікарні пацієнти мусили платити за безоплатні ліки, як їм відмовляли у доступі до безоплатних обстежень та брали з них готівку повз касу. Все це є порушенням прав пацієнтів та умов договору медзакладу із Національною службою здоров’я України.

Після виходу матеріалу НСЗУ звернулася до Рівненської обласної ради та Департаменту цивільного захисту та охорони здоров’я населення Рівненської облдержадміністрації, щоб ті перевірили наведені у розслідуванні факти.

До комісії увійшли посадовці з облдержадміністрації та облради. Порушень у Протипухлинному центрі вони не побачили.

До комісії, яка перевіряла Протипухлинний центр після нашого розслідування, увійшли:

  • Віталій Демидов, заступник директора Департаменту цивільного захисту та охорони здоров’я населення Рівненської ОДА, голова комісії
  • Сергій Свисталюк, перший заступник голови Рівненської обласної ради, за згодою
  • Юрій Білик, голова постійної комісії Рівненської обласної ради з питань охорони здоров’я, материнства та дитинства, за згодою
  • Олена Гандзюк, начальниця управління розвитку медичної допомоги Департаменту цивільного захисту та охорони здоров’я населення Рівненської ОДА
  • Пилип Семенюк, завідувач відділення променевої діагностики Рівненського обласного клінічного лікувально-діагностичного центру імені Віктора Поліщука
  • Олег Сиротюк, головний спеціаліст Департаменту цивільного захисту та охорони здоров’я населення Рівненської ОДА, секретар комісії

Докладний висновок комісії можна прочитати за посиланням, а ми далі перекажемо ключові моменти.

Платні безоплатні ліки

Проблему оплати безкоштовних ліків у протипухлинному центрі ми показали на прикладі пацієнтки Лесі Адрійчук. Вона купувала медикаменти, які вже оплатила Національна служба здоров’я.

Спочатку їй справді дали безоплатно препарат «Фарестон», а коли ця порція закінчилась, сказали, що його у лікарні немає. Ліки були дорогими для жінки, тому їй виписали дешевший «Тамоксифен». Цей препарат є у Нацпереліку ліків, тому його мали видати безкоштовно. Однак пацієнтка платила за нього з власної кишені. 

У висновку комісія написала, що «Фарестон» на 2021 рік взагалі не закуповували за державні гроші для потреб онкохворих і що у Нацпереліку ліків його немає. А «Тамоксифену» в Протипухлинному центрі нібито не було з листопада 2020 року по січень 2021 року, якраз коли він був потрібен пацієнтці.

Тому комісія не бачить порушення в тому, що вона сама собі його купувала.

Діагностика безплатна

Раніше у Протипухлинному центрі пацієнтів відправляли на комп’ютерну томографію до приватної клініки «Експерт». Там цю процедуру вони оплачували за свій кошт.

У Центрі це пояснювали тим, що їхній власний томограф використовують лише для пацієнтів, яким призначена променева терапія, і не можуть обстежувати на ньому всіх охочих.

Проте як повідомили в НСЗУ, якщо послугу не можуть надати в лікарні, то лікарня має оплатити прийом пацієнтів у приватній клініці.

Комісія ОДА і облради вважає, що проблеми немає, і вказала, що з січня по липень 2021 року КТ у Протипухлинному скористалися 914 пацієнтів.

Те, що ці пацієнти отримували не обстеження, а фактично підготовку до лікування (променевої терапії), комісію не зацікавило.

Під час розслідування ми також хотіли перевірити, скількох пацієнтів позбавили безоплатного лікування на томографі за період, коли їх відправляли оплачувати обстеження в приватному центрі. Однак головний лікар сказав, що він не буде «піднімати всі карточки, де хто пройшов». Не надали нам цю відповідь і через запит. Тому ми самі рахували орієнтовно на основі відомих нам цифр.

В середньому вартість одного обстеження на КТ коштує три тисячі гривень. За інформацією обласної ради, щороку на Рівненщині діагностують майже 3 тисячі онкохворих. Якщо припустити, що половині з них призначили комп’ютерну томографію, виходить, що пацієнти могли витратити у приватних цетрах близько 4,5 мільйонів гривень.

Однак у висновку комісії ОДА це припущення назвали необґрунтованим, бо КТ призначають «невеликій кількості пацієнтів». І це неправда, якщо вірити лікарю протипухлинного центру, який не під запис розповідав, що на КТ за власний кошт «відсилали» більшість пацієнтів, які потребували хіміотерапії.

Директор департаменту цивільного захисту та охорони здоров’я населення ОДА Олег Вівсянник пояснив, що це значить:

– Покази проведення для комп’ютерної діагностики в протипухлинному центрі вужчі, ніж в діагностичному центрі. Скажімо, якщо у пацієнта є підозра на пневмонію, то такий пацієнт не йде діагностуватися в пухлинний центр, а йде в діагностичний центр – це заклад широкого профілю.

А в діагностичному центрі зробили комп’ютерну томографію і визначили якійсь утвір схожий на пухлину – пацієнт уже верифікований із підозрою на пухлину, тоді на подальше обстеження він іде в більш профільний заклад, тобто у протипухлинний центр.

Також ми запитали Олега Вівсянника, чи перевіряли в ОДА, скільки пацієнтів обстежили на КТ у приватних клініках. Він повідомив, що «ОДА не може такого порахувати», бо державні та комунальні медичні заклади «не звітують Департаменту цивільного захисту та охорони здоров’я населення».

Оплати в кишеню немає

У сюжеті ми описували історію жінки, яка розповіла, що платила медикам за лікування матері до і після початку медичної реформи. Справжнє ім’я жінки ми приховали, бо її мати досі під спостереженням лікарів. Героїня також розказала, що за колоноскопію платила не на якийсь офіційний рахунок, а в руки тому, хто виконував процедуру.

Однак комісія не змогла довести, що лікар-ендоскопіст вимагав у пацієнтки гроші: сам лікар сказав, що не робив цього, а останні обстеження проводили за направленням безкоштовно.

Більше фактів перевірити не змогли, бо героїня була анонімною.

Фінансування менше

У представників комісії була заувага до суми, яку Протипухлинний центр отримав від НСЗУ.

Як вказано на сайті Національної служби здоров’я, лікарні з квітня 2020 року по квітень 2021 року виділили понад 101 мільйон гривень. Проте комісія назвала цю суму завищеною, бо за щомісячними фінансовими звітами, які вони отримали від НСЗУ, лікарня отримала близько 97 мільйонів гривень.

У чому причина такої різниці, ми запитали в представниці пресслужби НСЗУ Христини Петрик.

– Можливо, різні періоди брали до уваги. Всі наші оплати – на дашбордах, ми за них відповідаємо. Чому в ОДА цифри інші, я не можу за них відповісти, – прокоментувала ситуацію Петрик.

Також ми запитали Христину Петрик, що вирішила НСЗУ за результатами перевірки ОДА, щоб не допустити порушення прав пацієнтів у майбутньому. Вона повідомила, що зараз ці документи ще вивчають.

Про хороше

Після нашого розслідування Рівненська обласна прокуратура наприкінці серпня відкрила кримінальне провадження щодо порушення прав на безоплатну медичну допомогу у Протипухлинному центрі.

І хоча обласна комісія на папері написала, що у Протипухлинному все нормально, на практиці після нашого розслідування там все ж сталася низка зрушень.

Саме це і свідчить про те, що насправді проблеми були.

Наприклад, після матеріалу про черги під кабінетами лікарні пацієнтів почали записувати на прийом по телефону та через інтернет.

А після розслідування людям почали видавати направлення до приватної клініки на безоплатну комп’ютерну томографію. Заступниця головного лікаря Лілія Курушина повідомила, що станом на 22 жовтня у приватній клініці обстежили 134 пацієнти і лікарня заплатила за це 424 тисячі 400 гривень.

Раніше цього не робили і люди платили зі своєї кишені. Також головний лікар Центру розповів, що у протипухлинний центр планують купити ще один комп'ютерний томограф, щоб обстеження можна було пройти у самій лікарні.


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте