Авакова у відставку: як рівненські нардепи реагують на таку ініціативу
Арсен Аваков у Кабміні із 2014-го: пробув там за двох урядів Яценюка, Гройсмана, Гончарука і нині – Шмигаля. Зараз, після поліцейського свавілля в Кагарлику, народні депутати збираються зареєструвати проєкт постанови про звільнення Авакова. Ініціювала це фракція «Голос».
Наразі збирають депутатські підписи, хоч це для реєстрації проєкту і не обов’язково. Підписалися вже понад 60 нардепів. Ми запитали в обранців із Рівненщини, чи їхні підписи там теж є і чому.
Які саме нардепи підписали документ і скільки їх, поки точно сказати не можуть. Депутатка «Голосу» від Рівненщини Соломія Бобровська каже, що дізнатися цю інформацію можна буде на сайті Верховної Ради, коли проєкт постанови зареєструють. Зробити це планують, за словами Бобровської, цього тижня.
Втім збирати підписи взагалі не обов’язково. Аналітик громадянської мережі «Опора» Анатолій Бондарчук каже, що ініціативи одного депутата достатньо, щоб зареєструвати проєкт постанови.
Тому, на думку Бондарчука, збір підписів – це політичний процес. Він потрібен, щоб побачити, які політичні сили готові підтримати звільнення і чи матиме це питання підтримку у сесійній залі.
– Те, що сталося в Кагарлику – не випадковість. Кагарлика могло б і не статися, якби було покарання за злочини поліцейських у Кривому Озері, у дитячому притулку «Світанок» та за вбивство п’ятирічного Кирила Тлявова. Але система захищає катів у погонах, а не громадян. Зараз монобільшість має визнати, що реформа поліції провалена, – каже депутатка від «Голосу» Соломія Бобровська.
«Четверта влада» спробувала з’ясувати позицію народних депутатів від Рівненщини щодо звільнення Авакова.
Депутатка від «Європейської солідарності» Яна Зінкевич вважає, що збір підписів неефективний і ні до чого не приведе, але підписалася під проєктом постанови.
– Всі ми прекрасно розуміємо, що для того, щоб висловити недовіру міністру, потрібно зареєструвати постанову. І її зареєструвати може одна людина, – каже Зінкевич.
Поспілкуватися із депутатом від «Слуги народу» Дмитром Соломчуком не вдалося.
Спершу він сказав, що не може говорити, бо на нараді, потім – бо на сесії. Потім слухавку не брав і на повідомлення не відповів.
Депутат від «Слуги народу» Олександр Аліксійчук каже, що поставив підпис за звільнення Арсена Авакова.
– Я думаю, що прийшов час і що, можливо, варто змінити керівника і змінити підходи до реформування. Оскільки реформа загальмувала.
Депутат від «Слуги народу» Сергій Литвиненко не знайшов часу відповісти, підписував він проєкт постанови про звільнення Авакова чи ні.
Спочатку він не брав слухавку, потім перетелефонував і сказав, що відповідь на запитання можна отримати у його помічниці. Втім його штатна помічниця Лариса Ткач протягом дня не знайшла часу відповісти.
У Литвиненка є троє помічників, які працюють за зарплату, і ще шестеро на громадських засадах.
Депутат від «Слуги народу» Олександр Салійчук підписав. Його позаштатний помічник Сергій Плісецький переказав позицію Салійчука так:
– Він так і сказав мені: «Ти не бачиш, що в нас в країні відбувається, як в нас реагує і що робить поліція?».
Депутат від «Слуги народу» Роман Іванісов проєкт постанови не підписував. Він вважає, що збір підписів – це «просто фарс і піар партії “Голос”». Ці слова нам переказала його штатна помічниця Оксана Коссє.
– Рішення щодо звільнення міністрів не належить до компетенції Верховної Ради. Тому що подання на звільнення міністра робить лише кабінет Міністрів. Тобто прем’єр-міністр Денис Шмигаль. Ніяких законодавчих підстав для звільнення міністрів руками фракції «Голос» немає. В цьому фарсі Роман Валерійович брати участь не збирається, – повідомила Оксана Коссє.
Нардеп від «Слуги народу» Олександр Ковальчук розповідає, що поки не бачив проєкту постанови про звільнення Авакова.
– Щоб її підписувати, треба її побачити. Поки що це тільки якісь інсинуації у телеграм-каналах, якими запущені чутки, – каже Ковальчук.
На запитання, чи він взагалі «за» чи «проти» звільнення Авакова, депутат відповідає, що «треба звірити думки і карти з Президентом».
– Людина може подобатись чи ні, але це набагато більше, ніж посада окремого керівника. Тому я би був дуже обережним, говорячи щось на цю тему.
Член депутатської групи (а віднедавна і одноіменної партії) «За майбутнє» Віктор М’ялик не підписав проєкт. Його позаштатний помічник Роман Янківський сказав, що «міністр внутрішніх справ – це прерогатива Президента».
Хоча ще у липні минулого року Президент України Володимир Зеленський заявив, що в нього немає повноважень подавати у відставку Авакова.
Так він відповів на електронну петицію, де вимагали відставки міністра внутрішніх справ і яка набрала 28 тисяч підписів (щоб петицію розглянули, треба 25 тисяч).
Як повідомляє «5 канал», сьогодні, 3 червня, під час сесії у ВРУ, до трибуни виступити за звільнення Авакова вийшов депутат від «Слуги народу» Євген Шевченко. Більше ніхто із його колег-співпартійців до трибуни не вийшов.
А депутатка від «Слуги народу» Ірина Верещук журналістам каналу повідомила, що «жодної консолідованої позиції щодо відставки Авакова – немає».
– Як будуть розвиватися події, побачимо у п’ятницю. Аваков доповість по останніх подіях і по реформі загалом, – каже Ірина Верещук.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти