Черговий крок до зняття депутатської недоторканності: як рівненські нардепи голосували за прослуховування для НАБУ та ДБР
Законопроєкт зокрема дозволяє обшукувати та прослуховувати народних депутатів без згоди Верховної Ради. «Четверта влада» дізнавалась, хто з рівненських нардепів не голосував та чому.
Вчора Верховна Рада у першому читанні прийняла законопроект № 2237, що фактично знімає з народних обранців частину депутатської недоторканності. За нього проголосували 253 народні депутати. Рішення не підтримали фракції «ОПЗЖ», «ЄС» та «Голосу».
Серед рівненських нардепів за законопроєкт усі присутні представники «Слуги народу» проголосували «за». Нардепа Романа Іванісова, який потрапив у скандал через свою минулу судимість, у Раді не було – він каже, що на лікарняному.
Депутатки з Рівного від «ЄС» Яни Зінкевич також не було в залі, нардеп-самовисуванець із Рівненщини та представник групи «За майбутнє» в парламенті Віктор М’ялик утримався. Також утрималася від голосування ще одна народна депутатка з Рівного від фракції «Голос» Соломія Бобровська.
Що передбачає прийнятий законопроєкт
Він вносить зміни до Кримінально-процесуального кодексу. Відповідно до нинішньої редакції, за частиною 2-ю статті 282-ї Кодексу, щоб оголосити нардепу про підозру, обрати йому запобіжний захід – тримати під вартою чи під домашнім арештом, обшукати його чи прослухати (частина 3 стаття 482), потрібні 226 голосів народних депутатів – така собі попередня згода Верховної Ради. Про це пише Центр протидії корупції.
Через ці норми нардепів фактично неможливо притягнути до відповідальності: немає сенсу проводити обшук чи прослушку після того, як за це відкрито проголосувала Верховна Рада. Однак саме ці норми усуває законопроєкт щодо фактичного зняття недоторканності, зазначають в Центрі протидії корупції.
Проти законопроєкту виступила фракція «Голос». Як пояснила «Четвертій владі» депутатка Соломія Бобровська, вона утрималась від голосування «бо фракція подала альтернативний проєкт №2237-1».
– І ми наполягали саме на ньому, – додала нардепка.
Депутатка з фракції «Голос», авторка альтернативного законопроєкту щодо зняття недоторканості Олександра Устінова на своїй фейсбук-сторінці пише, що, на їхню думку, прийнятий законопроєкт «обмежує правоохоронні органи у відкритті проваджень».
– Тепер це не зможе зробити НАБУ чи ДБР, чи навіть Антикорупційна прокуратура. Це зможе зробити лише одна людина в цій країні – генеральний прокурор. І все, – написала Устінова.
Утім із таким аргументом не погоджується голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін:
– Це чистої води маніпуляція. Проєкт прибирає ВРУ з процесу розслідування і покарання народного депутата. Зараз, нагадаю, навіть прослуховувати їх не можна без публічного рішення Ради. Законопроєкт прибирає Раду з процесу взагалі. І до того ж це перше читання. Правки в законопроєкт вносяться під час другого, – розповів Віталій Шабунін «Четвертій владі».
Пояснення народного депутата Віктора М’ялика нам почути не вдалося. Написали депутату у вайбер, але відповіді не отримали.
Як зауважує одна з ініціаторок законопроєкту, народна депутатка від «Слуги народу» та колишня представниця ГО «Антикорупційний штаб» Галина Янченко, протягом наступного тижня до проєкту вноситимуть правки.
– Плануємо, з одного боку, додатково дозволити арешт народних депутатів прямо на місці у випадку насильницького злочину, який спричинив смерть людини, а з іншого боку – гарантувати свободу політичній діяльності депутатам не лише у залі засідань, як зараз значиться в законі, а й будь-де при виконанні депутатських повноважень. Та деякі інші правки, – написала Галина Янченко у фейсбук.
Нагадаємо, що на початку вересня народні депутати прийняли зміни до статті 80 Конституції, якими знімається депутатська недоторканність з 1 січня 2020 року.
19-го вересня народні депутати провалили законопроєкт №1009, який вніс президент Володимир Зеленський. Зокрема законопроєкт мав би скасувати так звані «правки Лозового», які скорочували терміни досудового розслідування, та дозволити НАБУ та ДБР прослуховувати депутатів.
У Раді спочатку не набралося достатніх голосів, але врешті, у другому читанні 4-го жовтня, законопроєкт прийняли, прибравши з нього положення про недоторканість.
Якщо наша діяльність вам подобається, і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще. Зробити це можна ЗА ЦИМ ПОСИЛАННЯМ.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі або на нашу фейсбук-сторінку.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти