Ексректор Рівненської медичної академії Сабадишин: причини звільнення та скандали

Ростислава Сабадишина звільнили з посади ректора Рівненської медичної академії 14 січня 2025-го. Але не за корупцію у закладі, як можна було би подумати, зважаючи, що за останні десять років щонайменше п'ятеро викладачів отримали вироки за хабарництво, «Четверта влада» теж неодноразово писала про побори у закладі. А за те, що начебто не звітував облраді.
«Четверта влада» готує розлідуваня про майно, яке Сабадишин та його сім’я нажили за 26 років, поки він керував медколеджом, а потім медакадемією у Рівному.
А нині розповідаємо про те, як Ростислав Сабадишин із 1998-го по 2022 рік працював без контракту і на основі чого йому нараховували заробітну плату. А також про ймовірно розтрачені кошти медакадемії, про мобінг, на який поскаржилася керівниця Рівненського медичного коледжу, та згадуємо про скандали, в які потрапляв цей заклад.
Причини звільнення
Нагадаємо, що Рівненську медичну академію створили у 2018 році на базі Рівненського медколеджу. Ростислав Сабадишин з директора медколеджу став ректором медакадемії.
Медколедж, який тепер функціонує як частина медакадемії, очолює Ірина Туровська. Вона і поскаржилася у Рівненську обласну раду на те, що ректор академії Ростислав Сабадишин неналежно виконує службові обов’язки та розтрачує бюджетні кошти.
Голова Рівненської обласної ради Андрій Карауш розпорядився, щоб протягом грудня 2024-року у навчальному закладі провели службову перевірку. А Сабадишина відсторонив на цей час від обов’язків.
Наприкінці грудня Карауш продовжив службову перевірку та відсторонення Сабадишина ще на місяць. Мовляв, виявили нові факти.
За кілька днів до звільнення Ростислава Сабадишина, 10 січня, голова облради Карауш в інтерв’ю телеканалу «ITV» сказав, що Сабадишин також вчиняв мобінг щодо керівниці Рівненського медичного коледжу Ірини Туровської. І що це підтвердила комісія обласної ради.
– Стосовно заяви про неправомірні дії. Вона надійшла не лише в раду. Вона надійшла і в поліцію, і в Держпраці. На сьогодні Державна служба з питань праці України скерувала це до міністерства (економіки. – Авт.). Тому що саме міністерство, комісія має право розслідувати питання мобінгу. Тим більше, це посадові особи, – розповів Карауш.
Мобінг – це діяння роботодавця або окремих працівників трудового колективу, які спрямовані на приниження гідності та честі працівника, його професійної репутації у формі психологічного та економічного тиску, зокрема, із застосуванням засобів електронних комунікацій, створення стосовно нього напруженої, ворожої, образливої атмосфери, зокрема, що змушує особу недооцінювати власну професійну придатність.
Під час того ж ефіру Карауш сказав, що Ростислав Сабадишин «якось умудрявся працювати без контракту» до 2022 року включно.
Коли ми уточнили, чому із Сабадишином не підписували контракт раніше та на основі чого тоді йому виплачували заробітну плату, Андрій Карауш відповів, що «напевно, про це треба запитати попередніх голів обласної ради».
Багаторічний керуючий справами виконавчого апарату Рівненської обласної ради Богдан Сологуб, до якого ми звернулися за коментарем, каже, що раніше українське законодавство не передбачало контрактної форми трудового договору з керівниками закладів освіти, які є комунальною власністю. І призначала їх облдержадміністрація або її структурні підрозділи. Коли з’явилися зміни, Сологуб пригадати не зміг.
– Оплата керівників закладів освіти, що є бюджетними установами, не залежить від того, чи це трудовий договір чи контракт. Це питання регулюється виключно нормативно-правовими актами уряду та актами відповідних міністерств, – додав посадовець.
Дивіться також: У 2017-му платили більше: про зарплату звільненого ректора Рівненської медичної академії
Розтрату коштів поки що не довели
14 січня 2025-го голова обласної ради повідомив у своєму телеграм-каналі, що звільняє Ростислава Сабадишина. Причини назвав такі:
► не погоджував кошториси доходів та витрат із обласною радою, яка є власницею медакадемії;
► не звітував обласній раді про діяльність закладу;
► не публікував звітність про економічні показники медакадемії на сайті;
► деякі викладачі академії працювали дистанційно, в тому числі ті, які були за кордоном, при цьому не оформивши належно документи.
Коли ми запитали, у чому полягає неефективне управління Ростислава Сабадишина, Андрій Карауш відповів, що «журналісти «Четвертої влади» та Суспільного у попередні роки показували «неприємні випадки, які стосувались закладу».
Також Карауш каже, що навчальний заклад, попри те, що отримав статус академії і може випускати лікарів, продовжував працювати як коледж. Мовляв, медакадемія «спромоглася ліцензувати всього 10 місць для магістрів».
Дружина Ростислава Сабадишина Оксана вважає, що звільнення її чоловіка – це «розвал України зсередини російськими спецслужбами».
У трудовій книжці Ростислава Сабадишина, яку вона опублікувала на своїй фейсбук-сторінці написано, що він неналежно виконував трудові обов’язки.
Зокрема, порушив умови контракту, не надавши програму розвитку закладу, кошторис, штатний розпис та структуру закладу на погодження профільних комісій Рівненської обласної ради.

У той же день Ростислав Сабадишин записав звернення під назвою «Ростислав Сабадишин: звинувачення без підстав». Його опублікували на своїх фейсбук-сторінках Рівненська медична академія та Оксана Сабадишина.
Розпочав Сабадишин із фрази: «Хотів би прозвітувати перед жителями області за ту роботу, яку я тут проробив».
Але першу половину часу присвятив розлогій передісторії про те, як він спочатку був бідним, а потім став небідним: пережив 90-ті і з дружиною «не мав за що хліба купити», як брат-бізнесмен навчив його бізнесу, як ледь не покинув медицину, аж його одного дня запросили у Рівне керувати медичним коледжем, а він покинув «серйозну посаду» у Тернополі, продав дві квартири і будинок і переїхав у Рівне «зовсім небідною людиною».
Вважає, що його принизили і з ним так не можна вчиняти, бо він – людина, яка «важко працювала і це все створювала для того, щоб ця область була на високому рівні».
– У цій ситуації, яка склалася, мене найбільше, що обурює, що мені зараз соромно вийти подивитися людям у вічі, у місто, хто мене знає, що я нібито розкрадав державні кошти, – додав Сабадишин.
Врешті, про результати своєї роботи розповів таке:
► створив медичну академію;
► видавав дипломи медичних техніків;
► медакадемія отримала чотири ліцензії, одна з яких – на підготовку лікарів;
► щороку до 15 людей під його керівництвом захищали дисертації та отримували звання доцентів, зробивши «важку працю» і пройшовши «важку дорогу людей»;
► «повзав на череві, випрошував у людей, щоб дали стипендію» студентам. Для цього посилав керівницю Рівненського медичного коледжу Ірину Туровську до першого заступника голови Рівненської ОВА Сергія Подоліна. Бо він – друг дитинства чоловіка Туровської.
Історії студентів, які скаржилися, що їх змушували віддавати свою стипендію як «благодійний внесок», ми розповімо нижче.
► «правдами й неправдами накручував на півтори ставки заробітні плати» викладачам, щоб ті отримували не 6-7, а 12-13 тисяч гривень заробітної плати і не виїжджали за кордон;
Не знаємо, як викладачам, але собі Ростислав Сабадишин, як ми вже писали, «накручував» заробітну плату і приховував від громадськості, скільки заробляє.
У 2016-му Ростислав Сабадишин отримав найбільшу зарплатню серед всіх керівників медичних коледжів та інститутів в Україні. Понад 80% його заробітної плати (близько 55 тисяч гривень в місяць) складали премії, матеріальна допомога та різноманітні надбавки.
► щороку працівники медакадемії донатили по 200 тисяч гривень зі своїх заробітних плат на потреби фронту.
Ростислав Сабадишин вважає однією з причин його звільнення те, що раніше кошти на зарплати та стипендії медакадемії «приходили безпосередньо з Києва, фактично оминаючи обласну раду».
А після того, як гроші почали «поступати на обласну раду», депутати «бачать ці гроші» і в них «починаються всякі думки, що треба за будь-яку ціну зняти з бюджету і поділити ці кошти».
На наступний день після публікації це відео зі сторінки медакадемії видалили. А Оксана Сабадишина написала на своїй фейсбук-сторінці: «Влада так боїться правди, що видаляє звичайний виступ людини».
Голова обласної ради Андрій Карауш каже, що медакадемія утримується за кошти із обласного бюджету і що «витрачання цих великих коштів, колосального ресурсу не може відбуватися безконтрольно».
«Щоб не було ніяких проявів корупції»
На представленні нової ректорки голова Рівненської обласної ради Андрій Карауш сказав, що «часи непрості, мають свої виклики і потребують інших, можливо, підходів», а також, що хоче, щоб академія «розцвіла по-новому і зайняла конкурентне місце без всяких негативних проявів, які, на жаль, є».
Нова ректорка Наталія Мамонтова попередила: «Щоб не було ніяких проявів корупції. Хто, можливо, має такі думки, зробіть висновок».
Сказала Сабадишину, що буде вдячна йому за конструктивні поради.
Ростислав Сабадишин побажав, щоб Наталія Мамонтова «також зрозуміла цих людей». Яких людей мав на увазі Ростислав Сабадишин, з відео, яке опублікував на своєму телеграм-каналі Андрій Карауш, не зрозуміло.
Голова Рівненської обласної ради Андрій Карауш подякував за роботу Сабадишину та вручив подарунок.
«Четвертій владі» Андрій Карауш відповів, що це був годинник із символікою ради за 2 тисячі 640 гривень.
На запитання «Четвертої влади», чи виявила перевірка зловживання та розтрату коштів, Андрій Карауш відповів, що в медакадемії проведуть ревізію та аудит. Якщо такі факти виявлять, то звернуться у правоохоронні органи.
«Ізолював від зустрічей, адміністративних нарад»
Також ми запитали у директорки Рівненського медичного коледжу Ірини Туровської, в чому саме полягав мобінг, який Ростислав Сабадишин нібито застосовував щодо неї. Вона відповіла, що має проконсультуватися зі своїм адвокатом, що вона має казати, і що зателефонує журналістці пізніше. Але після цього на зв’язок більше не виходила.

Голова Рівненської обласної ради Андрій Карауш відповів, що Ірина Туровська наводила різні факти, які відбувалися упродовж 2023-2024 років, які вона вважала мобінгом.
Зокрема, що Ростислав Сабадишин «безпідставно негативно виокремив» її з колективу та «ізолював від зустрічей, адміністративних нарад», «відсторонив від організації освітнього процесу» та звинувачував її «під час педагогічних нарад у всіх негараздах закладу».
«Ростислав Сабадишин створює стосовно мене напружену, ворожу атмосферу у колективі», – йшлося у листі до Рівненської обласної ради.
Ірина Туровська також у листі стверджувала, що Сабадишин пропонував їй написати заяву на звільнення з посади директорки Рівненського медичного коледжу. Згодом за наказом ректора з неї було знято все науково-педагогічне та педагогічне навантаження.
Туровська також повідомила, що на студентів, у яких вона викладала, тиснули і змушували писали заяву-скаргу, а також відмову від неї як викладачки.
«Особисто мені сказав, що не підпише контракт наступного року трьом викладачам, оскільки колеги відкрито підтримують мене. Вважаю, що метою є змусити мене звільнитися з навчального закладу, не брати участі у запланованому конкурсі на заняття посади директора фахового медичного коледжу та в подальшому призначити на цю посаду «свою» людину», – йдеться у зверненні Ірини Туровської, повідомили нам у Рівненській обласній раді.
«Четвертій владі» не вдалося поспілкуватися із Ростиславом Сабадишиним. Слухавку він не взяв, запитання у вайбері прочитав, але не відповів.
Його дружина Оксана Сабадишина вважає, що звинувачення у мобінгу та розтраті коштів – це пусті балачки, бо вона товаришувала з Туровською із 2009 року.
– У нас в сімейному архіві більше тисячі фотографій і відео спільного відпочинку і перебування і в Україні, і за кордоном. Про який мобінг може йтися? – каже Оксана Сабадишина.
– Який тоді, на вашу думку, був мотив і в кого, щоб звільнити вашого чоловіка? – журналістка.
– Я не знаю. Запитайте, будь ласка, у тих людей, які це зробили.
На опублікованому на сторінці дружини відео Сабадишин казав, що Ірина Туровська належно не виконувала свої обов’язки, зокрема провалила роботу з впровадження системи єдиного державного кваліфікаційного іспиту «Крок».
Також на відео запитав, «що це таке мобінг». І додав, що це «якісь такі слова європейські», сутність яких не розуміє, і «кожен підробляє їх під себе, під свої бажання, під свої вибаганки».
Сказав, що перша комісія «нічого не знайшла» по скаргах, які писала Туровська. А коли призначили другу комісію, то, мовляв, почали чіплятися до дрібниць:
– Що там десь якийсь папірець не подали. Та над нами купа інстанцій. Ми кожного року подаємо тисячі паперів. Та я звітуюся на медичній комісії кожного року. Якщо не подали якийсь папірець, ви могли мені це сказати, всі керівники обласної ради присутні. Або повторно пришліть запит нам. Хоча ми ніколи не порушуємо закон. Ніколи. Ми намагаємося працювати без порушення закону.
Засуджені за хабарі викладачі медколеджу
У 2015 році викладача інформатики Сергія Матвєєва затримали на хабарі. У 2016-му він визнав, що вимагав у студентів три тисячі гривень за здачу заліку, пішов на угоду зі слідством і замість в’язниці заплатив штраф – 5 тисяч 100 гривень. Він далі продовжив працювати у медичному коледжі.

Через місяць після затримання Матвєєва правоохоронці на гарячому спіймали іншу викладачку – Тетяну Бобошко, яка також була секретаркою приймальної комісії.
За вступ на «державне» Бобошко вимагала у студента 1 тисячу 700 доларів США.

Бобошко теж уклала угоду з прокурором та заплатила штраф – 20 тисяч гривень. Крім цього, їй на три роки заборонили займати посади чи займатися діяльністю, пов'язаною із виконанням організаційно-розпорядчих обов'язків у приймальних комісіях.
Але Тетяна Бобошко продовжила працювати у медичному коледжі, ставши кураторкою групи першокурсників спеціальності «Лікувальна справа».
У 2017-му викладачку предметів «Догляд за хворими» та «Сестринська справа» Інну Борисюк затримали на 4 тисячах доларів хабаря. Вона вимагала ці гроші у двох абітурієнток за вступ на державну форму навчання.
Тоді у справі фігурував Ростислав Сабадишин: Інна Борисюк начебто обіцяла «здійснити вплив на Сабадишина», щоб абітурієнтки вступили на бюджет.


Борисюк уклала угоду про визнання винуватості, сплатила 25 тисяч 500 гривень штрафу. Крім цього, її позбавили права обіймати організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, а також займатися викладацькою діяльністю строком на три роки.
Але згодом виявилося, що директор медколеджу Ростислав Сабадишин закріпив за Інною Борисюк аудиторію для проведення занять. Тоді «Четвертій владі» пояснили, що це помилка, і показали наказ на звільнення викладачки, який був виданий ще до вироку суду.
У 2021-му на 33 тисячах гривень хабаря затримали професора Рівненської медичної академії Михайла Дем’янчука. Через два дні після цього він визнав себе винним.

«П'ятірки мають ті, хто перший здав гроші»
У 2018 році «Четверта влада» з’ясувала, скільки коштує, щоб купити у Рівненській медичній академії оцінки, та скільки вимагають за вступ. Тоді студенти називали цей навчальний заклад магазином.
Одна зі студенток на правах анонімності розповіла, що за її вступ мама заплатила три тисячі доларів.
Колишній студент медколеджу Олександр Мамчур, який навчався там у 2010-му, розповів, що покинув навчання після першої ж сесії – через корупцію та низький рівень викладання. І пішов навчатися у медичний університет в Івано-Франківську.

Підтвердила це ще одна студентка, яка розповіла, що за чотири роки навчання вона жодного разу не тримала шприц і більшість практичних знань здобувала самостійно.
Ще одна студентка сказала, що корупційна система медколеджу навчила не медицині, а як можна «порішати» всі питання за гроші.
Загалом із двадцяти п’яти студентів, яких опитала «Четверта влада», тринадцятеро відповіли, що у них вимагали за вступ на державне від 1 тисячі до 4 тисяч доларів. Одна зі студенток платила, щоб вступити на платне, – 200 доларів.
А щоб здати сесію, потрібно заплатити від півтори тисячі до чотирьох тисяч доларів. За тих, хто відмовлявся платити, мусили складатися грішми одногрупники. Але після цього тим, хто не платив, у групі було «несолодко».
Одна зі студенток розповіла «Четвертій владі», що п’ятірки отримували ті, хто перший здавав гроші, на екзаменах можна було здати чистий листок.
Також студенти розповідали, як куратори приносили листочок з номером рахунку, на який треба було скинути певну суму грошей. Це називали «благодійним внеском». На «благодійність» студенти повинні були віддавати і свою першу стипендію.
У колишнього студента медколеджу Вадима Мухорина викладачі вимагали шість з половиною тисяч гривень за те, щоб він міг перездати екзамени. Проте у медколеджі пояснювали, що це гроші за пропущені заняття. Мовляв, плата за «енки» стимулює студентів ходити на пари.
Лише у 2018-му медколедж заробив на «енках» майже 400 тисяч гривень, хоча, згідно зі своїм статутом, не мав права брати за це гроші.
Вадим Мухорин тоді відмовився платити, і його відрахували. Після того, як студент почав судитися за поновлення у коледжі, йому телефонували з погрозами «викрутити яйця».

Рівненський міський суд, у якому розглядали цю справу, вирішив, що Мухорина відрахували правомірно, бо у нього була академічна неуспішність і він не виконав навчальний план без поважних причин.
Таке ж рішення ухвалив і Рівненський апеляційний суд.
Справа дійшла до Верховного суду. Вадима Мухорина не поновили у медколеджі.
Бо «наказ (про його відрахування. – Авт.) видано з додержанням вимог закону, а об'єктивних і достатніх підстав для поновлення у навчальному закладі не встановлено».
Ростислав Сабадишин казав «Четвертій владі», що студенти, які скаржаться на хабарництво у медколеджі/медакадемії кажуть неправду, а правоохоронці не ловлять викладачів, а підставляють.
– Якщо поставлено завдання конкретно до кожної людини, то хто хоч візьме, – казав у 2018 році Сабадишин «Четвертій владі».
Скандал зі швейцарцями
У 2022-му колишня координаторка симуляційного центру медакадемії Анна Кирнична розповіла «Четвертій владі», що у студентів вимагали гроші за складання екзаменів на обладнанні цього симуляційного центру. Обладнання ж закупили за гроші швейцарської донорської організації.

За словами Кирничної, її усунули від керівництва центром, бо вона «заважала медакадемії в організації корупційної схеми».
Після скандалу швейцарці забрали обладнання, вартістю три з половиною мільйони гривень. Симуляційний центр пропрацював менше пів року.

Дивіться також: Дорога білоХАЛАТНА освіта. Як у Рівненському медколеджі торгують оцінками та можливістю навчатися
Якщо вам сподобався матеріал, перерахуйте, будь ласка, 30 гривень на волонтерську монобанку чи на картку благодійного фонду, прив'язану до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184
«Четверта влада» та БФ «Скарбниця Надії» збирають гроші для ініціативи «Рівненський дрон», яка складає FPV-дрони для рівненських бійців на передовій.
У 2024-му завдяки нашим читачам ми зібрали кошти на 20 FPV-дронів для 38-ї бригади морської піхоти і 1 дрон для 104-ї ОБр територіальної оборони; закупили 10 приладів засобів радіоелектронної розвідки «ванільний цукорок» для аеророзвідників прикордонної служби; долучилися (50 тисяч) до збору на авто для 48-ї інженерної бригади ЗСУ.
Долучайтеся, будь ласка.
Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA663052990000026006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693
Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу» 30-ма гривнями.
Підписуйтесь на канали «Четвертої влади» у телеграмі, ютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці, твітері, тіктоці, вотсапі. Вдячні за ваші коментарі в соцмережах та поширення матеріалів.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти