Кіоски біля «Сільпо» стали торгово-офісними приміщеннями, їх незаконно зареєстрували як нерухомість

Схема захоплення дорогої землі міста триває, за сприяння і бездіяльності міської влади
Джерело
«Четверта влада», Ольга Підгородецька

Кіоски на вулиці Київській у Рівному, навпроти «Сільпо», які мали бути тимчасовими спорудами, зареєстрували як нерухомість, яка належить підприємцю Олександру Сачевчичу. Сталося це у вересні 2022 року. Згідно з витягом з реєстру прав на нерухоме майно, нині у власності підприємця – 14 торгово-офісних приміщень загальною площею 249,7 квадратів.

Раніше Сачевчич запевняв, що його споруди – тимчасові. Адже саме на встановлення тимчасових споруд він отримав дозвіл від на той час заступника начальника управління містобудування та архітектури Андрія Юркова.

Згідно із законодавством, тимчасові споруди не можуть бути нерухомістю. Однак з підтримкою державної реєстраторки з Корнина підприємець зробив крок до подальшої схеми захоплення землі громади: отримав документ про те, що кіоски – це буцімто нерухомість.

Розповідаємо, що можна ще зробити, щоб міська громада отримала шанс повернути землю у своє управління.

Чи можна кіоски реєструвати як нерухомість

Про те, що кіоски зареєстрували як нерухомість, «Четвертій владі» розповів депутат Рівнеради Святослав Клічук, який давно відстежує цю тему і намагався зупинити спробу захоплення комунальної землі. Перетворення кіосків на нерухоме майно він побачив у витягу, який взяв щодо майна підприємця Сачевчича.

Ось як виглядає у витягу реєстрація одного з кіосків:

На Київській, поблизу «Сільпо», зареєстрували 14 подібних «об'єктів нерухомості»

Решта схожих споруд зареєстровані за схожими адресами:

14 схожих адрес на кіоски як на нерухомість

Звідки взялися ці адреси – поки що невідомо. Адже, за інформацією керівника відділу генплану Управління архітектури та містобудування Рівного Андрія Шевчука, управління не присвоювало цих адрес. Хоч саме це управління має такі повноваження.

Тож хоча чіткої локації цих адрес на карті немає, однак Київська 77 знаходиться біля «Сільпо», тож робимо висновок що ці адреси якимось чином зареєстрували саме за згаданими кіосками.

10 тимчасових споруд, які поставили в сквері, у незаконний спосіб перетворилися на 14 об'єктів нерухомості

Ця реєстрація є незаконною, робить висновок фахівець, до якого «Четверта влада» звернулася за консультацією.

– Тимчасові споруди за визначенням не є нерухомістю і реєстрація прав власності в державному реєстрі за законодавством неможлива теоретично, бо це [відбувається] лише для нерухомого майна – каже експерт із земельного законодавства Георгій Могильний.

Додає: для того, щоб «законно зареєструвати подібні об’єкти, потрібні документи про введення їх в експлуатацію».

– Є пряма норма закону, що право може набуватись для об'єктів, що мають бути введені в експлуатацію лише після отримання документу про готовність до експлуатації. Тобто мали бути документи на землю (в оренді, власності) під забудову, [внесені] документи в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва про готовність до експлуатації об'єктів. Технічний паспорт вже вторинний, він подається в процесі при реєстрації, – пояснює експерт.

Депутат Рівнеради  Святослав Клічук каже, що Олександру Сачевчичу землю під будівництво не виділяли.

– Такого документа в Сачевчича немає, бути не може, тому що це земля – міста і він не отримував ніяких на неї прав користування чи оренди, чи будь-чого. Він або підробив це, або не знаю, які документи він подав, – зазначає депутат.

Поговорити з підприємцем, як та основі яких документів кіоски зареєстрували нерухомістю, «Четвертій владі» не вдалося. Почувши наше питання, він пообіцяв зателефонувати «в кінці дня», не зателефонував. А наступного дня слухавки від журналістки вже не взяв.

Не поговорили ми і з реєстраторкою у Корнинській сільській раді Анастасією Левандовською, яка зареєструвала це право: номер, що ми знайшли, виявився недісним.

Натомість Георгій Могильний каже, що дії державного реєстратора має досліджувати антирейдерська комісія при Мін’юсті. І «місцева влада має туди звернутися з вимогою скасувати незаконну реєстрацію прав на нерухомість».

– Ця комісія досить швидко розглядає питання. Проблема в чому? Якщо почнеться судовий спір: чи то прокуратура, чи то місцева захоче подати в суд, вони вже не зможуть звернутися в антирейдерську комісію і швидко вирішити питання, – пояснює експерт.

Бізнес підприємця Сачевчича на захопленій землі міста, без сплати за оренду землі, процвітає завдяки сприянню у місцевій владі

Як влада сприяла або бездіяла у питані захоплення скверу

Будівництво кіосків напроти «Сільпо» одразу почалося зі скандалів. Адже замість тимчасових споруд, які мали бути без фундаменту, підприємець фактично почав зводити капітальні. Сам Сачевчич наявність фундаменту заперечував і запевняв, що споруди – тимчасові.

Так само зробили офіційний висновок, що споруди тимчасові, і посадовці Управління державного архітектурного-будівельного контролю Рівненської міської ради, опираючись на висновок експертизи, яку самі й замовили.

Міська влада могла перешкодити Сачевчичу будуватися: підприємець почав зводити кіоски пізніше, ніж мав це зробити. Та й почав влаштувати не 10 «тимчасових споруд», на які отримав дозвіл, а 14. 

Однак головний архітектор Рівного Дмитро Котляров не поспішав скасовувати дозвільну документацію підприємцю. А коли це зробив – на вимогу рішення Рівнеради – суд відновив дозвіл. Один з аргументів – його скасували неправильно.

Ще один метод захисту землі від майбутньої забудови пропонували депутати від «Голосу». Вони наполягали, що ділянку міг би також захистити статус скверу. Проте Рівненський міський трест зеленого господарства не поспішав звертатися у Рівнераду з відповідною заявою.

А згодом ми знайшли давні політичні зв’язки підприємця з керівником тресту Ігорем Романчуком. Захищав це захоплення землі і телеканал місцевого забудовника Романа Куриса.

Залишки захопленого скверу облюбували безпритульні пси

Стежте за цією темою за тегом: кіоски біля Сільпо


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте