На міського голову Рівного склали протокол про корупцію – за доплати «спонсорці»

Національне агентство з питань запобігання корупції побачило корупцію в діях Олександра Третяка, який виписував премії своїй підлеглій Марії Корнійчук, котра раніше фінансувала його передвиборчу кампанію
Джерело
Фото з фб-сторінки Марії Корнійчук

Національне агентство з питань запобігання корупції склало протокол (уточнення: три протоколи) на рівненського міського голову Олександра Третяка. За те, що призначив надбавки людині, яка була однією із спонсорок його передвиборчої кампанії, а потім з його подачі стала посадовицею Рівненської міськради.

Йдеться про нині керуючу справами виконавчого комітету міської ради Марію Корнійчук. На виборах 2020-го вона працювала у штабі Олександра Третяка та робила пожертви до його виборчого фонду. У грудні того ж року міський голова призначив її своєю радницею, а у квітні 2021-го подав її кандидатуру на посаду керуючої справами.

Як пані Марія відзначилася на посаді, можна подивитися в матеріалі: «В її діях є ознаки злочину», – адвокат про керуючу справами Рівненського міськвиконкому Марію Корнійчук

На обох посадах Марія Корнійчук отримувала надбавки до зарплати, призначені за підписом Олександра Третяка. У таких діях вбачається порушення законодавства, адже, фактично, міський голова за кошти платників податків матеріально «віддячував» людині, яка фінансово підтримала його на виборах.

Пожертвувала 45 тисяч, отримала 50% до окладу

45 тисяч гривень добровільних внесків до виборчого фонду Олександра Третяка Корнійчук Марія Іллівна зробила 18 листопада 2020 року – за чотири дні до другого туру виборів міського голови Рівного. Ці дані збереглися у «Відомостях про надходження добровільних внесків фізичних осіб», поданих Третяком:

 

А вже 17 грудня у ЗМІ з’явилися повідомлення, що новообраний міський голова Олександр Третяк призначає  Марію Корнійчук своєю радницею.

Наступного дня, 18 грудня, голова підписав розпорядження №1087-р, яким радниці Корнійчук встановив надбавку у розмірі 50% від посадового окладу «за виконання особливо важкої роботи»:

5 січня Олександр Третяк знову підписав розпорядження про встановлення надбавки Корнійчук у розмірі 50% до посадового окладу – «за високі досягнення у праці».

29 квітня 2021-го міська рада «взяла до уваги пропозицію міського голови» та затвердила Марію Корнійчук керуючою справами виконавчого комітету Рівненської міської ради.

На сайті Рівненської міської ради доступні кілька розпоряджень міського голови про матеріальне заохочення Марії Корнійчук уже на посаді керуючої:

№587-р від 26.05.2021 року. Про надбавки у розмірі 50% до посадового окладу за високі досягнення у праці: 
№1331-р від 18.11.2021 року. Про надання матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань 
№26-р від 19.01.2022 року. Про встановлення надбавки за доступ до державної таємниці у розмірі 10% від посадового окладу.

«Світить» штраф

Національне агентство з питань запобігання корупції на основі згаданих фактів склало протоколи про «корупційні» адмінправопорушення – за частинами 1 та 2 статті 172-7 Кодексу про адмінправопорушення.

У частині першій йдеться про неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів.

Покарання – штраф від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 1 700-3 400 гривень.

Друга частина – це вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів. Передбачене покарання – штраф від двохсот до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 3 400-6 800 гривень.

Протоколи уже надіслали до Рівненського міського суду, який має остаточно ухвалити, винен міський голова чи ні.

За даними із сайту Рівненського міського суду, суддя Рогозін розгляне три протоколи, складені на Олександра Третяка, о 10:00 30 березня.

На цю ж дату міський голова своїм розпорядженням призначив наступне пленарне засідання Рівненської міської ради.

Без коментарів

Ми намагалися отримати коментарі в Олександра Третяка та Марії Корнійчук. Речниця міської ради Оксана Власюк коротко відповіла: «Справа наразі у суді, тому до рішення суду міський голова не коментує».

Щодо Марії Корнійчук, то вона не підіймала слухавку і не прочитала повідомлення у месенджері, хоча через речницю ми передали, про що саме хочемо з нею поспілкуватися.

Продовження: Як Олександр Третяк не прийшов на засідання суду з обвинувачення в корупції за трьома протоколами

В чому порушення

Пояснити, чому саме міський голова Олександр Третяк не мав би призначати надбавки Марії Корнійчук, яка спонсорувала його виборчу кампанію, ми попросили юристку проєкту «Бігус.Інфо» Лізу Середіну.

Юристка проєкту «Бігус.Інфо» Ліза Середіна вважає, що те що Марія Корнійчук, яка співфінансувала передвиборчу кампанію міського голови, нині працює як його підлегла – створює конфлікт інтересів у міського голови. Фото ІРРП

Правниця вважає, що Корнійчук взагалі б не мала працювати у підпорядкуванні міського голови, якому фінансувала передвиборчу кампанію.

– Ймовірно, у цьому випадку ми маємо реальний конфлікт інтересів, тобто суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об’єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень, – зазначає Ліза Середіна.

За її словами, про можливу наявність конфлікту інтересів свідчить такі обставини:

  • У міського голови може бути майновий приватний інтерес, зумовлений позаслужбовими стосунками з особою, яка здійснила добровільний внесок на межі максимального (10 мінімальних заробітних плат).
  • Встановлення зазначених надбавок є дискреційним повноваженням міського голови, який міг на власний розсуд призначати їх чи не призначати.
  • Наявна суперечність між приватним інтересом та повноваженнями, тому навіть якщо призначення надбавок здійснив об’єктивно, міський голова все одно діяв в умовах реального конфлікту інтересів.

– Відповідно до закону, міський голова мав би вжити заходи щодо недопущення виникнення потенційного чи реального конфлікту інтересів, тобто міг би з самого початку не призначати Марію Корнійчук своєю радницею. Це якщо він знав, хто вона, і що вона раніше фінансувала його виборчий фонд, – каже Ліза Середіна.

–  Хоча з огляду на суму добровільного внеску, близьку до максимальної, та заборону законом анонімних внесків, при призначенні на позаконкурсну посаду (радника) в особи об’єктивно мали б виникнути сумніви щодо наявності конфлікту інтересів.

Міський голова, за словами юристки, мав би повідомити НАЗК про конфлікт не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли він дізнався про наявність у нього реального конфлікту інтересів.

– А також він мав би не вчиняти дії та не ухвалювати рішення в умовах реального конфлікту інтересів, а він конкретно це і зробив, коли призначив Марії Корнійчук набавки, – додає Середіна. – І зрештою, він мав би сам вжити заходи щодо врегулювання реального конфлікту інтересів, тобто зробити так, щоб Марія не перебувала в його підпорядкуванні. Наприклад, перевести її кудись чи звільнити.

– Тобто він мав заявити про конфлікт до НАЗК і не мав би нараховувати Марії надбавки. Вона, в принципі, не мала би працювати у міській раді, бо міський голова так чи інакше впливає на її становище і зарплату, – підсумовує Ліза Середіна. – У будь-якому випадку, є чи нема конфлікту, розглядають НАЗК і суд. Ми не можемо точно стверджувати, бо все зав'язано на тому, чи був у посадовця приватний інтерес.

Продовження: Третяк за спонсорку не відповідатиме: суд ухвалив рішення у справі про корупційне порушення міського голови Рівного


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте