Рівне разом з Курисом, криміналом і «мутними» зв'язками: що нам не розказали про Шакирзяна

Забудовник ЖК «На Щасливому» Роман Курис тісно пов'язаний з ще не так давно непублічним Віктором Шакирзяном. Ми дізнавалися які таємниці має кандидат у мери
Джерело
«РівнеМедіа» , «Рівне вечірнє»

Хто такий Віктор Шакирзян? У агітації, яка полонила місто, рівнянам розповідають про успішного бізнесмена, благодійника, а останнім часом ще і господарника, якого турбують проблеми всіх і вирішує він їх так вправно, наче в нього є чарівна паличка. Про нього розказали ледь не всі місцеві ЗМІ і, зауважте, що розповіли тільки те, що Віктор Шакирзян сам хотів би про себе розповісти.

У час, коли рівняни думають за кого віддати свої голоси, важливо розповісти факти, а не приховану рекламу про претендента в міські голови від партії «Рівне разом» Віктора Шакирзяна.

То хто такий Віктор Шакирзян? Кримінальна справа, бізнеси, окремі з яких записані на односельчан, участь в розбудові ЖК «На Щасливому», зв'язки з Романом Курисом, історія про того, хто будував мікрорайон. І до чого тут В'ячеслав Єфтеній, Олег Назарук і «Дядя Фьодор» – чоловік якого називали «смотрящим» за бурштином на Рівненщині.

Про все це читайте у нашому розслідуванні.

Від працівника ковбасної фабрики до бізнесмена-будівельника

Віктор Шакирзян родом із села Бабин Гощанського району Рівненської області. У агітках «Рівне разом» пишуть, що він з простої родини – батько водій-механік, а матір пенсіонерка, працювала на цукровому заводі. У інтерв'ю з ознаками прихованої реклами на сайті «Рівне вечірнє» Віктор Шакирзян розказує, що першим місцем роботи в часи студентства була ковбасна фабрика.

іі
Віктор Шакирзян не одразу став бізнесменом-будівельником. Позаду досвід успішних і не дуже компаній. Фото з ВК Олени Шакирзян 

На фабриці він працював не довго. Вже у 2001-му році Шакирзян заснував першу компанію – приватне підприємство «Фірма «Меркурій-інвест», яке займалося технічним обслуговуванням автомобілів і проіснувало до 2007 року. Фірму ліквідували рішенням суду і з цього ж рішення відомо, що в неї тоді були податкові борги.

Так само банкрутом в кінцевому результаті став другий бізнес Віктора Шакирзяна – ТОВ «Торговий дім «Імперія», зареєстроване за його адресою проживання, в гуртожитку, на вулиці Млинівській. Підприємство спочатку працювало в сфері харчування, а потім у будівництві і проіснувало до 2008-го. На момент ліквідації загальна сума боргів перед бюджетними установами і працівниками сягала 131 тисячу гривень.

У 2005-му Шакирзян заснував першу будівельну компанію – ПП «Буд-сектор». Фірма займається будівництвом житлових і нежитлових будівель. Маючи власний бізнес, він ще встиг попрацювати в Рівненській обласної філії підприємства Міністерства внутрішніх справ «Спецсервіс». У 2006-2008-му Шакирзян був директором і бухгалтером філії. За офіційними даними, підприємство займалося розподіленням та постачанням газу.

У 2007-му, коли компанію очолював Шакирзян, вона втрапила у судові розбірки. Підприємство мало поставити компанії «Дааліс» автопаливозаправник. Гроші рівненська філія отримала, а товар не доставила. Тому суд забов'язав головний офіс Спецсервісу розраховуватись за борги рівненської філії. Згодом Шакирзян звільнився.

Захід-трансбуд

Навесні 2020-го року рівняни могли бачити борди Шакирзяна-бізнесмена з лого компанії «Захід-трансбуд». З того часу у рівненських ЗМІ було чимало матеріалів, в яких Шакирзяна представляли як успішного бізнесмена чи то директора, чи то засновника будівельної компанії.

іі
Перші банери з зображенням Віктора Шакирзяна мали такий вигляд. Фото сайту «Рівне вечірнє» 

В агітації кандидата пишуть, що він заснував «Захід-Трансбуд» у 2012 році. З реєстру взнаємо, що 95% підприємства належать Віті Ванчуговій – сестрі Віктора Шакирзяна, яка в соцмережах зазначає, що працює в агентстві нерухомості. 

ж
Скріншот Фейсбук-сторінки Віти Шакирзян (Ванчугова – прізвище після шлюбу, – ред.)

Власницею решти, 5% статутного капіталу «Захід-Трансбуд» є Оксана Галайчук – дружина бізнес-партнера і односельчанина Віктора Шакирзяна Віталія Галайчука.

Сам Шакирзян до 15-го вересня був директором фірми «Захід-Трансбуд». Тепер нею керує бухгалтерка фірми Богдана Філліпова.

На своєму сайті «Захід-трансбуд» вказує, що надає в оренду будівельну техніку, продає будматеріали і сама будує. «Потрібен щебінь чи пісок? Тоді Вам саме до нас!», – запевняють на сторінці компанії «Захід-трансбуд» у Фейсбуці.

З 2018-го у компанії справді не має бути проблем зі щебенем. Два роки тому Віктор Шакирзян купив компанію «Балашівський граніт» у Марії Антонюк – жінка володіє бізнесом, зокрема, спільно з Олегом Каштаном – відомим рівненським бізнесменом і забудовником котеджного містечка «Щасливе» і «Басів схил».

Компанію купили з дозволом на видобування гранітів в якості сировини для виробництва будівельного щебеню та каменю. Фірма має право працювати на Балашівському родовищі, що на Березнівщині, аж до 2028 року.

У 2019-му «Балашівський граніт» переписали на Сергія Трофімчука – сусіда Шакирзянів у Бабині. Також Трофімчук фігурує у кількох бізнесах дуже близьких до Віктора Шакирзяна.

Ще один проект Шакирзяна – будівництво власного невеликого ЖК. Неподалік Льонокомбінату у Рівному будується новий район. За документами це Великий Житин, а по факту – Рівне. Нещодавно тут з'явилось будівництво Віктора Шакирзяна. У інтерв'ю «Рівне вечірнє» він сам про це розповів.

д
Котеджі Віктора Шакирзяна, записані на фірму сусіда Шакирзянів

Стайл хаус – це сім триповерхових котеджів на вулиці Слава Переможцям. Цього року їх добудували і почали продавати на сайтах нерухомості. Нещодавно ділянку, на якій вони знаходяться, переписали на сина Віктора Шакирзяна – Іллю. Її площа – 0,7 гектара, призначення – для індивідуального садівництва.

Через те, що за останні три роки ця земля мала п'ять змін кадастрових номерів і декілька поділів (великі ділянки розбивають на менші, потім об'єднують і ліплять, що завгодно, – ред.), встановити яким чином вона перейшла у приватну власність і чи чесно це відбулося нам не вдалося. Держгеокадастр відповів нам, що з'ясовувати це не буде.

Завдяки розпорядженню голови Рівненської райдержадміністрації ми встановили, що ця земля, як і чимало ділянок поруч, належала адвокату «Скорпіону» Олександру Лукомському.

На той час голова Рівненської райдержадміністрації Володимир Пилипчук дозволив Лукомському змінити цільове призначення ділянки з сільського господарства – на такій землі не можна будувати, на садівництво – така якраз підходить під котеджі.

Нагадаємо, що ми вже розповідали як адвокати «Скорпіону» беруть участь у сірій схемі привласнення державної землі. Але про це трохи далі.

Квартири бренду «Стайл хаус» записані на однойменну компанію ПП «Стайл хаус». І власник там зовсім не Віктор Шакирзян, а Олександр Нікітчук – вже другий односельчанин Шакирзяна з Бабина. В минулому він також був директором двох компаній Шакирзяна, а нині разом з сестрою кандидата Вітою Ванчуговою записаний співвласником компанії «УкрбудРівне».

Шакирзяни і державні гроші

Не таким уже і незнайомим гравцем Віктор Шакирзян був для рівненської влади, критика якої стала мало не частиною його агітації. Торік вона нагородила його на день будівельника. Крім нагороди, влада частенько укладає договори з його компаніями. Бюджетні організації співпрацювали здебільшого напряму, без тендерів.

За інформацією з Прозоро, з 2017-го року компанія «Захід-Трансбуд» підписала договорів з державними і комунальними структурами на майже 14 з половиною мільйонів гривень.

Найбільші замовники:

  • Рівневодоканал. Загальна сума договорів становить 4 мільйони гривень.
  • Корнинська сільрада. Загальна сума договорів – 3 мільйони 700 тисяч гривень. 
  • Управління житлово-комунального господарства Рівненської міської ради. Загальна сума договорів – 2 мільйони 600 тисяч гривень.

Ще одним ТОП-замовником є Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Рівненській області.

Загалом це 149 угод. З них лише п'ять провели за процедурою відкритих торгів, яка передбачає змагання учасників, скидання цін, тобто справжню конкуренцію.

Решту угод (144) замовники укладали із «Захід-Трансбуд» напряму. Адже закон раніше дозволяв не проводити тендер, якщо сума не перевищує півтора мільйони гривень для робіт і 200 тисяч гривень для товарів та послуг.

іі
«Захід-Трансбуд» будує дорогу по вулиці Гашека у Рівному за 901 тисячу. Фото: Фейсбук «Захід-Трансбуд»

Наступна компанія ТОВ «Рівнетрансбуд». Її власниками є Віктор Шакирзян та рівнянин Віталій Галайчук. Компанія будувала все: котельні, приміщення митниці, дахи, судові зали тощо.

В арсеналі «Рівнетрансбуд» 99 угод на загальну суму майже 61 мільйон гривень. І знову ж, майже всі без конкуренції. ТОП замовників:

  • Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Рівненській області. Загальна сума – договорів 20 мільйонів 300 тисяч гривень.
  • УЖКГ Рівненської міської ради. Загальна сума договорів – 16 мільйонів 600 тисяч гривень.
  • Радивилівська райлікарня. Загальна сума договорів – 7 мільйонів гривень. 

Ще один переможець тендерів – батько Віктора Шакирзяна Володимир Рахимзянович. З агіток дізнаємося, що він водій-механік. Судячи з реєстрів, Володимир Шакирзян – цілком успішний бізнесмен.

У червні він з колишнім рівненським СБУшником Максимом Лащем співзаснував ТОВ «Захід-бетонбуд». При реєстрації товариства вказали, що воно займатиметься виробництвом бетонних розчинів, готових для використання і надаватиме в оренду різну техніку.

фф
Володимир Шакирзян із сином Віктором. Фото зі сторінки Віктора Шакирзяна у фейсбуці

ФОП Шакирзян Володимир Рахимзянович напідписував договорів з державними замовниками на 2 мільйони 185 тисяч гривень.

Найбільший замовник послуг підприємця – Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Рівненській області. Сума договорів сягає 1 мільйон 870 тисяч гривень. На державне замовлення Віктор Шакирзян влаштовував благоустрій, поставляв перила, труби і так далі. І робив це без конкурентних процедур.

Фірми Шакирзяна фігурують у корупційній справі Вдовиченка 

У січні 2019-го у Рівному сталося гучне викриття – правоохоронці з обшуками увірвалися в будинок начальника Територіального управління судової адміністрації Рівненської області Віктора Вдовиченка.

фф
Щодо діяльності Віктора Вдовиченка розслідують справу в корупційному злочині. Архівне фото

У будинку Вдовиченка, офісі та інших приміщеннях провели обшуки, в ході яких вилучили чималі кошти. «Там були і гривні, були і євро, були і долари», – коментував Вдовиченко. 

Також обшуки провели у компаній і підприємців, які проводили роботи в судах і які начебто були у змові з керівництвом рівненської обласної судової адміністрації.

Всього у справі фігурує чотири компанії і двоє підприємців. Серед них – дві компанії Віктора Шакирзяна, а також його батько Володимир Шакирзян.

!!
Під час обшуку правоохоронці знайшли гроші різних валют. Однак, не відомо, чи саме ці кошти вилучили у Віктора Вдовиченка. Фото УСБУ в Рівненській області

Цитуємо фрагмент судової ухвали:

«Слідчим управлінням проводиться досудове розслідування кримінального провадження з матеріалів якого вбачається, що начальник територіального управління Державної судової адміністрації України в Рівненській області (ТУ ДСА) ОСОБА_5 (Віктор Вдовиченко, – ред.) за попередньою змовою з іншою службовою особою ТУ ДСА, а також службовими особами ТОВ «Рівнетрансбуд», ТОВ «Рівнеакватерм», ФОП «Захарчук Тамара Валентинівна», ТОВ «Теплосфера Плюс», ТОВ «Захід–Трансбуд», ФОП «Шакирзян Віктор Володимирович» (ймовірно це описка, адже з судами співпрацював ФОП Шакирзян Володимир Рахимзянович, а не його син, – ред.)

з якими ОСОБА_5, як начальником ТУ ДСА, укладені в 2017-2019 роках цивільно-правові угоди на виконання для ТУ ДСА робіт, послуг та постачання товарів для місцевих судів Рівненської області, отримує для себе та іншої службової особи ТУ ДСА неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів, будівельних матеріалів, виконання будівельних (монтажних, інших) робіт та послуг на об'єктах нерухомості, які перебувають у приватній власності ОСОБА_5 та членів його сім'ї, чим вчиняють дії з метою привласнення, розтрати майна, придбаного за бюджетні кошти.

В ході досудового розслідування зафіксовано факти привласнення ОСОБА_5  та іншою службовою особою ТУ ДСА, товарно–матеріальних цінностей, що перебувають у державній власності, а саме на балансі ТУ ДСА, зокрема в приміщенні колишнього управління Національного банку України в Рівненській області, за адресою: м.Рівне, вул. Симона Петлюри, 10», – йдеться в судовій ухвалі.

Справу розслідують більше року. Але навіть у свіжих судових документах версія слідства за цей час не змінилася. Тобто компанії кандидата Віктора Шакирзяна досі під прицілом правоохоронців у резонансній кримінальній справі.

У січні 2019-го обшуки у цій справі провели у «Рівнетрансбуд». Вилучили документи і відеореєстратор.

І це не дивно, адже саме ця компанія є лідером за кількістю і вартістю укладених угод з Територіальним управлінням судової адміністрації Рівненської області. Всього підписали 99 договорів на загальну суму у 20 мільйонів 400 тисяч гривень.

Як правило, компанія здійснювала невеликі роботи в судах. Найдорожча угода – капітальний ремонт Дубенського суду за майже 9 мільйонів.

У відкритому доступі ми знайшли судову ухвалу в якій описана суть так званої співпраці підприємців з судовою адміністрацією.

Управління купувало сканери по 11 тисяч гривень за штуку у підприємиці Тамари Захарчук. За версією слідства, їх справжня вартість була 6,6 тисячі гривень за штуку. У результаті лише на сканерах «наварили» 92 тисячі гривень. Суть же співпраці по значно дорожчих будівельних тендерах у відкритих джерелах не описана.

Загалом, у цій справі правоохоронці провели 9 обшуків, 27 допитів, 6 судових експертиз і багато інших дій. Кількість судових засідань наближається до сотні. Попри це, на початку 2020-го Вдовиченко уникнув підозр у злочині і корупції. Справу все ще розслідують. 

Натомість Віктору Вдовиченку у серпні 2020-го оголосили підозру в інших двох злочинах – за неправомірне привласнення зарплати шляхом зловживання службовим становищем і службове підроблення документів. Та наразі його вина в суді не доведена.

Шакирзян-політик і його таємні друзі

Перша спроба Віктора Шакирзяна потрапити у політику була у 2015-му. До Рівненської обласної ради він йшов у списку партії «Конкретних справ» як безпартійний, громадянин України з професійно-технічною освітою, директор ТОВ «Захід-Трансбуд». Депутатом він так і не став. 

Після цього помітної для загалу активності Віктор Шакирзян не проявляв. Та, як пишуть в його агітації, насправді він багато всього робив, але не потребував піару.

Все змінилося в травні цього року. Дуже швидко з маловідомого рівненського бізнесмена, який ніколи, принаймні за останні роки, публічно не вступав у дискусії, не брав участі у ініціативах, тобто не мав помітного стосунку до громадського життя міста, він став рейтинговим рівненським кандидатом. Чи можливо, що в один день все змінилося і він раптово захотів публічності?

Більше публічності рік тому хотів забудовик «На Щасливому», власник багатьох підприємств Роман Курис. Влітку минулого року він дав перше інтерв'ю і заявив, що ставатиме більш публічним.

«Виходу з тіні» передував конфлікт з начальником обласної Державної архітектурної будівельної інспекції Ігорем Мічудою, який вважав будівництво торгового центру «На Щасливому» незаконним і, за словами Куриса, вимагав хабар у забудовника.

аа
У лютому 2019-го Роман Курис з будівельниками мітингували, звинувачуючи ДАБІ у корупції 

Далі – білборди по місту з новорічним привітанням забудовника. Курис потрапляє на обкладинку журналу «Рівняни», вітає рівнян зі святами. Потім вітає ще зі святами, дарує лікарням обладнання, антисептики – так само пізніше це робитиме Шакирзян. Здавалося, це підготовка до виборів.

Так це було чи ні – може відповісти лише сам Роман Курис і його команда. Втім з власного джерела нам відомо, що ще взимку він збирав команду для просування його кандидатури на вибори.

Можливо, політичні амбіції вщухли через темні факти з минулого Романа Куриса.

Нещодавно про це почав говорити канал опонентів з партії «За Майбутнє» – «Рівне 1», який ще не так давно знімав «хвалебні» оди Віктору Шакирзяну. Тепер канал повідомляє, що Романа Куриса судили за крадіжку коштів із сейфу. Більше того, в сюжеті говорять, що він організував напад на жінку та її онука, з метою вимагання грошей.

І, як вдалося з'ясувати «Четвертій владі» із судового вироку – це правда.

Більше про цю історію читайте в матеріалі: Любов і гроші: кримінальна драма Романа Куриса – грабіж, крадіжка, знищення документів

Крім того, на початку березня ми опублікували розслідування про сіру схему привласнення гектарів землі. Ділянки для ведення сільського господарства оформлювали на підставних осіб, серед яких засвітилися адвокати об'єднання «Скорпіон». Схему переходу землі в приватні руки, з використанням підставних осіб, ще до нас розслідувала поліція. Втім далеко правоохоронці не зайшли.

Розслідуючи системний дерибан землі, ми з'ясували, що ТОВ «Острозький піщаний кар'єр», яке отримало дозвіл видобувати на родовищі пісок, оформлене на кума Романа Куриса, адвоката і екс-співвласника «Скорпіону» Андрія Давидюка.

Компанію «Дельта геологія», яка отримала землю родовища, заснував Олександр Козяр, якого Роман Курис назвав «це моя людина».

Перераховані вище факти та зв’язки Романа Куриса могли б становити репутаційну загрозу для нього, як кандидата. Та вплинути на виборчі перегони.

Інша справа Віктор Шакирзян, про якого до весни 2020-го можна було дізнатися, хіба, з реєстрів і сайту ЦВК.

Шакирзян-благодійник без політичного бекграунду і конфліктів є, по суті, «чистим аркушем» з якого піарники роблять те, що сподобається виборцю. Тепер телеканал, який нещодавно придбав Роман Курис став майданчиком піару і прихованої реклами Шакирзяна. Медіа часто випускає приховану рекламу – «джинсу» про Віктора Шакирзяна і його громадську організацію «Рівне разом».

фф
На презентації оновленого телеканалу був його вже екс-власник, секретар Рівнеради Сергій Паладійчук (праворуч), новий співвласник Роман Курис (у центрі) та Віктор Шакирзян (другий праворуч). Також на фото екссвободівець і ексголова Рівненської ОДА, а тепер член команди «Рівне разом» Сергій Рибачок (крайній ліворуч) та ексміліціонер, керівник Територіального управління Служби судової охорони в Рівненській області Віктор Мороз (другий ліворуч). Фото Олександра Харвата

За інформацією, яку нам вдалося підтвердити з кількох джерел, така підтримка має вагому підставу – Роман Курис і Віктор Шакирзян – куми.

!!
Дружина Романа Куриса Олена (ліворуч) та Олена Шакирзян на дні народження сина кандидата Віктора. Фото з Фейсбуку Олени Шакирзян. Аналогічні фото є і й у їхніх дітей, в той час як Курис і Шакирзян цей зв'язок не афішують

Коли ми прямо запитали забудовника Романа Куриса про цей зв'язок, він відповів: 

– Я не учасник політичних ігор, а те, що я симпатизую декільком політичним партіям, бо там є мої знайомі, люди які, я впевнений, змінять це місто, то правда! Тому, до закінчення виборів, на питання журналістів відповіді давати не буду! Я особисто не куди не йду, а займаюсь бізнесом!!! (всі знаки оклику написав Роман Курис в месенджері, – ред.)

Крім очевидних симпатій, Куриса і Шакирзяна об'єднує бізнес і нерухомість. Наприклад, у них на двох одна фірма – ТОВ «Хліб України – Рівне» з спеціалізацією – мисливство, відловлювання тварин і надання пов'язаних із ними послуг.

Також  Курис і Шакирзян мають спільну ділянку – біля чи в самому заповідному урочищі «Бу́дки» на Здолбунівщині. Там же знаходиться спільний будинок. 

Спільного насправді ще більше. Перейдемо до мікрорайону «На Щасливому». Крім того, що саме там Шакирзян іноді проводив свої рекламні заходи, він, чи точніше його фірми, мають на мікрорайоні 10 об'єктів нерухомості: квартири чи приміщення.

уу
На день Незалежності від імені Віктора Шакирзяна у небо підняли прапор України з кількох точок Рівного, зокрема і в парку ЖК «На Щасливому». Фото: Рівнемедіа

Крім всього цього, міську парторганізацію «Рівне разом» очолила Світлана Марчук, яка не так давно була директоркою компанії «Західбуд» Романа Куриса, а зараз стала першою після Шакирзяна у виборчому списку партії «Рівне разом» до Рівненської міської ради.

У агітаційному наметі кандидата вам можуть розповісти, що він будував мікрорайон «На Щасливому», принаймні нам заявили саме так. Ми виявили документи, які це підтверджують.

Перший забудовник ЖК «На Щасливому»

Про «історію успіху» молодого Романа Куриса говорили і писали чимало. У медіа його переважно називають «власником житлового комплексу «На Щасливому». Він і справді володіє однойменною торговою маркою. У одному з інтерв'ю розповідає, що йому, «звичайному хлопцю з міста Дубно» допомогли будувати перші будинки. Але хто був інвестором Роман Курис не розповідав.

– Це був дуже великий ризик, адже, щоб вкласти кошти в земельну ділянку, я навіть продав квартиру. Пощастило, що інвестор в мене повірив і навіть після першого будинку, який вийшов збитковим, він продовжував вірити й будувати, – згадує Роман Курис.

– Спорудили другий, а потім вже третій будинок, який нарешті вийшов «на нуль». І вже після цього до мене підтягнулося багато інших інвесторів, які повірили у мою ідею і цей проект. – розповів Роман Курис журналу «Рівняни»

У 2016-му році Рівненський міський суд розглядав кримінальну справу про несплату податків замовником будівництва ЖК «На Щасливому» в особливо великих розмірах.

Дослідження Державної фіскальної служби показали, що попри успішний бізнес – будівництво і продаж квартир «На Щасливому» у 2015-2016 роках, замовник ЖК не сплатив до бюджету 3 мільйони 978 тисяч гривень – це сума несплаченого податку, яка складається з 1 мільйона 302 тисяч гривень податку з доходів фізичних осіб та 2 мільйонів 675,6 тисяч гривень податку на додану вартість.

За версією слідства, податки від продажу квартир сплачували за ставкою 5%, хоча мали б платити значно більше, бо йшла мова про масштабну діяльність, – доводили фіскали.

За несплату податків намагалися засудити замовника будівництва. Але зовсім не Романа Куриса, як ви могли б подумати. Судили підприємця Володимира Мащенка – саме він був замовником будівництва.

Містобудівні умови на будівництво будинку, фактично в полі, яке пізніше стало мікрорайоном «На Щасливому» Мащенко отримав у 2012 році. А далі документи на ще 5 будівництв поруч. Нині Володимир Мащенко фігурує у багатьох бізнесах з Романом Курисом, його бізнес-партнерами. Також він є власником однойменного ТОВ «На Щасливому».

Ось як роль Володимира Мащенка описують правоохоронці:

«будучи замовником будівництва, будуючи та в подальшому реалізовуючи квартири «житлового комплексу На Щасливому» за адресами: м. Рівне, вул. Щаслива, 14; м. Рівне, вул. Чорновола 91Е; м. Рівне, вул. Чорновола, 91-З; м. Рівне, вул.Чорновола, 91Д; м. Рівне, вул. Чорновола, 91Г; м. Рівне, вул.Чорновола 93Г в період 2015-2016 років отримав прибуток, який відповідно до вимог п.177.2 ст.177 ПК України є об'єктом оподаткування податку з доходів фізичних осіб у зв'язку з чим ухилився від сплати податків в особливо великих розмірах в загальній сумі 3 977 909,02 грн.».

Із судового рішення випливає, що генеральними підрядниками будівництва були: ТОВ «ДБК Буд Плюс», власником якої був Роман Курис (компанія цьогоріч припинила діяльність) та ТОВ «Рівнетрансбуд» Віктора Шакирзяна. Рівненський міський суд дозволив слідчим вилучити у них документи у справі про несплату податків.

У публічному доступі ми не виявили чим закінчилась ця справа із сенсаційним дослідженням фіскалів. Прокуратура Рівненської області, у відповідь на наш запит, відповіла, що у 2018-му році слідчий управління фінансових розслідувань Головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області закрив це кримінальне розслідування у зв'язку з відсутністю складу злочину.

Хто такий Володимир Мащенко, якого запідозрили в несплаті серйозної суми податків? У далекому 2012 році він був одноосібним власником будівельної компанії «ДБК БУД» з реєстрацією у Дубно. Судячи з публічних даних, це цегельний завод, який зараз належить Мащенку і Курису. Пізніше було створено ще 5 пов'язаних і майже однойменних пов'язаних з будівництвом компаній, але ця була найпершою і існує досі.

Ми знайшли судові рішення, які розкривають цікаві зв'язки. Виявляється Володимир Мащенко має бути добре знайомим з дубенчанином Анатолієм Іваницьким.

Дубенчанина Анатолія Іваницького більш відомого як «Дядя Фьодор» у публікаціях ЗМІ називали одним з ключових очільників схем у сфері нелегального бурштиновидобутку. Чимало уваги йому присвячували, зокрема, екс-нардепи-радикали Ігор Мосійчук та Андрій Лозовой, називаючи Іваницького «смотрящим» за нелегальним видобутком.

У 2012 році підприємець Смірнов судився з Анатолієм Іваніцьким (Іваницький нині). Смірнов заборгував Іваницькому 30 тисяч доларів. Позичка привела їх до суду. Адвокатом Анатолія Іваницького був Андрій Давидюк. Нагадаємо, що Давидюк – кум Романа Куриса, адвокат (принаймні у спорі про поновлення в СБУ) і бізнеспартнер Олега Назарука. Більше того, імена Іваницького і Назарука вже звучали в контексті бурштиновидобутку.

В ході судових розбірок боржник Смірнов дізнався, що без його відома Анатолій Іваницький підписав договір поруки з, як ми уже дізналися, забудовиком «На Щасливому» Володимиром Мащенком, на смішну суму – 300 гривень у разі несплати боржником боргу.

Смірнов важав цей договір поруки змовою Іваницького і Мащенка. Йде мова про схему зміни територіальної підсудності справи, яка дозволяє подати кредитору до суду не за місцем проживання боржника, а за місцем проживання поручителя. Наприклад, не в Дубенський міськрайонний суд, а в Рівненський міський.

Головне для цієї змови знайти надійного поручителя з правильним місцем проживання.

Ось таким поручителем був Володимир Мащенко. Позичальнику Смірнову навіть вдалося через суд скасувати їхній договір поруки і фактично довести описану схему.

цц

Тобто Іваницький і Мащенко, як мінімум добре знайомі. Ми намагалися поспілкуватися з ними про знайдені зв'язки, за наявними в редакції контактами, але слухавку ніхто не піднімав. Ми й надалі готові почути і оприлюднити їхні відповіді.

У минулому, задовго до справ «На Щасливому», Володимир Мащенко встиг попрацювати директором в компанії «Укр-камінь», власником якої зараз є брат Іваницького Андрій, а директором дубенчанин Ігор Чигін, який з Романом Курисом має ТОВ «Мисливські угіддя Вікінг».

А ще у 2017-му дружина Віктора Шакирзяна Олена була у власниках компанії «Стронг брук», через деякий час її замінив «людина Куриса» Олександр Козяр, а після них у власники зайшла матір Іваницького.

Цього року Анатолій Іваницький сам «вийшов з тіні» і став єдиним власником компанії «ДБК Рентбуд», яка менше року тому належала його колишньому адвокату Андрію Давидюку та куму Давидюка Роману Курису.

У 2018-му Володимир Мащенко з Олександром Козяром були співвласниками ТОВ «Бравас В». У цьому бізнесі вони були партнерами з батьком впливового полковника СБУ Олега Назарука Василем Назаруком та батьком не менш впливового екс-начальника рівненського Управління захисту економіки В`ячеслава Єфтенія – Валерієм Нікітіним.

І тоді і зараз керівником цього бізнесу був кум Романа Куриса, Андрій Давидюк, який також представляв інтереси Олега Назарука у справі про поновлення на роботі в СБУ.

Ми вже показували зв'язок Романа Куриса з Олегом Назаруком, який на той момент очолював Департамент в Укрзалізниці, у розслідуванні «Земельні махінатори Рівненщини: як бізнес, завдяки чиновникам, привласнює десятки гектарів».

До речі, Назарука побоялися чіпати навіть правоохоронці і просто таки «злили» «бурштинову справу» в якій він, за їхньою ж версією, був організатором.

У мережі досі збережене відео, записане на приховану камеру, на якому чоловік дуже-дуже схожий на Олега Назарука розповідає про порядки і організацію бурштинового бінесу для новачка. Хоча сам він раніше причетність до нелегального видобутку заперечував.

Після звільнення з СБУ і успішного закриття справи по ньому, Назарук більше року очолював Департамент економічної та інформаційної безпеки Укрзалізниці. Цьогоріч його звільнили і він подав позов про поновлення на роботі в Укрзалізниці. 

Забудовники і СБУшники: як безкоштовно зробити з комунального берега біля «Червоної калини» берег приватний

Олег Назарук подав позов на «Четверту владу» через наше розслідування, яке ви можете почитати за посиланням.  Ви можете почитати який душевний позов він склав.

Схема зв'язків, яка дає розуміння хто і з ким пов'язаний. Можна збільшити в новій вкладці

Тепер у цю схему можна було б додати екс-начальника Управління захисту економіки у Рівненській області В'ячеслава Єфтенієя.

Ми вже розповідали про те як йому вдалося уникнути переатестації поліцейських. Також ми писали про те, що у минулому Єфтеній був заступником начальника Волинського УБОЗу. Аж поки його підлеглого не взяли на хабарі у розмірі 10-ти тисяч доларів за «кришування» контрабанди. Єфтеній тоді втратив посаду, але ненадовго. Протягом періоду роботи на Рівненщині його час від часу звинувачували у причетності до нелегального видобутку бурштину.

Попри ці факти, він працює у поліції і далі. Нині Єфтеній очолює Управління стратегічних розслідувань Одеської області. А його батько Валерій Нікітін, який згадується у декларації Єфтенія і далі веде з Назаруками бізнес «БРАВАС В».

Можливо, серед цих прізвищ криється і таємничий інвестор Романа Куриса? Ми запитали про ці зв'язки у самого Олега Назарука і В'ячеслава Єфтенія. Втім відповідей ми не отримали. Єфтеній прочитав повідомлення, але не відповів. А Олег Назарук відповів.

«Ідіть ви в жопу разом з Курисом і своїми кандидатами!», – цитуємо відповідь Олега Назарука. Зауважте, разом з Курисом і кандидатами, але без Єфтенія і Іваницького про яких ми теж питали.

іі
Скріншот переписки з Олегом Назаруком та В'ячеславом Єфтенієм у Телеграмі

Роману Курису ми поставили такі питання:

1. Чи були у вас політичні амбіції минулого року та навесні цього року, чи ви просто так почали виходити у публічну площину, рекламуватись (привітання з Новим роком та іншими святами. благодійництво, журнал)? 

2. Ми виявили судові документи з 2016 року, де замовником будівництв «На Щасливому» вказаний Володимир Мащенко, а не ви (2012-2016 рр.).  Яка роль цієї людини у розбудові району? Чи був він вашим інвестором? Якщо ні, то хто? 

3. Які у вас стосунки з дубенчанином Анатолієм Іваницьким (в тому числі бізнесові)?  Чи сприяла ця особа  у побудові «На Щасливому»?

4. Вам приписують зв’язки з Олегом Назаруком та Вячеславом Єфтенієм. Також ці зв’язки можна прослідкувати у структурі власності кількох підприємств. Які ваші зв’язки з цими людьми? Чи допомагали вони вам у розбудові бізнесу? (можемо поспілкуватися про це по телефону зокрема в зручний для вас час).

Роман Курис відповів наступне: 

«Доброго дня. Пані Антоніно, ви стали писати чутки, раніше писали фактами. Що змінилось? В мене є для Вас зустрічне питання, чи готовий ваш головний редактор піти на поліграф, і дати відповідь хто замовник всіх статей по мені, чи отримувала ваша редакція чи він особисто кошти за те, щоб обливати брудом мене і робить розслідування з чуток, взамін я готовий пройти поліграф і дати відповідь на питання, які були в оприлюднених Вашою редакцією публікаціях!!!», – відповів Роман Курис (пунктуацію збережено).

Після цього ми ще двічі пропонували відповісти на запитання, але Роман Курис так і не відповів. За цим посиланням відповідь Курису, яку йому переслали від головного редактора «Четвертої влади».

Віктор Шакирзян відмовився спілкуватися. Сказав звертатися до свого піарника Олеся Лопачука. Ми поставили йому наступні питання: 

1. Розкажіть, будь ласка, про те чи є Роман Курис вашим кумом і як він вас підтримує на виборах?

2.  Хто фінансує вашу виборчу кампанію? Скільки ви вже витратили на неї?

3.  Котеджі «Стайл хаус» – це ваше будівництво, як ви самі повідомили у інтерв'ю «Рівне вечірнє». Якщо так, то поясніть, будь ласка, чому власником котеджів є компанія «Стайл хаус» Олександра Нікітчука.

4. Розкажіть, будь ласка, про співпрацю ваших компаній  та вашого батька Володимира з ТУ судової адміністрації у Рівненській області. Ваші компанії і батько фігурують у кримінальній справі Вдовиченка, яку зараз розслідують правоохоронці. (+ Цитата з судової ухвали). 
Чому співпраця ТОВ «Рівнетрансбуд», ТОВ «Захід-трансбуд», та ФОП «Шакирзян Віктор Володимирович» (ми здогадуємося, що йде мова про вашого батька і у реєстрі допустили помилку) зацікавила правоохоронців?

5. Ви знайомі з В'ячеславом Єфтенієм і Олегом Назаруком? Які у вас стосунки і чи підтримують вони вашу виборчу кампанію?

Через Олеся Лопачука, який в минулому працював прес-секретарем міського голови Рівного Володимира Хомка, ми отримали відмову у відповіді.

Олесь Лопачук, написав від імені Віктора Шакирзяна:

«Шановна пані Анно! Головний редактор Вашого видання постійно публічно агітує проти мене та поширює неправдиву і перекручену інформацію, яка сфабрикована моїми політичними опонентами. Зважаючи на це, я переконаний, що матеріал, який готує ваша редакція буде спрямований на поширення проти мене негативної інформації.

Питання, які ви надіслали, це ще раз підтверджують. Оскільки вони не стосуються мене особисто і моєї виборчої кампанії, а спрямовані на штучне маніпулятивне включення інших осіб у інформаційний матеріал. У випадку, якщо Ви будете готові написати неупереджену статтю, я з задоволенням відповім на ваші запитання.

На підтвердження своїх слів хочу надіслати вам скрін одного з коментарів вашого головного редактора щодо мене і політичної партії, яку я очолюю. Цей коментар яскраво демонструє об‘єктивність і неупередженість вашого керівника».

Головний редактор «Четвертої влади» відреагував на цю відмову на своїй сторінці у фейсбуку, називаючи цю відмову приводом не відповідати на незручні запитання.

І хоча кримінальна справа Вдовиченка, будівництво «Стайл хаусу», а також запитання про фінансування кампанії стосуються безпосередньо Віктора Шакирзяна і його кампанії (тобто все як він і просить), відповідей від нього на ці запитанням ми так і не отримали.

То що ми маємо у підсумку.

Чоловік, чиї фірми банкрутіли мінімум двічі, фірми якого освоювали мільйони з бюджету, а зараз підозрюються у корупційній змові.

Який з професійно-технічною освітою за плечима уже йшов на вибори у 2015-му і не став депутатом. Потім про нього не чути, а вже у 2020-му він постає у образі господарника та має впливового покровителя, дуже невипадкове коло бізнес-зв’язків і ймовірно найдорожчу кампанію з-поміж місцевих кандидатів.

Маєш гроші – маєш шанси перемогти на виборах? До речі, чиї це гроші, нам так і не відповіли.

Історія, що заслуговує на фільм, кінець у якого поки що відкритий.

Більше публікацій про кандидатів у мери Рівного, ви можете прочитати у рубриці «Досьє», за тегом «Вибори 2020» за посиланнями:

Значні борги, арешт майна, пів мільярда тендерів: про що не хоче говорити голова Рівненської ОДА Віталій Коваль

Стартап на мільйон «депутатських» коштів від рівненського нардепа для «найближчих»


Редакція дякує вам що дочитали до кінця цей важливий текст. Якщо вам було цікаво і сподобалось – найкраща подяка для нас – поділіться цим текстом з друзями.

Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте