«Рівне втрачає доходи від продажу землі»: історія про два аукціони і людей нардепа Соломчука

Нечужі фірми народного депутата від фракції «Слуга народу» Дмитра Соломчука виграли два земельні аукціони, у провулку Робітничому 6а, які мають ознаку змови. Також за цією ж адресою земельну ділянку викупила Леся Салямон, яка керує громадською організацією нардепа «Час-дій»
Джерело
Колаж «Четвертої влади» (Дмитро Домащук, Владислав Мартинчук) на основі фото Maxar Technologies та власного фото

Рівне на відкритих торгах продає дві ділянки у провулку Робітничому. На один аукціон прийшли справжні конкуренти, на інший – дві пов’язані компанії. У першому випадку за дві сотки місто може отримати 720 тисяч гривень, а в другому – за чотири сотки 130 тисяч гривень.

Громадська ініціатива «За чесний тендер» проаналізувала ці два аукціони і на своїй сторінці у фейсбуці написала: «Дуже яскравий приклад, як місто втрачає свої доходи від продажу землі, коли вона продається БЕЗ аукціону чи БЕЗ реальних конкурентів».

Розповідаємо детальніше про обидва аукціони і хто та чому отримав вигоду за рахунок землі громади.

Торги між пов’язаними фірмами

Два аукціони на продаж земельних ділянок у провулку Робітничому першого січня оголосило Управління комунальною власністю виконавчого комітету Рівненської міської ради.

Перший аукціон – на ділянку площею 4,4 сотки і зі стартовою вартістю 108 тисяч 640 гривень.

На перший акціон, що відбувся другого лютого, прийшли двоє гравців: приватне підприємство-фірма «Агро-центр» та товариство з обмеженою відповідальністю «Могул Лубрікантс».

За даними аналітичної системи YouControl, ці дві фірми між собою пов’язані. Обидві компанії заснував нині народний депутат від фракції «Слуга народу» Дмитро Соломчук.

Зараз засновниця і кінцева бенефеціарка «Могул Лубрікантс» – Олена Соломчук, дружина нардепа.

А у фірми «Агро-центр» два засновники: Олена Соломчук і ТОВ «Могул Лубрікантс». Адреси фірм також співпадають.

Фірми не торгувалися. Почали і завершили з тими ж ставками. «Могул Лубрікантс» запропонував 112 тисяч гривень, а «Агро-центр» – 130 тисяч 400 гривень і з цією ж ставкою виграв.

За одну сотку «Агро-центр» заплатить місту 29 тисяч 500 гривень, якщо укладе договір.

Ділянка (відмічена червоним), яку на аукціоні виграло приватне підприємство-фірма «Агро-центр». Колаж «Четвертої влади» (Дмитро Домащук) на основі фото Maxar Technologies

Конкурентний аукціон

Другий аукціон оголосили на ділянку площею 2,38 сотки. Стартова ціна – 60 тисяч 997 гривень.

Відбувся він п’ятого лютого. Позмагатись  прийшли вже чотири гравці. Окрім «Агро-центру» та «Могул Лубрікантсу», Палій Володимир Матвійович та Нагорнюк Сергій Миколайович.

За даними аналітичної системи YouControl, двоє останніх раніше були власниками товариства з обмеженою відповідальністю «ТІР». Фірма припинила свою діяльність через банкрутство у 2008 році.

За даними із декларації Дмитра Соломчука за 2022 рік, його дружина має у спільній власності із Володимиром  Палієм та Сергієм Нагорнюком будівлю у Рівному.

Проте на торгах вони змагалися за міську землю.

Початкові ставки гравців варіювалися від 61 тисячі 700 гривень до 156 тисяч гривень.

Виграло аукціон ТОВ «Могул Лубрікантс», піднявши ціну до 720 тисяч гривень.

Якщо товариство внесе кошти за цю ділянку, то за одну сотку вони заплатять 302 тисячі 520 гривень.

Ділянка, яку виграло на аукціоні ТОВ «Могул Лубрікантс» за 720 тисяч гривень, відмічена червоним

Продаж ділянки без аукціону

Раніше ми розповідали про те, що адвокатка Леся Салямон змогла викупити трохи більше восьми соток у Робітничому провулку за 180 тисяч 261 гривню, тобто сотка обійшлася їй у 21 тисячу 33 гривні.

Жінка зареєстрована підприємицею, має адвокатське бюро «Салямон Груп» та керує громадською організацією нардепа Дмитра Соломчука «Час-дій».

Ділянка (відмічена червоним), яку придбала адвокатка Салямон, – ліворуч від будівлі «АгроЦентру», через залізничні колії

Триста тисяч за сотку

А тепер порівняймо ціни за сотку в одному провулку: на аукціоні, де є конкуренція, на аукціоні без конкуренції та під час продажу без аукціону.

Там, де була конкуренція, майбутньому власнику треба викласти за сотку 302 тисячі 520 гривень, без  реальної конкуренції –  29 тисяч 500 гривень, без аукціону – 21 тисячу 33 гривні.

Тобто на конкурентному аукціоні за сотку місту вдасться вторгувати більше ніж в десять разів більше грошей для бюджету.

Мирослава Примак
Керівниця ініціативи «За чесний тендер» Мирослава Примак пояснює як відсутність конкуренції призводить до того, що громада втрачає гроші

Керівниця ініціативи «За чесний тендер» Мирослава Примак каже, що місто має бути зацікавлене продати якнайдорожче:

– Для цього треба збільшувати конкуренцію на аукціонах. В антикорупційній програмі, яку громадська організація «Рівненський центр "Соціальне партнерство"» розробила та надала депутатам Рівненської міської ради, в розділі, що стосується майна громади, є пропозиція постійно максимально поширювати інформацію про аукціони з продажу/оренди комунального майна.

Мирослава Примак розповідає, що програму депутати ухвалили у жовтні 2023 року, тож рішення вже обов’язкові до виконання:

– Але я ніде не зустрічала інформацію, що управління комунальною власністю оголосило продаж чи здачу в оренду майна громади, окрім як на prozorro.sale. Я не враховую OLX, де теж дублюють інколи такі оголошення, але вони – від консультантів, які хочуть заробити.

– Водночас на сторінці Рівненської міської ради у фейсбуці щотижня можна прочитати про наради, які проводять з керівниками комунальних підприємств.

Вважаю, нескладно хоч двічі на тиждень повідомляти про оголошені земельні чи інші аукціони у місті. Тим більше, що у нас є цілий відділ комунікації та зв’язків із громадськістю, – додає юристка.

Ми написали у телеграмі запитання керівниці управління комунальною власністю Олесі Смоловик: чому вони не поширюють інформацію про аукціони з продажу землі. Пані Олеся сказала надіслати запит на електронну пошту управління, але після пояснення, що ми не запитуємо документи, а діємо згідно з Законом «Про інформацію», вона перестала переглядати повідомлення.

Олеся Смоловик
Керівниця Управління комунальною власністю Олеся Смоловик НЕ вважає за необхідне максимально широко поширювати інформацію про конкурентний продаж комунального майна. Вона – креатура від «Рівне разом». Представників цієї політсили підтримував на виборах нардеп від «Слуги народу» Дмитро Соломчук. Фото Дмитра Домащука

Ми таки надіслали запитання на електронну пошту управління. Відповідь надійшла через шість днів. В УКВ відповіли, що інформацію про аукціони поширюється «в електронних та друкованих медіа», в яких саме не уточнили.

Далі звернулися до профільного заступника міського голови Рівненської міської ради Артема Ганущака з тими ж питаннями. Коли телефонували, він вибив, а у телеграмі запитання не переглянув.

Журналістка «Четвертої влади», коли побачила Ганущака на депутатському дні, запитала, чому він не переглянув повідомлення і не взяв слухавку.

Заступник відповів, що на дзвінки з невідомих номерів не відповідає і що у нього є робочий телефон. Сказав, щоб надіслали запитання на електронну пошту.

Ми так і зробили. Відповідь отримали через сім днів. Там продублювали те, що написало управління комунальною власністю, а також розповіли, що зараз до продажу ділянок на конкурентних засадах підготували 35 земельних ділянок. З них по трьох уже провели аукціони.

Нагадаємо, що Артем Ганущак працював оперативником Служби безпеки України. Боровся з корупцією. Як і його колега – колишній заступник начальника Управління СБУ в Рівненській області Олег Назарук. Окрім СБУ чоловіків також пов'язує група Куриса-Назарука, яка має вплив на «Рівне разом». Артем Ганущак отримав місце заступника мера саме за квотою цієї фракції.

Нардеп Соломчук і агробізнес

Ми зателефонували до Дмитра Соломчука, тому що поведінка двох нечужих йому фірм на земельному аукціоні, за словами юристки Мирослави Примак, має ознаку змови.

Фірма «АгроЦентр». Фото з фейсбуку Дмитра Соломчука

Дмитро Соломчук відповів на дзвінок, але сказав:

– Я п’ятий рік займаюсь депутатською діяльністю і допомогою людям, а не займаюся бізнесом.

Раніше «Четверта влада» робила сюжет про діяльність Дмитра Соломчука: «Нардеп-гречкосій: чому Дмитро Соломчук роздає пенсіонеркам крупи і борошно».

Дружина Дмитра Соломчука, пані Олена, не підняла слухавку. Ми залишили їй запитання у вайбері, на які так і не отримали відповідь.


Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу»

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте