Туалети міськвиконкому, маніпуляції із закупівлею РЕБів, ринок «Дикого», кіоски Диновських: що вирішували на сесії депутати Рівнеради
На 6 грудня депутати Рівненської міської ради запланували позачергову сесію. Ми вирішили нагадати, що було на попередньому сесійному засіданні 19 листопада. Депутати тоді голосували за зміни до бюджету, говорили про системи радіо-електронної боротьби (РЕБ) для військових, з’ясовували, чи треба ремонт вбиралень у приміщенні Рівненського міськвиконкому, та згадували родичів депутатки Марчук та посадовиці Диновської.
Маніпуляції «Рівне Разом» військовим і закупівлею РЕБ
Сесія починається хвилиною мовчання, далі звучить гімн України та привітання військових, які прийшли на початок засідання. Головуючий в.о. міського голови Рівного Віктор Шакирзян нагороджує орденом за мужність третього ступеня молодшого сержанта Національної гвардії Максима Мельника. Перед проголошенням порядку денного до мікрофона підходить депутатка від фракції «Голос» Анастасія Кулакевич:
– Просимо, щоб зараз регламентна комісія розглянула зміну до Програми мобілізаційної підготовки. Це стосується РЕБів. Щоб ми змогли це питання внести до порядку денного.
Виконувач обов’язків голови комісії з гуманітарних питань, депутат від «Рівне Разом» Василь Харковець зауважує, що на засіданні комісії питання розглянули і одноголосно відправили на довивчення, адже були зауваження керівників управлінь.
Депутатка Кулакевич каже, що така ситуація не заважає нині зібрати комісію.
До діалогу приєднується депутатка від партії «Рівне Разом» Катерина Марчук. Каже, що поки Закон № 9559 про внесення змін до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування у період дії воєнного стану на підписанні у президента, доти органи місцевого самоврядування на закупівлю систем РЕБ виділяють субвенції для військових частин, самі ж закуповувати не можуть.
Депутатка Анастасія Кулакевич апелює, що є 60 громад, які закуповують системи РЕБ для військових самостійно.
– Але ми не можемо відповідати за інші громади, маємо відповідати за себе, – відповідає депутатка Катерина Марчук.
– Катерино, у нас різне законодавство у громадах? – відповідає Анастасія Кулакевич.
У цей момент головуючий Віктор Шакирзян запрошує до виступу тимчасово виконувача обов’язків начальника служби радіоелектронної та кіберборотьби 100-ї окремої механізованої бригади Станіслава. Військовослужбовець розповідає, як системи РЕБ рятують життя військових, а далі пояснює тонкощі закупівель:
– Коли закуповує громада, то дуже важко сформувати технічне завдання стосовно РЕБів. І поки пройде сесія, зайдуть кошти, закуплять, передадуть, то ці засоби радіоелектронної боротьби можуть бути неактуальними.
З досвіду бойових дій скажу, що ворог швидко адаптується і переналаштовується під нашу протидію. Засоби бувають ефективними півтора місяця, а після того втрачають свою стовідсоткову ефективність. Закупівля через тендерну процедуру не є безпечною, адже ми розкриваємо на тендерних платформах всі технічні деталі засобів. Ворог моніторить платформи і дивиться, що конкретна бригада закуповує.
– Чи правильно я зрозумів, що коли гроші дають військовій частині, то ворог через платформи бачить, кому і що закуповується? А коли закуповує громада і не виставляє фоточки, кому роздають, то ворог не знає і так було б краще, – запитує депутат Святослав Клічук.
– Трішки ви неправильно зрозуміли. Я перефразую, – відповідає військовий.
– А йому далі не цікаво, – вигукує зі свого місця депутатка Катерина Марчук.
– Добре. Ви не зважайте, це нормальне явище, – звертається до військовослужбовця головуючий.
Військовослужбовець, не відповівши на запитання, йде.
Після сесії ми запитали у військовослужбовця Володимира, який працює у підрозділі РЕБу і чия частина не співпрацює з Рівненською міською радою, про найефективнішу форму закупівлі систем для військових.
– Зручніше маленькі окопні РЕБ закуповувати через міські ради. В армії багато паперової роботи, а людей мало. Субвенції – це також добре, але за умови, що вчасно їх витрачають. За них зручно купувати великі системи, які модифікує ЗСУ. Якщо двома методами працювати, то це полегшує роботу ЗСУ у швидкості опрацювання замовлень. Як показує досвід, малі комплекси, закуплені громадами, заходять за місяць. А через ЗСУ – 2-3 місяці,– каже Володимир.
Сік та макарони – на смітник
Перед розглядом питання про затвердження переліку безоплатно переданих матеріальних цінностей та надання згоди на списання матеріальних цінностей до мікрофона підходить депутатка фракції «Слуга народу» Олександра Коваленко. Зауважує, що йдеться про списання продуктів, які лежать з початку 2023 року. Нагадує про відкриті кримінальні справи.
У лютому 2023 року ми писали про скандальну закупівлю макаронів за завищеною ціною. Також ми писали про департамент економічного розвитку Рівного, який закупив за завищеною ціною для пунктів незламності соку на мільйон гривень.
Без жодних запитань 28 депутатів підтримали списання 1 тисячі 215 літрів соку, макаронів, круп та овочів.
Дивіться також: «Жирний сік»: суд об'єднав два кримінальні провадження щодо купівлі продуктів до пунктів незламності
Туалети та зарплати для посадовців
Перед початком розгляду змін до бюджету до мікрофона підходить депутатка від фракції «Батьківщина» Галина Кульчинська:
– Чим зумовлена така нагальна потреба провести капітальний ремонт санвузлів у приміщенні виконкому?
Керуюча справами виконавчого комітету Марія Корнійчук пояснює, що каналізаційна мережа приміщення потребує ремонту:
– Вона дійсно в настільки жахливому стані, що наші технічні працівники змушені раз на місяць у сховищі, у підвалі, збирати фекалії, тому що вона повністю майже гнила.
До мікрофона підходить депутат від фракції «Голос» Микола Бляшин.
– Цим бюджетом ми додаємо 6 мільйонів 800 тисяч гривень, щоб привести зарплати працівників органів місцевого самоврядування у відповідність до постанови Кабміну № 484.
У мене запитання, чи ті депутати, які є працівниками органів місцевого самоврядування і будуть голосувати за фінансування, в тому числі своїх зарплат за грудень, мають тут конфлікт інтересів і можуть тут голосувати? І все рішення про бюджет не ставиться під сумнів? А відповідь можна від юридичного та антикорупційного відділів?
Хоче відповісти керуюча справами виконкому, але депутат просить, щоб відповіли працівники антикорупційного відділу.
– Ця людина є, але на сесії вона відсутня, – відповідає Віктор Шакирзян.
З іншого боку зали до мікрофона підходить депутатка від фракції «Слуга народу» Олександра Коваленко:
– Я перед сесією зверталася до пані Михальчук, яка очолює відділ запобігання корупції, з проханням надати мені як депутатці Рівненської міської ради перелік питань, по яких у мене є конфлікт інтересів. Хочу вам сказати, що мені ввічливо порадили закрити двері з іншого боку.
Депутатка від фракції «Рівне разом» Катерина Марчук запитує, чи може голосувати за питання бюджету, адже її сестра Наталія Шустик виконує обов’язки керівниці міського ЦНАПу, а чоловік Сергій Марчук є начальником КАТП-1728.
Юрист Рівнеради Михайло Чепель пояснює, що питання конфлікту інтересів регулюють Закон «Про місцеве самоврядування» та Закон «Про запобігання корупції», і рекомендує, щоб уникнути ризиків, не брати участь у голосуванні.
Катерина Марчук, яка запитувала про конфлікт інтересів, все ж голосує, щоб взяти проєкт рішення про зміни до бюджету за основу.
Депутат Святослав Клічук вносить пропозицію – забрати мільйон з ремонту вбиралень у виконкомі і додати цю суму на закупівлю квадрокоптерів. Пропозицію депутати не підтримують.
У цілому за зміни до бюджету голосують 25 депутатів. Катерина Марчук також тисне «ЗА».
250 тисяч від «ринку Дикого» і фастфуд родичів Диновської
Перед розглядом питання про укладення з ПП «Торговий центр-Д» на новий строк договору оренди земельної ділянки на вулиці Здолбунівській, 33 депутатка від фракції «Батьківщина» Олена Нездюр заявляє про конфлікт інтересів. Вона – керівниця цього підприємства, більш відомого рівнянам як «ринок Дикого».
До мікрофона підходить керівниця фракції «Батьківщина» Галина Кульчинська:
– Мова про земельну ділянку, на якій чотири волейбольні поля. Це навчально-тренувальна база для відділу пляжного волейболу обласної школи олімпійського резерву, де навчається більше 50 людей. Це чемпіони і призери Європи з пляжного волейболу.
Це яскравий приклад соціально відповідального бізнесу. За весь цей період жодної копійки ні з обласного, ні з міського бюджету вони не отримували. Скажіть мені, яка логіка не продовжувати договір оренди? Ця земельна ділянка на рік дає в бюджет 250 тисяч гривень.
– Місто робить перші кроки, і ми бачимо, що там змінилася організація дорожнього руху, зараз стало комфортно біля ринку, можливо проїхати, припаркуватися. Що стосується саме цієї ділянки, то наразі ми фіксуємо, що вона використовується виключно для потреб «ринку Дикого», – каже директорка Департаменту муніципальної варти Ірина Матаєва, показуючи фото.
– Тому що постійно паркується великогабаритний транспорт із порушенням правил дорожнього руху. І тому це ускладнює початі роботи щодо організації дорожнього руху.
– Ми маємо намір піднімати рівень волейболу в місті, розвивати спорт, щоб діти та юнаки мали можливість займатися безкоштовно. Ми оплачуємо всі комунікації, абсолютно всю базу. Тому я сподіваюсь на ваше розуміння, – каже депутатка Олена Нездюр.
– Пані Ірино, дякую за ваш фотозвіт, – говорить депутат Микола Бляшин. – А можна підготувати на наступну сесію такий же фотозвіт по ділянці біля «Озерянки». Це недалеко вам доведеться їхати. Наскільки я розумію, дозвіл на розміщення тимчасових споруд там є, але споруд більше, ніж передбачає дозвіл. Могли б ви, будь ласка, перевірити і також нам дати інформацію?
– Там є одна тимчасова споруда, яка має паспорт прив'язки чинний. Біля неї розташований ніби літній майданчик, який теж має погодження, надане архітектурою, і воно йде у прив'язці до попередньої споруди, – відповідає директорка департаменту муніципальної варти Ірина Матаєва.
– Зміни внесені в паспорт прив'язки? Можна письмову відповідь, якщо ви знаєте? – перепитує депутат Бляшин.
– Ми запросили у власників, вони мають нам надати сьогодні всі документи. Відповідно, ми дамо відповідь, – каже Матаєва.
Тимчасові споруди, про які згадує депутат Микола Бляшин, – це кіоск фастфуду «Crazy» та нещодавно облаштований поряд літній майданчик на вулиці Севастопольській.
Дозвіл на розміщення першого кіоску брала Олена Сінгаєвська, мама призначеної пів року тому на посаду директорки Рівненського міського центру соціальних служб Ліани Диновської. Щодо зведення літнього майданчика до управління містобудування та архітектури звертався син Ліани Диновської Давид Диновський – як довірена особа Олени Сінгаєвської.
Після довгої дискусії депутати голосують, щоб відкласти питання про продовження договору оренди з ПП «Торговий центр-Д» на довивчення до наступної сесії.
Дивіться також: Як секретар Рівнеради Віктор Шакирзян відреагував на запитання про цензуру та дискримінацію
Якщо вам сподобався матеріал, перерахуйте, будь ласка, 50 гривень на волонтерську монобанку чи на картку благодійного фонду, прив'язану до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184
«Четверта влада» та БФ «Скарбниця Надії» збирають гроші для ініціативи «Рівненський дрон», яка складає FPV-дрони для рівненських бійців на передовій. Долучайтеся, будь ласка.
Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA663052990000026006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693
Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу» 30-ма гривнями.
Підписуйтесь на канали «Четвертої влади» у телеграмі, ютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці, твітері, тіктоці, вотсапі. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалів.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти