«Всіх запакуємо в автобус і вивеземо!»: гучні висловлювання та скандали Олександра Третяка

Колишній ректор духовної семінарії, «молодий і перспективний» політик все більше і більше потрапляє в скандальні ситуації
Джерело
«Четверта влада», Влад Мартинчук

3 грудня 2020 року, після перемоги на місцевих виборах, Олександр Третяк урочисто склав присягу міського голови Рівного. За ці два з половиною роки колишній ректор Рівненської духовної семінарії і Академії Християн Віри Євангельської став часто згадуваною персоною у медіа.

Не лише через свою безпосередню діяльність на посаді міського голови, а й через непорозуміння, скандальні висловлювання і вчинки, що виходять за межі його повноважень.

До екватора каденції Олександра Третяка ми вирішили про них нагадати. В цьому матеріалі читайте першу підбірку скандальних ситуацій та висловлювань міського голови Рівного.

Дискримінаційні висловлювання

Третього червня 2021 року на сайті Рівненської міської ради зареєстрували петицію від рівнянки Олени Бондар. Жінка  звернулася до органів місцевого самоврядування з проханням притягнути до адміністративної та кримінальної відповідальності ромське населення.

У петицій йшлося про «нахабну поведінку ромів, зокрема дітей, які тероризують містян».

Фото з особистої фейсбук-сторінки Олександра Третяка

На цю петицію міський голова Рівного Олександр Третяк емоційно висловився в інтерв’ю на місцевому радіо: «Я бачу, що йде до того, що ми зробимо радикально: всіх запакуємо в автобус і вивеземо в їхнє рідне Закарпаття».

Згодом на своїй сторінці у фейсбуці він перепросив у ромів. В кінці допису написав: «Рівне відкрите для всіх, але мій обов’язок, як міського голови, якого обрали для захисту інтересів рівнян, обов'язково захищати мешканців нашої громади».

Після дискримінаційного висловлювання проти міського голови відкрили кримінальне провадження за умисні дії, спрямовані на розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі та ненависті, на приниження національної честі та гідності, або за образу почуттів громадян у зв’язку з їхніми релігійними переконаннями,

а також пряме чи непряме обмеження прав або встановлення прямих чи непрямих привілеїв громадян за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, інвалідності, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками. 

Ми поцікавились, на якому етапі нині ця справа.

– Досудове розслідування розпочали 10 червня 2021 року слідчі Рівненського районного управління поліції за частиною 2 статті 161 Кримінального кодексу України. Санкція статті передбачає покарання у вигляді штрафу в розмірі від 8 тисяч 500 до 17 тисяч гривень або позбавлення волі на строк від двох до п’яти років – із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.

В середині травня 2023 року провадження закрили на підставі експертизи, яку провели у Києві. Висновок експертизи такий, що у словах та у голосі не вбачається злочину, – повідомила речниця ГУ НП у Рівненській області Марія Юстицька.

Сексистські висловлювання

Не пройшов і місяць після першого невдалого висловлювання, як Олександр Третяк знову потрапив у скандал.

Під час сесії Рівненської міської ради секретар Віктор Шакирзян озвучив, що депутат Юрій Чаборай оголосив про перехід в міжфракційне об’єднання «Рівні можливості».

Олександр Третяк вирішив прокоментувати рішення депутата і сказав: «Чаборай вступив до «Рівних можливостей»? Там де всі жінки?».

Таке висловлювання викликало обурення депутатки Олени Хотенко. Вона поцікавилась, який зміст було вкладено у таку репліку. Але що хотів сказати міський голова, так і невідомо.

Преміювання під час війни

25 березня 2022 року Олександр Третяк підписав розпорядження про преміювання директорів департаментів, начальників управлінь і служб у розмірі 180% окладу, їх заступників – на 140%, працівників виконкому – на 45%, службовців виконкому – на 100%.

Міського голову судили за голосування собі за премії і досі судять за преміювання своєї спонсорки на виборах

Після такої новини у соцмережах здійнялась хвиля обурення з негативними коментарями.

Депутатка міськради Галина Кульчинська на своїй сторінці у фейсбуці так прокоментувала розпорядження міського голови:

«І це в той час, коли бізнес і приватні структури, практично, лежать без грошей і не знають, як виживати далі, а люди віддають свої кровні на підтримку ЗСУ... І це в той час, коли зменшили зарплати вчителям і дошкільникам, а медики Рівного переживають за те, чи отримають їх взагалі...

І це в не мирний, а у найтяжчий для всієї країни час ви робите собі премії за фронтовий березень 180%. Не 30%, не 50%, а 180% ?! Так-от, такі "щедрості" собі, коханим, під час воєнного стану мають конкретну назву – мародерство! Негайно виправляйте ситуацію, а то рівняни швидко нагадають вам курс російського корабля!».

Міський голова записав відеозвернення, де став на захист своїх працівників та себе. Мовляв, заробітна плата його підлеглих під час війни зменшилась, а тому вирішив їх преміювати.

«Маю зупинити той хайп, який підняли деякі недалекоглядні політикани, які, на жаль, у час війни маніпулюють розумом і свідомістю людей. Поширюють те, що понеслось мережею».

31-го березня, через п’ять днів після розпорядження, Олександр Третяк обмежив преміювання до 10% від посадового окладу для керівного складу (заступників міського голови, секретаря ради, старости Квасилова, керуючої справами) та керівників департаментів, самостійних управлінь та їхніх заступників.

Детальніше про цю історію читайте у матеріалі: Як змінилася заробітна плата керівництва Рівного після скандалу із преміями

Ще одна історія з преміюванням має продовження у Рівненському міському суді, куди міський голова неохоче навідується. 

Національне агентство з питань запобігання корупції склало три протоколи на міського голову. Два стосуються призначення на посаду та преміювання керуючої справами виконавчого комітету міської ради Марії Корнійчук, яка на виборах працювала у штабі Третяка, була однією зі спонсорок його кампанії, а потім за допомогою міського голови стала посадовицею Рівненської міської ради.

Третій протокол – про голосування за відновлення преміювання самому собі. На останніх судових засіданнях провадження про власне преміювання закрили «за відсутністю події і складу правопорушення», а друге – щодо призначення на посаду Марії Корнійчук – закрили через закінчення строків притягнення до відповідальності.

Ще по одному протоколу міський голова затягує справу.

«Рішала»

Ще одна подія за участю Олександра Третяка відбулася в парку на Лебединці. На площі перед пам’ятником учасникам локальних конфліктів вже давно працює бізнес з прокату дитячих машинок та електросамокатів. За 30 років у місті не створили умови та правила для коректної роботи такого бізнесу.

Скориставшись ситуацією, міська влада вирішила «внести корективи» у діяльність такого бізнесу: вижили старих підприємців і дали дозвіл людям, які пов'язані між собою та з колом рівненських забудовників.

Олександра Третяка, який у підвищеному тоні вимагав у підприємців показати документи на здійснення підприємницької діяльності, а потім погрожував «міліцією», зняли на відео:

Третяк: До вас так само: забрати цей шанхай геть звідси. Ясно?

Підприємець: Добрий день!

Третяк: Добрий день!

Невідомий: Хто вам дав дозвіл стояти?

Підприємець: У нас є документи.

Третяк: Де? Показуй!

Підприємець: Скажіть, будь ласка, дату, час…

Третяк: Показуй документи!  

Підприємець: У нас є юрист, якщо хочете…

Третяк: Який юрист? Документи показуй на звершення підприємницької діяльності!

Невідомий 2 : Хлопці, Березне, Костопіль – там оце займайтеся…

Третяк: Що?

Підприємець: Я є ФОПом.

Третяк: Показуй документи!

Невідомий: З ким ви, як ФОП, заключили угоду? Чи що ви… який дозвіл хто давав? Чуєте? Ні-ні, поки шукаєте, вже скажіть: хто дав дозвіл… 

Третяк: Прізвища. 

Невідомий: …або з ким ви укладали угоду? Чуєте чи ні? 

Підприємець: Яку… я ж вам кажу…

Невідомий: Ви ФОП?

Підприємець: Так.

Невідомий: З ким ви укладали угоду? Ви чуєте чи ні? Почекайте, не відвертайте очі.

Працівник: Я ж вам хочу показати документи.

Невідомий: Ви ж маєте і так це знати. Де ви були, куди ходили? Чи так просто з неба…

Підприємець: Дивіться, я є…

Третяк: Оцей шанхай весь… підганяй машину, під акт – і все. Або ти забираєш зараз увесь цей шанхай і вивозиш звідси – він тут не буде стояти – або зараз приїжджає машина, під акт складається і під пильним оком міліції завозиться під зберігання. А потім ще й конфісковується. Все!

 Ігор Романчук: (керівник Рівненського міського тресту зеленого господарства): Я поліцію вже викликав і машину теж викликаю.

Третяк: Добре, я на зустрічі.

«Відкритий»

Ще під час передвиборчої гонки Олександр Третяк на місцевому каналі розповідав про «мрії» кожного виборця:

«Нашому місту потрібні чесні, відповідальні, відкриті, прозорі люди, які будуть чесно, відповідально працювати на благо міста. Без корупції, без хабарництва, без тих речей, які обридли людям. А саме виховання і ті цінності, які були привиті нам в родинах наших, це і дасть хороший поштовх».

У прямих ефірах на своїх сторінках у соцмережах Олександр Третяк продовжує розповідати про відкритість та готовність відповідати на будь-які запитання, що цікавлять його громаду. На жаль, за два з половиною роки почути відповіді на питання, які розкривають суспільно важливі теми рівненської громади, нам не завжди вдавалося.

«Відкритий до спілкування» Олександр Третяк зазвичай не має часу на відповіді, які ставлять журналісти агенції «Четверта влада».

В перший рік своїх повноважень міський голова ще відповідав особисто, а з накопиченням критичних запитань він почав уникати журналістів агенції «Четверта влада»

Про інші скандали та про обіцянки міського голови Рівного за два з половиною роки читайте в наступних матеріалах, присвячених половині терміну Олександра Третяка на посаді мера.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте