Покаяльні білборди як чорний піар проти Третяка. Шакирзяну стало смішно

Міський голова Рівного Олександр Третяк і секретар Рівнеради Віктор Шакирзян, який виконує обов'язки міського голови, допоки Третяк у відрядженні в Німеччині
Джерело
Колаж «Четверта влада», Влад Мартинчук

На початку червня у Рівному з’явилися білборди із саркастичними дописами, фото яких рівняни активно поширили в соцмережах. Ми нарахували щонайменше вісім таких білбордів. На кожному з них написаний практично один вислів: «Рівне чекає покаяння за… Покаяння зупиняє прокляття». Це пародія на білборди релігійного змісту, які з’являлися у місті минулого року.

Хтось невідомий закликає Рівне чекати на покаяння за бруківку, макарони, премії, некомпетентність та дороги. Очевидно, що автор натякав на скандальні історії, які в той чи інший спосіб пов'язані із міським головою Рівного Олександром Третяком. Ми вирішили з’ясувати, про покаяння за які «гріхи» йдеться на білбордах та хто їх замовив. Що у нас вийшло – дивіться в матеріалі.

Підтексти «білбордів покаяння»

Вісім політичних «білбордів покаяння», на яких поєднали тему скандалів та релігії, виглядають як антирекламна кампанія проти міського голови Олександра Третяка, який раніше працював ректором Рівненської духовної семінарії і Академії Християн віри євангельської і який досі позиціонує себе глибоко релігійною людиною.

Щит №103 вулиця Соборна, 420. Текст: Рівне чекає покарання за корупцію. Покаяння зупиняє прокляття

Де є влада та гроші, там завжди існує ризик незаконного збагачення.

В одному з наших матеріалів ми розповіли про низку корупційних схем дерибану майна нашої громади, під час яких тендерні процедури підтасовують під своїх людей, реєстратори реєструють бетонні блоки незавершеним будівництвом чи нерухомістю, «свій» підприємець будує мінібазар на місці міського скверу.

Але на якого посадовця у Рівному склали три протоколи про корупцію? Так – на Олександра Третяка. По двох з них він уникнув відповідальності, але по третьому Рівненський міський суд визнав мера винним. Рішення ще не вступило в законну силу і чекає апеляції.

Призма №27. Призматрон (смужки, що перевертаються) на вулиці Київській / Данила Галицького. Автовокзал, навпроти ринку «Андріївський». Текст: Рівне чекає покаяння за бруківку. Покаяння зупиняє прокляття.

Чимало рівнян у соцмережах нарікають на міського голову, який ініціював багатомільйонний ремонт тротуарів під час війни, в умовах проблем з недофінансуванням державного бюджету.

За попередньої влади у місті на ремонт тротуарів зважали мало. Тож рівняни переважно звикли до поганих тротуарів, принаймні в соцмережах не дуже багато нарікань на проблемні тротуари, хоча більшість людей – пішоходи.

В минулому керівник Рівненського ШЕУ, яке займається прибиранням і ремонтами вулиць, Віктор Климук казав журналістам «Четвертої влади», що через обмежені кошти більше витрачають на ремонт проїжджої частини вулиці, бо через дірки в дорозі поліцейські його штрафують і погана дорога призводить до більшого травматизму ніж погані тротуари.

Водночас широкоформатна тротуарна плитка, яку нині кладуть в центрі міста – це сучасне рішення замощення тротуарів, яке застосовують у Європі. Воно передбачає зручність пересування для всіх пішоходів, включно з маломобільними – пенсіонерами, людьми з інвалідністю, батьками з дитячими візками, травмованими людьми тощо.

Ще одна претензія до якості будівельних робіт на окремих відрізках. Наприклад, на цьому відео рівненський комік Володимир Євчук жартує з приводу якості укладеної бруківки.

Натякають люди у соцмережах також і на нібито високу ціну вкладання, яка може свідчити про ймовірні відкати посадовцям. Але ми ще не досліджували чи справді це так, тому не можемо цього стверджувати.

Лише додамо, що розпочалося «обруківнення» Рівного  із майдану Незалежності – з фірм, пов’язаних із бізнесменом Юрієм Фалком.

Щит №19 Білборд на перехресті вулиць Василя Червонія / Героїв Маріуполя, виїзд на Сарни, Костопіль. Текст: Рівне чекає покаяння за дороги. Покаяння зупиняє прокляття.

Дороги, а точніше проїжджа частина вулиць у Рівному, – це постійні нарікання людей з 90-х років і донині. Нарікання на поганий ремонт, на його відсутність, на швидке псування доріг після ремонту, на відсутність розмітки...

Якість проїжджої частини вулиць у Рівному з 90-х років покращилася, але проблем досі багато. Окрім того люди вже традиційно нарікають, що «крадуть і неякісно роблять».

Призма №76. Призматрон на перехресті вулиці Відінської / Київської. Торговий центр. Текст: Рівне чекає покаяння за макарони. Покаяння зупиняє прокляття.
Білборд № 114 вулиця Володимира Стельмаха 9. Біля зупинки громадського транспорту навпроти гіпермаркету «Фоззі». Текст: Рівне чекає покаяння за макарони. Покаяння зупиняє прокляття.

Історія про макарони почалася у грудні 2022 року, коли управління освіти Рівненського міськвиконкому оголосило тендер на постачання у дитячі садки Рівного 12-ти тисяч кілограмів макаронних виробів з очікуваною вартістю 128 гривень за кілограм.

Тендер не відбувся, бо на нього не прийшов жоден учасник.

Після цього угоду на півтора мільйона без конкурсу уклали з ТОВ «Волинський екологічний продукт».

Паралельно з тим правоохоронці розпочали досудове розслідування «за фактом заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене за попередньою змовою групою осіб в умовах воєнного стану (ч. 4 ст. 191 КК України). Про результати розслідування досі не відомо.

Незабаром після скандалу управління розірвало угоду з ТОВ «Волинський екологічний продукт». Щодо службового розслідування, то порушення у діях посадовців їхні колеги не побачили.

Про це більш детально можна почитати в нашому розслідуванні: Ні макаронів, ні порушень: як закінчився «макаронний скандал» у Рівному і до чого там торгово-промислова палата

Рекламний щит № 04 на перехресті вулиці Червонія / Уласа Самчука. Текст: Рівне чекає покаяння за некомпетентність. Покаяння зупиняє прокляття.
Призматрон. Перехрестя вулиці Степана Бандери / вулиці Чорновола. Біля пивоварні «Фазер». Текст: Рівне чекає покаяння за некомпетентність. Покаяння зупиняє прокляття.

Про недосвідченість та некомпетентність міського голови Рівного Олександра Третяка можуть свідчити скандали, в які він потрапляє досить регулярно. А також його дії, які призвели до обвинувачень в адміністративній корупції.

Про частину цих скандалів ми розповіли в публікаціях:

Скандали Олександра Третяка: іменна «галерея», приховування інформації та незаконне звільнення

«Всіх запакуємо в автобус і вивеземо!»: гучні висловлювання та скандали Олександра Третяка

Призма №01 Призматрон на перехресті вулиць Грушевського / Червонія, ТЦ Чайка. Текст: Рівне чекає покарання за премії. Покаяння зупиняє прокляття.

У березні 2022 року міський голова Рівного Олександр Третяк підписав розпорядження про преміювання начальників управлінь і служб міськради у розмірі 180% окладу, їх заступників – 140%, працівників виконкому – 45%, службовців виконкому – 100%.

Так посадовців преміюють щороку у більшості міст України, оскільки премії – це один зі способів збільшити затверджений законодавством низький, як для ринку праці управлінців, посадовий оклад.

Наприклад оклад міського голови Рівного разом з індексацією – 15-16 тисяч. Приблизно стільки ж пропонують продавцю-консультанту у Рівному.

Але оскільки про високі премії заговорили на початку повномасштабної війни – це викликало резонанс у суспільстві, який посилила непрофесійна комунікація команди мера. Чим і скористалися опоненти Олександра Третяка.

Більше про цю проблему читайте в матеріалі: Як змінилася заробітна плата керівництва Рівного після скандалу із преміями.

Ідею «білбордів покаяння» вкрали у пастора Сеня

Білборди чорного піару скопійовані з релігійних білбордів, які з’явились навесні 2022-го у Рівному.

Ось це оригінальна релігійна реклама (один із серії білбордів з різними написами), під яку створили політичний антипіар

Автор релігійних бордів, пастор організації «Христос є відповідь» Тарас Сень, тоді пояснював, що білбордами закликав містян до каяття. Зокрема про білборд про покаяння за аборти говорив так:

– За 30 років незалежності України було зроблено близько 40 мільйонів абортів. Каїн потрапив під прокляття за те, що пролив невинну кров свого брата. А кров Авеля волала до Бога.

Якщо прокляття прийшло за одну невинну кров, то можете собі уявити кількість проклять за десятки мільйонів жертв (ненароджених дітей. – Ред). Війна – часто прояв прокляття. Я сказав про аборти правду, гірку, але правдиву. Вважаю злочином знати вихід з ситуації і мовчати, – так пояснював Тарас Сень зміст частини з оприлюднених ним білбордів.

Цьогоріч після появи схожих написів про каяття пастор Тарас Сень на своїй сторінці у фейсбуці поширив допис, в якому заперечив причетність до розміщення нових білбордів.

Скільки коштує розміщення антипіару

Всі вісім «білбордів покаяння» розміщені на металевих щитах та призматронах (рекламний носій, що складається з тригранних призм, які обертаються. – Ред) рівненської рекламної агенції «Фрезія».

У 2014 році це товариство отримало найбільше дозволів на встановлення зовнішньої реклами у Рівному – шістдесят шість.

Ми зателефонували до одного зі співвласників агенції Олексія Шапки, який також є керівником асоціації «Рівненське обласне об’єднання операторів та виробників зовнішньої реклами».

– Скільки часу ці банери висять? – журналістка.

– Місяць. Їх замовила фізична особа до кінця місяця (червня. – Ред), на один місяць, – відповів Олексій Шапка.

– А хто ця фізична особа?

– Це комерційна таємниця. Людина мене попросила, внесла кошти на розрахунковий рахунок і попросила, щоб її не розголошували. То я виконую. Якщо буде офіційний запит від поліції, СБУ чи інших органів, ми тоді надамо інформацію. Але наразі це не є публічною інформацією.

– Ви не запитували у замовника, чому такі цікаві вислови?

– Розмістила таку інформацію. Я не питаю. Я б питав, якби це була інформація всупереч Закону України «Про рекламу». А як воно не заперечує закон, не несе ніякого негативу, а тільки посмішки людей, то чому я маю її питати? Якщо їй так хочеться і вона платить повну вартість розміщення, то це не наша справа.

Вартість такого замовлення Олексій Шапка також назвав комерційною таємницею.

Ми запитали у нього, скільки скільки коштує розмістити у цих локаціях на місяць рекламу. Ціна, за його словами, варіюється від трьох до чотирьох тисяч гривень на місяць. Тож замовник, можемо порахувати, мав би заплатити за розміщення дописів від 24-х до 32-х тисяч гривень.

Шакирзян каже, що замовник – не він

Ми отримали інформацію на умовах анонімності від людини, яка причетна до виготовлення цієї реклами, що замовники цієї кампанії – люди з оточення посадовця, прізвище якого починається на літеру «Ш».

Якщо припустити, що Олександр Третяк може достроково залишити посаду через рішення в корупційній справі, то його повноваження до позачергових виборів нового голови виконуватиме секретар міської ради, тобто Віктор Шакирзян.

То ж ми прямо запитали у Віктора Шакирзяна, чи це не справа його рук чи його «щасливої» команди.

Віктор Шакирзян каже, що про претензії сказав би в очі, а не займався би білбордами

– Я  білбордами не займаюсь, банальна ситуація. Хотілося запитати: а яка мета моя? Ну, не моя, ви кажете, мого оточення. Мені треба займатись своєю роботою. Ну, когось критикувати… Тим більше, я при посаді. Я вважаю це недоцільним і неправильним. У країні війна, а я буду сидіти і думати, як білбордами займатись чи ще щось? –  відповів секретар Рівненської міської ради і продовжив:

–  Знаєте, я – людина бізнесу. Я звик конкретику мати. Якби мені щось не сподобалось, то мені простіше комусь поставити запитання в очі. Це буде правильно, це буде тактовно, і я буду висловлювати свою думку. Знаєте, говорити прямо і ставити питання – це мені більш притаманно. А хто там це зробив, я навіть не маю уявлення. Мені самому було б [цікаво] почути, – відповідає Віктор Шакирзян.

– Якщо  ви не дотичні до цього, то яка ваша була реакція, коли ви їх бачили?

– Та я… Мені смішно стало, якщо чесно. Знаєте, про мене теж багато пишуть, то що, мені реагувати на це? –  відповів Віктор Шакирзян.

«Четверта влада» готова надати можливість замовнику «білбордів покаяння» висловити свою позицію. Якщо у вас є докази, що ви замовник – готові поспілкуватися навіть на умовах анонімності.

Третяк вважає, що це чорний піар проти нього

Ми запитали у міського голови Рівного Олександра Третяка, що він думає про ці білборди. Наше запитання передала йому заступниця начальниці відділу комунікації Рівнеради Ірина Ничипорук.

«Сприймаю появу цих білбордів як засилля чорного піару в місті, а розбурхування цього питання в інформаційному просторі – дискредитацією місцевого самоврядування, міської влади та мене, як міського голови», – надіслали нам відповідь міського голови.

«Політичні опоненти, напевно, вважають, що війна вже закінчилася, тож спрямували величезні фінансові ресурси, які б мали йти на підтримку ЗСУ, на “чорні” піаркампанії, щоб очорнити мою репутацію. Переконаний, що рівняни розуміють ці “чорні” ходи, ми ж продовжуємо працювати на благо громади та задля перемоги», – додав Третяк.

Дізнатися від міського голови, кого він вважає політичними опонентами, нам не вдалося. Його речниця відповіла, що і так надала нам відповідь «у максимально стислі терміни», тобто в той день, коли ми надіслали запитання.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте