Як посадовці ОК «Захід» приховують інформацію про вилучене в ексголови Рівненської облради авто
Наприкінці травня ми писали, як п'яна піарниця з Рівного Ольга Ферар на машині ексголови Рівненської облради, депутата облради Олександра Данильчука в'їхала в авто прокурорки Ольги Лихач.
Історія набула резонансу й Олександр Данильчук сказав, що складе мандат депутата облради. А військова адміністрація пообіцяла, що машину вилучать на потреби Збройних сил України.
Згодом це авто оцінили у 2,4 мільйони гривень та передали на потреби ЗСУ. Але дізнатися, як саме його планують використовувати, ми наразі не змогли.
За словами речника Рівненської обласної військової адміністрації Олександра Поліщука, вилучене в Данильчука авто передали військовим, які дислокуються у Дубні.
– Це була принципова позиція голови ОВА Віталія Коваля, що перед законом всі рівні. Незалежно від статусу, зв'язків, посад і так далі. Порушив закон – відповідай, – каже Олександр Поліщук про ситуацію із машиною, яку відчужили в Олександра Данильчука. Данильчук, нагадаємо, ще раніше розповідав, як «на його очах виріс» голова адміністрації Віталій Коваль.
За словами речника ОВА, авто забрав 130-й розвідувальний батальйон, який дислокується у Дубні.
Передавали авто без участі представників ОВА. Військові забрали його із штрафмайданчику поліції 2-го червня. Попередньо експерти оцінили Ленд крузер у майже 2,4 мільйони гривень, які фірма-власник авта може отримати як компенсацію після війни.
Ми запитали в представника Оперативного командування «Захід», чи залишиться авто в області, чи поїде в зону бойових дій. Але зустрілися з перешкоджанням у доступі до інформації.
Речник Валерій Басалига відмовився давати нам інформацію про це, бо журналістка не має акредитації від Міністерства оборони. Нібито існує якийсь внутрішній документ, яким чоловік керується, вимагаючи акредитацію саме для цієї теми. Показати документ чи назвати номер Басалига не зміг.
Ми звернулись до адвоката, представника громадської організації «Платформа прав людини» Євгена Воробйова, аби підтвердити, що таким чином речник порушує право на доступ до інформації.
Зі слів адвоката, існує наказ Головнокомандувача, де йдеться про те, що журналісти, які хочуть працювати на військових об’єктах або в районах бойових дій, мають акредитуватися.
Так, в пункті 3 додатку 3 до наказу повідомляється, що у разі успішного проходження акредитації… представнику ЗМІ видається прес-карта.
У пункті 4 згаданого додатку наводиться визначення прес-карти – персоналізований документ, який засвідчує акредитацію представника ЗМІ та його права щодо виконання редакційних завдань у районах бойових дій.
Пункт 7 визначає, що в районі бойових дій, на військові об’єкти можуть бути допущені виключно акредитовані представники ЗМІ після пред’явлення прес-карти.
– Журналіст має отримати акредитацію, якщо планує працювати у районах бойових дій та на військових об’єктах, – вважає адвокат.
Стаття 34 Конституції України передбачає, що кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб – на свій вибір.
Частина 3 статті 19 закону «Про доступ до публічної інформації» передбачає, що запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача.
За частиною 1 статті 20 закону «Про доступ до публічної інформації», розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту .
– Отже, дії представника прес-служби не ґрунтуються на чинному законодавстві України, – вважає адвокат.
Окрім телефонної розмови із речником, ми надіслали запит до Оперативного командування «Захід», де також запитували про авто. Згодом до журналістки зателефонувала жінка із прихованого номеру і сказала, що працює у відомстві.
Вона попросила надіслати запит в іншому форматі та вказати там поштову адресу, куди надіслати відповідь. Окрім цього, щоб запит розглянули, нас попросили надіслати акт про передачу авто. Звісно, його мають тільки військові та власники авта.
Акт, за словами співрозмовниці, потрібен, аби почати службове розслідування і відповісти на звернення.
Журналістка пояснила, що це не звернення, а запит. Згодом у відповідь на електронний лист із запитом журналістка отримала повторне прохання надіслати акт. На що попросила вказати норму закону, який її зобов'язує це зробити та ім'я та прізвище людини, яка висуває цю вимогу – щоб скласти коректну скаргу.
Наразі ми спільно з адвокатами працюємо над підготовкою скарги.
Продовження: Вилучена у депутата облради Данильчука «Тойота Ленд Крузер» – на фронті
Читайте також «Як рівненська СБУ ловить російських агентів, зрадників, диверсантів, колаборантів, пропагандистів»
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.
Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти