Голосував собі за премію: як судять депутата Рівнеради, заступника начальника управління освіти Василя Харковця

Василь Харковець першого разу не прийшов у суд, щоб потім сказати, що час його притягнення до відповідальності минув
Джерело
«Четверта влада», Оксана Гавриш

Якщо посадовець одночасно є депутатом і як депутат голосує за повернення чи встановлення собі премії – закон визначає це адміністративною корупцією. За це передбачений штраф, а у разі засудження – він отримує статус корупціонера і його можуть звільнити. Тому, як правило, обвинувачені намагаються затягнути справу, щоб уникнути покарання.

Цього разу таким затягуванням займається депутат Рівнеради від фракції «Рівне разом» Василь Харковець. Подробиці читайте у матеріалі.

Корупційне голосування

Василь Харковець, окрім того, що депутат, також займає посаду заступника начальника Управління освіти і науки Рівного.

У квітні 2022 року, після скандалу з високими преміями під час війни, Рівнерада рекомендувала на час воєнного стану не преміювати керівництво міста та начальників і заступників начальників департаментів та управлінь і служб.

20 жовтня 2022 року депутати вирішили, що погарячкували. Оскільки преміями вирівнювали порівняно невисокі оклади, якщо порівнювати з ринковими зарплатами менеджерів. Тому щомісячні премії повернули. І за це проголосував і Василь Харковець. Зокрема за повернення премії собі.

24 жовтня працівник поліції Управління стратегічних розслідувань у Рівненській області написав рапорт про ймовірне корупційне правопорушення Василя Харковця.

І вже 25 жовтня міський голова Рівного своїм розпорядженням зупинив це рішення Рівнеради. А третього листопада 2022 року депутати переголосували таким чином, щоб міський голова міг преміювати начальників і заступників структур міської ради не більше ніж 50% від фонду оплати. І всі, хто мав конфлікт інтересів цього разу заявили про нього.

Але правопорушення 20 жовтня вже сталося.

Поліцейські звернулися в Національне агентство з питань запобігання корупції за роз'ясненнями чи це справді корупція.

НАЗК 29 грудня 2022 року надало їм обгрунтований висновок, що Василь Харковець вчинив корупційні правопорушення за частинами 1 та 2 статті 172-7 Кодексу України про адмінправопорушення.

Частина перша передбачає, що депутат не повідомив про наявний у нього конфлікт приватного інтересу і представницьких повноважень. За це передбачений штраф від 1700 до 3400 гривень.

Частина друга визначає що посадовець прийняв рішення в умовах реального конфлікту інтересів. За це передбачений штраф від 3400 до 6800 гривень.

7 квітня 2023 року поліцейські склали з цього приводу два адмінпротоколи на Василя Харковця.

Чому аж у квітні?

Прокурор Рівненської обласної прокуратури Сергій Набухотний, який представляє обвинувачення в суді, пояснив для нас так, що до поліцейських висновок НАЗК прийшов у січні, потім вони додатково витребовували рішення Рівнеради, документи з управління освіти, які їм не одразу надавали, тому протоколи склали так пізно.

Спроба уникнути відповідальності в суді

На перше засідання суду, 20 квітня, Василь Харковець не з’явився. За словами речниці Рівненської обласної прокуратури причина неявки невідома. Суд переніс слухання на 1 травня і Василь Харковець прийшов.

Василь Харковець в холі Рівненського міського суду. На перше засідання не прийшов, щоб уникнути строку притягнення до відповідальності

Суддя Микола Бердій оголосив обвинувачення, після чого надав слово Василю Харковцю.

Суддя Микола Бердій (ліворуч) зачитує обвинувачення і Василь Харковець

Той розповідає, що пізніше, на засіданні сесії, яка була 3-го листопада, повідомляв про конфлікт інтересів.

– Ми знову поверталися до цього, тому що юристи міської ради до кінця не роз’яснили як буде правильно, – каже Василь Харковець.

Отже не тому, що 24 жовтня поліцейські виявили правопорушення, а тому, що «юристи міської ради не розібралися».

А далі депутат Харковець фактично озвучує доказ, що він навмисне не прийшов у перше судове засідання, щоб уникнути відповідальності за корупцію.

Він послався на частину 4 статті 28 Кодексу України про адмінправопорушення. В ній вказано, що за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, адміністративне стягнення може бути накладене протягом шести місяців з дня його виявлення.

За словами Харковця, цей строк минув ще 24 квітня. Перше засідання, яке депутат пропустив, мало відбутися 20 квітня.

За словами прокурора Сергія Набухотного, який посилається на роз'яснення Верховного суду, моментом виявлення правопорушення, пов'язаного з корупцією, слід вважати день складання протоколу про адмінправопорушення. Тобто ще є час до 7-го вересня 2023 року, щоб притягнути депутата до відповідальності.

– Винним себе визнаєте? – питає суддя обвинуваченого.

Василь Харковець починає виправдовуватися, мовляв, юридично ніхто на той момент не дав роз’яснення чи правильно чинив чи ні. Сказав, що для нього це досить спірне питання. Тай тепер він не знає, чи має право взагалі голосувати за бюджет, який стосується управління освіти. 

Суддя повторює питання:

– Винним себе визнаєте чи ні?

– По голосуванню? – уточнює Харковець.

– По протоколу.

– Зрозуміло, якщо проголосував то… – Харковець

– Визнаєте, да, – договорює суддя ствердно.

Коли слово надали прокурору, Сергій Набухотний почав згадувати за позицію Верховного суду про те, що корупційне правопорушення рахують з часу складання протоколу.

Сергій Набухотний наполягає на тому, що строки притягнення депутата за корупцію ще не минули і потім поскаржився журналісті «Четвертої влади», що законодавство недосконале і не дозволяє прокуратурі у процесі про адмінправопорушення оскаржувати рішення першої інстанції в апеляційному суді

– Я знаю вашу позицію, –  каже суддя. – Рапорт – 24.10. 2022 [уклав поліцейський] тому й він говорить… Прокуратура рахує з моменту складання протоколу.

– Позиція і Верховного Суду, – почав було прокурор, але суддя Микола Бердій перебиває:

– Позиція Верховного Суду різна. Там одна позиція – там друга, – трохи помовчав та продовжив. – Добре, ще раз вичитаю всі матеріали. Потім прийму рішення.

Наступне слухання назначили на дев'яту ранку 16 травня.

Продовження: Як депутат Рівнеради Василь Харковець уникнув відповідальності за корупцію

Дивіться також: Директорка ринку «Дикого» отримала штраф, бо голосувала за свої інтереси

Третяк за спонсорку не відповідатиме: суд ухвалив рішення у справі про корупційне порушення міського голови Рівного


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте