Майстер-клас із захоплення земельної ділянки біля багатоквартирного будинку у Рівному

За сприяння та бездіяльності місцевої влади

Власник фірми, яка захопила землю, Олександр Мединський (в масці)та голова ОСББ «Прометей» Зіна Кузнецова, яка виборює права мешканців будинку і попередній міський голова Рівного Володимир Хомко, який зіграв ключову роль у земельній схемі. Визирає депутат Святослав Стельмащук
Джерело
Колаж «Четвертої влади» на основі влаcних фото та скриншоту з відео ITV media group

Це розслідування викриває схему отримання та легалізації невеликого незаконного будівництва на самовільно зайнятій міській землі. Схему, яка триває в часі за різних влад, різних посадовців і наразі вийшла на завершальний акорд у Рівнераді.

Ви дізнаєтеся, як без суду можна зареєструвати незаконну прибудову на захопленій землі. Як можна 8 років безкоштовно користуватися міською ділянкою. А ще як попередній міський голова і нинішня влада «відстоюють» інтереси рівнян і сприяють правопорушникам.

А в кінці матеріалу ви знову потрапите на найвідоміше у Рівному депутатське весілля :) 

Чарівне перетворення літнього майданчика

У 1998 році приватне мале підприємство виробничо-комерційна фірма «М.В.-Меридіан», якою володіє і керує Олександр Мединський, відсудила в Рівненського заводу тракторних агрегатів магазин «Промтовари» на першому поверсі в багатоквартирному будинку на Соборній, 275 у Рівному.

Офіційно цю власність зареєстрували як магазин площею 244,4 кв.м у липні 2013 року.

Ось так виглядає будинок на Соборній, 275 влітку 2022-го

У 2006 році поруч зі своїм магазином фірма орендувала в міста ділянку на 43 квадратні метри і поставила там ще літній майданчик.

Договір з містом уклали на три роки і у серпні 2009 року він завершився. Його не продовжили, але літній майданчик працював далі. Незаконно займаючи земельну ділянку і без плати місту за оренду.

Ось так ця ділянка виглядала у травні 2015 року, коли там був літній майданчик.

Літній майданчик на Соборній. Фото – скриншот із Google Earth, травень 2015 року

Наприкінці 2015 року магазин вирішили реконструювати. І під час «реконструкції» на місці літнього майданчика зробили прибудову, збільшивши площу комерційної нерухомості на 49 квадратних метрів – з 244,4 до 293,3.

Магазин лишився магазином, лиш отримав новий вхід, а прибудова у квітні 2016 року стала окремим приміщенням, яке фірма згодом здала в оренду «Новій пошті».

Як ця прибудова виглядає з різних ракурсів улітку 2022 року видно на фото нижче.

Літній майданчик на неорендованій землі міста перетворився в офісне приміщення. Фронтальний вигляд
Вигляд прибудови зліва
Вигляд прибудови справа
Продуктовий мінімаркет лишився збоку з добудованим іншим входом і майданчиком, а прибудову сірого кольору видно трохи далі

В липні 2016-го року міське Управління земельних відносин підтвердило, що земельну ділянку для офісного приміщення фірмі «М.В.-Меридіан» Рівнерада не виділяла.

На схемі, яка нижче, можна побачити прибудову приміщення, де нині відділення №37 «Нової пошти». А також прибудову сходів та майданчику перед новим входом у магазин. Та порівняти з тим як було раніше.

Ліворуч – було. Праворуч – стало. Червоним ми виділили добудови. Інформація з різних техпаспортів. Перший знаходиться у комунальному Рівненському міському бюро технічної інвентаризації. Другий виготовив ФОП Феськів Василь Васильович 12 листопада 2015 року

Як зареєструвати самовільне будівництво

Зіна Кузнецова – голова ОСББ «Прометей», що на Соборній, 275. Наприкінці 2015-го року жінка помітила що на місці літнього майданчика почали будуватися.

Як голова ОСББ вона знала, що на цій ділянці проходить каналізаційна мережа багатоквартирного будинку, тож почала з'ясовувати що відбувається.

Зіна Кузнецова обурюється, що власник приміщення звів його незаконно і це порушує права мешканців будинку

Згодом, стверджує Кузнецова, це будівництво спричинило наслідки: каналізаційні колодязі «під навантаженням фундаменту просіли» – і нечистоти час від часу потрапляють до підвалу будинку або ж на теплотрасу, що знаходиться поряд, – чим її руйнують.

Щоб перевірити законність будівництва, голова ОСББ зверталася до міського голови, до Управління земельних відносин, у Рівнеоблводоканал, в Рівнетеплоенерго, в Держархбудінспекцію, в ЦНАП...

Тим часом в листопаді 2015 року ФОП Василь Феськів складає техпаспорт готового самовільного будівництва, а 13 квітня 2016 року Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Рівненській області видає декларацію про готовність об'єкта до експлуатації і адміністративно-торгові приміщення площею 293,3 кв.м. потрапляють в державний реєстр нерухомості.

На той час Управління ДАБІ Рівненщини очолював скандально відомий Ігор Мічуда, якого у 2019-му заарештували і обвинуватили в хабарництві, судовий розгляд триває досі.

В грудні 2016-го ОСББ «Прометей» подає позов до суду, щоб захистити права мешканців. Та виявилося, що земля міська, а каналізація нічия – по суті безгосподарна. Документів, що вона комусь належить в ОСББ не було. Каналізаційні мережі могла б оформити у комунальну власність Рівнерада, але руки у посадовців до того не дійшли. Так само безгосподарна і тепломережа, якою подають опалення до будинку.

Тож ОСББ відмовилося від позовної заяви, бо за логікою суду права мешканців будинку не порушили. Судовий позов міг би подати міський голова, на той час Володимир Хомко. Але він цього не зробив.

Нині депутат Рівнеради від партії «За майбутнє» Володимир Хомко не знайшов часу, щоб поспілкуватися з нами на цю тему телефоном або в месенджері.

Замість того, щоб розібратися і покарати за самовільне будівництво на захопленій міській землі, а також за самовільне використання земельної ділянки без плати оренди між 2009-2017 роками, міський голова Рівного Володимир Хомко 4 квітня 2017 року укладає з фірмою «М.В.-Меридіан» новий договір оренди.

Не зважаючи, що на ділянці на 43-х квадратних метрах є самовільне будівництво, яке вже й дивним чином зареєстрували, договір укладають про оренду цієї ділянки для влаштування літнього майданчика. І зазначають, що на цій землі «відсутнє нерухоме майно».

Договір укладають на три роки. Місячна орендна плата на час укладення – 5 тисяч 222 гривні.

В лютому 2020 року комісія Рівненської облдержадміністрації, до якої увійшли спеціалісти, що представляли різні міські та обласні управління, держінспекції, комунальників, відреагувала на скаргу ОСББ «Прометей».

Зокрема визнала неправомірність будівництва на комунікаціях і рекомендувала Рівнераді звернутися із судовим позовом до фірми про визнання прибудови (тієї де сходи і майданчик перед магазином) незаконною, «оскільки вона збудована на інженерних мережах, які неможливо передати на баланс відповідним службам та належним чином експлуатувати».

І що робить міський голова Рівного? В липні 2020-го продовжує договір про оренду ділянки із самовільним будівництвом до травня 2023 року.

Володимир Хомко у 2017 році. Хоч договір оренди готує та укладає Управління земельних відносин – на ньому підпис міського голови. На жаль, Володимир Хомко не знайшов часу поспілкуватися на цю тему

Ми неодноразово намагалися поспілкуватися з начальником Управління земельних відносин Рівного Сергієм Таргонієм, який на своїй посаді з березня 2016 року.

Зокрема щодо того, чому підприємець без договору стільки років користувався земельною ділянкою і чому, коли з ним уклали новий договір оренди, то написали, що на ділянці немає будівлі.

По телефону він сказав, що відповість у телеграмі. В телеграмі відповів не зовсім про те, а на уточнюючі та інші запитання не відповів. Слухавку теж перестав брати. Коли журналістка зателефонувала йому з іншого номера, то сказав, що «трішки зайнятий». Коли ми прийшли до нього в управління: охоронець сказав, що його вже немає на роботі.

«Трішки зайнятий» Сергій Тагоній всіляко уникав розмови з журналісткою. Фото – скриншот із відео зі сторінки у фейсбуку Рівнеради

«Звичайнісінький шахрай». Або не шахрай

Як так трапилося, що самовільне будівництво на ділянці міста, без будь-яких на неї документів, внесли до державного реєстру?

Підприємець подав у 2015-му в Управління ДАБІ в Рівненській області декларацію про початок будівельних робіт у якій збрехав. Технічний нагляд за цим будівництвом здійснював Олександр Черуха. Той Олександр Черуха, який у лютому 2021 року став начальником комунального Рівненського шляхово-експлуатаційного управління автомобільних доріг.

Експерт із земельного законодавства Георгій Могильний, до якого ми звернулися за консультацією, каже, що власник приміщення – «звичайнісінький шахрай, який ввів в оману будівельну інспекцію, подавши завідомо неправдиву інформацію».

Йдеться про те, що Мединський повідомив Державній архітектурно-будівельній інспекції, що реконструюватиме приміщення без зміни зовнішніх розмірів. А насправді зробив інакше – добудував прибудову, самовільно захопивши шматок міської землі.

– В ті роки без містобудівних умов та обмежень можна було реконструювати приміщення без зміни зовнішніх розмірів, а будувати – без землі в межах існуючих фундаментів, – пояснює Георгій Могильний.

кк
Георгій Могильний пояснив, як підприємець зміг побудувати прибудову під виглядом реконструкції. Фото з investigator.org.ua 2019 року

Як вийшло так, що в Державній архітектурно-будівельній інспекції не побачили цих порушень? Припустімо, що обійшлося без корупції.

Георгій Могильний каже, що інспекція може, але не мусить їх шукати, бо, за законом, при отриманні декларації ДАБІ могла перевірити лише повноту її заповнення.

Однак після реєстрації декларації ДАБІ могла, за бажання, перевірити будівництво. Експерт наводить відомі йому з практики (він з Києва) приклади зловживання цим правом.

– Маючи підстави для перевірки, вони встановлюють порушення неофіційно. Після чого приходять до забудовника і кажуть: ну що? Будемо позапланову перевірку для достовірності даних призначати чи домовимось? Теоретично, довести провину інспектора ви не можете, бо в нього обов’язку немає призначити цю перевірку і немає обов’язку перевіряти законність будівництва.

Експерт каже, що потім процедура «йде автоматично». Того, хто складає техпаспорт, не цікавить законність будівництва.

Під час затвердження декларації про введення в експлуатацію теж зазвичай не виїжджають на місце – немає такого обов'язку.

Як пояснив нам ще один фахівець у цій сфері, який побажав залишитися анонімним: «Зазвичай на будівництво не виїжджають. Хіба що були якісь скарги. Тоді його беруть на олівець, щоб при здачі перевірити. Але у 2016-му році – платиш кеш і здаєш».

– А далі посадовець, що реєструє право власності, не перевіряє законність будівництва. Він дивиться: є вже декларація про введення в експлуатацію, є техпаспорт – реєструє, – пояснює Георгій Могильний.

Оцінив експерт також ситуацію і з тим, як підприємець міг стільки часу користуватися ділянкою без договору.

Договір закінчився у 2009 році, тому щодо нього діяло законодавство того часу. Тоді, щоб його поновити, рішення міської ради було обов’язковим.

Могильний каже: якщо договори оренди закінчувалися після зміни законодавства у 2011 році, то у міського голови було право поновити договір на той самий строк і на тих самих умовах, якщо міська рада вчасно не прийняла рішення про відмову у поновленні й орендар належним чином виконував умови за договором.

– У вашому випадку цілий букет порушень: договір закінчився у 2009 році – і без рішення міської ради його не можна поновлювати; орендар самовільно захопив ділянку і всупереч цільовому призначенню на ній побудував капітальну споруду (тобто порушував умови договору і не має права на поновлення навіть через рішення ради), – каже Могильний. – Такий собі гоп-стоп від міського голови, який просто взяв і поновив договір оренди [в 2017-му]. Частково намагаючись її начебто легалізувати.

«Нічо страшного»

Ми поспілкувалися телефоном із власником фірми «М.В.-Меридіан» Олександром Мединським.

Олександр Мединський так і не знайшов часу для зустрічі і демонстрації обіцяних документів. Фото – скриншот із відео ITV media group

Коли звернули його увагу, що він вказав неправдиву інформацію у декларації про початок будівництва, він відповів, що це особиста думка журналістки.  

Ну, дивіться, зараз я вам пройдуся [по пунктах декларації], – журналістка.

– Та я не хочу дивитися.

Ви вказали, чому не видавалися містобудівні умови та обмеження. Не видавалися згідно з пунктом 18 «Переліку об’єктів будівництва для проектування яких містобудівні умови та обмеження не видаються». Якщо перейти за цим пунктом, то це взагалі про реконструкцію благоустрою території, а не про реконструкції приміщення.

– Я не знаю, пройшло уже досить багато часу. Я не пам’ятаю вже, шо робилося. Шось піднять? Я підніму документи.

Спочатку підприємець сказав, що зустрінеться з нами і проведе екскурсію, «щоб глибше пояснити проблеми будинку». Однак двічі переносив зустріч. А на третій раз знову не знайшов часу, тому сказав, що може говорити лише телефоном.

Коли ми поцікавилися як так сталося, що протягом 2009-2017 років підприємець займав ділянку без договору оренди і нічого за неї не платив, він почав розповідати, що сплачував і земельний податок, і орендну плату (без договору оренди, – ред). На прохання надати фото квитанцій такої сплати, сказав, що не надішле, бо бухгалтер у відпустці. Не надіслав досі, хоча минуло вже пару місяців.

Щодо будівництва на інженерних мережах Олександр Мединський сказав, що каналізація забивається не через будівництво, а через дії мешканців. Мовляв, кидають туди все, що попало.

Сказав, що за потреби чистить її за власні гроші і що доступ до каналізації є з двох боків приміщення, тому «ніякого обмеження до каналізаційної мережі немає». Надіслав нам і фото висновку «Водоканалу» за 2017 рік, де вказано, що каналізаційна мережа та колодязі «перебувають у задовільному технічному стані».

– Висновки висновками, але за правилами ви не могли будуватися на каналізаційних мережах в принципі, – журналістка.

– Там у нас весь берег (правий берег Басівкутського водосховища – ред.) забудований, розумієте, «за правилами» – нічо страшного. А тут два метри каналізації…

Штраф 340 гривень і гість на весіллі Стельмащука: як вирішують цю ситуацію нині

За рік після будівництва, у 2017 році, підприємству продовжили договір оренди, але цільове призначення землі, за договором, все одно не дозволяє там будівлі, бо – для влаштування літнього майданчика.

У січні 2021 року Держгеокадастр перевіряв цю земельну ділянку щодо нецільового використання землі. І оштрафував директора «М.В.-Меридіан» Олександра Мединського на 340 гривень. Також змусив сплатити 1 тисячу 126 гривень заподіяної шкоди землі.

Йому вручили й припис, щоб усунув правопорушення. Ним, фактично, сказали знести добудову або змінити цільове призначення землі. У зазначений місячний термін власник цього не зробив. Тому при повторній перевірці в серпні 2021 року його знову оштрафували на 255 гривень і видали новий припис.

Через запровадження воєнного стану більше цих перевірок не проводили.

Георгій Могильний каже, що Держгеокадастр нічого не може зробити з тим, що його приписи не виконують. Бо він, «як державний орган, не завжди має повноваження щось вчиняти з ділянкою» і що він навіть не є власником землі.

У відповіді на інформаційний запит у Держгеокадастрі нам зазначили, що звернулися до Рівненської міської ради, щоб там у межах своїх повноважень розібралися з цією ситуацією. Судячи з усього, то це звернення до міської ради ініціював наш запит. Бо відповіли нам на наступний день після того, як надіслали звернення в Рівнераду.

Фактично Держгеокадастр повідомив власника землі – міську раду – про порушення її прав через більше ніж рік.

Після клопотання Держгеокадастру в липні 2022 року у Рівнераді підготували проєкт рішення, щоб розірвати договір оренди землі з фірмою. Однак цей проєкт відклали для додаткового вивчення.

Натомість на сайті ради у вересні 2022-го з'явився новий проєкт рішення – ним хочуть дозволити фірмі «В.М.-Меридіан» розробити проєкт землеустрою, для того, щоб укласти договір оренди на 49 років під будівництво та обслуговування будівель торгівлі. І таким чином остаточно узаконити цю аферу.

Поки що цей проект теж завис.

Але ми знайшли цікавий зв'язок. Документи для цього нового проекту рішення технічно готувала «Землевпорядна компанія Велес». Власник якої Євген Римчук – тесть працівника Держгеокадастру, депутата Рівнеради від партії «Рівне разом» Святослава Стельмащука.

Офіційно посада Стельмащука звучить так: начальник відділу державного контролю за використанням та охороною земель № 4 Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області.

Але він більше відомий як депутат, який прославився не співмірними з доходами витратами на весілля? Про це було в журналістському розслідуванні: «Скільки коштує весілля посадовця Держгеокадастру і депутата Рівнеради Святослава Стельмащука».

На цьому весіллі було чимало посадовців і депутатів, а ще, за столиком №10, там був власник фірми «М.В.-Меридіан» Олександр Мединський з родиною.

Мединський
10 стіл. Мединський Олександр, Мединська Наталія, Мединський Микола

Зі слів Георгія Могильного, якщо міська рада не збирається вирішувати це питання, в історію можуть втрутитися прокуратура і поліція, бо міський голова Володимир Хомко не мав права поновлювати договір оренди.

– Якщо не було рішення міської ради у 2017-му році про поновлення, тоді і прокуратура, й поліція, швидше за все, із задоволенням за цю справу візьмуться проти [колишнього] міського голови, який уклав цей договір.

Непрямі причини чому прокуратура навряд чи втручатиметься, можна почитати в матеріалі: Десять комунальних квартир у Рівному для «таємних прокурорів»

Керівниця ОСББ Зіна Кузнецова натомість надіється, що бодай висвітлення і розголос цієї проблеми допоможе її вирішити:

– Що може зробити звичайна людина, якщо депутати, замість захисту інтересів мешканців, ідуть на захист порушення законодавства? Таке враження, що в нас закони прийняті проти людей.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте