Обрізання від Шакирзяна: як невігластво посадовців загрожує життю дерев, здоров’ю людей і грошам рівнян

Голі стовбури замість розкішних верб – таку картину можуть побачити рівняни довкола маленького ставка в рівненському гідропарку. Дерев позбавили крони працівники комунального Тресту зеленого господарства, які називають це корисною для дерев обрізкою.
Пізніше, зі сторінки у фейсбуці в.о.міського голови Рівного, рівнян запросили побачити цю красу на «неформальному відкритті оновленого парку».
Проте, що саме не так з цим «оновленим» парком і чому нещадно обрізані верби можуть становити небезпеку життю та здоров’ю рівнян, читайте в матеріалі.
«Ти як в Лос-Анджелесі»
«Оновлений парк» – це обрубки дерев довкола маленького ставка на гідропарку, обвішані гірляндами лампочок та подекуди закатане клаптями дорожнє покриття під яким залишаються кореневища верб.
21 березня на сторінці виконуючого обов’язки міського голови Рівного Віктора Шакирзяна, з логотипом «Віктор Шакирзян», з’явилось відео, де посадовець «інспектує» гідропарк та спілкується з рівнянкою на фоні «оновленого парку».

– І поставимо ще додатково лавочки, – каже у піар-ролику виконуючий обов'язки міського голови Рівного Віктор Шакирзян.
– Аби ще б почистили, щоб можна було купатися, – каже до Віктора Шакирзяна рівнянка.

– Дивіться почистим. Все з часом. Для того, щоб почистити треба мати проект. Ми тоді зможемо залучати якісь кошти європейські, – відповідає Віктор Шакирзян.
А 22 березня о 10.00 годині ранку на сторінці в.о. мера з’являється анонс події у цій самій локації.

«Друзі, ви напевно помітили, скільки зусиль щодня докладають комунальні служби для впорядкування паркових зон нашого міста. І вже відзавтра в Рівному з’явиться ще одна оновлена, затишна та по-справжньому романтична локація!
Запрошуємо вас сьогодні, 22 березня о 18:30 на неформальне відкриття оновленого Гідропарку. Разом з Angy Kreyda та Molodsha заспіваємо улюблені пісні, насолодимося атмосферою весни й тепла, а також щиро порадіємо за нове життя знайомого всім місця відпочинку. Місце зустрічі – біля Крокодила. До зустрічі в Гідропарку!».
Через кілька днів після «неформального відкриття оновленого парку» з’являється відео з події на якому містяни дякують за «оновлення».
– Дякуємо. Дуже гарно зробили, – кажуть молоді хлопці на відео та тиснуть руку Віткору Шакирзяну.
– Подивіться які фотографії дитячі, – каже рівнянка до виконуючого обов’язки і гортає телефон.
– Капець, – відповідає з захватом Віктор Шакирзян.
– Я кажу (до дитини – Ред.) ти як в Лос-Анджелесі. Дякуємо!


– Дійсно хочеться приводити наші локації до такого стану. Тобто хочеться, щоб люди сюди проходили набиралися позитиву. І сьогодні знаєте, така прийшла думка, ідея саме підсвітити цю частину. Я думаю, нам вдасться зробити для того, щоб привернуть увагу. Адже всі ви знаєте, світло це є перемога, – каже Віктор Шакирзян.
– І на правду хочеться, щоб люди сюди приходили, особливо молодь. Адже ми маємо чітко розуміти і дбати саме за молодь. Це є майбутнє нашої країни, – звучить голос виконуючого обов’язки міського голови Рівного Віктора Шакирзяна у ролику на фоні дерев'яних обрубків, прикрашених гірляндами ліхтариків у гідропарку.
«Нічьо, схавають»
Світлини та відео «оновленого парку» розлетілись мережею фейсбук.

Містяни поділились на тих, кому «Боженько, як гарно!» та тих, кому «Мда... Чого “держиморди” тільки не вигадають, щоб пропіаритись».

Ми запитали у керівника комунального підприємства «Рівненський трест зеленого господарства» Олександра Курадовця, які відгуки чув про обрізку дерев у гідропарку.
– Я більше слухав відгуки людей, коли там знаходишся, тому що я там знаходжуся кожен день на території парку, і я вам скажу так, що відсотків, напевно, 90% дякують за те, що ми наводимо там чистоту. Кажуть, що до вас тут взагалі, ну, вибачте, бомжі жили разом з тваринами і було небезпечно ходити. А зараз ми там робимо очистку і люди зазвичай тільки дякують.
Громадяни старшого віку проходять і дякують за те, що ми відкрили озеро, що ці гілки більше не будуть падати в воду і смороду буде менше, і грязі, і всього іншого.
– Чи це всі дерева підлягають зрізці, так як оце на цій частині, там де менше озерце?, – запитуємо у керівника Тресту.
– Ну там є дозвільні документи стосовно цього, я вам не готовий зараз сказати, які саме підлягають зрізці, які не підлягають.
– Обрізка має бути повністю по всій території гідропарку, я так розумію?
– Ні, не по всій території гідропарку. Упорядкування так, ми зараз займається упорядкуванням частини території гідропарку. Це стосується самовисівних дерев, стосується прибирання чагарників, обрізка, прибирання сміття, облаштування тротуарних доріжок.
Тобто ці роботи комплексно будуть виконуватися далі. Це ж не не стоїть задача нам повирізати дерева. Стоїть задача зробити гарний парк, щоб рівняни могли спокійно там відпочивати, безпечно відпочивати.

– Ось ця обрізка дерев це нормально так обрізати?
– Дивіться, я вам так скажу, що ці верби, вони вже мають вік більше 40 років. Вони були абсолютно пошкоджені, крона, також було багато дуже сухого гілля на них, яке просто ламалося і падало в озеро, чим відповідно забруднювало його. Після такої обрізки дерева абсолютно повністю відновляться і вони будуть гарно доповнювати той парк і буде гарна шапка на них. Там все з деревами буде чудово.
Це такий тип дерева, який росте, можна сказати, з палки. Якщо ви можете звернути увагу на інші дерева в гідропарку, які були, ну, не таким самим чином, або таким самим чином обрізані раніше ще до того, як парк був переданий Тресту, то вони абсолютно спокійно відновилися і виросли в нормальні, ну, скажемо так, дерева. Це просто вже, скажемо, прийшов граничний вік дерева. І вони потребували такої обрізки для того, щоб вони могли відновитися і далі бути красивими.

– Чи я правильно розумію, що було якесь обстеження? Бо наскільки я знаю, у нас немає інспектора дерев у місті?
– Ну, дивіться, обстеженнях, скажем так, якщо видаються дозвола, то там приймає участь ціла комісія. Це на видалення аварійних, а на обрізку дерев таких обстежень не передбачено.
– Тобто оця обрізка дерев що там, де зараз ліхтарі висять, то обстеження їхнє не передбачено?
– Це просто ідуть спеціальні фахівці тресту зеленого господарства і дивляться на рахунок аварійності, на рахунок, скажем так, чи ті гілляки, коли несуть якусь небезпеку для містян. Ну, самі розумієте, коли вони будуть падати комусь з перехожих на голову, то це також не буде добре.
– Ви кажете, оці гілляки пообрізали і щоб було чистіше озеро, чи можливо ви знаєте, чи передбачається ще якісь очищення цих озер на гідропарку?

– Зараз ми працюємо, скажем так, людьми. Ми це все, що можемо дістати з води, працюємо засобами, подовженими граблями і іншими спецзасобами. Також там було спробами застосовували екскаватори для того, щоб мул подоставати. І будемо далі спостерігати за ситуацію, і при потребі будемо далі застосовувати техніку для того, щоби, скажем так, углубитися і подіставати і непотріб, який зібрався там за дуже багато років, коли ніхто не займався дуже плотно.
– Чи був план обрізки? Чи це було якесь рішення?
– Так ви ж знаєте, що на рішення міської ради сам парк був переданий на баланс Тресту зеленого господарства. Відповідно до нашого балансу, як і всі інші парки і зони відпочинку в місті, ми там наводимо порядок. І санітарна обрізка, це і вивезення сміття, це і скошування трави, підсівання газонів, в подальшому планується там облаштування клумби. Ну, тобто ми будемо робити все для того, щоб ця локація була гарна, приваблива і безпечна для громадян.
«Ну, то є ж спеціалісти»
Ми також запитали думку виконуючого обов’язки міського голови Рівного Віктора Шакирзяна, щодо правильності обрізки та естетичного вигляду «оновленоого парку».
– Ну, то є ж спеціалісти, які роблять висновки і після тільки того робиться кронування і повністю робляться виїзди.
– А вам відомо, чи було обстеження спеціалістів, наприклад, таких як інспектор дерев?

– Да, є інспектор, який приходить повністю перед тим, як щось зробити, то спочатку оцінюють ситуацію, а тоді тільки приймається рішення.
– У 2024 році були ж публічні обговорення про облаштування парку, чи вам відомо це і що відомо взагалі?
– Да, відомо, це вже я ініціював. Але просто нагадайте рівнянам, що дуже тривалий час парком опікувались приватні підприємства. В 2024 році члени виконкому розірвали договір і почав займатися саме трест. Будемо знаходити можливість робити дійсно відновлювати це все і працювати, щоб локація максимально була комфортна для всіх жителів міста.
– А щодо облаштування цих ліхтариків, чи це дійсно є повноцінне освітлення?
– Вона слугує на її освітлення, саме її краси так. Тут, ну, все нормально, зроблено згідно всіх норм. І це передбачено, в принципі, як її можна зробити швидко, і зробити, щоб воно приносило користь. А так в майбутньому працюємо над тим тим, щоб освітити деякі частини, ну, скільки це можливо. Так все розрахувати і будемо думати про залучення коштів.

– Якщо там йде кажете залучення коштів, чи готова міська рада співпрацювати з екологічними організаціями, які дивляться на цю історію по іншому і дбають про екологічний аспект обрізки дерев?
– Так. Є, наприклад, так само університет водного господарства, який був долучений і ми підписали з ним меморандум.
Нагадаємо, що у 2024 році із серпня по жовтень тривали публічні консультації з громадськістю щодо розробки концепції реконструкції гідропарку. 16 серпня на офіційному сайті Рівненської міської ради у розділі «опитування» з’явилось Опитування жителів громади в рамках розробки концепції реконструкції Гідропарку.

У поясені написано, що «Концепція – це перший крок на шляху до відновлення парку. Вона необхідна для подальшого покрокового планування відбудови парку. Вона враховуватиме думку громадян, експертів та влади.
Наявність концепції дозволить запобігти хаотичному витрачанню коштів на відновлення парку. Натомість, вона допоможе спланувати етапи відновлення та реконструкції». Звіт результатів опитування неможливо переглянути, адже покликання на документ не працює.
Фахівці про шкідливу обрізку – топінг
Арбористика та інспекція стану дерев є складовими сучасного підходу до озеленення міст. Вони сприяють не лише естетичному вигляду міст, але й безпеці мешканців, забезпечуючи належний догляд за деревами, пояснює депутатка Рівнеради, екоактивістка Оксана Майборода.
Зокрема, інспекція стану дерев є важливою для визначення їх фізіологічного стану та виявлення можливих загроз. Фахівці, які проводять обстеження стану дерев, називаються інспекторами стану дерев.
Зі слів Оксани Майбороди, у Рівному таких фахівців немає, тому ми звернулися до двох фахівчинь з інших обласних центрів.
Одна з них, Любов Колосова, провела у жовтні 2024 року для працівників тресту та бажаючих містян навчання. На цьому навчанні була наша журналістка.

Друга експертка – зі Львова, Олександра Сладкова, яка нині працює заступницею директора департаменту економічного розвитку Львівської міської ради.
Ми запитали, чи дійсно така обрізка – це нормальна та ефективна практика в арбористиці (це наука і практика догляду за деревами. – Авт.) і в подальшому обрізані дерева у гідропарку будуть безпечними для містян.
– Дерева на березі озера – верби. Відбулося видалення усіх гілок. В світовій практиці такий вид обрізки називається «топінг», – пояснює Олександра Сладкова.
Після видалення всіх скелетних гілок дерево більше не зможе відростити масштабну крону безпечно для оточуючих.
Гілки, що рясно наростатимуть протягом наступних кількох років з наявних зрізів не будуть надійно прикріплені і таким чином з набуттям маси будуть або відламуватись, або потребувати подальшої обрізки (до стовбура).
В результаті такої обрізки верби не загинуть (хоч тривалість їх життя буде скорочено), але вони втрачають естетичну привабливість природної форми крони, втратять корисні функції дерев в міському середовищі: створення тіні, очищення повітря, покращення локальних кліматичних умов.
Але найгірше, це те, що дерево приречене на подібну обрізку в майбутньому з міркувань стійкості крони.

– Однозначно, найкраще що можна було зробити раніше – ніколи не допускати подібну обрізку з видаленням скелетних гілок. Їх треба було лише вкорочувати, шукаючи баланс між естетикою і безпекою. Але в результаті обрізки дерева втратили і те і інше, – пояснює Олександра Сладкова.
– Обрізку можна проводити лише після обстеження і визначення того, що конкретно потрібно виконати у кожному конкретному випадку, тобто проаналізувати певні ознаки і зрозуміти, чи взагалі потрібно втручатися в крону дерева чи ні, – каже експертка з екології та озеленення, сертифікована (Європейська сертифікація. – Ред.) інспекторка стану дерев Любов Колосова.
Любов Колосова пояснює логіку такого суцільного обрізання крони з точки зору законодавчих документів.
– Якщо ми звернемося до 105-го наказу, який регламентує поводження озеленення, то ми знайдемо таке поняття, як омолоджувальне обрізання. Згідно ось цього пункту, до окремих видів дерев можна виконувати таке обрізання. Але знову ж таки, лише у випадку, коли є певні ознаки, які вказують на те, що це треба робити. І до таких ознак відноситься в першу чергу – всихання крони. Я не кажу, що ось знову ж таки, цей пункт наказу правильний і актуальний.
– Просто хочу пояснити, як там все працює. Коли спостерігається всихання крони, то тоді до дерева, згідно з цим наказом, виконується омолоджувальне обрізання.

– Якщо говорити про ось цей кейс, то не можна оцінити насправді стан цих дерев, який він був до моменту ось цієї обрізки. Але якщо там всихання кори не було, то навіть згідно нашого законодавства така омолоджувальна обрізка не показана, – пояснює Любов Колосова.
– Якщо говорити по суті і звертатися до сучасних європейських практик, то тут потрібно дивитися на європейський стандарт обрізки дерев. І згідно з цим стандартом, такого поняття, як омолоджувальне обрізання, не існує взагалі. Цього робити не можна.
Вказано в стандарті, що абсолютно неправильним є зрізання скелетних гілок і взагалі навіть зрізання гілок, які будуть діаметром більше 10 см. Чому так? Тому що от якщо ми бачимо ось подивимось на результати цієї обрізки, ми бачимо, що зрізана повністю вся крона і залишився тільки в стовбур. Дерево не здатне взагалі заростити, якось заживити ось це місце зрізу. Воно почне звичайно реагувати на цю обрізку.
Експертка пояснює, що дерево почне відрощувати нову крону, адже вона потрібна для життєдіяльності дерева. Тобто дереву необхідно мати лист для того, щоб отримувати речовини, які потрібні для життя.

– Дерево почне відрощувати дуже активно нову крону і біля місця зрізу почнуть виростати нові гілки. Ці гілки будуть рости дуже швидко. Вони швидко стануть великого діаметру та важкими, але ось це місце зрізу, воно при цьому не заросте. Зрештою, за декілька років, там може за п'ять років, на місці зрізу починає відбуватися розклад. Це в залежності від породи дерева, у верби це відбувається швидше.

– Тобто в середині дерева деревина під дією грибів починає розкладатися і утворюється така порожнина. І ось ці гілки, які будуть рости, які вже виростуть, то вони виростуть в цей момент великими і будуть мати погане прикріплення, тому що це молоді гілки, які виросли з бруньок, які знаходяться на корі дерева.
Можемо собі уявити, якщо в нас всередині порожньо, а зовні ростуть великі гілки. При якійсь негоді, при несприятливих умовах буде дуже велика ймовірність, що гілки відламуються, тобто дерево насправді стане аварійним. Це ми говоримо з точки зору саме безпеки для оточення, для людей їхнього майна.

– Якщо ми говоримо про дерево, то для дерева така обрізка є дуже критичною, тому що коли ми забрали всю крону, дерева всі свої ресурси пустили на те, щоб відростити нову крону. Дерево дуже сильно постраждало, тому що знову ж таки почався розклад всередині стовбура. І таким чином значно скоротилася тривалість його життя, – каже Любов Колосова.
Відповідальність за понівечення дерев
Депутатка Рівнеради, екоактивістка з еколого-правовою освітою, яка працювала в Тресті зеленого господарства, Оксана Майборода вважає, що довкола озера залишились високі пеньки, а не повноцінні дерева.Тож називає це видаленням, а не обрізкою. При цьому за самовільне видалення передбачена відповідальність.
– Якщо немає дозвільних документів на видалення, тоді це порушення вимог чинного порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах. Відповідальність за обрізку та видалення дерев в Україні регулюється природоохоронним законодавством, яке визначає процедуру прийняття рішень щодо видалення зелених насаджень в населених пунктах.

– Відповідно для видалення дерева у місті необхідно отримати спеціальний дозвіл від органів місцевого самоврядування. Комісія, до складу якої входять представники місцевої влади, проводить обстеження дерева, складає акт, де вказує підстави та висновок щодо його видалення.
– Обрізки не потребують дозволу і балансоутримувач може це робити на власний розсуд, але в межах законодавства.Самовільна обрізка або видалення дерев без дозволу тягне за собою адміністративну відповідальність у вигляді штрафів.
Штрафи для громадян становлять від 170 до 510 гривень, а для посадових осіб – від 510 до 850 гривень. У разі незаконного видалення дерева необхідно відшкодувати шкоду, залежно від діаметру пня дерева. Наприклад, за діаметр 50 сантиметрів у межах населеного пункту потрібно сплатити близько 2800 гривень.
Для розуміння мізерності штрафу за знищення дерев наведемо приклад від головного редактора «Четвертої влади» Володимира Торбіча. Головний редактор придбав саджанець дуба, щоб посадити на своєму подвір’ї в приватному секторі Рівного. Саджанець дуба висотою 5 метрів і діаметром стовбура близько 12 сантиметрів десь чотири роки тому коштував, разом з доставкою і посадкою, 12 тисяч 500 гривень.

– Відповідно до законодавства України, щодо дерев, яким завдано шкоди через зрізання понад 50% крони, також передбачені певні заходи щодо визначення розміру шкоди та подальших дій. Я знаю, що екоактивісти подали скаргу щодо цих дерев і очікують виконання певних дій, – каже депутатка.
Як пояснила Оксана Майборода, якщо зелені насадження будуть обрізані на міських територіях і це спричинить пошкодження, це можна розглядати як порушення статті 153 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
– Таке пошкодження зелених насаджень на міських територіях може включати завдання шкоди кореневій системі, стовбуру, кроні, гілкам деревно-чагарникових порід, а також газонам і квітникам, якщо це не припиняє їх росту.
Штраф за неправильну обрізку дерев
Екоактивістка Варвара Рискова звернулася листом на ресурс Міндовкілля – сайт ЕкоЗагроза. Якщо екоінспекція виявить порушення, то підприємству, яке фінансують з коштів платників податків Рівного, доведеться заплатити штраф.
Як працює система штрафів, можна побачити на свіжому прикладі в Гощі.
4 березня на фейсбук сторінці Державної екологічної інспекції Поліського округу з’явилося повідомлення про те, що суд задовольнив позов Інспекції до «Агенства розвитку Гощі» та зобов’язав стягнути шкоду завдану довкіллю в розмірі понад 400 тисяч гривень. Історія у селищі Гоща Рівненського району почалася з того, що сильно пошкодили дерева під час робіт з обрізання крон.

Державні інспектори з охорони навколишнього середовища встановили, що комунальне підприємство «Агенство розвитку Гощі» видалило крони у 202 липових, 8 горіхових і 3 горобинових дерев. Ці дії призвели до пошкодження дерев до ступеня припинення росту, що відповідає критеріям, визначеним постановою Кабінету Міністрів України № 559 від 1999 року.
Розмір шкоди, заподіяної державі, визначили в 404 тисячі гривень. Державна екологічна інспекція пропонувала підприємству відшкодувати збитки добровільно протягом місяця, але оскільки цього не сталося, то Інспекція звернулася до суду з позовом про примусове стягнення коштів у грудні 2024 року та виграла цей суд в першій інстанції.

Нагадаємо, що така обрізка дерев «притаманна» комунальникам міста. Так у 2017 році комунальники нещадно обрізали дерева по всьому місту, залишаючи за собою високі пеньки. Нині цю вандальну обрізку можна побачити не лише у гідропарку, а й по всьому місту.

Станом на 31 березня, з відповіді на на запит до комунального підприємства Трест зеленого господарства, з першого січня були проведені обрізки дерев:
- у гідропарку,
- скверах Жертвам фашизму та по вулиці Замковій,
- парках Хімік, Припляжному та Перемоги,
- на Майдані Незалежності, бульварі Незалежності, площі театральній,
- на вулицях: родини Мисечків, Погоринська, Базарна, Євгена Коновальця, Степана Бандери, Дубенська, Володимира Стельмаха, Соборна, Вербова, Біла, Марусі Чурай, Любомира Гузара, Віталія Мегеля, Княгині Ольги, Ніколауса Арндта, Гетьмана Сагайдачного.
А ще було обрізування та проріджування крон дерев на:
- проспекті Князя Романа,
- площі Театральній,
- бульварі Хмельницького,
- скверах на вулиці Соборна (Техас) та на перехресті вулиці Кулика і Гудачика-Млинівська,
- альпінарії на вулиці Шухевича, Василя Червонія, Дубенська, Шухевича, Кавказька, Київська, Міцкевича та В’ячеслава Чорновола.
Дивіться також: Зробити Рівне справді зеленим: в хорошому сенсі
«Четверта влада» та БФ «Скарбниця Надії» збирають гроші на FPV-дрони для бійців 71 окремої єгерської бригади Десантно-штурмових військ ЗСУ, які збиратиме ініціатива «Рівненський дрон».
Якщо вам сподобався матеріал, перерахуйте, будь ласка, 50 гривень на волонтерську монобанку чи на картку благодійного фонду, прив'язану до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184
Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA663052990000026006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693
Якщо підтримали Сили оборони і хочете підтримати рівненських журналістів-розслідувачів будь-якою сумою:
Підписуйтесь на канали «Четвертої влади» у телеграмі, ютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці, твітері, тіктоці, вотсапі. Вдячні за ваші коментарі в соцмережах та поширення матеріалів.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти