Поділили людей: які правила карантину діятимуть до кінця року

Кабмін прийняв правила, які змусять частину людей вакцинуватися, або змиритися із обмеженнями прав
Джерело
Cайт Кабінету Міністрів України

20 вересня Кабмін ухвалив нові правила карантину, пов’язаного з поширенням коронавірусної хвороби.

Залежно від кількості хворих, можуть діяти три національні рівні обмежень: зелений, жовтий та червоний, а помаранчевий буде регіональним. Однак для повністю вакцинованих людей по суті ніяких обмежень не буде.

З 23-го вересня на всій території України діятиме жовтий рівень карантину.

На зеленому рівні карантину всі люди рівні й мають однакові зобов’язання. Їх всього два: носити маску в громадських приміщеннях та у транспорті. На наступних рівнях починається розділення на щеплених та нещеплених.

Правила для жовтого рівня

За оновленими правилами карантину, на жовтому рівні карантину немає ніяких обмежень

  • у роботі садків, шкіл, університетів та інших навчальних закладів, якщо принаймні 80% працівників там вакциновані однією чи двома дозами вакцини. 
  • у роботі кафе, кінотеатрів, спортзалів та будь-яких інших закладів, якщо принаймні 80% відвідувачів (старше 18 років) та працівників щеплені однією чи двома дозами.

За інших обставин треба буде дотримуватися обмежень: масові заходи проводити з розрахунку одна людина на чотири квадратні метри приміщення, у спортзалах – одна людина на 10 квадратів. У кінотеатрах та інших культурних закладах можна буде займати 50% місць, а школи й інші заклади освіти переходитимуть в онлайн.

Інфографіка зі сайту Кабміну

На помаранчевому рівні діятимуть ті самі обмеження, що й на жовтому, але місцева влада зможе запроваджувати додаткові правила на свій розсуд. 

Правила для червоного рівня

На червоному рівні карантину немає ніяких обмежень

  • у роботі садків, шкіл, університетів та інших навчальних закладів, якщо 100% працівників там вакциновані двома дозами вакцини.
  • у роботі кафе, кінотеатрів, спортзалів та будь-яких інших закладів, якщо принаймні всі відвідувачі (старше 18 років) та працівники щеплені двома дозами. 

Якщо ці умови не дотримані, то не будуть працювати ні кафе й ресторани (лише на виніс і доставку), ні кінотеатри й спортзал, ні ринки й непродовольчі магазини, ні готелі й хостели.

Інфографіка зі сайту Кабміну

Власники бізнесів будуть самі вирішувати, як їм вчиняти: допускати лише вакцинованих відвідувачів і працювати як завжди, або ж дотримуватися обмежень на жовтому рівні й припиняти роботу на червоному.

Крім цифрових чи паперових сертифікатів, відвідувати заклади можна буде з негативним результатом ПЛР-тесту чи експрес-тесту на антиген (діятиме 72 години), довідкою про одужання від коронавірусної хвороби (діятиме протягом 180 днів).

Раніше у вересні уряд вирішив, що цифрові сертифікати про вакцинацію будуть жовті (якщо є одна доза вакцини) та зелені (якщо є повний курс).

Ці кольори відображатимуться тільки в цифровій версії, а паперові сертифікати не мають бути ні на жовтому, ні на зеленому папері – підходить білий.

Сертифікат діє рік від дати отримання другої дози.

Оновлення. 22 вересня Кабмін вирішив, що садочки та початкові школи працюватимуть і в жовтій, і в червоній зонах, незалежно від кількості вакцинованих працівників. 

– Ми змінили підхід до карантину і дозволили працювати таким закладам, щоб не зупиняти економічний і освітній процес в нашій країні, – сказав прем’єр-міністр України Денис Шмигаль на засіданні уряду 20 вересня.

– Навантаження на систему охорони здоров’я поки що контрольоване. Реанімаційні ліжка зайняті на 33%, ліжка з киснем на 29%, але при цьому людей, яким призначена киснева терапія, на цих ліжках – 19%, – розповів міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко.

Нагадаємо, у березні 2021 року головний санітарний лікар Рівненщини Роман Сафонов говорив в інтерв’ю «Четвертій владі», що:

  • громадськість необачно занижує небезпеку коронавірусу;
  • кількість нових хворих то збільшується, то зменшується. Десь це трапляється раніше, десь пізніше, але неминуче перехворіють усі. Такі закони епідеміології.

Карантинні обмеження в Україні тривають з 12-го березня 2020 року. Вони мали тривати три тижні, але в тому чи іншому вигляді тривають досі.

Перших хворих на Рівненщині виявили 26 березня 2020 року.

Спочатку людям забороняли ходити по вулицях більш ніж по двоє та гуляти в парках, дітям до 14 років – бути на вулиці без дорослих та купу інших речей, порушуючи базові права людини.

Міжміський транспорт не ходив, тож люди добиралися з приміської зони на роботу в місто, як могли.

У Рівному викидали гроші на миття доріг дезінфекторами, а в пологових протиправно забороняли партнерські пологи та відвідування породіль.

За відсутність маски штрафували на 17 тисяч гривень.

Нині компанії чи підприємці можуть заплатити від 3 тисяч 400 до 5 тисяч 100 гривень, якщо не попереджуватимуть своїх клієнтів, щоб ті вдягали маски. А самі громадяни можуть заплатити 170-255 гривень, якщо в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину не мають вдягнутої на ніс та рот маски чи респіратора.

У супермаркетах дозволяли продавати лише їжу, а полиці з непродовольчими товарами обгороджували стрічками, вдаючи, що так ці товари не купуватимуть.

Тим часом на половину грошей з Фонду боротьби з коронавірусом в Україні будували дороги.

І це далеко не повний список обмежень, які впроваджували на національному та обласному рівні за півтора року від початку пандемії.

Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко, який тоді ще був головним санітарним лікарем країни, казав, що ці обмеження, зокрема заборона відвідувати парки, потрібні для «психологічного ефекту»:

– Завдяки цьому психологічному ефекту у людей з'явилося відчуття небезпеки і необхідності дотримання карантинних заходів, які впроваджував уряд.

А ми неодноразово писали, чому запроваджувані обмеження порушують права людини.

Наразі на Рівненщині, за інформацією Рівненської облдержадміністрації, станом на 21 вересня коронавірусну хвороби підтвердили у 82 тисяч 514 людей, з них тисяча 238 померли, а 79 тисяч 505 – одужали.

Юрист і правозахисник із Одеси Олександр Гуміров, який судиться з урядом через незаконність введення карантинних обмежень, так коментує «Четвертій владі» розмежування в правах вакцинованих і невакцинованих:

«Поглянемо на цю ситуацію через принцип належного врядування (принципи добросовісності, розважливості, справедливості). Якщо урядове втручання НЕ призводить до легітимної мети, воно порушує принцип належного врядування.

Уряд заявляє, що мета – зупинити розповсюдження вірусу. При цьому ж Міністерство охорони здоров'я повідомляє, що вакцина полегшує перебіг хвороби, але не захищає від зараження. Виходить, що вакцинація не впливає на розповсюдження вірусу.

Урядове рішення про сегрегацію вакцинованих і невакцинованих людей не призводить до легітимної мети. Отже, воно незаконне».

Сегрега́ція – різновид дискримінації, який полягає у фактичному чи юридичному відокремленні в межах одного суспільства тих суспільних груп, які вирізняються за расовими, гендерними, соціальними, релігійними, мовними чи іншими ознаками, та в подальшому законодавчому обмеженні їхніх прав.

Як розповів «Четвертій владі» головний санітарний лікар Рівненщини Роман Сафонов, за останні 14 днів на Рівненщині виявили 156,7 випадків захворювання на ковід – на 100 тисяч людей. По Україні цей показник за останні 14 днів – 145,2. За його словами, це +75% у порівнянні з попередніми 14 днями.

За інформацією Міністерства охорони здоров'я за останні три місяці 98.1% госпіталізованих із COVID-19 в Україні – невакциновані.

Водночас понад 87% усіх громадян України теж не вакциновані.

Для порівняння, повністю вакциновані:

  • в Україні 12,4%;
  • в Англії 66,5%;
  • в США 55,1%;
  • в Німеччині 63.3%;
  • в Ізраїлі 60,9%;
  • в Японії 54,7%;
  • у Франції 64,2%

Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте