Посадовці НАЗК порушили право рівненських журналістів на інформацію – рішення суду

НАЗК вчинило правопорушення коли його очолював Олександр Новіков, а одну з відмов надати інформацію підписала керівниця відділу комунікацій та інформаційної політики Олена Конопля
Джерело
Колаж «Четверта влада», Влад Мартинчук на основі фото Дмитра Домащука та фото з фейсбук-сторінки Олександра Новікова

Це історія про те, як в Національному агентстві з питань запобігання корупції (НАЗК) протиправно приховували інформацію від суспільства, порушуючи права журналістів. І брак здорового глузду у своїх аргументах прикривали воєнним станом. І про те, як аргументи посадовців НАЗК оцінив суд.

Яку інформацію приховувало НАЗК

Коли електронні декларації посадовців були закриті у зв’язку із воєнним станом (до грудня 2023 року), «Четверта влада» цікавилась у НАЗК інформацією про те, хто з посадовців Рівненщини подав декларації за 2021 та 2022 роки, а хто цього не робив. Це нам потрібно було для розуміння відкритості посадовців у тилу.

Спочатку НАЗК надавало таку інформацію.

Так вийшли два матеріали: про декларування депутатів Рівненської обласної та міської рад та про депутатів районних рад Рівненщини.

Коли ж ми у липні 2023-го запитали хто подав декларації з рівненських прокурорів та з керівництва обласної та районних державних військових адміністрацій – НАЗК відмовило розкривати цю інформацію. Аргумент – якщо під час воєнного стану ворог знатиме хто подав декларацію, а хто ні, то це якось комусь загрожуватиме.

Підписала відмову керівниця відділу комунікацій та інформаційної політики Олена КонопляПізніше вона пояснила, що таким було рішення її керівників.

Звучить, м'яко кажучи, не переконливо, то ж ми надіслали скаргу до Уповноваженого Верховної Ради з прав людини щодо порушення посадовцями НАЗК права на інформацію.

Детальніше про це розповідали в матеріалі «Як НАЗК приховує, хто з рівненських посадовців задекларував статки».

Але протягом п’яти місяців омбудсмен так і не склав протокол на НАЗК, відповідь на запит ми також не отримали.

Тож в листопаді 2023-го ми надіслали ще один аналогічний запит в НАЗК і отримали ще одну відмову. НАЗК відповіло, що надасть нам відповідь, коли відкриють реєстр декларацій.

Здоровий глузд підказує, що коли відкриють реєстр декларацій, то відповідь нам буде непотрібна, бо інформацію можна буде взяти на сайті з деклараціями. Але в НАЗК вирішили піти на правопорушення. А ми вирішили піти з позовом до суду.

Посадовиця НАЗК Олена Конопля сказала журналістці «Четвертої влади» Валерії Хомич, на її претензії щодо приховування інформації, що «зустрінемось в суді»

Дії НАЗК протиправні

В грудні, коли відкрили електронне декларування, НАЗК надало нам інформацію, яка вже була не потрібною, оскільки тепер ми й самі можемо отримати її на сайті НАЗК.

Оскільки ми просили в суду визнати дії НАЗК протиправними та зобов'язати його надати інформацію, то суд частково задовольнив позов.

16-го лютого 2024 року суддя Рівненського окружного адміністративного суду Ольга Поліщук визнала протиправними дії Національного агентства з питань запобігання корупції, яке вирішило відстрочити надання відповіді на запит «Четвертої влади».

Суд звернув увагу на те, що вперто ігнорували у НАЗК – журналістка не просила декларації, а просила повідомити про те чи посадовці подали або не подали декларації за 2021 та 2022 роки.

Суд стягнув із НАЗК на користь журналістки половину судового збору – 536 гривень 80 копійок.

НАЗК може оскаржити рішення в апеляції до 16 березня.

Перешкоджання журналістській діяльності

Ми запитали в адвоката, учасника громадської організації «Платформа прав людини» Євгена Воробйова, який нам надавав правову допомогу у цій справі, чи варто було вимагати скаргою до керівника НАЗК, щоб притягнули до дисциплінарної відповідальності винних посадовців. 

Адвокат Євген Воробйов з ГО «Платформа прав людини». Фото «Четвертої влади» 2023 року

Він відповів, що не варто.

– У них була позиція, яка, я думаю, пішла від керівництва, – каже адвокат.

– Тому на нашу скаргу до голови НАЗК вони просто посміються. Нині варто дочекатися набрання чинності рішення та опісля звертатись до поліції щодо притягнення уповноважених осіб НАЗК до кримінальної відповідальності за перешкоджання законній журналістській діяльності. Також можна подати ще цивільний позов, щоб відшкодувати завдану моральну шкоду.

Нагадаємо, що «Четверта влада» вже не вперше виграє позови у посадовців, які порушують право журналістів і їхньої аудиторії на суспільно-важливу інформацію.

Ми довели протиправне приховування інформації посадовців Генеральної прокуратури, Державного бюро розслідувань, Рівненської обласної прокуратури, Рівненської міської ради, Рівненської ОДА і Верховної Ради та інших посадовців.

Більше про перешкоджання журналістам дивіться за цим тегом.


«Четверта влада» разом з благодійним фондом «Скарбниця Надії» збирає на 10 FPV-дронів для підрозділу морської піхоти у 38-й окремій бригаді морської піхоти.

LiqPay 
  
Монобанку зареєстрував у податковій, як волонтерський рахунок, журналіст «Четвертої влади» Дмитро Домащук: https://send.monobank.ua/jar/6hpeyQsBSk

Картка благодійного фонду, прив'язана до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184

Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA66 305299 00000 26006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693


Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу».

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Також маємо фанклуб у тиктоці. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте