Посаду втратив, але хата лишилася: про будинок і кредит ексмера Рівного Олександра Третяка

Олександр Третяк, за рік на посаді мера Рівного, придбав будинок за вдвічі заниженою вартістю, частково за споживчий кредит «Ощадбанку» на 30 років
Джерело
Колаж «Четверта влада», Влад Мартинчук

Олександр Третяк втратив посаду міського голови Рівного через адміністративну корупцію. На посаді він пробув трохи більше половини своєї каденції – і якраз до цього «екватора» «Четверта влада» готувала серію публікацій про найбільші скандали та політичні ляпи на той час очільника громади.

З цим матеріалом – про будинок міського голови – ми запізнилися: чекали на відповіді з різних відомств, щоб відповісти на ключове питання: як Олександр Третяк, маючи, порівняно, невисоку зарплату, зміг купити собі будинок на околиці Рівного на 280 «квадратів», не відбувши і року на посаді мера.

Зрештою, хоч посаду пан Третяк втратив, відповідь на поставлене нами питання досі залишається актуальною.

Будинок з ділянкою у передмісті за кілька мільйонів

До того, як стати міським головою Рівного, Олександр Третяк, якщо вірити його деклараціям, жив у багатоквартирному будинку – в однокімнатній квартирі, площею 35 квадратів на вулиці Макарова, 8 (нині Кулика і Гудачека. – Ред). Декларував безплатне користування цією квартирою, яка належить Телепей Тамарі Віталіївні – сестрі.

За 2019-й Олександр Третяк на посаді ректора духовної семінарії заробив 91 тисячу 575 гривень. І до обрання, у кінці 2020-го, мером Рівного на посаді ректора заробив ще 102 тисячі. І 41 тисячу вже на посаді мера.

До того ж 35-річний мер декларував готівкою 36 тисяч доларів (орієнтовно 970 тисяч гривень по курсу) і на банківських рахунках близько 40 тисяч гривень.

В серпні 2021 року Олександр Третяк задекларував зарплату на посаді міського голови, станом на кінець липня 2021 року – 141 тисячу гривень.

Доходів дружини і малолітнього сина Олександр Третяк не декларує.

22 грудня 2021 року на сайті «Rivne.online» опублікували матеріал про нове житло голови громади. Стверджували, що його бачили сусіди у двоповерховому будинку на околиці Рівного в селі Бармаки.

28 липня 2021-го міський голова записував відео для своєї офіційної сторінки у фейсбуці, на якому видно газон, паркан та стіну світлого будинку, які дуже нагадують садибу у Бармаках.

28 липня 2021 року Олександр Третяк записав відео на власному дворі біля стіни будинку. Позаду видно паркан.
Скриншот з відео, яке опубліковане на офіційній сторінці міського голови Рівного

А дружина Третяка 12 грудня 2021-го запостила в сторіс відео, а потім його видалила, з новорічною ялинкою в новому будинку.

Олександр Третяк спершу хотів приховати, що купив будинок.

У розмові із журналісткою Вікторією Мамотюк 16 грудня 2021 року Третяк відхрещувався від нового майна. Сказав, що не проживає там і не користується тим будинком.

А вже 30 грудня подав два повідомлення до НАЗК про зміни у майновому стані, вказавши, що 21 грудня він оформив будинок на 280 м.кв. і земельну ділянку на 12,5 соток у Бармаках.

Придбав їх у Мулика Олександра Петровича за свої і за кредитні кошти.

Вказав повну вартість будинку – 2 мільйони 467 тисяч 100 гривень (по курсу долара на той день – 90 тисяч 420 доларів).

І вартість земельної ділянки – 317 тисяч 163 гривні (по курсу долара на той день – 11 тисяч 620 доларів).

Разом – 2 мільйони 784 тисячі 263 гривні (або 102 тисячі 40 доларів). З яких кредитні 71 тисяча 390 доларів і свої 30 тисяч 650 доларів.

Спочатку Олександр Третяк віднікувався від дороговартісного придбання, а потім його задекларував. Джерело: скриншот з Єдиного державного реєстру декларацій
Судячи з декларації, земельну ділянку Олександр Третяк придбав за власні кошти. Джерело: скриншот з Єдиного державного реєстру декларацій

Будинок – у сучасному стилі: із великими вікнами, терасою та балконом. Навколо власності – двометровий паркан.

Новими володіннями Олександра Третяка стали 12,5 соток землі та двоповерховий будинок на 280 квадратних метрів на вулиці Береговій, 4 у Бармаках. Білосніжний двоповерховий будинок знаходиться поруч з новозбудованим житловим комплексом. Фото – січень 2022 року
Біля стіни цього будинку знімав відео Олександр Третяк. Позаду видно той самий фактурний паркан. Фото – січень 2022 року

На цьому супутниковому зображенні видно наскільки близько новий будинок мера до межі міста. Хоча офіційно адреса реєстрації – у Бармаках, будинок розташований у приватному секторі, що прилягає до Рівного: поблизу вулиці Героїв Маріуполя (колишній Костромській) та Сарненського кільця. На зображенні нерухомість Олександра Третяка позначена червоним колом. Скриншот з карти Google

Кредит на 30 років від «Ощадбанку»

«Ощадбанк» надав Олександру Третяку іпотечний кредит на 30 років.

У витязі із реєстру нерухомості вказано, що сума іпотечного договору за будинок становить 1 мільйон 947 тисяч 870 гривень, як і зазначив Третяк у декларації.

Ми перевірили на сайті «Ощадбанку» їхні кредитні програми. З тих, що були доступні у 2021 році, на 30 років можна було взяти лише одну –  іпотеку на вторинну нерухомість.

За його умовами, до 30 років можна було взяти кредит за ставкою від 12,5% до 12,99% річних. Аванс мав становити не менше 20%.

20% від вартості кредиту Олександра Третяка – це 389 тисяч 574 гривні.

За підрахунками бухгалтерки, до якої ми звернулися за консультацією, якщо платити рівними платежами, то, без врахування інфляції, але з врахуванням додаткових нарахувань, щомісяця Олександру Третяку потрібно сплачувати банку трохи більше восьми тисяч гривень. Дуже вигідний кредит.

Ми хотіли поцікавитися в Олександра Третяка, чи ми не помилилися у підрахунках, та запитати, де він працює чи планує працювати після звільнення, але Олександр Третяк не відповідає ні на наші дзвінки, ні на повідомлення. Лише постить відео як він в камуфляжі возить на фронт якусь гуманітарну допомогу (з відео цього не видно напевне).

Занижена вартість будинку

Журналісти видання «Rivne.online» знайшли оголошення, що раніше будинок, який придбав Третяк, агенція нерухомості «Фазенда» продавала за 220 тисяч доларів. За курсом грудня 2021 року – це близько шести мільйонів гривень.

Тобто щонайменше він вдвічі дорожчий.

25 вересня 2021 року будинок, який пізніше придбав Олександр Третяк, продавали за 220 тисяч доларів або 6 мільйонів 215 тисяч гривень. Поруч бачимо, для порівняння, значно менший будинок і далі від Рівного за 130 тисяч доларів. Скриншот сторінки старої версії сайту агенства «Фазенда» відновлений за допомогою інтернет-архіву web.archive.org
«Rivne.online» поширило скриншот із сайту оголошень з вартістю будинків у Бармаках, для порівняння

За словами ріелторки «Фазенди» Тетяни, ціна на будинок спочатку була зависока. Мовляв, коли вона його відвідувала (щоправда, задовго до продажу Третяку), то там мало що було.

– Якщо вони знайомі (продавець та покупець. – Ред.), то я не виключаю, що він дійсно за 100 тисяч [доларів] проданий. Там не було меблів взагалі. Навіть котла газового. Опалення було електричне, – розповідала ріелторка.

Так виглядав майбутній будинок Олександра Третяка до його повного облаштування. Світлина з публікації сайту «Rivne.online»

– Журналісти писали, що там мармур, – це неправда. На підлозі – плитка, просто стилізована під мармур. З каменю там – підвіконня та сходи на другий поверх, але це граніт, а не мармур.

Купив у товариша

У наступній публікації сайту «Rivne.online» Олександр Третяк сказав журналістам, що товаришує із чоловіком, якому раніше належав будинок, – Муликом Олександром Петровичем.

Як з’ясувала «Четверта влада», Олександр Мулик – родом із Зарічного і вже більше 10 років мешкає у США. Але швидше за все, він періодично з'являється в Україні. Бо досі має у власності ділянку, яка межує із будинком Третяка. Фактично, у них один на двох паркан. Судячи з даних кадастрової карти, ці дві ділянки з'явилися внаслідок поділу однієї.

Ділянку огородили фактурним парканом, який розділяє її навпіл. На одній частині ділянки збудували двоповерховий будинок, який придбав Олександр Третяк. Фото – січень 2022 року

Ми намагалися зв'язатися з Олександром Муликом та дізнатися, чому він зробив міському голові таку велику знижку під час продажу будинку, але він не відповів на наші дзвінки.

Як видно з реєстру нерухомості, Олександр Мулик має також квартиру у Рівному в житловому комплексі «Спектрум», що неподалік від будинку Олександра Третяка. Придбав її Мулик у грудні 2021-го, буквально перед тим, як продав будинок Третяку.

Окрім цього, у квітні 2021-го Мулик приватизував будівлю гаража на 700 «квадратів» та 14 соток землі на вулиці Київській. Ділянка призначена під реконструкцію частини гаража під майстерню з шиномонтажу, магазин-кафе, офіс та для будівництва і обслуговування мотелю і гаража.

Олександр Мулик веде бізнес у Рівному. Але ми не знайшли даних, що він зареєстрований ФОПом чи має фірму.

Поліція відкрила кримінальне провадження, НАБУ закрило

Оскільки журналісти знайшли інформацію, що будинок, який придбав Олександр Третяк, оцінювали під час продажу 220 тисяч доларів, то це мало вигляд, що мер або отримав підозрілу знижку, або занизив реальну вартість будинку, яка не відповідає його офіційним доходам.

У зв’язку з цим 5-го січня 2022 року Рівненське районне управління поліції почало розслідування за частиною 2 статті 366-2 Кримінального кодексу – умисне внесення завідомо недостовірних відомостей до декларації, якщо вони відрізняються від реальних на суму у понад 2000 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (станом на 1 січня 2022 – 496 тисяч 200 гривень).

За такий злочин передбачено штраф від 4 тисяч до 5 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 68 до 85 тисяч гривень) або громадськими роботами на строк від 150 до 240 годин, або обмеженням волі на строк до двох років, або позбавленням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

За словами речниці поліції Рівненщини Марії Юстицької, кримінальне провадження 15-го вересня 2022 року скерували до Національного антикорупційного бюро України.

З головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України «Четвертій владі» повідомили, що кримінальне провадження закрили  – з підстав, визначених п.2 ч.1 ст.284 Кримінального процесуального кодексу України – «У зв’язку із відсутністю складу кримінального правопорушення».

Дивіться також: Не подарований, а позичений і відремонтований, або як рівняни заплатили за піар Олександра Третяка


Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу»

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері та на нашу імейл розсилку. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте