Найвизначніші матеріали «Четвертої влади» у 2021 році за вибором редакторок

Редакторка Людмила Смоляр та заступниця головного редактора і керівниця проєктів Антоніна Торбіч надсилають промінці підтримки своїм колегам та колежанкам, читачам і читачкам «Четвертої влади»
Джерело
Колаж «Четверта влада», Влад Мартинчук

Нещодавно ми назвали п’ять матеріалів, які цьогоріч отримали найбільше читацьких переглядів.  Проте – медійники знають – справді важливі теми часом не отримують резонансу, на який заслуговують.

Саме тому редакторки «Четвертої влади» підготували ще одну добірку. Ми на свій розсуд визначили матеріали, які вважаємо найвизначнішими у 2021 році.

Брехливий початок

На початку року журналістка «Четвертої влади» Ольга Ульянова дослідила, як нові й оновлені політичні сили використовували старі методи обману виборців через приховану агітацію на рівненських телеканалах. Це розслідування було важливе, бо показало, хто і як співпрацював ще на етапі виборів.

Торгова мекка

А наприкінці року ми показали, чия співпраця передвиборних часів триває і квітне. Будинок побуту, який є важливим місцем для рівненських базарників і приносив місту за свою оренду 4 мільйони гривень на рік (а це третина від здачі комунального майна в оренду), можуть приватизувати за заниженою вартістю та за допомогою схеми.

У Рівному є унікальний для України документ, за яким будівлю треба виключити зі списку об’єктів, які не можна приватизувати, якщо там проводять ремонт.

Вгадайте, що вирішили робити у Будинку побуту?.. Фірма «Рентбудсервіс», яка затіяла його ремонтувати, належить дочці та дружині ексесбеушника Олега Назарука. Засновували фірму у 2018-му люди наближені до забудовника Романа Куриса.

А на телеканалі, який належить Курису, у передвиборчий період активно просували кандидати на голову Рівного, а тепер секретаря Рівнеради Віктора Шакирзяна. Куриса і Шакирзяна об'єднує також кумівство, бізнес і нерухомість.

На жаль, на сесії Рівнеради 30 грудня депутати дали можливість викупити за безцінь Будинок побуту :( . Ось хто це зробив.

Скандальне весілля

Влітку 2021 журналістка «Четвертої влади» Алла Максимчук розповіла про весілля депутата Рівнеради та посадовця Держгеокадастру Святослава Стельмащука.

Проблема полягала в тому, що за доходи і статки, які Святослав задекларував, він ніяк не зміг би оплатити своє весілля – за найменшими розрахунками коштувало 1,5 мільйона гривень.

Цей матеріал також був знаковий тим, що після його публікації наш сайт атакували. Хотіли нашкодити, а натомість надали історії ще більшого розголосу, бо колеги з інших ЗМІ нас підтримали і перепубліковували історію про весілля Стельмащука і на свої ресурси.

Нещодавно родина депутата виринула у новій історії: його дружина може отримати у власність міську землю без конкурсу. Втім новою цю історію назвеш хіба відносно – схема привласнення землі, якою може скористатися дружина депутата, для Рівного типова.

Гідність під питанням

Минулого навчального року наша журналістка Ольга Підгородецька обійшла всі школи Рівного, щоб сфотографувати, в якому вони стані. Зокрема, у кожній школі вона фотографувала туалети. Ці фотографії ми оприлюднили у двох частинах: першій та другій.

Зі світлин видно, що в третині шкіл в туалетах не було мінімальних належних умов – дверцят у кабінках та перегородок між ними, та і в решті шкіл мало які туалети повністю відповідали вимогам санітарного регламенту.

Фахівці, з якими ми спілкувалися, переконані, що для нормального навчання діти повинні мати комфортні базові умови і не думати про те, як їм безпечно і спокійно сходити в туалет.

З часу цієї публікації у школах вже відбулися ремонти і покращення. Сподіваємося, вони триватимуть і далі.

Каналізація в річку

Це відеорозслідування Алли Максимчук про базу відпочинку на березі річки у Рівному. Приводом для розслідування стала інформація про те, що каналізація з бази виведена просто у річку. Однак у процесі з’ясувалося, що у власника бази не було дозволів на її будівництво, а міська влада про це ні сном, ні духом.

Нам власник сказав, що не знав про ці проблеми, але готовий платити штраф і зносити будинки. Однак потім було продовження цієї історії, з якого випливає, що слова власника — імовірно, порожній звук.

Дуже дорогий смітник

Щоб у чесний спосіб стати власником комунальної землі, підприємець має виграти земельні торги. Або… поставити на цій землі смітник, зареєструвати на нього право власності й мати підставу отримати ділянку без конкуренції.

Це не вигадка, а історія, яка розгортається у Рівному ще з 2000-х, а останні кілька років набрала нових обертів. Ідеться про торговельний пасаж (в народі «базарчик») на Боярці, на вулиці Дубенській, 44А.

Наша журналістка Ярослава Нікітюк детально описала, що не так із планами фірми-власниці пасажу-базарчика і чому з нею судяться мешканці прилеглого будинку.

Проблемний майдан

Це велике дослідження нашої журналістки Оксани Гавриш, чому реконструкція майдану Незалежності у Рівному затягнулася, а моментами взагалі припинялася.

Ми з’ясували, що реконструкцією займається здолбунівська будівельна фірма «Кортакоз». Мали завершити в березні 2021-го – натомість з майдану зникли і техніка, і робітники. Міські посадовці були обурені, вимагали завершення, але вплинути на забудовників не могли (чи боялися). І гроші за угодами підряднику платять.

Шукаючи відповідь на питання чому, ми дізналися хто. Хто відповідає за реконструкцію майдану, хто отримує за нього бюджетні гроші і хто стоїть в тіні за субпідрядником. Шляхи вивели до цікавих персонажів.

Здирництво у Центральній міській лікарні Рівного

Історія Станіслава Домащука, авторства Анни Хіночик, показала, як у Центральній міській лікарні Рівного з пацієнтів беруть гроші за безоплатні послуги. Зокрема, родина Станіслава заплатила за знеболення, розхідні матеріали для операції та ліки.

Позиція лікарні: грошей від НСЗУ їм бракує, тому змушені просити пацієнтів купляти необхідне. От тільки докуповувати скеровують до конкретного, не випадкового, підприємця.

Брат цього підприємця працює в лікарні травматологом, а мати – медсестрою у травматологічному відділенні. Головний лікар Євген Кучерук вдає, що нічого не знає про зв’язок бізнесмена з працівниками лікарні.

Решту розслідувань про проблеми системи охорони здоров’я у Рівному радимо читати в матеріалі «П’ять приголомшливих історій про здирництво у лікарнях Рівного».

Завдяки одному з цих розслідувань вдалося допомогти частині пацієнтів отримати гарантоване обстеження на комп'ютерному томографі безоплатно.

Створення відеоісторій було би неможливим без нашого чудового відеографа Владислава Мартинчука.


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте